Krievijas prezidenta Vladimira Putina oficiālā vizītē Serbijā

"Krievijas gāze labākā". Ko apsprieda Krievijas un Serbijas prezidenti

68
(atjaunots 10:11 18.01.2019)
Krievijas un Serbijas valsts vadītāju kopīgajā preses konferencē pēc pārrunām Vladimirs Putins informēja, ka Krievija ir gatava ieguldīt 1,4 miljardus dolāru "Turcijas straumes" turpinājumā uz Eiropas valstīm cauri Serbijai.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins 17. janvāri apmeklēja Serbijas galvaspilsētu, lai tiktos ar tās prezidentu Aleksandru Vučiču. Valstu vadītāji apsprieda Krievijas gāzes piegādes pa gāzesvadu "Turcijas straume", kā arī parakstīja vairāk nekā divdesmit dokumentus, vēsta RIA Novosti.

Cita starpā A.Vučičs informēja, ka Belgrada plāno iegādāties tikai Krievijas gāzi.

Aizsardzības ministrijas bijusī ēka, sagrauda pēc NATO uzlidojumiem 1999. gadā Belgradā
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Es vakar saklausījos stāstus par to, no kurienes pie mums no visas pasaules var nākt gāze, taču es vēl neesmu redzējis nevienu kubikmetru citas gāzes, tikai Krievijas. Pieminēja šķidro, sašķidrināto gāzi par divreiz lielāku cenu, bet kāpēc mums jāmaksā divreiz vairāk?" – pastāstīja Vučičs pēc pārrunām ar Putinu.

Viņš piezīmēja, ka labākais piedāvājums tirgū no cenas un kvalitātes viedokļa ir Krievijas gāze. Politiķis piebilda, ka valsts plāno to saņemt caur "Turcijas straumi".

"Līdz šai dienai saņēmām gāzi caur Ukrainas un Moldovas teritoriju, taču tagad vēlamies saņem gāzi no "Turcijas straumes", caur Bulgāriju, tāpēc mēs būvējam gāzesvadu", - apliecināja Serbijas prezidents.

"Turcijas straumes" turpinājums caur Serbiju

Kopīgajā preses konferencē pēc pārrunām Vladimirs Putins informēja, ka Krievija ir gatava ieguldīt 1,4 miljardus dolāru "Turcijas straumes" turpinājumā uz Eiropas valstīm cauri Serbijai.

"Faktiski mēs šo darbu gatavojam, pat sākam praksē, taču galu galā viss būs atkarīgs no citām valstīm, tostarp arī no Eiropas Savienības valstīm, no tā, cik lielā mērā tās spēs aizsargāt savas suverēnās nacionālās intereses dialogā ar Eiropas struktūrām," – uzsvēra Krievijas valsts vadītājs.

Putins atzīmēja, ka pērn Krievijas gāzes eksports uz Serbiju pieauga par 20% un sasniedza 3,2 miljardus kubikmetru. Līdz 2022. gadam "Gazprom" plāno palielināt piegādes līdz 3,5 miljardiem kubikmetru.

Prezidents paziņoja, ka gāzes piegādes palielināšana uz Serbiju un gāzes transporta tīkla paplašināšana būtiski nostiprinās visa Balkānu reģiona enerģētisko drošību.

Viņš piebilda, ka Krievijas uzņēmums "Gazprom ņeftj" – vadošais investors Serbijas gāzes nozarē, plāno līdz 2025. gadam ieguldīt vēl 1,4 miljardus dolāru.

Kosova meklē strīdus

Puses apsprieda arī situāciju Kosovā. Vučičs pauda pārliecību, ka Kosovas problēmas risinājums tuvākajā laikā nav gaidāms. Putins informēja, ka Maskava vērīgi seko notikumiem reģionā.

"Dažkārt rodas iespaids, ka iepriekš (šajā jautājumā – red.) pieņemtie lēmumi pieņemti tikai ar mērķi sadalīt serbu tautu pa dažādu "valstu dzīvokļiem". Diezin vai visi šie lēmumi būs dzīvotspējīgi, ja tie nebūs taisnīgi," – uzsvēra Krievijas prezidents.

Viņš piebilda, ka Krievija ir ieinteresēta nodrošināt mieru un drošību Balkānos.

Putins atgādināja, ka pēdējā laikā Priština spērusi virkni provokatīvu soļu. Starp tiem ir arī pērnā gada 14. decembrī pieņemtais lēmums par tā saucamās Kosovas armijas radīšanu. Putins norādīja, ka tamlīdzīgas Kosovas valdības darbības neatbilst ANO rezolūcijai un nopietni saasina situāciju.

"Mums visiem kopā (..) nāksies pārliecināt mūsu partnerus par to, ka mums jāprot atrast kompromisi, ja mēs vēlamies panākt stabilitāti reģionā. Un, kad tie ir atrasti, mums tie jāievēro," – uzsvēra V.Putins.

Memorandi

Pēc pārrunām valstu vadītāji parakstīja vairāk nekā divdesmit dokumentus. Piemēram, "Gazprom", "Srbijagas" un Serbijas Kalnrūpniecības un enerģētikas ministrija parakstīja memorandu par sadarbību kopprojektos sašķidrinātās dabas gāzes ražošanas un noieta infrastruktūras attīstībai.

Tāpat uzņēmums "Rosseti" parakstija ar Serbiju memorandu par sadarbību inovāciju attīstības jomā elektroenerģētikas nozarē.

Gubkina vārdā nosauktā Naftas un gāzes universitāte, kā arī "Naftna Industrija Srbije a.d." parakstīja memorandu par stratēģisko sadarbību. Līdzīgu dokumentu parakstīja arī Sanktpēterburgas Kalnu universitāte un "Naftna Industrija Srbije a.d.". "Sberbank Srbija" un AS "Telekom Srbija" parakstīja savstarpējas saprašanās memorandu.

Kompānija "Boos Lighting Group" parakstīja savstarpējas saprašanās memorandus ar Belgradas pilsētu, Serbijas Darba ministriju, Pančevas pilsētu, Belgradas universitātes Elektrotehnikas fakultāti.

68
Pēc temata
Kāpēc "Turcijas straume" ir svarīga Ankarai un satrauc ASV
Eiropas un ASV gāzes karš
Maskava paziņoja "Turcijas straumes" palaišanas termiņus
Akcija Navaļnija atbalstam, foto no arhīva

"Novičok" izstrādātājs komentēja Mirzajanova atvainošanos Navaļnijam

26
(atjaunots 12:27 20.09.2020)
Eksperts uzsvēra, ka Mirzajanovs nekad nav bijis šīs vielas izstrādātāju grupā un izteica pieņēmumu, ka Mirzajanovs izdarīja paziņojumu, izpildot kāda pasūtījumu.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Leonīds Rinks, viens no nervus paralizējošās vielas "Novičok" izstrādātājiem, komentēja ASV dzīvojošā Vila Mirzajanova paziņojumu, kuru tāpat dēvē par šīs vielas izgudrotāju, vēsta RIA Novosti.

Mediji ziņoja, ka Mirzajanovs atvainojies Aleksejam Navaļnijam un tostarp atzīmējis, ka blogera simptomi ļoti līdzinās "Novičok" iedarbībai.

Rinks uzsvēra, ka Mirzajanovs nekad nav bijis šīs vielas izstrādātāju grupas sastāvā.

"Viņam nav nekāda sakara nedz ar bioķīmiju, nedz ar ko. Parasts hromatogrāfists. Viņš nav mūsu grupā, viņš nodarbojās ar notekūdeņu kontroli, to, kas izlejas no uzņēmuma. Viņam ar "Novičok" radīšanu nav nekāda sakara," pastāstīja Rinks RIA Novosti.

Tādēļ, piebilst viņš, Mirzajanovs nevar zināt saindēšanās ar "Novičok" simptomus.

"Viņam mēdz būt kādas zināšanas par noteiktām struktūrām, nevis par bioloģisko iedarbību," uzskata Rinks.

Viņš pieņem, ka Mirzajanovs izdarīja paziņojumu, izpildot kāda pasūtījumu.

Turklāt Rinks kārtējo reizi atzīmēja, ka Navaļnija simptomi un pats fakts, ka viņš ir izdzīvojis, ir pretrunā ar "Novičok" pielietošanu.

"Es simts reizes esmu teicis, ka viņa simptomi nekādā veidā nav saistīti ar "Novičok". Viņš nebūtu izdzīvojis, ja tas būtu bijis "Novičok"," nobeigumā sacīja eksperts.

20. augustā lidmašīna, kurā Navaļnijs devās no Tomskas uz Maskavu, veica ārkārtas nosēšanos Omskā tāpēc, ka opozicionāram kļuva slikti. Viņš tika nogādāts ātrās palīdzības slimnīcā, un reģionālā Veselības ministrija informēja, ka pacients atrodas reanimācijā.

Navaļnija preses sekretāre Kira Jarmiša iepriekš izteica pieņēmumu, ka Navaļnijs ir saindēts. Viņa apgalvoja, ka politiķis iepriekšējā dienā nav lietojis alkoholu vai "dzēris kaut kādas tabletes". Pēc aviokompānijas datiem, lidmašīnā pasažieris neko nav ne ēdis, ne dzēris.

Pirms izlidošanas viņš padzēra tēju lidostā. Videoierakstos redzams, ka glāzi ar dzērienu Navaļnijam atnesis Korupcijas apkarošanas fonda darbinieks Iļja Pahomovs.

Slimnīcā pastāstīja, ka  saindēšanās ir tikai viens no iespējamajiem politiķa stāvokļa iemesliem un slimnīcā viņš saņem visu nepieciešamo palīdzību, tomēr atrodas komā.

Omskas ātrās medicīniskās palīdzības slimnīcas galvenā ārsta vietnieks Anatolijs Kaļiņičenko piektdien paziņoja, ka veiktie izmeklējumi nav fiksējuši indes un to pēdas pacienta asinīs vai urīnā. Vēlāk slimnīcas galvenais ārsts pastāstīja žurnālistiem, ka par galveno darba diagnozi uzskata vielmaiņas traucējumus, kas radījuši krasu cukura satura krišanos asinīs.

Vēlāk mediķi atļāva pārvest Navaļniju uz klīniku "Charite" Berlīnē, jo to pieprasīja radinieki (sākotnēji konsīlijs atzina, ka pacients nav transportējams).

26
Tagi:
saindēšanās, Navaļnijs
Pēc temata
Krievijas ĀM: OPCW organizēja veselu operāciju, lai paņemtu Navaļnija analīzes
Vācija Alekseju Navaļniju piespiedīs klusēt
Krievijas pārstāvniecība ES atzīmēja virkni neskaidrību Navaļnija lietā
KF Ārējā izlūkdienesta vadītājs: izlidojot uz Berlīni, indes Navaļnija organismā nebija
KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Lavrovs: Baltijā atklāti diskriminē Sputnik korespondentus

15
(atjaunots 16:46 19.09.2020)
Maskava rosinās jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO ministru samitā decembrī, paziņoja KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Krievija uzskata par nepieņemamu Sputnik un RT diskriminēšanu Eiropā, paziņojumi, ka šie mediji ir propagandas instruments, ir absurdi, paziņoja KF ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Pēc viņa sacītā, Maskava rosinās jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO ministru samitā decembrī.

"Mēs uzskatām par nepieņemamu, ka gan Sputnik, gan RT, to korespondenti tiek atklāti diskriminēti – gan Francijā, gan tajā, kas skar Sputnik Baltijas valstīs, tas arī ir labi zināms fakts," pateica Lavrovs.

Viņš atzīmēja, ka uzskata par nožēlas cienīgu faktu, ka kopš 2017. gada RT un Sputnik nav akreditācijas Elizejas pilī.

"Taču vēl pārsteidzošāks ir tas, ka līdz ar savu uzticību brīvībai, vienlīdzībai un brālībai, mēs redzam arī māsu būšanu. Mūsu franču kolēģi paziņo, ka viņi neatcels savu lēmumu, akreditācija netiks piešķirta, jo RT un Sputnik, es citēju, "tie nav plašsaziņu līdzekļu, bet propagandas instruments". Es domāju, ka nevajag komentēt šāda veida paziņojumu absurdumu un nejēdzību, jo RT un Sputnik gūst milzīgu popularitāti arvien lielākā skaitā valstu, auditorija pieaug," uzsvēra Lavrovs.

Ministrs atzīmēja, ka Krievija uzstāda jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO, UNESCO un Eiropas Padomē. Kārtējo reizi šo tematu Maskava rosinās EDSO ministru samitā decembrī.

"Gaidāms kārtējais EDSO ministru samits šī gada decembrī. Šie jautājumi nekur nepazudīs no darba dienas kārtības. Mūsu rietumu kolēģiem nāksies sniegt daudz atbilžu," sacīja Lavrovs.

Eiropas Parlaments 2016. gadā pieņēma rezolūciju par pretošanos Krievijas medijiem, kuri it kā veic "naidīgu propagandu". Par galvenajiem draudiem tajā nosaukti Sputnik un RT, savukārt atsevišķos dokumenta punktos, būtībā, tika piedāvāts ieviest cenzūru.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, komentējot EP rezolūciju, apsveica RT un Sputnik žurnālistus ar rezultatīvu darbu. Dokumentu viņš nosauca par demokrātijas degradācijas apliecinājumu rietumu sabiedrībā.

Krievija daudzkārt uzsvērusi, ka bezprecedenta spiediens uz Krievijas žurnālistiem rietumvalstīs ir informācijas telpas tīrīšanas centieni. Tas ir pilnīgi pretrunā ar starptautisko tiesību normām par vienādas piekļuves informācijai visiem un viedokļu paušanas brīvības nodrošināšanu.

15
Tagi:
vārda brīvība, diskriminācija, RT, Rietumi, Sputnik, Lavrovs
Pēc temata
"Twitter pārstājis būt brīvs": Sputnik profili pazuduši no meklēšanas rezultātiem
KF piedāvāja uz RT un Sputnik aizliegšanu Baltijas valstīs atbildēt ar sankcijām
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
KF vēstniecība ASV atbildēja uz Pentagona apsūdzībām pret RT un Sputnik
Cilvēki aizsargmaskās Madridē, foto no arhīva

Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti

0
(atjaunots 16:01 20.09.2020)
PVO uzskata, ka par Covid-19 gadījumu skaita pieauguma iemeslu Eiropā kļuva drošības pasākumu neievērošana un kontroles trūkums no varasiestāžu puses.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Pasliktinošās epidemioloģiskās situācijas dēļ Eiropā sāk ieviest jaunus ierobežojošos pasākumus, raksta Gazeta.ru. Vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā, paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Hanss Klūge.

Pēc Klūges sacītā, iknedēļas saslimšanas gadījumu pieaugums šobrīd ir augstāks, nekā epidēmijas sākumā martā.

"Pagājušajā nedēļā šis rādītājs pārsniedza 300 000 pacientu," paziņoja viņš.

PVO birojā Belgradā nosauca saslimstības jauna uzliesmojuma Eiropā galvenos iemeslus. Saskaņā ar viņu datiem, pirmām kārtām tas ir saistīts ar Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu neievērošanu, raksta RIA Novosti. Tāpat, saskaņā ar PVO paziņojumu, ir nepieciešama kontroles pastiprināšana no varasiestāžu puses.

Viena no pirmajām jaunus ierobežojumus ieviesa Lielbritānija, kur no vīrusa jau ir miruši 41 773 cilvēki, kas dotajā brīdī ir augstākais rādītājs Eiropā.

Lielbritānijā aizliedza pulcēties kompānijās virs 6 cilvēkiem, sporta zāles ir slēgtas, universitātes pārgājušas pie tālmācībām. Plānots ieviest sistēmu, saskaņā ar kuru mācību iestādēs cilvēki kustētos pa apli un viņu ceļi nešķērsotos.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valsts ziemeļaustrumos tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi, kur visi pabi, restorāni un izklaides iestādes strādās tikai līdz plkst. 22:00, savukārt komunikācija ārpus mājsaimniecībām būs aizliegta.

Vācijā Bavārijas kalnu slēpošanas kūrortā arī ieviesti strikti koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi. Covid-19 uzliesmojums tur izcēlies kāda inficētā ASV tūrista dēļ, šobrīd Minhenes prokuratūra uzsākusi pārbaudi attiecībā pret viņu.

Arī Diseldorfā tika pastiprināti drošības pasākumi, varasiestādes stingri uzrauga aizsargmasku režīma ievērošanu. Uz ielas un cilvēku masveida pulcēšanās vietās, tostarp kafejnīcās, obligāti jālieto individuālie aizsarglīdzekļi.

Papildu koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi tika ieviesti arī Bavārijas Garmišā-Partenkirhenē. Bāri tiek slēgti plkst. 22:00, savukārt cilvēku skaits ballītēs nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Apmeklētāju skaits restorānos vienlaikus nedrīkst pārsniegt piecus cilvēkus.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs uzstāšanās laikā pilsoņu priekša paziņoja, ka ir jāpastiprina pasākumi sakarā ar otrā koronavīrusa viļņa sākšanos. Pēc viņa teiktā, priekšā gaidāmi sarežģīti rudens un ziemas mēneši, Covid-19 gadījumu skaits katru dienu pieaug.

0
Tagi:
Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību