Ogles iegūšana

Dārgi un politiski nepareizi: Krievija neatgriezīs ogles Latvijā

112
(atjaunots 15:35 23.01.2019)
RŽD šogad var neapmierināt 10% no ogļu eksporta pieteikumiem noslogotos virzienos, uzskata eksperti.

RĪGA, 23. janvāris – Sputnik. Krievija diez vai palielinās ogļu pārkraušanas apjomu Latvijā un Igaunija, neskatoties pat uz savu ostu jaudas trūkumu. Visticamāk, kravu plūsma ies pa sauszemes maršrutu uz Ķīnu un cauri Ziemeļkorejas ostai Radžin, kura atbrīvota no tranzīta sankcijām, uzskata avīzes "Kommersant" aptaujātie eksperti.

Ogļu cenas turpina stimulēt eksportu, taču RŽD brīdina tirgus dalībniekus, ka 2019. gadā spēs pārvest pietiekami ierobežotu ogļu apjomu. Pēc kompānijas vadītāja vietnieka Alekseja Šilo sacītā, RŽD šogad plāno ogļu iekraušanas izaugsmi 3,5% apmērā (2018. gadā izaugsme sastādīja 4,6%, 2017. gadā – 9,1%). Tik pieticīgas iekraušanas izaugsmes iemesls ir infrastruktūras ierobežojumi, ogļu eksportētāji jau izmanto noslogotus eksporta virzienus. Līdz 2020.-2021. gadam, kamēr netiks pabeigta BAM un Transsib modernizācijas pirmā kārta, kamēr netiks līdz galam uzbūvēti termināli Ust-Lugā un, iespējams, Tamaņā, kamēr netiks uzsākta Veras ostas ekspluatācija, iekraušanu rādītāju izaugsmi līdz 2017. gada līmenim nenākas gaidīt.

Tāpēc RŽD piedāvāja kravu nosūtītājiem iepriekš izskatīt alternatīvus maršrutus, tostarp – Gruzijas, Turcijas ostas, cauri Kaļiņingradai uz Poliju un citus.

Informācijas avots ogļu nozarē, komentējot jaunu eksporta virzienu apgūšanas iespēju, paziņoja, ka kaut arī Gruzijā parādās ogļu termināli, Melnā jūra ir ierobežots tirgus. Savukārt Kaļiņingrada ir dārgāka pēc dzelzceļu izmaksām un nevar konkurēt ar Ust-Lugu dziļuma ziņā.

Vairāki eksperti norāda, ka RŽD piedāvātie alternatīvie virzieni ir specifiski un prasa piepūles pat nelielu kravu plūsmu pārvešanai, kas vairumam ogļu eksportētāju ir ekonomiski nepamatoti.

"Bez speciālām RŽD tarifu preferencēm ogļu pārvadājumu izaugsme tajos ir maz iespējama, uzskata viņš, taču monopols ir apguvis "tarifu koridoru" (tarifu atlaides), un var pamēģināt izveidot kravu plūsmas otrajā pusgadā," uzskata "Infoline-Anaļitiki" vadītājs Mihails Burmistrovs.

Savukārt Maksims Hudalovs no ACRA norādīja, ka alternatīvas kārtā Krievijas ogļu eksportieri varētu atgriezties pie Igaunijas un Latvijas, bet tas ir "dārgi un politiski nepareizi". Cits variants – Ziemeļkorejas osta Radžin, kura atbrīvota no tranzīta sankcijām, var iesaistīt Krimas ostas, taču problēmas ar ekoloģiju un tūrismu plūsmu turēs grožos iekraušanas procesus, uzskata eksperts.

"Visticamākais scenārijs būs kravu plūsmu izaugsme uz Ķīnu pa sauszemes virzieniem," noslēgumā sacīja Hudalovs.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka Krievija grasās izmantot ogļu cenu izaugsmi un palielināt to eksportu Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstu virzienā. Krievijas prezidents Vladimirs Putins Degvielas un enerģētikas kompleksa sanāksmē, kura notika pērnā gada augustā, uzdeva mērķi kompānijām veikt savstarpēju darbu ogļu piegāžu palielināšanai uz ārzemēm.

Valsts vadītājs uzsvēra ogļu ieguves kompāniju plānu saistīšanas svarīgumu ar RŽD un jūras ostu attīstības programmām. Viņš atgādināja, ka dzelzceļu austrumu poligona attīstība, "šauro vietu paplašināšana uz BAM un Transsib" ir noteikti kā prioritārie Krievijas transporta infrastruktūras attīstības mērķi tuvāko gadu laikā.

112
Pēc temata
Krievijas ogles un graudi palielina Latvijas ostu kravu apgrozījumu
Krievijas ogles varētu uzlabot Rīgas ostas kravu apgrozījuma gada rādītājus
Latvija varētu palikt bez Krievijas oglēm par vienu gadu agrāk, nekā plānots
Krievijā 2018

Liels skaits ārvalstnieku joprojām nav pametuši Krieviju pēc 2018. gada čempionāta

25
(atjaunots 16:49 05.07.2020)
Vairāk nekā divi tūkstoši ārvalstnieku, kuri ieradās Krievijā 2018. gadā ar līdzjutēja pasi, vēl joprojām nav atgriezušies mājās.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Vairāk nekā divi tūkstoši ārvalstnieku, kuri ieradās Krievijā 2018. gadā ar līdzjutēja pasi, vēl joprojām nav pametuši Krievijas teritoriju pēc pasaules čempionāta futbolā, informēja valsts ārlietu ministra vietnieks Jevgēņijs Ivanovs.

"Saskaņā ar tiesībsargājošo iestāžu datiem, Krieviju vēl joprojām nav pametuši vairāk nekā divi tūkstoši ārvalstnieku, kuri iebrauca valstī 2018. gadā bez vīzām, ar pasaules čempionāta futbolā līdzjutēju pasēm. Patlaban faktiski viņi ir nelegālie migranti," Ivanova teikto citēja RIA Novosti.

Iepriekš Krievijas prezidents Vladimirs Putins augstu novērtēja mundiāles organizatoru darbu – tās skatītāji Krievijā jutušies drošībā, un ne Krievijas iedzīvotāji, ne ārvalstu līdzjutēji nav saskārušies ar pārliekiem ierobežojumiem. "Cilvēki, kuri ieradās mūsu valstī varēja mierīgi un komfortabli pārvietoties starp pilsētām un pa visu valsti, noskatīties iemīļoto komandu spēles stadionos un fanu zonās," — atgādināja Putins un piebilda, ka organizētie drošības pasākumi neērtības nav sagādājuši.

Pasaules čempionāts Krievijā ilga no 2018. gada 14. jūnija līdz 15. jūlijam Maskavā, Sanktpēterburgā, Jekaterinburgā, Kaļiņingradā, Kazaņā, Ņižņij Novgorodā, Rostovā pie Donas, Samarā, Saranskā, Sočos un Volgogradā. Fināls notika svētdien "Lužņiki" stadionā Maskavā.  

25
Tagi:
Krievija
Pēc temata
Franču līdzjutēji pārsteigti: krievi ir "normāli cilvēki!"
Latvija plāno saņemt no PČ hokejā 2021 ne mazāk par sešiem miljoniem eiro
PČ 2021 laikā Rīga cer pieņemt vismaz 75 tūkstošus līdzjutēju
Krievijas Federācijas karogs

Krievijas ĀM stingri atspēkoja absurdos maldus par KF bruņojuma izmēģinājumiem

18
(atjaunots 11:02 05.07.2020)
Krievijas "Poseidon", "Burevestņik" un citiem ieročiem nav nekāda sakara ar incidentu. Krievijas ĀM norāda, ka pieņēmumi par bruņojuma izmēģinājumiem, kuri esot ietekmējuši radiācijas fonu Ziemeļeiropā, ir absolūti izdomājumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Krievijas ĀM stingri atspēkoja absurdos maldus par bruņojuma izmēģinājumiem, kuri esot ietekmējuši radiācijas fonu Ziemeļeiropā, vēsta RIA Novosti.

Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs norādīja, ka visi apgalvojumi par to, ka KF veiktie perspektīvo ieroču izmēģinājumi varējuši ietekmēt radiācijas fonu, ir absolūti nepamatoti. Diplomāts savā paziņojumā izteica loģisku pieņēmumu par to, no kurienes un ar kādu mērķi tamlīdzīga ziņa varējusi parādīties.

Jāatgādina, ka iepriekš medijos parādījās informācija: jūnija sākumā Zviedrijas, Norvēģijas un Somijas teritorijā atmosfērā  fiksēta mazliet paaugstināta tā saucamās reaktoru izcelsmes radioaktīvo izotopu koncentrācija.

Vēlāk Visaptverošā kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma organizācijas Sagatavošanas komisijas izpildsekretārs Lassina Zerbo savā lapā Twitter publicējis karti, kurā atzīmēts rajons, kurā konstatēti radioaktīvie izotopi cēzijs-134, cēzijs-137 un rutēnijs-103.

Norādītais rajons ietver Baltijas jūru, Eiropas ziemeļu daļu un reģionu Krievijas rietumos Sanktpēterburgas rajonā. Atzīmēts, ka izotopi atrasti 22.-23. jūnijā.

Nīderlandes Nacionālais veselības un apkārtējās vides institūts (RIVM) uzskata, ka izotopi nākuši no Krievijas teritorijas. Tur pieļāva, ka kādas AES reaktorā Krievijā notikusi degvielas elementa dehermetizācija.

Taču Krievijas atomelektrostaciju operators "Rosenergoatom" norādīja, ka nekādi incidenti Ļeņingradas un Kolas AES nav fiksēti. Visas iekārtas darbojas ierastajā režīmā, iemeslu satraukumam nav.

Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs norādīja, ka nav saņemta nekāda informācija par draudiem vai avārijas situācijām, kuru rezultātā valstī varētu augt radiācijas līmenis.

Šķita, ka jautājums ir izsmelts. Nekā nebija. Atradās spēki, kuri sāka izvērst sižetu. Rietumu mediji laida klajā pavisam muļķīgus pieņēmumus par to, ka radiācijas līmenis Ziemeļeiropā pieaudzis tādēļ, ka Krievija izmēģinājusi ieročus "Poseidon" un "Burevestņik".

Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs stingri atspēkoja nepamatotos pieņēmumus – viņš tos kategoriski noliedz. Tamlīdzīgu informāciju diplomāts uzskata par propagandu un amerikāņu centienu elementu ar mērķi sēt bažas, it īpaši eiropiešu vidū.

Rjabkovs uzsvēra, ka no ASV puses iespējami arī tālāka līdzīga veida ziņu noplūde, kas attiecas uz Krievijas darbu kodolsavaldīšanas jomā. Pie tam to var nodrošināt gan anonīmas personas, gan augstu stāvoši ierēdņi.

Lieta tāda, ka amerikāņi apņēmušies atbrīvoties no bruņošanās savaldīšanas važām un nevēlas apstāties nekādu šķēršļu priekšā.

Interesanti ir arī tas, atzīmēja Rjabkovs, ka ASV ir informētas par Krievijas bažām, Maskava regulāri iesaka tām nodarboties ar perspektīvo bruņojuma sistēmu tēmu plašākā kontekstā, ņemot vērā virkni faktoru, kas ietekmē stratēģisko stabilitāti, pievēršot uzmanību amerikāņu perspektīvajām sistēmām, kas ārkārtīgi destabilizē situāciju.

Tomēr pagaidām, šķiet, adekvāta reakcija uz Krievijas ierosinājumiem nav sagaidāma.

18
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija
Pēc temata
Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus
NI paskaidroja, kāpēc Krievijai ir pamats raizēties par NATO iebrukumu
Eksperts: Krievijas atbilde uz ASV aizsardzības stratēģiju būs negatīva
Kādu scenāriju izmanto ASV, lai demontētu bruņojuma kontroles sistēmu pasaulē

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

0
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

0
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis