Krievijas un ASV karogi

Krievija plāno plašus atbildes pasākumus sankcijām.

70
(atjaunots 14:33 15.04.2018)
Krievijas politiķi uzskata, ka likumprojekts pret ASV sankcijām stimulēs Krievijas ekonomikas tālāku attīstību.

RĪGA, 15. aprīlis — Sputnik. Likumprojektu, kas paredz atbildes pasākumus pret ASV īstenoto Krievijai nedraudzīgo politiku, Krievijas Valsts domē iesnieguši parlamenta frakciju vadītāji un apakšpalātas priekšsēdētājs Vjačeslavs Volodins, vēsta RIA Novosti.

Projekts dāvā valdībai iespēju ieviest ierobežojošus pasākumus pret ASV un citu valstu precēm un pilsoņiem, kuri pieņēmuši šāda veida pasākumus pret Krieviju.

"Mēs plānojam apspriest likumprojektu Valsts domes padomē ar visu frakciju pārstāvjiem, izsūtīt to uz reģioniem mūsu kolēģiem, izvērtēt vēlreiz ar ekspertiem un Krievijas valdību. Pēc tam izskatīsim to Valsts domes tuvākajā sēdē," – pastāstīja Volodins.

Frakciju līderi informēja, ka likumprojekts skars ne tikai ASV, bet arī visus, kas atbalsta Vašingtonas politiku, tostarp arī Lielbritāniju.

"Tā ir gan Lielbritānija, gan Francija. Pirmkārt, tās ir valstis, kam ir noteikts viedoklis Sīrijas jautājumā," – uzsvēra Valsts domes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks Aleksejs Čepa.

Valsts domes KF ARK organizāciju attīstības tiesiska nodrošinājuma komisijas vadītājs Vladimirs Guteņevs pauda pārliecību, ka dažās valstīs KF atbilde būs visai jūtama.

"Es domāju, ka tās būs visas valstis, kas pievienojušās amerikāņu sankcijām. To vidū ir valstis, ko mūsu atbildes pasākumi īpaši neuztrauks, piemēram, Austrālija, Kanāda – tur nav ciešu ekonomisko sakaru. Taču citām valstīm, pirmkārt, Vācijai, Itālijai, Austrijai, Lielbritānijai tas būs visai nozīmīgi segmentos, kuros mēs noteiksim ierobežojumus," – noteica Guteņevs.

Kremlis vēl nav iepazinies ar Valsts domes iniciatīvu Krievijas kontrsankciju jautājumā. Šim nolūkam nepieciešams laiks, paziņoja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs. Pie tam viņš uzsvēra, ka jebkuras Krievijas kontrsankcijas nenodarīs kaitējumu valsts nacionālajām interesēm.

Lauksaimniecības produkcija, alkohols, tabaka, zāles

Projekts par Krievijas pasākumiem pret ASV sankcijām ietver ASV lauksaimniecības, alkohola un tabakas produkcijas importa aizliegumu.

"Šajā likumprojektā runa ir par ievešanas ierobežojumiem lauksaimniecības produkcijai, izejvielām un produktiem, kuru izcelsmes valsts ir ASV un (vai) citas valstis, kas atbalsta pasākumus, ko ASV ieviesušas pret mūsu valsti. Runa ir par alkohola un tabakas produkciju," – paziņoja Valsts domes pirmais vicespīkers Ivans Meļņikovs.

Likumprojekts paredz arī ASV vai citās valstīs ražotu zāļu ievešanas ierobežojumus vai liegumu. Dokuments paredz, ka šo zāļu sarakstu nosaka Krievijas valdība. Piedāvātie ierobežojumi neattiecas uz zālēm, kuru analogi netiek ražoti KF un citās valstīs.

Aizliegums neattieksies uz preču ievešanu pilsoņiem personīgai lietošanai, piebilda Valsts domes vicespīkers Sergejs Ņeverovs.

"Gribu vēlreiz uzsvērt (..) ka (likumprojekts – red.) neattiecas uz preču ievešanu pilsoņiem personīgai lietošanai," – viņš paskaidroja.

Atomenerģētika, aviācijas un kosmosa nozares

Likumprojekts par atbildes pasākumiem sankcijām paredz sadarbības apturēšanu ar ASV atomenerģētikas, aviobūves un raķešu dzinēju jomās.

"Runa ir par KF, Krievijas juridisko personu starptautiskās sadarbības pārtraukšanu vai apturēšanu ar ASV un organizācijām ASV jurisdikcijā atomenerģētikas, aviobūves, raķešu dzinēju nozarēs," – norādīja Valsts domes pirmais vicespīkers Ivans Meļņikovs.

Federācijas padomes Budžeta komitejas priekšsēdētājs Sergejs Rjabuhins norādīja, ka pēc likuma pieņemšanas Krievija vairs nepiegādās ASV dzinējus RD-180, kuri tiek izmantoti gan civilajiem, gan militārajiem pavadoņiem.

"Ja tāds likums tiks pieņemts, runa būs par NVO "Energija" ražoto dzinēju RD-180 piegādes pārtraukšanu ASV. Šos dzinējus saviem pavadoņiem izmanto ne tikai NASA, bet arī Pentagons, tas ir, ASV ar tiem palaiž arī militāros pavadoņus," – norādīja Rjabuhins.

Bez tam Krievija varētu palielināt nodevas par amerikāņu kravas lidmašīnu aeronavigācijas apkalpošanu.

"Nodevu palielināšana par ASV (vai) citu ārvalstu kravas lidmašīnu aeronavigācijas apkalpošanu, kuras veic kravu pārvadājumus, izmantojot Krievijas Federācijas gaisa telpu," – teikts dokumenta projektā.

Retzemju metāli

Likums paredz aizliegumu vai ierobežojumus ASV pusei retzemju metālu produkcijas un iekārtu izvešanai.

Eiropas Padomes sēde Briselē
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Pie ietekmes pasākumiem pieder… liegums vai ierobežojumi izvest no KF teritorijas retzemju metālu produkciju un iekārtas ASV un (vai) citu valstu pilsoņiem, ASV un (vai) citu valstu jurisdikcijā esošām organizācijām, kā arī organizācijām, kuru kapitālā tieši vai netieši, tostarp ar trešo personu starpniecību (dalība kapitālā virs 25%) piedalās ASV un (vai) citu valstu jurisdikcijā esošas organizācijas," – teikts likumprojekta tekstā.

Federācijas padomes Budžeta komitejas priekšsēdētājs Sergejs Rjabuhins informēja, ka gadījumā, ja likums par atbildes pasākumiem uz ASV Krievijai nedraudzīgo politiku tiks pieņemts, Krievija vairs nepiegādās šai valstij titānu, kas nepieciešams lidmašīnu Boeing ražošanai.

"Starp retzemju metāliem, ko Krievija piegādā ASV, ir arī titāns, kas nepieciešams Boeing ražošanas tehnoloģiskajā ciklā," – teica Rjabuhins.

Iebraukšanas aizliegums

Likumprojektā iekļauti vairāki politiska rakstura panti, piemēram, runa ir par ASV pilsoņu saraksta sastādīšanu, kam būs liegta iebraukšana Krievijā, informēja Liberāldemokrātiskās partijas frakcijas vadītājs Vladimirs Žirinovskis.

"Likumā ir arī vairāki politiska rakstura panti. Tiks ieviests saraksts, kas liegs iebraukt Krievijas teritorijā Amerikas Savienoto Valstu pilsoņiem. Tiks pārtraukta amerikāņu, iespējams, pat augstas klases speciālistu, darbība Krievijā. Visus sarakstus sastādīs valdība," – teica Žirinovskis.

Viņš paskaidroja, ka ierobežojumi skars konkrētas personas un vīzu izsniegšanas procesu kopumā.

"Tas viss dos iespēju panākt, lai amerikāņi izjustu, ka atbildes pasākumi ir pieņemti. Un es esmu pārliecināts, ka visi Valsts domes deputāti atbalstīs šo likumu," – piebilda Žirinovskis.

Turklāt likumprojekts paredz ierobežojumus vai aizliegumu pieņemt darbā Amerikas Savienoto Valstu vai to politiku atbalstošo valstu pilsoņus.

Aizliegums piedalīties privatizācijā

Projektā pret ASV sankcijām runa ir par aizliegumu piedalīties īpašumu privatizācijā ASV pārstāvjiem.

"Runa ir par farmaceitiskiem līdzekļiem, runa ir par aizliegumu piedalīties valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas procedūrā. Runa ir par tehnoloģisko iekārtu un programmatūras piekļuves aizliegumu vai ierobežojumu," – paskaidroja Valsts domes pirmais vicespīkers Ivans Meļņikovs.

70
Pēc temata
Kremlī saprot Eiropas neapmierinātību ar sankciju projektu pret Krieviju
"Rusofoba apsēstība": Lavrovs paskaidroja ASV jaunās sankcijas
Inerces pēc: ES līderi vienojās par sankciju pagarināšanu attiecībā pret Krieviju
Eiropas Savienība un Kremlis ir vienisprātis par ASV jaunajām sankcijām
Latvijas bijušais ārlietu ministrs pastāstīja, kā sankcijas "šauj pa kājām" ES
Maskava izvērtēja tirdzniecības perspektīvas ar ES sankciju ietvaros
Francijas Finanšu ministrijas vadītājs piedāvā Krievijai "manevru" sankciju mehānisma ietvaros
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva

Krievijas politiķis prognozēja tālāko situāciju ASV

7
(atjaunots 15:21 06.06.2020)
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs uzskata, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Krievijas Federācijas padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs novērtēja tālākās notikumu attīstības izredzes ASV, vēsta RIA Novosti.

Kopš maija beigām virknē lielāko pilsētu ASV notiek protesta akcijas un nekārtības, kas izcēlušās pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves aresta laikā. Viens no policistiem, kurš aizturēšanas laikā vairākas minūtes ar ceļgalu saspieda Floida plecu, apsūdzēts par slepkavību, trīs citi – par līdzdalību slepkavībā.

Intervijā "Parlamentskaja gazeta" senators norādīja, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām. Tomēr šoreiz aizdomās turamos likumsargus neizdosies atbrīvot no atbildības par cilvēka nāvi, tiesas process būs stingrs un, domājams, demonstratīvs, uzskata politiķis.

"ASV etniskā "bumba" sprāgst regulāri. Tāpēc nedomāju, ka mēs stāvam uz amerikāņu sociālās revolūcijas sliekšņa. Manuprāt, protesti sāks noklust: marodierus pārvarēs, huligānus iesēdinās, un situācija kopumā stabilizēsies ilgi pirms 2020. gada prezidenta vēlēšanām," teica Puškovs.

Viņš piebilda, ka protestu radītais efekts varētu pazust jau līdz novembrim, tomēr tas diezin vai palīdzēs Savienotajām Valstīm izvairīties no rasu konfliktiem nākotnē.

7
Tagi:
politika, ASV, Krievija
Pēc temata
Polijas izdevums: ASV imidžs grūst acu priekšā
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"
Amūra austriešu fotogrāfa Georga Valnera acīm

Ceļojums pa Transsibīrijas maģistrāli

13
(atjaunots 11:47 06.06.2020)
Kā austriešu fotogrāfs un dizainers Georgs Valners šķērsoja visu Krieviju un ko ieraudzīja savā ceļojumā.

Austriešu fotogrāfs un dizainers Georgs Valners ar vilcienu ieradās no Zalcburgas un devās garā ceļojumā pa Transsibīrijas maģistrāli. Intervijā RIA Novosti viņš pastāstīja, kā pārvarējis gandrīz desmit tūkstošus kilometru, kāpēc vietkarte ir drošāka nekā kupeja, kā sabrukuši viņa stereotipi par Krieviju, kā arī par ceļabiedriem – "teju vai slepenajiem aģentiem".

Jau no bērnības mīlu ceļot vilcienā. 

Man patīk lēnais temps, kādā tu ierodies pie mērķa, nevis vienkārši nokļūsti tur, izkāpjot no lidmašīnas. Man patīk gulēt vagonā – tās ir ļoti neparastas izjūtas. Tāpēc pērnvasar kopā ar žurnālisti Marinu Dmuhovski un Aņutu Prohorovu izvēlējāmies tādu ceļošanas veidu.

Georgs Valners uz perona

Marina bija Starptautiskās biatlona savienības sabiedrisko sakaru menedžere Zalcburgā. Tur arī iepazināmies. Aņuta, viņas draudzene, ilgu laiku dzīvojusi un strādājusi Dubaijā, aizrāvusies ar psiholoģiju.

Pašiņš vietkartē

Mans bērnības sapnis – kļūt par mašīnistu.

To īstenot neizdevās, toties brauciens pa Transsibīrijas maģistrāli tuvināja to, turklāt deva iespēju "iekarot Krieviju" – tā pajokoja mans draugs. 

Suņi uz perona

No Austrijas Vladivostokā var nokļūt ar vienu pārsēšanos.

Vajag tikai iesēsties vilcienā Nica-Maskava, bet pēc tam – pa taisno. Tomēr man gribējās vairāk apskatīt, tāpēc galu galā nomainīju 13 sastāvus: vispirms devos uz Poliju, pēc tam Poznaņā sēdos vilcienā Berlīne-Maskava, no Krievijas galvaspilsētas jau braucām no vienas pilsētas uz otru – līdz Transsiba galam.

Kristus Glābēja katedrāle austriešu fotogrāfa Georga Valnera acīm

Ceļojumi ar vilcienu un attieksme pret tiem Austrijā un Krievijā ir ļoti atšķirīgi. 

Pie mums uzskata, ka braukt četras stundas vilcienā – tas ir ļoti daudz. Cilvēkiem ir grūti iedomāties, kā tas ir – pavadīt vagonā vairāk nekā diennakti! Vēl Eiropā ceļā gandrīz vienmēr darbojas mobilais internets, bet Krievijā, kad nav sakaru, tu vienkārši liec telefonu pie malas. Vari papļāpāt ar ceļabiedriem vai paskatīties pa logu.

Saule vilciena logā

Dažkārt mēs divas diennaktis pavadījām vilcienā, un par to man bija liels prieks. 

No rīta nevajag agri celties, vari visu dienu skatīties pa logu, palaikam kaut ko uzkost. Man ļoti iepatikās saulrieti pār lielajām upēm – Volgu un Amūru. Neiedomājami skaisti! Mani pārsteidza arī tas, cik patīkamas ir ilgas pieturas. Izkāp no vilciena, nopērc ko ēdamu, pastaigājies.

Pusdienas vilcienā

Ceļā mēs desmit reizes nakšņojām vilcienā. 

Viesnīcās apmetāmies Ņižņij Novgorodā, Kazaņā, Jekaterinburgā, Krasnojarskā, Irkutskā, Olhona salā, Ulanudē, Blagoveščenskā, Habarovskā un Vladivostokā. Visur mums bija interesanti piedzīvojumi, trāpījās interesantas tikšanās. Piemēram, esmu aizrāvies ar alpīnismu, tāpēc viens no spilgtākajiem iespaidiem bija ceļš pretī virsotnēm netālu no Krasnojarskas. 

Pa ceļam uz Olhona salu

Man ļoti iepatikās alpīniste Irina, ko satikām vietējā rezervātā "Stolbi". 

Neskatoties uz cienījamo vecumu – 60 gadi – viņa mani uz klints apsteidza. Angļu valodā viņa īsti labi nerunāja, bet es ne vārda nevaru pateikt krieviski. Taču mēs abi zinām alpīnistu terminoloģiju un varējām aprunāties. Toties mani krievu draugi mūs nesaprata.

Nacionālais parks "Krasnojarskije Stolbi"

Mani pat iesvētīja par "stolbistu". 

Tā ir brīva klinšu kāpēju apvienība Krasnojarskā ar savu subkultūru. Mājās ar alpīnismu nodarbojos ar drošības jostu. Reizēm dodos īsos, taču tehniski sarežģītos maršrutos. Rezervātā "Stolbi" maršruti ir daudz augstāki un bīstamāki.

Baikāls

Tur mēs uzkāpām augstā klintī – Vectēvā. Bija grūti un riskanti.

Nedomāju, ka kādreiz gadīsies doties tādā pārgājienā bez drošības jostas! Atpakaļceļā Irina veda mūs gar sienu, kurā iegravēti bojāgājušo stolbistu vārdi. Tas bija atskurbinoši.

Georgs Valners Olhona salā

Krievijā man ļoti gribējās iznomāt "Ņivu" un pavizināties pēc sirds patikas. 

Reiz kādā nelielā ciemā mani draugi pamanīja mašīnu, piegāja pie saimnieces un apjautājās, vai nevarētu to aizlienēt. Viņa piekrita! Tas bija neticami! Nedomāju, ka Austrijā kāds cilvēks vienkārši ļaus svešiniekam pavizināties savā mašīnā.

Uz perona

Vladivostokā pēc priekšnesuma mūsdienu mākslas centrā "Zarja" pie mums pienāca kāds jauns vīrietis un pastāstīja par saviem draugiem un nelegālām autosacīkstēm. Tajā pašā naktī apciemojām dragreiseru tikšanās vietu. Es pat piedalījos braucienā! Tas bija ļoti izraujoši, bija arī bīstamas virāžas. 

Austriešu fotogrāfa Georga Valnera ceļojums pa Transsibīrijas maģistrāli

Reiz mūsu kupejā brauca divi pasažieri. 

Viņi neko negribēja stāstīt par savu darbu un nenosauca vārdus diktofonā. Gluži vai kā slepenie aģenti. Viens bija izmeklētājs, specialitāte – aviokatastrofas. Otrs kādreiz armijā strādājis pie raķetēm "Kosmos". Neko vairāk viņš nepastāstīja! Vēl tagad moka ziņkāre, - ko īsti viņš tur darīja?

Vilciena pavadone

Pirms brauciena uz Krieviju man stāstīja, ka tā ir lieliska valsts, taču, jo tālāk uz austrumiem, jo mazāk civilizācijas.

Jābaidās esot gan no dabas, gan cilvēkiem. Muļķības! Var jau būt, ka gadījusies cita pieredze, it īpaši, ja cilvēks ceļojis vienatnē un neprot krievu valodu. Bet mēs bijām trijatā, turklāt vēl divas krievietes, tāpēc valodas barjeras nebija.

Cilvēki Vladivostokā

Interesanti, ka dažkārt cilvēki šķita drusku nelaipni.

Taču, uzzinājuši, ka esmu ārzemnieks, visi sāka smaidīt, kļuva ļoti mīļi. Man šķiet, tieši tāpēc Krievija ir ļoti interesanta ceļojumam. Šeit neizturas vienaldzīgi pret ārzemju viesiem, atšķirībā no valstīm, kas cieš no pārlieka tūristu pieplūduma.

Sarkanais laukums austriešu fotogrāfa Georga Valnera acīm

Stereotips par to, ka krievs dzer vodku, šķiet, atkāpies pagātnē. 

Mēs redzējām, kā vienu pasažieri izdzina no vilciena, jo viņš bija piedzēries. Ceļot pa Krieviju var droši. It īpaši trešajā klasē (vietkarte – red.), kur daudzi brauc kopā ar ģimenēm un katrs redz visus ceļabiedrus.

Pavadoņi un pasažieri stacijā

Projekts Mesto47 ir pārvērties par cilvēkstāstu sēriju, kas atklājas gan kalnu virsotnē, gan mazā ciemā, gan pie tējas naksnīgā vilciena.

"Tas ir godīgs stāsts par Krieviju, par parastiem cilvēkiem: ceļabiedriem vilcienā un nejaušiem garāmgājējiem, ko sastapām pilsētās pa ceļam. Ideja dzima krogā Zalcburgā. Mesto47 – tas ir nejaušs skaitlis, kas simbolizē liktenīgu tikšanos nejaušību, paskaidroja Marina Dmuhovska. – Kupejā bijām trijatā: es – žurnālista lomā, Georgs – radošais līderis un fotogrāfs, mana draudzene Anna – psiholoģes lomā."

1 / 20
Biļešu pārbaude
"Kad koronavīrusa pandēmija beigsies, ceru atgriezties, - piebilda Georgs. – Es ļoti gribu apskatīt Jaroslavļu un Novosibirsku."
13
Tagi:
tūrisms, Krievija
Pēc temata
Britu žurnāliste pastāstījusi par jauko ceļojumu pa Krieviju.
Caur Eiropu un Āziju: Transsibam 115 gadi
Eiropieša sibiriāde: tikai pāris soļi līdz Šambalai
Vienatnē uz velosipēda, neskaitot suni. Anna Bolta apceļojusi visu Krieviju
Eiropieša sibiriāde: kā koki gar Baikāla krastiem klaiņo
Eiropieša sibiriāde: vilki taigā un 40 metrus augsts elks
Eiropieša sibiriāde: nobiedēt amaju un sagaidīt helikopteru