Protesta akcija krievu skolu atbalstam. Foto no arhīva

Krievijas politiķis: Latvijas Satversmes tiesas lēmums par krievu skolām ir politisks

66
(atjaunots 14:39 24.04.2019)
Tiesas lēmums pārkāpj Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju tiesības, tas ir pietiekams, lai tiktu iesniegta prasība Eiropas Cilvēktiesību tiesā, norādīja Maskavā.

RĪGA, 24. aprīlis — Sputnik. Lēmums par mazākumtautību, tostarp arī krievu skolu pāreju pie mācībām latviešu valodā ir politisks, un attaisno valsts krievvalodīgo iedzīvotāju diskrimināciju, portālam RIA Novosti norādīja Krievijas prezidenta Cilvēktiesību padomes loceklis Aleksandrs Brods.

Iepriekš Latvijas Satversmes tiesa pieņēma lēmumu par to, ka mazākumtautību skolu pāreja uz mācībām latviešu valodā atbilst Satversmei.

"Uzskatu, ka tas ir politisks lēmums, kas attaisno krievvalodīgo iedzīvotāju diskrimināciju no Latvijas valdības puses un novedīs pie krievu asimilācijas. Pēdējos gados šie procesi pastiprinās, to starpā ir arī krievvalodīgo mediju ierobežošana un pastāvīgs spiediens pret tiesībsargiem, žurnālistiem un ekspertiem, kuri aizstāv krievu valodu, krievu kultūru, kuri atbalsta Krievijas un Latvijas sakaru turpināšanos," uzsvēra Brods.

CP loceklis jau sazinājies ar tiesībsargiem Latvijā. Viņi iecerējuši pārsūdzēt šo lēmumu ECT. Brods informēja, ka "viņi regulāri informē Eiropas Padomi, EDSO, ANO, starptautiskās struktūras par šiem skandalozajiem procesiem, savos ziņojumos iekļauj krievvalodīgo diskriminācijas faktus, sniedz ieteikumus Latvijas valdībai", tomēr visas šīs darbības nedod nekādu rezultātu.

Tiesībsargs piezīmēja, ka vērsīsies pie kolēģiem Cilvēktiesību padomē, lai sagatavotu ziņojumu Eiropas Padomes komisārei cilvēktiesību jautājumos Dunijai Mijatovičai, kura jau pavēstījusi, ka apmeklēs Latviju un tiksies ar ombudsmeni Juri Jansonu.

Pēc viņa domām, Latvijas valdība turpinās diskrimināciju, kas vērsta uz krievu asimilāciju un viņu kultūras un nacionālo īpatnību iznīcināšanu, taču tiesa nav ņēmusi vērā trauksmainos procesus republikā un "faktiski ieslēdz zaļo gaismu krievvalodīgo iedzīvotāju vardarbīgai asimilācijai".

Krievijas Federācijas Padomes Aizsardzības un drošības komitejas loceklis Francis Klincēvičs Latvijas Satversmes tiesas lēmumu uzskata par tiesību pārkāpumu, kas ir pietiekams iemesls prasības iesniegšanai Eiropas cilvēktiesību tiesā.

"Latvijas Satversmes tiesa pieņēmusi politiski motivētu lēmumu. Pēc būtības, tā atzinusi par Konstitūcijai atbilstošu 40% valsts iedzīvotāju tiesību kliedzošu pārkāpumu, kuri par savu dzimto valodu uzskata krievu valodu. Man šķiet, ir pietiekams pamats prasības iesniegšanai Eiropas cilvēktiesību tiesā," uzrakstīja senators savā lapā Facebook.

Savā lēmumā Satversmes tiesa norādīja, ka Vispārējā konvencija par nacionālo minoritāšu tiesību aizsardzību nosaka, ka ikvienam cilvēkam ir tiesības mācīties savā dzimtajā valodā, taču nav norādīts, kādā apjomā valsts īsteno šīs tiesības – konvencija saglabā valstu tiesības lemt pašām. Tiesības apgūt dzimto valodu nedrīkst traucēt valsts valodas apgūšanai, uzskata Satversmes tiesas tiesneši.

Satversmes tiesa uzskata, ka krievu valoda Latvijā ir pašpietiekama, bet mazākumtautību pārstāvjiem jāpārvalda valsts valoda tādā līmenī, lai viņi varētu pilnvērtīgi piedalīties demokrātiskas sabiedrības dzīvē, izmantojot šo valodu. Tāpat tiesa ņēma vērā Latvijas vēsturi un valsts nacionālā sastāva izmaiņas "padomju okupācijas" gados.

66
Pēc temata
Lingvists: latvieši un krievi "vienojušies", ka krievu valoda ir prestižāka
Eiropas Komisija pievērsusi uzmanību valodu diskriminācijai Latvijā
Brods: Latvijā daudzi atceras PSRS un nevēlas atteikties no visa krieviskā
Kultūras ministre: Latvijā nav krievu diskriminācijas, tas viss ir retorika
Krievijas ĀM uzskata par diskrimināciju atteikšanos no eksāmeniem krievu valodā Latvijā
Biezpiens, foto no arhīva

Nosaukts negaidīts labums, ko organismam nes biezpiens

56
(atjaunots 12:23 27.09.2020)
Produkts ir bagāts ar mikroelementiem un veicina ne vien kaulaudu stiprināšanu, bet arī palīdz cīnīties ar rudens depresiju.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Regulāra biezpiena lietošana uzturā palīdz cīņā ar rudens depresiju un stiprina potenci, vēsta RIA Novosti ar atsauci uz Sečenova vārdā nosauktās Maskavas valsts medicīniskās universitātes profesora, gastroenterologa Alekseja Bujeverova interviju pilsētas ziņu aģentūrai "Moskva".

"Biezpiens ir bagāts ar uzturvielām, olbaltumvielām un taukiem, mazākā mērā ar ogļhidrātiem <…> Tāpat ir nelieli pētījumi, ka biezpiens regulāras lietošanas uzturā gadījumā paceļ garastāvokli, palīdz cīnīties ar rudens depresiju," paskaidroja ārsts.

Viņš atgādināja, ka produkts ir bagāts ar mikroelementiem – kalciju, magniju, cinku. Tas veicina ne vien kaulaudu stiprināšanu, bet arī vīriešu potences uzlabošanu.

Gastroenterologs paskaidroja, ka veikalos ir jāpievērš uzmanība uzrakstam "biezpiens" uz iepakojuma. "Biezpiena izstrādājumu" un "biezpiena masas" sastāvā var izrādīties aromatizētāji un augu tauki.

Biezpiens satur samērā daudz kaloriju, tādēļ labāk būtu apēst ne vairāk par 200 gramiem dienā, atzīmēja Bujeverovs.

"Labāk ir apēst mazāk, taču ar normālu tauku saturu – 5% vai labāk 9%. No attaukotiem piena produktiem ir vairāk kaitējuma, nekā labuma," atgādināja ārsts.

Pirmkārt, organisms nesaņem taukus un sāk tos atlikt pats. Otrkārt, attaukoti produkti ir samērā bezgaršīgi, tādēļ ražotājs pieliek klāt cukuru un cukura aizvietotāju, kas palielina to enerģētisko vērtību.

56
Tagi:
veselība, pārtika
Temats:
Vienkāršiem vārdiem par veselību
Pēc temata
5 mīti par depresiju. Sen jau laiks aizbīdīt tos pažobelē
Kādi vitamīni rudenī nepieciešami bērniem un pieaugušajiem
Laborante, foto no arhīva

Krievijas zinātnieki atklājuši revolucionāru dabisku antibiotiku

71
(atjaunots 14:55 26.09.2020)
Atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Tjumeņas valsts universitātes zinātnieki atklājuši universālu dabisku antibiotiku, kas pārvar patogēnu noturību pret farmaceitiskajiem preparātiem, vēsta RIA Novosti. Pētījuma teksts publicēts žurnālā Applied Biochemistry and Microbiology.

Autori apgalvo, ka atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

Raksta autori atzīmē, ka viens no farmakoloģijas uzdevumiem ir meklēt dabiskas antibiotikas, kas spēj cīnīties ar mikroroganismiem, kam raksturīga multirezistence (multi-drug resistant, MDR) vai absolūta rezistence (extreme-drug resistant, XDR) pret tirgū esošajām antibiotikām.

Pētnieki no TVU pirmie pasaulē nodemonstrēja no alkalofilas miceliālās sēnes Emericellopsis alkaline izdalītā peptīda emericilipsīna A unikālo īpašību. Eksperti pastāstīja, ka viela slāpē baktēriju spēju veidot bioplēvītes, tāpēc šo patogēnu rezistence pret antibiotikām tiek nivelēta.

Darba autori paskaidroja, ka izpētītās vielas galvenā terapeitiskā īpatnība ir universālā iedarbība. Pret emericilipsīnu A neaizsargātas ir ne tikai MDR un XDR baktēriju formas, bet arī gandrīz jebkuri patogēnie eikarioti, piemēram, miceliālās sēnes un raugs.

"Emericilipsīns A iedarbojas uz eikariotiem un prokariotiem, pateicoties dažādiem molekulārajiem mehānismiem. Eikarioti – sēnes un audzēju šūnas – iet bojā, jo peptīds iznīcina to šūnu membrānas, bet prokariotu virulence tiek apspiesta, pateicoties bioplēvīšu veidošanās novēršanai," pastāstīja TUV Antimikrobu rezistences labrotarorijas X-BIO vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Jevgeņijs Rogožins.

Zinātnieki atzīmēja, ka emericilipsīns A palīdzēs cīnīties gan ar audzējiem, gan ar visdažādākajām bakteriālajām un sēnīšu infekcijām.

TUV speciālisti uzskata, ka emericilipsīns A ir perspektīvs gan kā patstāvīgs farmaceitiskais līdzeklis, gan kā kompleksu preparātu elements. Terapijā iespējams pielietot injekcijas vai izmantot vietējo ārstēšanu – tieši apstrādājot cietušos audus.

Pētījums veikts ciešā sadarbībā ar kolēģiem no Gauzes Jauno antibiotiku zinātniski pētnieciskā institūta, Rospotrebnadzor Centrālā epidemioloģijas zinātniski pētnieciskā institūta un Krievijas Zinātņu akadēmijas Šemjakina un Ovčiņņikoca Bioorganiskās ķīmijas institūta.

Nākotnē zinātnieku kolektīvs plāno pāriet no darba ar šūnu modeļiem pie preparāta izmēģinājumiem laboratorijā.

71
Tagi:
Krievija, zinātnieki
Pēc temata
Krievijas zinātnieki izdomājuši, kā gūt labumu no toksiskajiem atkritumiem
"Ātrs un precīzs". Krievijā izgudrojuši ierīci, kura nosaka Covid-19 klātbūtni gaisā
Zinātnieki novērtējuši iespēju ārstēt Covid-19 ar radiāciju
Grāmatas

KF senators: atteikšanās no krievu valodas Latvijā ir provinciālisma izpausme

0
(atjaunots 07:37 01.10.2020)
Atteikties no lielas daļas kultūras tikai tāpēc, ka tai ir krievu saknes, - tā ir "pašnoniecināšana", tas ir neracionāli, uzskata Krievijas Federācijas padomes loceklis Aleksejs Puškovs.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Krievu valodas lietošana ir viens no faktoriem, kas padara Latviju par Eiropas kultūras daļu un ļauj tai nenoslēgties Baltijas reģionā, ir pārliecināts Aleksejs Puškovs.

Iepriekš Saeimas deputāts Atis Lejiņš ("Jaunā Vienotība") rakstā "Latvijas Avīze" asi nosodīja Rīgas domes deputāti Antoņinu Ņenaševu ("Progresīvie"), kura atzina krievu valodas lielo lomu Latvijā. "Mēs dzīvojam nacionālā valstī, nevis Krievijas guberņā; kāpēc mums joprojām palikusi ieradumā šāda zemošanās?" jautāja politiķsi. Pēc viņa domām sarunas ar krieviem krievu valodā Latvijā – tas ir pazemojums.

Krievijas Federācijas Padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs, komentējot Lejiņa izteikumus intervijā izdevumam "Polit Ekspert", norādīja, ka tā ir zināma provinciālisma izpausme – censties noliegt nozīmi, kāda ir vienai no vadošajām mūsdienu pasaules valodām.

"Jā, patiešām, Latvija nav Krievijas Federācijas guberņa. Taču, manuprāt, tas ir zināms provinciālisms – Latvijā noliegt vienu no mūsdienu pasaules vadošajām valodām," teica Puškovs un piebilda, ka 80% Rīgas iedzīvotāju runā krieviski un tas ir visiem zināms.

Politiķis atgādināja, ka krievu valoda ir viena no ANO oficiālajām valodām, tajā runā simtiem miljonu cilvēku, krievu valoda tiek apgūta ārvalstu augstskolās, lai rastos iespēja strādāt ar tik lielu un nozīmīgu valsti kā Krievija un pieskarties bagātajai krievu kultūrai. Tāpēc deputātiem Latvijā ir jānovērtē tas, ka valstī ir iespēja dabiski saglabāt krievu valodu, uzskata Puškovs.

"No krievu valodas un krievu kultūras var atteikties tikai dziļi provinciāli domājoši cilvēki pēc principa: mēs dzīvosim savā ciemā un neko citu negribam zināt. Krievu valoda ir atzīta par vienu no vadošajām mūsdienu pasaules valodām," teica senators.

Viņš piebilda, ka nevar neatzīt krievu valodas nozīmi Eiropas politikā, ekonomikā un kultūrā. Tās lietošana ir viens no faktoriem, kas padara Latviju par Eiropas kultūras daļu un ļauj tai nenoslēgties Baltijas reģionā, ir pārliecināts senators.

Puškovs aicināja Latvijas politiķus turēties pie moderna viedokļa par pasauli – nevar atteikties no lielas daļas savas kultūras tikai tāpēc vien, ka tai ir krievu saknes. Tā ir "pašnoniecināšanās", uzskata Krievijas politiķis.

0
Tagi:
Aleksejs Puškovs, Atis Lejiņš, krievu valoda, latviešu valoda
Pēc temata
"Cik ilgi pieļausim?": latvietis sašutis par interviju LTV ar skolnieci krievu valodā
Tā ir necieņa: Parādnieks pret informāciju par Covid-19 krievu valodā
Lai runā arī krieviski: rīdzinieki neuzskata, ka Latvijā jāaģitē tikai latviešu valodā