Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Putins parakstījis dekrētu par Līguma INF apturēšanu. Kas notiks tālāk?

85
(atjaunots 09:56 06.03.2019)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstījis dekrētu par Līguma INF izpildes apturēšanu līdz brīdim, kad ASV novērsīs pieļautos saistību pārkāpumus vai pārtrauks līguma darbību.

RĪGA, 6. marts — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstījis dekrētu par to, ka Krievija aptur PSRS un ASV noslēgtā līguma par vidēja un maza darbības attāluma raķešu likvidāciju (INF) darbību, informēja RIA Novosti, atsaucoties uz Kremļa preses dienestu.

Dekrēts stājies spēkā kopš tā parakstīšanas dienas – 4. marta.

Līgumsaistību izpildi Krievija apturēs līdz brīdim, kad ASV novērsīs pieļautos saistību pārkāpumus vai pārtrauks līguma darbību.

Kas notiks tālāk

Pēc Līguma INF apturēšanas Krievija neplāno izvietot pierobežas teritorijās līgumā minētās raķetes, atklāja Federācijas Padomes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks Vladimirs Džabarovs.

"Nē, Krievijas lēmums apturēt līgumu nenozīmē, ka mēs izvietosim tādas klases raķetes pierobežas teritorijās. Tas nenotiks, līguma apturēšana to neparedz," – paziņoja Džabarovs.

Viņš norādīja, ka Krievija izvietos pierobežas teritorijā raķetes, uz ko attiecināts INF, ja tamlīdzīgas raķetes tiks dislocētas Eiropā.

"Līguma INF apturēšana nenozīmē, ka mēs izvietosim šīs raķetes, taču, ja tādas klases raķetes parādīsies Eiropā, mēs nekavējoties dislocēsim tādas raķetes pie sevis," – uzsvēra Džabarovs.

Pie tam, pēc viņa domām, ASV var piedāvāt jaunus INF variantus, iekļaujot līgumā arī citas valstis.

"Domāju, tagad ASV sāks piedāvāt dažādus variantus, iekļaujot līgumā Ķīnu, Indiju, citas valstis. Tagad lai viņi demonstrē iniciatīvu," – apliecināja V.Džabarovs.

Senators Oļegs Morozovs atgādināja, ka Līguma INF izpildes apturēšana no Krievijas puses ir piespiedu pasākums.

"Sagaidāms piespiedu pasākums. Būtu muļķīgi klauvēt pie slēgtām durvīm, pie tam vēl tādām, aiz kurām tevi grib piekrāpt. Jautājums nav par bruņošanās sacensībām, bet gan par pašaizsardzības līdzekļu pietiekamu daudzumu, kad oponents pārkāpj vienošanās," – vērtēja senators.

Viņš piebilda, ka Maskava jau ir atbildējusi uz ASV pieļautajiem līguma pārkāpumiem.

"Tā (atbilde – red.) ir asimetriska, tostarp arī no izdevumu viedokļa. Bet tas, vai ASV grib bezmērķīgi slīcināt asignācijās pašu bailes, - tā ir viņu darīšana," – piebilda O.Morozovs.

ASV vairs neatgriezīsies pie Līguma INF saistību izpildes, tāpēc Krievijai tās ievērot būtu neloģiski, uzskata Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba bijušais priekšnieks, armijas ģenerālis Jurijs Balujevskis.

"Mēs atstājam pavērtas durvis amerikāņiem un esam gatavi izvērtēt atgriešanos pie līguma izpildes. Taču amerikāņi neatgriezīsies pie tā izpildes, un arī mums nebūtu loģiski pēc prezidenta nospraustā uzdevuma – izstrādāt sauszemes kompleksus uz "Kalibr" bāzes utt. – atgriezties pie līguma INF noteikumu izpildes," – paskaidroja Balujevskis.

Līdzīgu viedokli pauda arī Valsts domes Aizsardzības komitejas priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Švitkins.

"Diemžēl ir maz ticams, ka Amerikas Savienotās Valstis atgriezīsies pie līguma izpildes, jo viņi loloja nodomu izstāties no tā jau iepriekš, tikai meklēja ieganstu, lai izstātos. Cerība mirst pēdējā, taču es uzskatu, ka ASV atgriešanās pie līguma izpildes ir maz ticama," – uzsvēra Švitkins.

Kas ir INF

Līgums INF, kas tika parakstīts 1987. gadā, aizliedz sauszemes bāzes ballistiskās raķetes un spārnotās raķetes ar 500-5500 km darbības diapazonu abām pusēm. Līgumslēdzēji vienojās pilnībā iznīcināt savas vidēja (1000-5500 km) un maza (500-1000 km) darbības diapazona raķetes un to objektus. Krievija norāda, ka stingri ievērojusi līgumā paredzētās saistības. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka ASV apsūdzības par Krievijas pieļautajiem INF pārkāpumiem nav pamatotas, turklāt raķete 9M729, kas radījusi Vašingtonas aizdomas, izmēģināta līgumā atļautajā attālumā.

Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs atzīmēja, ka Vašingtona nav uzrādījusi pierādījumus, kuri apliecinātu: raķetes darbības attālums pārkāpj līgumu. ASV atteicās piedalīties brīfingā, kurā tika demonstrēta raķete, - Savienotās Valstis vienkārši pieprasīja tās likvidāciju. Vašingtona uzskata, ka šis solis ir nepieciešams līguma saglabāšanai. Krievijas ĀM un ASV Valsts  departamenta diskusija par INF saglabāšanu Pekinā beidzās bez rezultātiem.

Vienlaikus Krievijai ir nopietnas pretenzijas pret ASV jautājumā par Līguma INF noteikumu izpildi. KF prezidents Vladimirs Putins atgādināja, ka starp tām ir sauszmees bāzes sistēmu Aegis izvietošana Rumānijā un Polijā. "Tas ir tiešs Līguma par vidēja un maza darbības attāluma raķešu likvidāciju pārkāpums, jo šīs iekārtas (..) jūrā tiek izmantotas tāda tipa raķešu palaišanai. Tagad tās pretēji līgumam parādījušās uz sauszemes," – uzsvēra Putins.

1. februārī ASV prezidents Donalds Tramps informēja, ka 2. februārī Vašingtona iniciēs līguma pārtraukšanas procedūru. Valsts sekretārs Maiks Pompeo paziņoja, ka līgums tiks lauzts, "ja Krievija sešu mēnešu laikā neatgriezīsies pie līguma pilnīgas un pārbaudāmas ievērošanas". 2. februārī KF prezidents Vladimirs Putins norādīja, ka Krievija simetriski atbildēs uz ASV lēmumu un apturēs līguma darbību. Viņš uzsvēra, ka Krievija neiesaistīsies dārgās bruņošanās sacensībās. Savukārt ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs atzīmēja, ka Krievija, protams, reaģēs uz draudiem, ko rada ASV izstāšanās no Līguma INF.

85
Pēc temata
ASV gatavojas karam, ANO Ģenerālasamblejas sēdē paziņoja Krievijas diplomāts
Putins pastāstīja, kas spēj novest pie globālas kodolkatastrofas
ASV nolēmušas balstīties uz kodolieročiem konfrontācijā ar Krieviju
Sergejs Lavrovs: Krievijas un ASV karš kļūtu par katastrofu cilvēcei
Covid-19

Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19

54
(atjaunots 10:18 15.10.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja par otrās Krievijā izgudrotās vakcīnas pret koronavīrusu reģistrāciju.

RĪGA, 15. oktobris – Sputnik. Otrā Krievijas vakcīna pret koronavīrusu tika izgudrota Novosibirskas centrā "Vektor", vēsta RIA Novosti.

Par jaunās vakcīnas reģistrāciju sanāksmes laikā ar KF valdības locekļiem paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Covid-19 testi, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Майшев

Preparāts saucās "EpiVacCorona". Tiek atzīmēts, ka tas ir drošs.

Putins paziņoja, ka vicepremjere Tatjana Goļikova un "Rospotrebnadzor" vadītāja Anna Popova jau ir potējušās ar jauno vakcīnu klīnisko pētījumu ietvaros.

Goļikova paziņoja, ka pirmo 60 tūkstošu dozu ražošana ir ieplānota tuvākajā laikā.

Paralēli Krievijas Zinātņu akadēmijas Čumakova vārdā nosauktais Imunbioloģisko preparātu pētniecības un izstrādes centrs veic trešās dzīvās vakcīnas pret Covid-19 izstrādi.

Atgādināsim, ka 11. augustā Krievijā piereģistrētā pasaulē pirmā vakcīna pret koronavīrusu, kuru izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktais centrs un kurai tika dots nosaukums "Sputnik V", netika radīta "no nulles", īsā laika posmā, bet gan kļuva par vairākas desmitgades ilgušo pētījumu rezultātu. Sākot ar adenovīrusu vektoru tehnoloģiju izstrādes brīdi līdz tās ieviešanai praksē pagāja aptuveni 40 gadu.

Pēcreģistrācijas "Sputnik V" izmēģinājumi ilgs no diviem mēnešiem līdz pusgadam.

Plašāku informāciju par pirmo vakcīnu pret Covid-19 "Sputnik V" iespējams atrast tās mājaslapā www.sputnikvaccine.com.

54
Tagi:
Krievija, vakcīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Cik bīstama ir vakcīna: ASV pieprasa atbildi, Eiropa skaita peļņu
ASV apsūdz Krieviju par mēģinājumiem kavēt Covid-19 vakcīnas izstrādi
ASV neizdodas izstrādāt vakcīnu pret koronavīrusu. Vainīga Krievija
Vladimirs Norvinds, foto no arhīva

KF ĀM: Maskava neatstās bez sekām Norvinda deportēšanu no Rīgas

91
(atjaunots 16:07 13.10.2020)
KF ĀM paziņoja, ka 75 gadu vecā bijušā Kara pensionāru biedrības vadītāja Vladimira Norvinda izraidīšana no Latvijas ir provokācija, šis incidents nepaliks Rīgai bez sekām.

RĪGA, 13. oktobris – Sputnik. KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova nosauca par "izrēķināšanos" iepriekš ar Latvijas tiesas lēmumu likvidētās republikas veterānu biedrības vadītāja Vladimira Norvinda deportēšanu no Latvijas. Pēc viņas sacītā, KF neatstās šo incidentu bez atbildes.

6. oktobrī Latvijas iekšlietu ministrs pieņēma lēmumu par Vladimira Norvinda atzīšanu par persona non grata Latvijas teritorijā. Viņam liegta iebraukšana Latvijas teritorijā uz nenoteiktu laiku. 9. oktobrī Norvinds tika aizturēts deportācijas dēļ – viņš tika apsūdzēts par "nacionālo apdraudējumu".

Pēc tam, kad veterāns uzzināja, ka viņam tiek atņemta Pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā un viņu izsūta no valsts, viņam notika infarkts. Rīgā viņu aizveda uz Stradiņa slimnīcu, taču kolīdz stāvoklis stabilizējās, veterānu aizsūtīja uz Krieviju, kur viņš tika nosūtīts uz Militāri medicīnisko akadēmiju Sanktpēterburgā.

KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova, komentējot situāciju, paziņoja, ka "izrēķināšanās, kuru sarīkoja Rīga pār gados vecu un slimu cilvēku", izraisa galēju sašutumu.

"Acīmredzama visu vispārpieņemto morāli ētisko un humanitāro normu neievērošana. Acīmredzami, ka rusofobijas pārņemtās Latvijas varasiestādes, kas ārkārtīgi aizspriedumaini uztver krievvalodīgās diasporas centienus aizstāvēt savas tiesības saglabāt vēsturisko atmiņu, ir gatavas izmantot jebkādus rīkus, lai apspiestu citādu domāšanu un nelojalitāti sabiedrībā," teikts Zaharovas komentārā KF ĀM mājaslapā.

Diplomāte piebilda, ka "šī provokatīvā akcija attiecībā pret vienu no tautiešu kustības pārstāvjiem uzskatāmi parādīja latviešu nacionālisma necilvēcīgo bardzību".

"Rīgā var būt droši, ka šis incidents netiks atstāts bez sekām," nobeigumā sacīja viņa.

Krievijas vēstniecība Latvijā jau izteikusi protestu sakarā ar Vladimira Norvinda deportāciju – tās komentārā Facebook norādīts, ka šim incidentam būs negatīvas sekas Krievijas un Latvijas attiecību kontekstā.

Pats viņš arī uzskata, ka iemesls ir tieši tajā. "Acīmredzot, runa ir par to, ka vadu lielāko veterānu organizāciju Latvijā, kas apvieno militāros pensionārus, viņu atraitnes, ģimenes locekļus. Tie ir aptuveni 2,5 tūkstoši cilvēku visā valstī. Acīmredzot, tagad viņiem (valdībai – red.) vajadzēja izvēlēties upuri, lai parādītu savu attieksmi gan pret Krieviju, gan pret mums," tā situāciju komentēja pats Norvinds.

91
Tagi:
Vladimirs Norvinds, Krievija, Ārlietu ministrija
Pēc temata
Krievijas vēstniecība Latvijā nosodīja militārā pensionāra deportāciju
Atņēmuši uzturēšanās atļauju un deportē: militārais pensionārs kritis nežēlastībā
Covid-19 testēšana, foto no arhīva

"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi

0
(atjaunots 20:52 21.10.2020)
Sociālo tīklu lietotāji ir ārkārtīgi sašutuši par jauno kārtību, saskaņā ar kuru iziet bezmaksas koronavīrusa testu tagad var tikai ar ģimenes ārsta vai medicīnas iestādes speciālista nosūtījumu.

RĪGA, 22. oktobris – Sputnik. Latvijas Veselības ministrija tuvākajā laikā plāno izmainīt Covid-19 testēšanas kārtību. Turpmāk, lai nodotu analīzes, sākumā būs jāsaņem ģimenes ārsta vai slimnīcas speciālista nosūtījums.

Pēc Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktores Santa Līviņas sacītā, šāds solis ir jāsper, lai atrisinātu radušos rindu problēmu.

Tomēr, izskatās, ka šī ziņa ne pārāk iepriecinājusi sociālo tīklu lietotājus, bet gan tieši pretēji – izraisījusi sašutumu un sadusmojusi.

"Nu, varbūt nākamais būtu "Tikai ar apbedīšanas biroja izziņu," sarkastiski komentēja jaunos testēšanas noteikumu pazīstams Latvijas reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Jaunā kārtība izpelnījās kritiku arī no medicīnas nozares speciālistiem. Skandalozi slavens anesteziologs-reanimatologs Roberts Fūrmanis arī neatturējās no dzēlīga komentāra.

"Uga Dumpis - mums jānodrošina paplašināta testēšana un kontaktu meklēšana. Veselības ministrija pasaka, ka turpmāk iespējams testēšana būs jāveic ar ārsta norīkojumu. Kad beidzot sapratīs, ka Viņķelei NAV plāna c-19 apkarošanai un palūgs viņai iesniegt demisijas rakstu?!" sūdzas Roberts Fūrmanis.

​"Noslogotajai plānveida aprūpei vēl uzkraus nosūtījumu rakstīšanu c-19 testu veikšanu, kas situāciju radīs vēl traģiskāku. Testu veikšana ir jāatvieglo nevis jāsarežģī," paskaidroja savu viedokli Roberts Fūrmanis.

"Kādam nolūkam turpmāk Covid testu Latvijā varēs veikt tikai ar ārsta norīkojumu? Lai samazinātu slimo skaitu? Un bez simptomiem slimie vazāsies apkārt un saslimstība tikai augs," kritizēja jauno kārtību bijušais baņķieris Valērijs Kargins.

​"Tas tā kā nozīmē, ja man aizdomas, ka esmu slims, jāiet pie ģimenes ārsta, lai saņemtu norīkojumu uz Covid testu? Skan drosmīgi. Tad ģimenes ārsti un māsiņas tagad skafandros sēdēs? Jeb būs kāds ē-serviss? Neizklausās labi tas viss," prāto uzņēmējs Normunds Bergs.

​Taču Veselības ministrijas vadītāja viņu mierināja un palūdza nedramatizēt, salīdzinot Covid-19 ar parastu gripu.

"Gripas sezona ir salīdzināms piemērs, tajā ĢĀ un māsiņas prot strādāt. Nevajag dramatizēt to, kas nav jādramatizē," atbildēja biznesmenim Ilze Viņķele.

​Taču Veselības ministrijas vadītājas atbilde, izskatās, stipri pārsteidza medicīnas tiesību eksperti un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas juristi Solvitu Olsenu.

"Būtu labi, ja ministre kaut aci iemestu PVO un ECDC vadlīnijās par to, kā ir jāorganizē darbs ģimenes ārstam, ja tas pieņem potenciālus Covid-19 pacientus. Tas būtiski atšķiras no gripas gadījumiem," atbildēja Solvita Olsena.

​Citi komentētāji pievienoja stāstus par to, cik grūti šobrīd ir saņemt izziņu no ģimenes ārsta. Savukārt vizītei daži pat pieprasa jau veiktu Covid-19 testu.

"Igaunijā patreiz ir tā, ka vajag zvanīt ģimenes ārstam, kas uzklausot simptomus, nosūta uz testu. Problēma gan tāda, ka ģimenes ārsti praktiski nav sazvanāmi. Tāpat tas process rit dienām, kamēr izdodas sazvanīt. Uz poliklīniku ar simptomiem iet nedrīkst," padalījās kaimiņvalsts pieredzē Dana Pudāne.

​"Tikmēr klasesbiedrene stāsta, ka ĢĀ viņai pieprasījusi C19 testu, lai pieņemtu ar sūdzībām par saslimšanu ar citu vīrusu," pastāstīja Arta Snipe.

​Atgādināsim, ka pašlaik Latvijā par brīvu Covid-19 testu var veikt ikviens gribētājs, iepriekš pierakstoties pa tālruni 8303.

0
Tagi:
sociālie tīkli, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts
Latvija atļāva ārzemniekiem ar Covid-19 izbraukt uz dzimteni
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību