Primorska

Kurss uz kravu izvešanu no Baltijas: KF paātrina termināļu būvniecību

105
(atjaunots 17:29 23.05.2019)
Primorskas universālo pārkraušanas kompleksu plānots ieviest ekspluatācijā 2022. gadā, iepriekš tika atlikta dzelzceļu līnijas būvniecība, taču projekts tiek atsākts.

RĪGA, 23. maijs – Sputnik. RŽD līdz 2025. gadam var novirzīt līdzekļus otru dzelzceļu sliežu ceļu būvniecībai un posma Viborga – Primorska – Jermilova elektrifikācijai. Tas ļaus pārvadāt 34 miljonus tonnu kravu gadā (septītā daļa no visa Baltijas jūras ostu kravu apgrozījuma) uz Primorskas būvēto universālo pārkraušanas kompleksu (UPK), raksta "Kommersant".

Izņemot dzelzceļu, pats Primorskas UPK gatavs uzbūvēt četru joslu autoceļu līdz ostas kompleksam no federālās trases "Skandināvija".

Iepriekš Krievijas valdība jau piešķīra naudu šim projektam – 5,7 miljardus rubļu, vēl 400 miljonus bija gatava investēt pati RŽD. Taču līdzekļu ieguldīšana tika atlikta – sākumā citas līnijas celtniecības termiņu ievilkšanās dēļ, Loseva – Kamenogorska, savukārt pērnā gada vasarā Ministru Kabinets vispār nolēma atļaut RŽD izmantot šo naudu dzelzceļu rekonstrukcijas projektam līdz ostām Krievijas dienvidos.

Taču šogad tika izlemts atgriezties pie projekta, jau ir saņemti RŽD tehniskie nosacījumi Primorskas UPK koplietošanas ceļu pievienošanai esošajām stacijām Primorska un Jermilova. Finansējuma avotus un apjomus RŽD pagaidām neatklāj.

Izņemot atgriešanos pie otru sliežu ceļu būvniecības projekta, pati Primorskas UPK ir gatava uzbūvēt ātrgaitas četru joslu autoceļu, kura būs paredzēta neierobežotai smagā kravu transporta kustībai no federālās trases "Skandināvija" līdz Primorskas UPK. Kompānijā paziņoja, ka projekts atrodas augstas gatavības stadijā, UPK ir gatavs pats to finansēt, taču ieguldāmo līdzekļu apjomu neatklāj.

Krievijas valdība pēdējo trīs gadu laikā uzņēma kursu uz Krievijas kravu eksporta pārorientēšanu no Baltijas valstu ostām uz pašmāju ostām. 2018. gada rezultāti liecina, ka Krievijas ostu kravu apgrozījums Baltijas jūrā sastādīja 246 miljonus tonnu, 2019. gada pirmajā ceturksnī tika atzīmēts 5% kāpums, salīdzinot ar analoģisku rādītāju pērn. Janvārī – aprīlī Primorskas ostas kravu apjoma izaugsme sastādījusi 4,7% (18,9 miljoni tonnu).

Gaidāms, ka pēc infrastruktūras modernizācijas Baltijas jūras baseina pārkraušanas apjomu pieaugums sastādīs 53,8 miljonus tonnu (pluss 15% esošajam apjomam) un sasniegs gandrīz 415 miljonus tonnu. Tai pat laikā, KF Transporta ministrijā uzskata, ka gadījumā, ja privātie investori īstenos nolūku deklarācijas, Baltijas jūras ostās iespējams straujāks apjomu kāpuma scenārijs – 117,5 miljonu tonnu kāpums (pluss 32,5% esošajam līmenim), kas dos kopējo ostu apjomu baseinā 478,9 miljonu tonnu apmērā.

Projekta Viborga – Primorska – Jermilova attīstība konkrēti Primorskas UPK sniegs iespēju pārvadāt 34 miljonus tonnu kravu gadā. Perspektīvā jaunais ostas komplekss var pārkraut līdz pat 70 miljoniem tonnu gadā, kas sastādītu 20% no visa Baltijas jūras ostu kravu apgrozījuma.

Saskaņā ar informatīvi analītiskās aģentūras Infoline datiem, galvenie operatori, kuri īsteno eksporta pārvadājumus Visockas, Primorskas un Viborgas ostas virzienā, ir "Vostok1520" (lielākoties, ogļu pārvadājumi uz Visockas ostu), "LUKOIL-Trans" (gaišo naftas produktu pārvadājumi uz Visockas ostu, "Balttransservis" (tumšo naftas produktu pārvadājumi uz Visockas ostu), SUEK (ogļu eksports uz Somiju caur Viborgu), "Uralhim-Trans" (minerālvielu eksports caur Viborgu), caur robežkontroles punktiem uz Somiju dodas "JUPM-Kjummene" (operators UPM), "Stura Transport" (operators Stora Enso), Nurminen Logistics, "Evrosib" mežrūpniecības kravas.

Vienošanās par Primorskas UPK būvniecību tika parakstīta februārī investīciju foruma laikā Sočos. Projekta investīcijas sastādīs 90,6 miljardus rubļu (apmēram 1,2 miljardus eiro). Kravu nomenklatūra ir pietiekami plaša: labība, ogles, minerālvielas, konteineri, ģenerālkravas.

Jaunais terminālis tiks uzbūvēts dažu kilometru attālumā no esošās Primorskas ostas.

Šodien Primorskas tirdzniecības osta ir lielākā Krievijas naftas iekraušanas osta Baltijas jūrā, kura atrodas Somijas līča, Bjorkezunda šauruma kontinentālajā daļā un ir BTS I maģistrālo naftas vadu un projekta "Sever" naftas produktu vadu galapunkts. Osta paredzēta tankkuģu apkalpošanai ar kopējo kravnesību līdz 150 tūkstošiem tonnu. Primorskā var ienākt okeāna tipa kuģi. Ostas naftas iekraušanas jauda sastāda 60 miljonus tonnu gadā, naftas produktu iekraušanas jauda – 25 miljoni tonnu. Šī gada janvārī Primorskas osta pēc kravu apgrozījuma pārspējusi pat Sanktpēterburgas Lielo ostu. Primorskas kravu apgrozījums janvārī pieaudzis par 0,3% - līdz 4,38 miljoniem tonnu (pret 1,8% kāpumu – līdz 4,48 miljoniem tonnu Sanktpēterburgas Lielajā ostā).

105
Pēc temata
Latvija varētu palikt bez Krievijas oglēm par vienu gadu agrāk, nekā plānots
Krievijas termināls par 575 miljoniem eiro atstās Baltiju bez oglēm
Zeltiņš: garantiju, ka Krievijas ogles pārkraus Rīgā, nav
Kā lai iztiek bez Krievijas kravām: Latvija ieguldīs galvenajā ostā pusmiljardu eiro
Akcija Navaļnija atbalstam, foto no arhīva

"Novičok" izstrādātājs komentēja Mirzajanova atvainošanos Navaļnijam

48
(atjaunots 12:27 20.09.2020)
Eksperts uzsvēra, ka Mirzajanovs nekad nav bijis šīs vielas izstrādātāju grupā un izteica pieņēmumu, ka Mirzajanovs izdarīja paziņojumu, izpildot kāda pasūtījumu.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Leonīds Rinks, viens no nervus paralizējošās vielas "Novičok" izstrādātājiem, komentēja ASV dzīvojošā Vila Mirzajanova paziņojumu, kuru tāpat dēvē par šīs vielas izgudrotāju, vēsta RIA Novosti.

Mediji ziņoja, ka Mirzajanovs atvainojies Aleksejam Navaļnijam un tostarp atzīmējis, ka blogera simptomi ļoti līdzinās "Novičok" iedarbībai.

Rinks uzsvēra, ka Mirzajanovs nekad nav bijis šīs vielas izstrādātāju grupas sastāvā.

"Viņam nav nekāda sakara nedz ar bioķīmiju, nedz ar ko. Parasts hromatogrāfists. Viņš nav mūsu grupā, viņš nodarbojās ar notekūdeņu kontroli, to, kas izlejas no uzņēmuma. Viņam ar "Novičok" radīšanu nav nekāda sakara," pastāstīja Rinks RIA Novosti.

Tādēļ, piebilst viņš, Mirzajanovs nevar zināt saindēšanās ar "Novičok" simptomus.

"Viņam mēdz būt kādas zināšanas par noteiktām struktūrām, nevis par bioloģisko iedarbību," uzskata Rinks.

Viņš pieņem, ka Mirzajanovs izdarīja paziņojumu, izpildot kāda pasūtījumu.

Turklāt Rinks kārtējo reizi atzīmēja, ka Navaļnija simptomi un pats fakts, ka viņš ir izdzīvojis, ir pretrunā ar "Novičok" pielietošanu.

"Es simts reizes esmu teicis, ka viņa simptomi nekādā veidā nav saistīti ar "Novičok". Viņš nebūtu izdzīvojis, ja tas būtu bijis "Novičok"," nobeigumā sacīja eksperts.

20. augustā lidmašīna, kurā Navaļnijs devās no Tomskas uz Maskavu, veica ārkārtas nosēšanos Omskā tāpēc, ka opozicionāram kļuva slikti. Viņš tika nogādāts ātrās palīdzības slimnīcā, un reģionālā Veselības ministrija informēja, ka pacients atrodas reanimācijā.

Navaļnija preses sekretāre Kira Jarmiša iepriekš izteica pieņēmumu, ka Navaļnijs ir saindēts. Viņa apgalvoja, ka politiķis iepriekšējā dienā nav lietojis alkoholu vai "dzēris kaut kādas tabletes". Pēc aviokompānijas datiem, lidmašīnā pasažieris neko nav ne ēdis, ne dzēris.

Pirms izlidošanas viņš padzēra tēju lidostā. Videoierakstos redzams, ka glāzi ar dzērienu Navaļnijam atnesis Korupcijas apkarošanas fonda darbinieks Iļja Pahomovs.

Slimnīcā pastāstīja, ka  saindēšanās ir tikai viens no iespējamajiem politiķa stāvokļa iemesliem un slimnīcā viņš saņem visu nepieciešamo palīdzību, tomēr atrodas komā.

Omskas ātrās medicīniskās palīdzības slimnīcas galvenā ārsta vietnieks Anatolijs Kaļiņičenko piektdien paziņoja, ka veiktie izmeklējumi nav fiksējuši indes un to pēdas pacienta asinīs vai urīnā. Vēlāk slimnīcas galvenais ārsts pastāstīja žurnālistiem, ka par galveno darba diagnozi uzskata vielmaiņas traucējumus, kas radījuši krasu cukura satura krišanos asinīs.

Vēlāk mediķi atļāva pārvest Navaļniju uz klīniku "Charite" Berlīnē, jo to pieprasīja radinieki (sākotnēji konsīlijs atzina, ka pacients nav transportējams).

48
Tagi:
saindēšanās, Navaļnijs
Pēc temata
Krievijas ĀM: OPCW organizēja veselu operāciju, lai paņemtu Navaļnija analīzes
Vācija Alekseju Navaļniju piespiedīs klusēt
Krievijas pārstāvniecība ES atzīmēja virkni neskaidrību Navaļnija lietā
KF Ārējā izlūkdienesta vadītājs: izlidojot uz Berlīni, indes Navaļnija organismā nebija
KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Lavrovs: Baltijā atklāti diskriminē Sputnik korespondentus

32
(atjaunots 16:46 19.09.2020)
Maskava rosinās jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO ministru samitā decembrī, paziņoja KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Krievija uzskata par nepieņemamu Sputnik un RT diskriminēšanu Eiropā, paziņojumi, ka šie mediji ir propagandas instruments, ir absurdi, paziņoja KF ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Pēc viņa sacītā, Maskava rosinās jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO ministru samitā decembrī.

"Mēs uzskatām par nepieņemamu, ka gan Sputnik, gan RT, to korespondenti tiek atklāti diskriminēti – gan Francijā, gan tajā, kas skar Sputnik Baltijas valstīs, tas arī ir labi zināms fakts," pateica Lavrovs.

Viņš atzīmēja, ka uzskata par nožēlas cienīgu faktu, ka kopš 2017. gada RT un Sputnik nav akreditācijas Elizejas pilī.

"Taču vēl pārsteidzošāks ir tas, ka līdz ar savu uzticību brīvībai, vienlīdzībai un brālībai, mēs redzam arī māsu būšanu. Mūsu franču kolēģi paziņo, ka viņi neatcels savu lēmumu, akreditācija netiks piešķirta, jo RT un Sputnik, es citēju, "tie nav plašsaziņu līdzekļu, bet propagandas instruments". Es domāju, ka nevajag komentēt šāda veida paziņojumu absurdumu un nejēdzību, jo RT un Sputnik gūst milzīgu popularitāti arvien lielākā skaitā valstu, auditorija pieaug," uzsvēra Lavrovs.

Ministrs atzīmēja, ka Krievija uzstāda jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO, UNESCO un Eiropas Padomē. Kārtējo reizi šo tematu Maskava rosinās EDSO ministru samitā decembrī.

"Gaidāms kārtējais EDSO ministru samits šī gada decembrī. Šie jautājumi nekur nepazudīs no darba dienas kārtības. Mūsu rietumu kolēģiem nāksies sniegt daudz atbilžu," sacīja Lavrovs.

Eiropas Parlaments 2016. gadā pieņēma rezolūciju par pretošanos Krievijas medijiem, kuri it kā veic "naidīgu propagandu". Par galvenajiem draudiem tajā nosaukti Sputnik un RT, savukārt atsevišķos dokumenta punktos, būtībā, tika piedāvāts ieviest cenzūru.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, komentējot EP rezolūciju, apsveica RT un Sputnik žurnālistus ar rezultatīvu darbu. Dokumentu viņš nosauca par demokrātijas degradācijas apliecinājumu rietumu sabiedrībā.

Krievija daudzkārt uzsvērusi, ka bezprecedenta spiediens uz Krievijas žurnālistiem rietumvalstīs ir informācijas telpas tīrīšanas centieni. Tas ir pilnīgi pretrunā ar starptautisko tiesību normām par vienādas piekļuves informācijai visiem un viedokļu paušanas brīvības nodrošināšanu.

32
Tagi:
vārda brīvība, diskriminācija, RT, Rietumi, Sputnik, Lavrovs
Pēc temata
"Twitter pārstājis būt brīvs": Sputnik profili pazuduši no meklēšanas rezultātiem
KF piedāvāja uz RT un Sputnik aizliegšanu Baltijas valstīs atbildēt ar sankcijām
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
KF vēstniecība ASV atbildēja uz Pentagona apsūdzībām pret RT un Sputnik
Lidosta Rīga

Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem

0
(atjaunots 18:27 22.09.2020)
Sākumā Eiropas Komisija, pēc tam Eiropas Parlaments aicināja ES valstis paaugstināt pieļaujamo saslimstības rādītāju, lai noteiktu epidemioloģiskā nozīmē "bīstamas" valstis; kāpēc Latvija neatbalsta nedz šo, nedz citus ierosinājumus ceļojumu atvieglošanai ES robežās.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvija neatbalsta Eiropas Savienības vadošo iestāžu piedāvājumu paaugstināt saslimstības ar jauno koronavīrusu kritēriju robežas, nepārsniedzot kuras pēc iebraukšanas no citas valsts nav jāievēro pašizolācija. Pēc veselības aprūpes nozares pārstāvju domām, šāds solis radītu lielus draudus Latvijai, vēsta TV3

Iepriekš vairāk nekā 5000 tūrisma, pasažieru pārvadājumu un citu nozaru uzņēmumi, kuri ir cietušu zaudējumus koronavīrusa pandēmijas dēļ, vērsās pie Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas ar aicinājumu atcelt pašizolācijas prasību pēc ierašanās no citām valstīm, aizstājot to ar vienotu Covid-19 testēšanas protokolu. Septembra sākumā Eiropas Komisija, un pagājušajā nedēļā arī Eiropas Parlaments aicināja ES dalībvalstis pacelt kumulatīvo saslimstības ar jauno koronavīrusu rādītāju no 16 uz 50 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Latvija uz šo aicinājumu negrasās atbildēt. Valsts Veselības ministrijas pozīcija paliek nemainīga: ja paaugstina slieksni tik strauji, ievesto gadījumu skaits pieaugs. Slimību profilakses un kontroles centram nāksies vairāk strādāt, lai atklātu visas kontaktpersonas, savukārt stacionēto cilvēku skaita kāpums radīs papildu slodzi veselības aprūpei. Bagātajās valstīs medicīna spēj tikt galā ar šādu izaicinājumu, taču Latvijas slimnīcās var sākties krīze.

Latvijas Veselības ministrijas pozīciju atbalsta arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

"Mums paaugstinājums uz 25 vai pat augstāku skaitli – tas ir milzīgs lēciens uz augšu, un Latvijas situācijā tā nu nebūtu adekvāta rīcība. Galvenais infekcijas avots ir ieceļotāji. Ja mēs šo skaitli paaugstinām, tas nozīmē, ka mums vairs nav šādas uzmanības pret valstīm, kas šobrīd skaitās ļoti bīstamas," paskaidroja Briģis.

Cits Eiropas Parlamenta ierosinājums – skatīt saslimstību nevis valstīs kopumā, bet gan atsevišķos reģionos – arī netika atbalstīts Latvijas Veselības ministrijā. Ja to apstiprinātu, parādītos iespēja ceļot uz dažām Vācijas federālajām zemēm un, piemēram, uz Spānijas un Grieķijas salām, kur saslimstība ir zemāka. Taču Latvijas Veselības ministrijā norāda, ka šeit parādās datu kvalitātes un objektīvu vērtējumu jautājums, jo atdalīt cilvēku plūsmu no viena reģiona uz citu nebūs viegli.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka