Politologs, vēstures zinātņu kandidāts Mihails Smoļins

Cinisms un idiotisms: vēsturnieks brīdina par Polijas "ķiķināšanas" ar Vāciju sekām

60
(atjaunots 17:25 23.07.2019)
Var vienīgi brīnīties par Varšavas neadekvāto uzvedību, kura aicina uz piemiņas pasākumiem Otrā pasaules kara sākuma gadadienā Vāciju, nevis Krieviju, uzsvēra Mihails Smoļins.

RĪGA, 23. jūlijs – Sputnik. Piemiņas pasākumi sakarā ar Otrā pasaules kara sākuma 80. gadadienu notiks bez Krievijas dalības, toties ar Vācijas pārstāvju klātbūtni, apstiprināja RIA Novosti Polijas prezidenta preses dienestā.

Radio Sputnik ēterā politologs, vēstures zinātņu kandidāts Mihails Smoļins nosauca Varšavas uzvedību par vēsturiski netālredzīgu un neadekvātu.

"Kad Polija Krievijas vietā, kura atbrīvoja to no nacistiem, aicina Vāciju uz pasākumiem Otrā pasaules kara sākuma gadadienā – to, no vienas puses skatoties, var uztvert kā cinismu, bet no otras puses – arī kā idiotismu. Mūsdienu Polija – tas ir noteikts mērķis visiem Vācijas revanšistiem, jo visi Polijas ziemeļi un rietumi – tā ir Prūsija, "kura tika sadalīta" Otrā pasaules kara rezultātā. Šāda Polijas rīcība ož pat pēc kaut kāda pašnāvnieciska noskaņojuma," paziņoja Smoļins.

Vēsturnieks norādīja, ka, ja nākotnē Varšavai atgadīsies ārpolitiska rakstura problēmas, tās, neapšaubāmi, būs saistītas tieši ar Berlīni.

"Vērā ņemama Polijas daļa vēsturiski ir Vācijas apgabali, Vācu impērijas kodols. Varšavas "ķiķināšanu" ar Vāciju, un tās asu nepatiku pret Krieviju un tās lomu Polijas vēsturē var vērtēt, kā valsts domāšanas vēsturisko tuvredzību. Vispār runājot, Otrais pasaules karš sākās ar to, ka Vācija uzbruka Polijai un iznīcināja tās valstiskumu. Tādēļ par Polijas neadekvāto uzvedību var tikai un vienīgi brīnīties," uzsvēra Smoļins.

2019. gada septembrī Varšava grasās organizēt pasākumus sakarā Otrā pasaules kara sākuma 80. gadadienu esošo ES un NATO dalībvalstu "sabiedroto un partneru" tikšanās formātā. Krievijas ĀM paziņoja, ka ar šādiem pasākumiem bez Maskavas dalības Polija falsificē kara hroniku un ignorē vēstures loģiku.

Otrais pasaules karš sākās 1939. gada 1. septembrī ar Vācijas uzbrukumu Polijai. Pēc kā daļa Polijas teritorijas nonāca Vācijas kontrolē, bet otra daļa – Padomju Savienības kontrolē.

60
Akcijas Nemirstīgais pulks tiešraide, foto no arhīva

"Nemirstīgais pulks" noslēdza virtuālo gājienu

1
(atjaunots 13:21 30.05.2020)
Akcijas "Nemirstīgais pulks tiešsaistē" translāciju 20 dienu laikā visā pasaulē noskatījās aptuveni 25 miljoni cilvēku.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Divdesmit dienas ilgusī akcija "Nemirstīgais pulks tiešsaistē" noslēdzās piektdien, 29. maijā, paziņoja virtuālā gājiena organizatori.

Akcija "Nemirstīgais pulks", kas vieno miljoniem cilvēku visā pasaulē, šogad koronavīrusa izplatības draudu dēļ pirmo reizi notika tiešsaistes formātā. Dalībai projektā iesūtīti aptuveni trīs miljoni pieteikumu. Divdesmit dienu laikā gājiena translāciju visā pasaulē noskatījās aptuveni 25 miljoni cilvēku.

"Galvenais iemesls tam, ko mēs darām, ir cilvēku apvienošanās. Lai netiktu pārtraukta dzīvā laiku saikne, lai nekad neaiziet piemiņa par kritušajiem kareivjiem, lai parādītu, ka uzvarēt mēs varējām un varēsim tikai kopā. Tas, kā cilvēki atsaucās, kārtējo reizi parādīja, ka mīlestība pret veterāniem, pret mūsu varoņiem-uzvarētājiem ir dzīva, nekur nav zudusi, ka mēs visi esam bijuši un turpinām būt Lielās Uzvaras mantinieki," sacīja Vasīlijs Lanovojs.

PSRS Tautas skatuves mākslinieks, KF Darba varonis ir Viskrievijas sabiedriskās pilsoņu patriotiskās kustības "Krievijas Nemirstīgais pulks" Centrālā štāba līdzpriekšsēdētājs.

Virtuālā gājiena translācija gandrīz trīs nedēļas notika "Krievijas Nemirstīgā pulka" mājaslapā polkrf.ru un Starptautiskā "Nemirstīgā pulka" mājaslapā polk.press, kā arī sociālajos tīklos VK un Odnoklassniki un tiešsaistes kinoteātrī Okko. Vislielāko popularitāti dalībniekiem akcija guva tieši sociālajos tīklos.

Katrs, kurš iesniedza pieteikumu "Nemirstīgais pulks tiešsaistē", saņēma paziņojumu par to, kurā laikā viņš var ieraudzīt savu varoni tiešsaistes gājienā. Līdz 31. maijam translācijas lapās ir iespēja atgriezties pie meklētās dienas un laika.

No 1. jūnija dalībnieku dati būs pieejami resursā "Atmiņas banka". Portāla privātajā profilā varēs papildināt sava veterāna stāstu, kā arī atrast informāciju par viņa kaujas vietām vai pulka biedriem.

1
Tagi:
Uzvaras 75. gadadienas svētki, Nemirstīgais pulks
Pēc temata
"Nemirstīgais pulks tiešsaistē" ilgs līdz pēdējam dalības pieteikumam
Nacistu foto un hakeru uzbrukumi: kā mēģināja izjaukt "Nemirstīgo pulku tiešsaistē"
"Nemirstīgā pulka" tiešraidei pieslēdzās vairāk nekā 700 tūkstoši cilvēku
Militārais eksperts, žurnāla Arsenal Otečestva komercdirektors Aleksejs Ļeonkovs

Ar granātmetējiem pret kodolbumbu: eksperts novērtējis Latvijas jauno bruņojumu

42
(atjaunots 14:49 29.05.2020)
Bruņota konflikta risks "Eiropas frontē", ko ASV atklājušas konfrontācijai ar Krieviju, ir ārkārtīgi maza, tāpēc Latvijas lēmums iegādāties granātmetējus kodollielvalsts savaldīšanai izskatās apšaubāms.

RĪGA, 29. marts – Sputnik. Latvija un Igaunija pasūtījušas granātmetējus Carl-Gustaf M4, ko ražo zviedru kompānija Saab. Bruņojuma piegādes sāksies nākamgad. Jaunā tehnika būtiski paplašinās Latvijas Nacionālo bruņoto spēku iespējas, apgalvoja aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Bruņota konflikta risks "Eiropas frontē", ko ASV atklājušas konfrontācijai ar Krieviju, ir ārkārtīgi maza, tāpēc Latvijas lēmums iegādāties granātmetējus kodollielvalsts savaldīšanai izskatās apšaubāms, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja militārais eksperts, žurnāla "Arsenal Otečestva" komercdirektors Aleksejs Ļeonkovs. 

"Granātmetēji ir galvenais ierocis cīņā pret bruņutehniku. Turklāt tos izmanto uzbrukuma operācijās. Piemēram, karadarbībā Sīrijā kļuva skaidrs, ka granātmetēji ir efektīvi cīņā ar pretinieka karavīriem, kuri noslēpušies dzīvojamajos kvartālos," pastāstīja Ļeonkovs.

Viņš atzīmēja, ka ASV pieņēmušas "viena kara" standartu, kas paredz konfrontāciju ar Krieviju un Ķīnu.

"Pie tam Vašingtona saprot, ka nevar karot divās frontēs, tāpēc, saskaņā ar ASV ieceri, Eiropai jāaptur Krievija, bet ASV risinās Ķīnas jautājumu. Abos konfliktos potenciāli iespējams plašs bruņutehnikas pielietojums, taču tāda sākuma iespēja aizvien sarūk. Visi saprot, ka Krievija un Ķīna ir kodollielvalstis... Tāpēc pagaidām ir tikai plāni un stratēģijas, kurās Vašingtona uzskata Maskavu un Pekinu par prioritārajiem pretiniekiem," paskaidroja Ļeonkovs.

Eurostat dati liecina, ka Latvija ieņem līdera vietu starp Eiropas valstīm aizsardzības izdevumu ziņā (procentuālā attiecībā pret valsts izdevumu kopējo apjomu). Aizsardzības ministrs Pabriks jau vairākkārt ieteicis palielināt militāro izdevumu daļu, kas patlaban sastāda 2,1% IKP.

Krievija jau vairākkārt norādījusi, ka nav ieinteresēta vairo spriedzi Baltijas reģionā un citos saskares punktos ar NATO un neplāno uzbrukt nevienai kaimiņvalstij. Ziemeļatlantijas alianse ir informēta par to, ka Maskavai nav agresīvu plānu, tomēr tā izmanto jebkuru ieganstu, lai dislocētu pie Krievijas robežām bruņotos spēkus, tehniku un arsenālus, kā arī bruņotu jaunākos partnerus Austrumeiropā.

42
Tagi:
bruņojums, Latvija
Pēc temata
Latvija un Igaunija iepērk jaunus granātmetējus Carl-Gustav M4
Kādiem nolūkiem Latvijas NBS vienreizējās lietošanas granātmetēji AT4
Kur darbojas Pabriks, tur mirst fabrikas: NATO padara trūcīgos vēl trūcīgākus
Latvija nopirks zviedru granātmetējus AT4