Krievijas Ārlietu ministrijas ēka Maskavā

Maskavas atbildes gājiens: rietumu bizness piesprādzējas

67
(atjaunots 15:49 29.05.2018)
Krievijā pieņemtais jaunais likums par kontrsankcijām, kas dod iespēju pārtraukt vai apturēt starptautisko sadarbību atsevišķās jomās, aizliegt produkcijas un izejvielu eksportu vai importu, kā arī dalību valsts iepirkumos vai valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijā, jau sācis nest augļus.

RĪGA, 29. maijs — Sputnik. Krievijā pieņemtais likums par kontrsankcijām radījis manāmu spriedzi uzņēmēju aprindās, vēsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz RIA Novosti. Citastarp tiks paredzēts sods tiem, kuri tīšām atbalstīs rietumvalstu jaunās sankcijas pret Krievijas uzņēmumiem vai pilsoņiem, vēsta Welt.

Maskavai ir apnikušas nepamatotās apsūdzības dažnedažādos grēkos, un tā ir uzstādījusi savus noteikumus: nodarbojieties ar biznesu godīgi vai maksājiet par dubultu spēli. Uzņēmēji Eiropā, nostādīti fakta priekšā un nokļuvuši "pata situācijā", ir saķēruši galvas.

Par saviem vārdiem ir jāatbild

Viss ir vienkārši: Starptautiskais ekonomikas forums Sanktpēterburgā lika skaidri saprast — ja rietumu biznesmeņi sekos ASV norādījumiem, viņus gaida sods Krievijā, bet, ievērojot Krievijas noteikumus, viņus gaida "nepatikšanas" citās valstīs.

Iepriekš Vācijas kanclere Angela Merkele, uzturoties darba vizītē Krievijā, pauda bažas par šo likumu. Pret plānoto likumu iebilda arī Eiropas uzņēmēju asociācija, kam perspektīvas sagādā raizes, un pat panāca zināmu kompromisu. Par politiskās spriedzes mazināšanu saliedēti uzstājās ASV lielo koncernu, piemēram, Boeing un Philip Morris pārstāvji. "Alternatīvas kopējai attīstībai nav," — uzskata Boeing International prezidents Bertrāns Marks Allens. "Ir labi, ka par mums Krievijā vel joprojām priecājas," — viņu atvalstīja koncerna Mars menedžeris Matiass Berningers.

Kā nu ne — ja runa ir par miljoniem lieliem zaudējumiem, kareivīgie izteikumi atkāpjas otrajā plānā.

Taču ar vārdiem vien nepietiek, un uzņēmēju noskaņojums neuzlabojas. Tāpēc biznesmeņi nelolo ilūzijas — viņi redz "ģeopolitisko Damokla zobenu", kas nokarājas pār viņu galvām. Turklāt gaidāmas jau nākamās sankcijas, par ko ieminējusies Vašingtona. Tās nevairo optimismu. Savukārt Krievijas uzņēmēji un politiķi cer, ka ES "atbrīvosies no ASV".

Krievijas vicepremjers Antons Siluanovs norādīja, ka patlaban redzams: ES valstis un ASV necenšas sasniegt vienu un to pašu mērķi. Nākamajā dienā pēc Siluanova paziņojuma Bulgārijas prezidentūras EP ministre Liljana Pavlova norādīja, ka nav saskatāms nekas noteikts jautājumā par Eiropas sankciju pagarināšanu, kas ieplānota jūnijā.

Eiropa nevar mums dot norādījumus

Pie šāda secinājuma nonākusi Igaunijas valdība, kura jau sen pūlas sēdēt uz diviem krēsliem — ASV un ES. Pie tam bieži vien rodas iespaids, ka amerikāņu krēsls ir daudz platāks. Iespējams, šī iemesla dēļ neviena valsts amatpersona neapmeklēja Starptautisko ekonomikas forumu Sanktpēterburgā.

Igaunijas un Krievijas ekonomikas foruma "Ieejas punkts 2018" moderators Maksims Volkovs portālam Sputnik Igaunija pauda viedokli, ka jāskatās patiesībai acīs: Krievijas Federācija no Igaunijas robežas nekur nepazudīs, un sadarbība pāri šai robežai ir bijusi, ir pašlaik un būs nākotnē.

Pat grūtību gadījumā uzņēmēji atradīs izeju, uzskata Volkovs, neskatoties uz Igaunijas valdības "strausu" viedokli.

Amerikāņu krēsls šūpojas

Taču arī Igaunijai nāksies izvēlēties starp ģeopolitiskajām taburetēm. Iepriekš radio Sputnik ēterā politologs Dmitrijs Žuravļovs atzimēja, ka ASV var nebīties no atbildes pasākumiem noteiktās ASV rūpniecības nozarēs. Kad tika izskatīta likumprojekta pirmā redakcija, virkne lielo uzņēmumu un ASV un Krievijas lietišķā padome vērsās pie Vladimira Putina ar lūgumu to mīkstināt.

Krievijas un ASV karogi
© Sputnik / Сергей Пятаков

"Dažos punktos kontrsankcijas ir ļoti nopietnas amerikāņiem, ekonomikai. Manuprāt, lielākā problēma amerikāņiem ir tā, ka viņi pēkšņi noskaidros: sankcijas iespējamas arī pret viņiem, turklāt efektīvas. Tas ir, viņiem sāpēs. Un tas ir ļoti avarīgi amerikāņu politikai. No 90. gadiem ASV dzīvo pasaulē, kurā ir Savienotās Valstis un tām "padotās" pārējās valstis. Mūsu kontrsankcijas beidzot liks tām manīt, ka viņi nav vieni paši pasaulē," — uzsvēra Dmitrijs Žuravļovs.

Spriežot pēc visa, spēle tikai Kremļa vārtos vien ir beigusies. Un Rietumu biznesmeņi, kuri lieliski prot skaitīt naudu, sākuši nopietni domāt par iespējām "pabraukt atpakaļ". Citādi politiskie izdevumi var krietni vien pārsniegt reālos ienākumus.    

67
Pēc temata
Politologs: Latvija sadusmos Krieviju un saņems problēmas, kas to satricinās pašos pamatos
Krievija pagarinājusi kontrsankcijas līdz 2018. gada beigām
Mamikins: Latvija ik gadus zaudē miljardu eiro Krievijas embargo rezultātā
Kunaširas sala

"Vajadzīgi kodolieroči": japāņi sašutuši par ĀSM centra atklāšanu Kuriļu salās

2
(atjaunots 07:37 08.08.2020)
Pie jaunā Ārkārtas situāciju ministrijas centra Kuriļu salās uzstādīta piemiņas plāksne ar imperatora Nikolaja I vārdiem: "Kur reiz pacelts Krievijas karogs, tur tas nedrīkst nolaisties."

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Interneta lietotāji no Japānas satraukti par Krievijas Ārkārtas situāciju ministrijas Avāriju un glābšanas centra atklāšanu 5. augustā Kunaširas salā Kuriļu arhipelāgā, vēsta RIA Novosti.

Centrs tika svinīgi atklāts 5. augustā. Par to informēja arī japāņu portāls Yahoo News Japan. Līdzās jaunajam centram uzstādīta piemiņas plāksne ar imperatora Nikolaja I vārdiem: "Kur reiz pacelts Krievijas karogs, tur tas nedrīkst nolaisties."

Raksta komentētāji Yahoo News Japan ir pārliecināti, ka Krievija atkal esot nodemonstrējusi, ka tai pieder Japānā par ziemeļu teritorijām sauktās Kuriļu salas.

"Uz salu atgriešanos var necerēt. Ir jāpārtrauc draudzīga sadarbība," uzskata lietotājs IKS.

"Abes diplomātija attiecībās ar Krieviju bija viena no lielākajām pēckara politikas neveiksmēm," savu viedokli pauda dda.

"Neko nevar līdzēt, Dienvidu Kuriļus kontrolē Krievija," atzīmēja sah.

"Nav nekādu izredžu, ka salas atgriezīsies, kamēr Krieviju neiznīcinās stihija," paziņoja deu.

"Ja Japāna patiešām vēlas atgūt salas, tai vajadzīgi kodolieroči," uzskata Asa.

Maskava un Tokija jau ilgus gadu desmitus pūlas noslēgt miera līgumu pēc Otrā pasaules kara. Galvenais šķērslis – dienvidu Kuriļu salas piederības jautājums: pēc konfrontācijas beigām viss arhipelāgs pārgāja Padomju Savienības sastāvā, tomēr Tokija apstrīd Iturupas, Kunaširas, Šikotanas un neapdzīvojamu salu piederību – Japāna tās dēvē par "ziemeļu teritorijām".

Maskava norāda, ka Dienvidu Kuriļu salas pārgāja PSRS teritorijas sastāvā saskaņā ar kara iznākumu, un Krievijas suverenitāte par tām nav apšaubāma – tā ir atbilstoši tiesiski noformēta starptautiskā līmenī.

 

2
Tagi:
Japāna, Krievija
Pēc temata
Japāna vēlas sekmēt dialogu ar Krieviju, lai atgūtu četras salas
Japāna protestē pret raķešu kompleksu izvietošanu Kuriļu salās
Pēdējais Krievijas saskaldīšanas plāns. Politekonomisks feļetons
Japāna zaudējusi izredzes uz dienvidu Kuriļu salām, uzskata eksperts
Kodolizmēģinājumi ASV. Foto no arhīva

Krievijas Ģenerālštābs nosaucis kodolieroču pielietošanas nosacījumus

15
(atjaunots 17:48 07.08.2020)
Krievija iezīmējusi "sarkanās līnijas", ko nevienam nevajag pārkāpt. Ja potenciālais pretinieks par to izšķirsies, atbilde būs graujoša.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. Krievija izmantos savu kodolpotenciālu jebkāda raķešu uzbrukuma gadījumā pa valsts teritoriju. Par to liecina Bruņoto spēku Ģenerālštāba sagatavotais raksts "Par Krievijas Federācijas valsts politikas pamatiem kodolsavaldīšanas jomā", ko publicēja avīze "Krasnaja zvezda".

Tā kā nav iespējams noteikt, vai runa ir par kodolraķeti, vai ne, jebkura raķete tiks uzskatīta par kodolieroci, liecina materiāls, ko citēja RIA Novosti. Krievijas militārā vadība nekavējoties saņems informāciju par raķetes startu un pieņems lēmumu par atbildes soļu mērogu.

Pie tam Ģenerālštāba pārstāvji atzīmēja, ka tādā situācijā tiks pieņemts: pretinieka mērķis ir iznīcināt Krieviju.

Krievijas Aizsardzības ministrija paskaidroja, ka noteikumi par kodolieroču un citu masveida iznīcības ieroču pielietojumu no pretinieka puses, par kaitējumu Krievijai vitāli svarīgiem objektiem, kā arī par agresiju ar konvencionālajiem ieročiem nevarētu radīt ekspertu jautājumus.

Raksta autori konstatēja, ka Krievija iezīmējusi "sarkanās līnijas", ko nevienam nevajag pārkāpt. Ja potenciālais pretinieks par to izšķirsies, atbilde būs graujoša.

Rakstā norādīts, ka Līguma par stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu un ierobežošanu (NEW START) darbības pārtraukšana var nostādīt pasauli uz kodolkatastrofas sliekšņa.

2. jūnijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins apstiprināja "Valsts politikas pamatus kodolsavaldīšanas jomā". Dokuments paredz, ka kodolieročus Krievijas Federācija uzskata vienīgi par savaldīšanas līdzekli, kura pielietošana ir ārkārtējs piespiedu pasākums. Savaldīšanas mērķis ir panākt, lai potenciālais pretinieks aptvertu, ka atmaksa par agresiju ir neizbēgama, uzsvērts dokumentā.

Līgums par stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu un ierobežošanu, kas tika parakstīts 2010. gadā, patlaban ir vienīgā Krievijas un ASV spēkā esošā vienošanās par bruņojuma ierobežošanu. Tā darbība beidzas 2021. gada februārī. Pagaidām Vašingtona nav informējusi, vai plāno to pagarināt. ASV administrācija apgalvo, ka pārrunās par jaunas trīspusējas kodolvienošanās izstrādi jāiekļauj Kīna. Pekina šo ideju noraida. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs atzīmēja, ka Maskava atbalsta līguma pagarināšanu bez iepriekšējiem apstākļiem.

15
Tagi:
kodolieroči, Krievija
Pēc temata
"Lai krievi paskaidro, priekš kam mums New START": ASV runā par ieroču skaita samazināšanu
Aizmirsa par kodolziemas draudiem? Puškovs par ASV raķešu "rotaļlietām" Polijā
Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus