Studenti auditorijā. Foto no arhīva

Cik maksā zinātnes granīts? Cik maksā studijas lielākajās augstskolās Krievijā

181
(atjaunots 16:01 02.05.2019)
Tradicionāli dārgākās ir specialitātes ekonomikā. Pērn studijas Maskavas Ekonomikas skolas Ekonomikas fakultātē izmaksāja gandrīz 5700 eiro gadā.

RĪGA, 2. maijs — Sputnik. Pavasarī vidusskolu absolventi, tuvojoties eksāmeniem, jau ir izlēmuši, kam veltīs savu tālāko dzīvi. Budžeta vietu augstskolās visiem nepietiek, tātad jauniešu vecāki izvērtē maksas studijas. Portāla RIA Novosti korespondents Aleksandrs Ļesnihs noskaidroja, kāda ir studiju maksa augstskolu Top-10 saskaņā ar starptautisko reitingu Round University Ranking.

Lomonosova vārdā nosauktā Maskavas valsts universitāte

Maskavas valsts universitāte vēl nav publicējusi cenas nākamajam mācību gadam, taču tās var aplēst: parasti valsts universitātes palielina studiju maksu saskaņā ar inflācijas rādītāju aizvadītajā gadā. 2018. gadā inflācija Krievijā sasniedza 4,3%.

Tradicionāli dārgākās ir specialitātes ekonomikā. Pērn studijas bakalauriātā fakultātē Biznesa augstskola Menedžmenta kursā maksāja gandrīz 8400 eiro gadā. Maskavas Ekonomikas skolas Ekonomikas fakultātē izmaksāja gandrīz 6300 eiro gadā. aptuveni tikpat – Jurisprudences fakultātē un Ekonomikas fakultātē menedžmenta un ekonomikas novirzienos. Mazliet lētāks ir bakalauriāts Valsts audita augstskolā, kur studija ekonomikas un jurisprudences novirzienos maksā 5800 eiro gadā. Lēta nav arī fundamentālās medicīnas fakultāte, kur mācības piecu gadu programmā "Ārstniecība" un "Farmaceitika" maksā aptuveni 6200 eiro.

Studijas pārējās specialitātēs izmaksā aptuveni 5500 eiro gadā. Par tādu maksu iespējams kļūt par kosmisko pētījumu, bioinženierijas, fundamentālās un lietišķās ķīmijas speciālistu vai saņemt bakalaura diplomu starptautiskajās attiecībās, valsts un pašvaldību pārvaldē, mākslā, žurnālistikā vai psiholoģijā.

Maskavas inženierzinātņu un fizikas institūts

MIFI Nacionālais kodolpētījumu institūts arī vēl nav noskaidrojis studiju cenas, taču, spriežot pēc pērnā gada, ir daudz lētāk kļūt par atomstaciju speciālistu, nekā par ekonomistu.

MIFI dārgākās specialitātes saistītas ar universitātes pamata profilu. Specialitāte un bakalaura grāds kodolfizikā, reaktoru un materiālu zinātnēs, atomstaciju, tehnoloģisku plazmas un enerģētisko iekārtu projektēšanā – aptuveni 2500 eiro gadā. Nanoelektronika, lietišķā matemātika un fizika, fotonika un informācijas drošība – apmēram 2000 eiro gadā.

MIFI institūtos mašīnbūves, ķīmisko tehnoloģiju, atomstaciju celtniecības, informācijas tehnoloģijas un robotehnikas studijas izmaksā aptuveni 1100-1500 eiro gadā.

Tomskas valsts universitāte

Sibīrijas augstskola cenas jau ir publicējusi. Visdārgāk – gandrīz 4000 eiro gadā – izmaksās piecus gadus ilgas studijas radošās specialitātēs: literārajā daiļradē, simfoniskā orķestra vadība, mūzikas un teātra māksla utt. Tikpat maksā bakalauriāta programma dizainā.

Pieejamākās specialitātes – matemātika, informātika, datorzinātnes – aptuveni 2200 eiro. Tikpat izmaksās humanitāro zinātņu studijas – ekonomika, menedžments, psiholoģija, politoloģija, žurnālistika, starptautiskās attiecības utt.

Maskavas fizikas un tehnikas institūts

MFTI dzīve ir vienkārša. Tehniskā fizika – aptuveni 4900 eiro, viss pārējais – lietišķā matemātika, informātika un fizika, skaitļošanas tehnika, biotehnoloģijas, sistemātiskā analīze un datordrošība – apmēram 4200 eiro.

Novosibirskas valsts universitāte

NVU vēl nav publicējusi jaunās cenas, tāpēc publicēsim pērnā gada piedāvājumu. Visdārgāk izmaksās menedžments – 2600 eiro,

Ar matemātiku, informātiku, filoloģiju, vēsturi un lingvistiku saistītās specialitātes – apmēram 2000 eiro. 2300 eiro – jurisprudence, ekonomika, psiholoģija, fundamentālā un lietišķā ķīmija un ārstniecība.

Sanktpēterburgas valsts universitāte

Arī šeit cenas vēl nav atjaunotas. Pērn visdārgākais bija starptautiskais menedžments (7500 eiro gadā), menedžments (6600 eiro) un jurisprudence (6700 eiro). jurisprudence ar padziļinātu ķīniešu un japāņu valodas un jurisprudences apguvi – 5400 un 5300 eiro atbilstoši.

3000 eiro izmaksāja tūrisma, arheoloģijas, vēstures, reliģijas, aktiermākslas, politoloģijas un konfliktoloģijas studijas. Vislētākās bija žurnālistikas (2200) un sabiedrisko attiecību (2400) studijas klātienē un neklātienē.

Tomskas politehniskais institūts

Pērn TPI dizaina, atomstaciju projektēšanas, fizisko iekārtu elektromehānikas un kodolfizijas studijas izmaksāja aptuveni 4000 eiro gadā. Lielākā daļa citu novirzienu, piemēram, nanoelektrotehnika, mašīnbūve, siltumenerģētika, robotehnika – apmēram 3000 eiro, bet lietišķā informātika – 2500 eiro.

Krievijas tautu draudzības universitāte

Krievijas tautu draudzības universitāte (RUDN) nākamajā mācību gadā visdārgākās būs stomatoloģijas studijas – 6000 eiro. Pārējie kursi ir lētāki.

Pasaules ekonomika — 5100 eiro, starptautiskās tiesības – 5000 eiro, starptautiskā ekonomiskā drošība – 4600 eiro, televīzija – 4600 eiro.

Pieejamākās ir specialitātes ar fizikas un matemātikas novirzienu. Aviokosmisko sistēmu, plazmas un nanomateriālu fizika – 3200 eiro. Tikpat izmaksās studijas celtniecības, pārtikas produkcijas drošības un kvalitātes, kā arī medmāsu specialitātē.

Matemātiskā un datormodelēšana, industriālā matemātika un izglītības psiholoģija – 3000 eiro. Starp citu, par dažādiem sasniegumiem (valsts vienotā eksāmena punktu summa, dalība olimpiādēs utt.) universitātē paredzētas atlaides līdz 50% apmērā.

Sanktpēterburgas nacionālajā informācijas tehnoloģiju, mehānikas un optikas pētniecības universitāte ITMO pērn visdārgākās bija studijas kodolenerģētikas un siltumfizikas, tehniskās fizikas, saldētavu, kriogēnās tehnikas un dzīvības nodrošināšanas sistēmu jomās – 4200 eiro.

Lietišķā matemātika un informātika, intelektuālās sistēmas humanitārajā sfērā, ekonomika un menedžments 2900 eiro, pārējie kursi – aptuveni 3150 eiro.

Maskavas tērauda un sakausējumu valsts institūts

Starp Nacionālās pētniecības tehnoloģiskās universitātes "MISiS" piedāvātajiem kursiem visdārgāk izmaksās nanomateriāli, nanotehnoloģijas un mikrosistēmu tehnika – 3900 eiro (pērnā gada dati).

Lētākās ir ekonomikas, menedžmenta, personāla vadības, tirdzniecības, lingvistikas, valsts un pašvaldību pārvaldes studijas – 2900 eiro. Pārējie kursi – no 3000-3400 eiro, ieskaitot trīs specialitātes programmas: kalnrūpniecība, fiziskie procesi kalnrūpniecībā vai naftas un gāzes ražotnē un sauszemes transporta un tehnoloģiskie līdzekļi.

*Round University Ranking (RUR) reitings

Starptautiskais augstskolu reitings RUR novērtē 700 vadošās mācību iestādes pasaulē saskaņā ar četriem kritērijiem. Kopējā indeksa pamatā 40% apmērā ir mācību rādītāji (mācībspēku un studentu skaita proporcija, pasniedzējiem piešķirto zinātnisko grādu skaits utt.)

Studenti
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Vēl 40% - universitātēs veiktā pētījumu darba rādītāji. Atlikuši 20% tiek sadalīti uz pusēm starp daudzveidības rādītājiem (ārvalstu studentu skaits un viņu dalība zinātnisko darbu sagatavošanā) un iestādes finansiālo stabilitāti.

Reitinga sagatavošanai tiek izmantoti InCities dati (institūtu produktivitātes vērtējuma analītiskais instruments) un Thomson Reuters ikgadējie pētījumi projekta Global Institutional Profiles Project ietvaros.

181
Dzelzceļš, foto no arhīva

Krievijas diplomāti pametuši Ziemeļkoreju drezīnā

25
(atjaunots 21:58 27.02.2021)
Vēstniecības darbinieki bija spiesti šķērsot Ziemeļkorejas un Krievijas robežu kājām, līdzi stumjot dzelzceļa drezīnu ar čemodāniem.

RĪGA, 28. februāris - Sputnik. Krievijas vēstniecības KTDR darbinieki vairāk nekā kilometru stūmuši dzelzceļa drezīnu, lai atgrieztos dzimtenē, vēsta Krievijas Ārlietu ministrija.

Ziņots, ka februāra beigās Krievijā atgriezušies astoņi vēstniecības darbinieki no Ziemeļkorejas līdz ar saviem ģimenes locekļiem. Taču pandēmijas dēļ dzelzceļa satiksme ir slēgta, tāpēc daļu ceļa viņi bija spiesti pārvarēt drezīnā, ko stūma paši vēstniecības darbinieki.

"Tā kā jau vairāk nekā gadu robežas ir slēgtas, pasažieru satiksme pārtraukta, mājup doties nācās pa ilgu un grūtu ceļu. Vispirms – 32 stundas vilcienā, pēc tam vēl divas stundas autobusā līdz robežai un, visbeidzot, pats atbildīgākais maršruta posms – pāreja uz Krievijas pusi kājām. Šim nolūkam vajag savlaicīgi izgatavot ratiņus, uzlikt uz sliedēm, sakraut uz tiem mantas, sasēdināt bērnus - un ceļā," pastāstīja ministrija.

Visu konstrukciju pa sliedēm nācās stumt vairāk nekā kilometru. Vienīgais vīrietis grupā bija vēstniecības trešais sekretārs Vladislavs Sorokins. Viņš kļuva par drezīnas galveno "dzinēju". Pati jaunākā ceļotāja bija viņa trīs gadus vecā meitiņa Varja.

Krievijas teritorijā, pierobežas stacijā Hasana viņus sagaidīja kolēģi no ĀM pārstāvniecības Vladivostokā. Autobuss, ko nodrošināja Primorskas novada administrācija nogādāja mājāsbraucējus Vladivostokas lidostā. No turienes viņi jau izlidoja uz Maskavu.

25
Tagi:
Ziemeļkoreja, Krievijas vēstniecība, Krievija
Sputnik V

Krievijas pretinieki baidās no "Sputnik V" panākumiem

52
(atjaunots 16:19 26.02.2021)
Krievijas Tiešo investīciju fonda direktors konstatēja, ka patlaban iespējams runāt ne tikai par vakcīnas "Sputnik V" starptautisku atzīšanu, bet arī par tās līdera vietu pasaulē.

RĪGA, 26. februāris - Sputnik. Krievijā izstrādātās vakcīnas "Sputnik V" koronavīrusa profilaksei pretinieki cenšas vājināt uzticību preparātam pasaulē, jo tas ir viens no labākajiem, un viņi no tās vienkārši baidās, konstatēja Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) direktors Kirils Dmitrijevs, vēsta RIA Novosti.

"Es domāju ka patlaban iespējams runāt ne tikai par vakcīnas "Sputnik V" starptautisku atzīšanu, bet arī par tās līdera vietu pasaulē... Mums jābūt pieticīgiem, tomēr godīgiem. Mums ir vienas no labākajām vakcīnām pasaulē, tas ir liels Krievijas zinātnieku varoņdarbs, ar to jālepojas," paziņoja Dmitrijevs izstādē, kas veltīta Krievijas līdera vietas vēsturei virusoloģijas jomā. Izstāde tapusi uz Krievijas vēstures biedrības bāzes.

"Daudzi Krievijas ienaidnieki centušies mazināt uzticēšanos Krievijai, tomēr mēs saprotam, ka viņi šķiež tādas pūles, lai grautu uzticību Krievijas vakcīnai, jo tā ir viena no labākajām pasaulē un viņi no tās vienkārši baidās," viņš ir pārliecināts.

Iepriekš zinātniskais žurnāls Lancet publicēja "Sputnik V" klīnisko pētījumu trešās fāzes rezultātus, kas apstiprina tās augsto efektivitāti un drošību. Klīnisko izmēģinājumu III fāzes gaitā "Sputnik V" parādīja izcilus efektivitātes un drošības, kā arī imunogēnos rādītājus – vakcīnas efektivitātes sastādīja 91,6%. Vakcīna pilnā mērā pasargā no jaunās koronavīrusa infekcijas smagas gaitas. Vakcīnas "Sputnik V" pielietojums apstiprināts vairāk nekā 30 valstīs. Valstīs, kurās tā apstiprināta, kopā dzīvo vairāk nekā 1,1 miljards cilvēku.

52
Tagi:
Sputnik V, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Vakcīna un pērtiķi: britu meli par "krievu viltus ziņām"
Varat būt mierīgi: "Sputnik V" ir efektīva pret koronavīrusa jaunajiem štammiem
Briselē pastāstīja par pārrunām par Krievijas vakcīnu "Sputnik V"
Lietuvā izskanējis "sensacionāls" pieņēmums par Krievijas vakcīnu "Sputnik V"
Alus veikals, foto no arhīva

Latvijā no 1. marta augs cigarešu un vodkas cenas

0
(atjaunots 15:29 28.02.2021)
Valsts ieņēmumu dienests aicina alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu apgrozījumā iesaistītos tirgotājus veikt inventarizāciju no 1. marta.

RĪGA, 28. februāris — Sputnik. No 1. marta Latvijā augs alkoholisko dzērienu cenas, ņemot vērā akcīzes likmju pieaugumu, atgādināja Valsts ieņēmumu dienests (VID) savā vietnē.

No 1. marta akcīze alum sastādīs vismaz 15,20 eiro par 100 litriem (tagad – 14,40 eiro), vīnam akcīze pieaugs no 106 līdz 111 eiro par 100 litriem, pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem – no 1642 līdz 1724 par 100 litriem absolūtā alkohola (100% spirta).

VID novērtēja akcīzes likmju pieauguma iespējamo ietekmi uz alkoholisko dzērienu cenām mazumtirdzniecībā, - ieskaitot akcīzi un pievienotās vērtības nodokli (PVN), tā sastādīs 0,01 eiro alum (5%, 0,5 litra), vīnam (0,75 litra) – 0,05 eiro, bet degvīnam (40%, 0,5 litra) – 0,2 eiro.

Akcīzes nodokļa likmes pieaugums cigaretēm liks augt cenai par cigarešu paciņu par 0,12 eiro (paciņa maksā 3,50-3,60) vai 0,13 eiro (ja cigaretes maksā 3,30). Akcīzes nodokļa likme cigāriem un cigarillām pieaugs no 95,20 līdz 104,70 eiro (par 1000 gab.), tāpēc paciņa (10 gab.) tādu tabakas izstrādājumu tagad maksās par 0,11 eiro vairāk.

Akcīzes likmes tabakas izstrādājumiem pieaugs arī nākamajos divos gados.

0
Tagi:
akcīzes nodoklis, Latvija
Pēc temata
Latvijas alus darītāji raizējas par "akcīzes kara" iespējamību ar Lietuvu
Vairāk kontrabandas un pašbrūvētā: kā iedzīvotāji reaģēs uz akcīzes pieaugumu
Finanšu ministrija pakāpeniski palielinās alkohola akcīzi
Neatkarīgā deputāte apsūdz politiķus tabakas lobēšanā