Gāzes pārstrādes rūpnīca. Foto no arhīva

Gazprom uzbūvēs Baltijas reģionā Nord Stream 2 gāzes attīrīšanas rūpnīcu

74
(atjaunots 16:55 23.04.2018)
Gazprom plāno uzbūvēt blakus Ustjlugai gāzes pārstrādes rūpnīcu, kurā no piemaisījumiem tiks attīrīta Nord Stream 2 un Baltijas SDG padotā gāze, un no iegūtajām frakcijām ražos polietilēnu Eiropas tirgum.

RĪGA, 23. aprīlis – Sputnik. Gazprom plāno uzbūvēt Baltijas reģionā lielu gāzes pārstrādes rūpnīcu, kura būs apvienota ar gāzes ķīmisko ražošanu, pagaidām projekta izmaksas vērtē apmēram 20 miljardos dolāru, raksta "Vedomosti".

Kompleksu plānots būvēt pie Sanktpēterburgas, blakus Ustjlugai, Gazprom projekta partneris ir "Rusgazdobiča". Projekta īstenošanas gadījumā tas varētu kļūt par otru dārgāko Gazprom investīciju projektu uzreiz pēc gāzesvada "Sibīrijas spēks".

Saskaņā ar plāniem ražošanas komplekss būs spējīgs pārstrādāt līdz 45 miljardiem kubikmetru gāzes gadā.

Gāzes pārstrādes rūpnīcā tiks veikta gāzes attīrīšana no piemaisījumiem. Iegūtais metāns tiks padots sašķidrināšanai uz Baltijas SDG. Šo rūpnīcu plānots uzbūvēt netālu no Ustjlugas. Taču SDG rūpnīcai ar jaudu 10 miljoni tonnu, pietiks ar 14-15 miljardu kubikmetru gāzes gadā. Pārējo gāzi paredzēts piegādāt eksportam ar gāzesvadu "Ziemeļu straume 2", raksta avīze.

No gāzes atdalītās vērtīgās frakcijas plānots izmantot etilēna un polietilēna ražošanai. Runa varētu būt par apmēram 1,5 miljonu tonnu polietilēna ražošanu gadā pārdošanai Eiropā, atzīmē izdevums.

Šobrīd projekts atrodas izstrādes stadijā, pēc "Rusgazdobiča" pasūtījuma ar to nodarbojas Naftas un gāzes zinātniski pētnieciskais institūts "Peton", raksta avīze, atsaucoties uz informācijas avotiem. Gazprom pārstāvis 22. aprīlī apstiprināja avīzei, ka notiek šāda projekta izstrāde.

Baltijas SDG projekts paredz lielas SDG ražošanas rūpnīcas celtniecību Ustjlugas jūras ostas rajonā ar 10 miljonu tonnu jaudu gadā un iespējamu paplašināšanu līdz 15 miljoniem tonnu.

Ustjlugas osta
© Sputnik / Алексей Даничев

Plānots, ka rūpnīca būs orientēta uz Atlantijas reģiona, Baltijas, Ziemeļjūras, kā arī Tuvo Austrumu un Dienvidāzijas valstu tirgiem. Baltijas SDG projekts tiek apspriests Gazprom un Shell globālās partnerības kontekstā, kas iekļauj gāzesvadu Nord Stream 2, SDG rūpnīcas paplašināšanu Sahalīnā un aktīvu apmaiņu, kuras rezultātā Krievijas monopolists cer iegūt SDG pozīcijas Āzijas un Klusā okeāna reģiona tirgos. Baltijas SDG projekta īstenošanai Gazprom un Shell plāno izveidot kopuzņēmumu, paredzamais termiņš ir šī gada jūnijs.

Gazprom grasās izmantot projekta finansējumu rūpnīcas celtniecībai. Ieinteresētību par projektu paudusi arī Japānas kompānija Mitsui & Co Ltd. Mitsui kopā ar Gazprom, Shell un Mitsubishi ir "Sahalin 2" projekta akcionāri, kura ietvaros Krievijā strādā vienīgā sašķidrinātās dabasgāzes ražošanas rūpnīca.

74
Temats:
Ziemeļu straume 2 (216)
Pēc temata
Somija izniegusi visas "Ziemeļu straumes 2" būvdarbiem nepieciešamās atļaujas
Vācu medijs: "Ziemeļu straume 2" ir savienojošais posms starp Rietumiem un Austrumiem
Porošenko ir pārliecināts, ka incidents Solsberijā ietekmēs "Ziemeļu straumi 2"
Vācija izsniegusi "Ziemeļu straumes 2" būvdarbiem nepieciešamās atļaujas
Ukraina prasa sodīt Gerhardu Šrēderu par "Ziemeļu straumi"
Biezpiens, foto no arhīva

Nosaukts negaidīts labums, ko organismam nes biezpiens

38
(atjaunots 12:23 27.09.2020)
Produkts ir bagāts ar mikroelementiem un veicina ne vien kaulaudu stiprināšanu, bet arī palīdz cīnīties ar rudens depresiju.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Regulāra biezpiena lietošana uzturā palīdz cīņā ar rudens depresiju un stiprina potenci, vēsta RIA Novosti ar atsauci uz Sečenova vārdā nosauktās Maskavas valsts medicīniskās universitātes profesora, gastroenterologa Alekseja Bujeverova interviju pilsētas ziņu aģentūrai "Moskva".

"Biezpiens ir bagāts ar uzturvielām, olbaltumvielām un taukiem, mazākā mērā ar ogļhidrātiem <…> Tāpat ir nelieli pētījumi, ka biezpiens regulāras lietošanas uzturā gadījumā paceļ garastāvokli, palīdz cīnīties ar rudens depresiju," paskaidroja ārsts.

Viņš atgādināja, ka produkts ir bagāts ar mikroelementiem – kalciju, magniju, cinku. Tas veicina ne vien kaulaudu stiprināšanu, bet arī vīriešu potences uzlabošanu.

Gastroenterologs paskaidroja, ka veikalos ir jāpievērš uzmanība uzrakstam "biezpiens" uz iepakojuma. "Biezpiena izstrādājumu" un "biezpiena masas" sastāvā var izrādīties aromatizētāji un augu tauki.

Biezpiens satur samērā daudz kaloriju, tādēļ labāk būtu apēst ne vairāk par 200 gramiem dienā, atzīmēja Bujeverovs.

"Labāk ir apēst mazāk, taču ar normālu tauku saturu – 5% vai labāk 9%. No attaukotiem piena produktiem ir vairāk kaitējuma, nekā labuma," atgādināja ārsts.

Pirmkārt, organisms nesaņem taukus un sāk tos atlikt pats. Otrkārt, attaukoti produkti ir samērā bezgaršīgi, tādēļ ražotājs pieliek klāt cukuru un cukura aizvietotāju, kas palielina to enerģētisko vērtību.

38
Tagi:
veselība, pārtika
Temats:
Vienkāršiem vārdiem par veselību
Pēc temata
5 mīti par depresiju. Sen jau laiks aizbīdīt tos pažobelē
Kādi vitamīni rudenī nepieciešami bērniem un pieaugušajiem
Laborante, foto no arhīva

Krievijas zinātnieki atklājuši revolucionāru dabisku antibiotiku

55
(atjaunots 14:55 26.09.2020)
Atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Tjumeņas valsts universitātes zinātnieki atklājuši universālu dabisku antibiotiku, kas pārvar patogēnu noturību pret farmaceitiskajiem preparātiem, vēsta RIA Novosti. Pētījuma teksts publicēts žurnālā Applied Biochemistry and Microbiology.

Autori apgalvo, ka atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

Raksta autori atzīmē, ka viens no farmakoloģijas uzdevumiem ir meklēt dabiskas antibiotikas, kas spēj cīnīties ar mikroroganismiem, kam raksturīga multirezistence (multi-drug resistant, MDR) vai absolūta rezistence (extreme-drug resistant, XDR) pret tirgū esošajām antibiotikām.

Pētnieki no TVU pirmie pasaulē nodemonstrēja no alkalofilas miceliālās sēnes Emericellopsis alkaline izdalītā peptīda emericilipsīna A unikālo īpašību. Eksperti pastāstīja, ka viela slāpē baktēriju spēju veidot bioplēvītes, tāpēc šo patogēnu rezistence pret antibiotikām tiek nivelēta.

Darba autori paskaidroja, ka izpētītās vielas galvenā terapeitiskā īpatnība ir universālā iedarbība. Pret emericilipsīnu A neaizsargātas ir ne tikai MDR un XDR baktēriju formas, bet arī gandrīz jebkuri patogēnie eikarioti, piemēram, miceliālās sēnes un raugs.

"Emericilipsīns A iedarbojas uz eikariotiem un prokariotiem, pateicoties dažādiem molekulārajiem mehānismiem. Eikarioti – sēnes un audzēju šūnas – iet bojā, jo peptīds iznīcina to šūnu membrānas, bet prokariotu virulence tiek apspiesta, pateicoties bioplēvīšu veidošanās novēršanai," pastāstīja TUV Antimikrobu rezistences labrotarorijas X-BIO vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Jevgeņijs Rogožins.

Zinātnieki atzīmēja, ka emericilipsīns A palīdzēs cīnīties gan ar audzējiem, gan ar visdažādākajām bakteriālajām un sēnīšu infekcijām.

TUV speciālisti uzskata, ka emericilipsīns A ir perspektīvs gan kā patstāvīgs farmaceitiskais līdzeklis, gan kā kompleksu preparātu elements. Terapijā iespējams pielietot injekcijas vai izmantot vietējo ārstēšanu – tieši apstrādājot cietušos audus.

Pētījums veikts ciešā sadarbībā ar kolēģiem no Gauzes Jauno antibiotiku zinātniski pētnieciskā institūta, Rospotrebnadzor Centrālā epidemioloģijas zinātniski pētnieciskā institūta un Krievijas Zinātņu akadēmijas Šemjakina un Ovčiņņikoca Bioorganiskās ķīmijas institūta.

Nākotnē zinātnieku kolektīvs plāno pāriet no darba ar šūnu modeļiem pie preparāta izmēģinājumiem laboratorijā.

55
Tagi:
Krievija, zinātnieki
Pēc temata
Krievijas zinātnieki izdomājuši, kā gūt labumu no toksiskajiem atkritumiem
"Ātrs un precīzs". Krievijā izgudrojuši ierīci, kura nosaka Covid-19 klātbūtni gaisā
Zinātnieki novērtējuši iespēju ārstēt Covid-19 ar radiāciju
 Covid-19

Latvijā miris vēl viens cilvēks ar Covid-19, atklāti 32 jauni inficēšanās gadījumi

0
(atjaunots 13:55 29.09.2020)
Latvijā reģistrēta vēl viena pacienta ar Covid-19 nāve, šis ir 37 gadījums kopš epidēmijas sākuma, mirušais piederēja pie 80-85 gadu vecuma grupas.

RĪGA, 29. septembris – Sputnik. Latvijā Aizritējušajā diennaktī ir veikti 3517 koronavīrusa testi, atklāti 32 jauni inficēšanās gadījumi, viens cilvēks ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi miris, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem, mirušais piederēja pie vecuma grupas 80-85 gadi.

Kopumā Latvijā kopš pandēmijas sākuma ir veikti 315 747 Covid-19 izmeklējumi. Diagnoze apstiprinājusies 1729 cilvēkiem, no kuriem 1307 jau ir izveseļojušies, bet 37 nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti 7 cilvēki ar Covid-19, kopumā stacionāros ārstējas 16 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā no slimnīcām pēc ārstēšanās saistībā ar Covid-19 izrakstīti 227 pacienti.

Igaunijā diennakts laikā ir atklāti 49 jauni Covid-19 gadījumi. Kumulatīvā saslimstība valstī pēdējo 14 dienu laikā sastāda 44,77 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, paziņoja Igaunijas Veselības departaments.

Lietuvā diennakts laikā atklāti 88 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, kopējais inficēšanās gadījumu skaits sastāda 4578, paziņoja otrdien Lietuvas Veselības ministrija. Covid-19 aiznesa 92 cilvēku dzīvības, 19 inficētie nomira citu iemeslu dēļ.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33,5 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 1 miljons cilvēku nomira, savukārt gandrīz 24,9 miljoni – izveseļojās.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem
Dumpis: ar Covid-19 Latvijā klājas labi, un tas ir bīstami
Vitenbergs: ekonomika ir gatava otrajam Covid-19 vilnim
Latvijā atklāts 21 jauns Covid-19 gadījums, stacionēti četri cilvēki