Krievijas Federācijas Padome

Krievijas Federācijas Padome nosauca Latvijas likumu par veterāniem par zaimojošu

49
(atjaunots 14:57 26.12.2017)
Federācijas Padome pieņēma paziņojumu sakarā ar Latvijas Saeimas pieņemtā likuma nosodīšanu, kurš pielīdzina SS un Sarkanās armijas veterānus.

RĪGA, 26. decembris — Sputnik. Krievijas Federācijas Padome nosauca Latvijā pieņemto likumu "Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu" par zaimošanas aktu un aicināja ES dalībvalstu un visu valstu parlamentus, kuras atbalstīja ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju par nacisma sumināšanas apkarošanu, notiesāt dokumentu, kurš pielīdzina SS un Sarkanās armijas veterānus, vēsta RIA Novosti.

"Krievijas Federācijas Federālās Sanāksmes Federācijas Padome ir dziļi noraizējusies par Latvijas Republikas Saeimas pieņemto Likumu "Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu", kurā Otrā pasaules kara dalībnieka status tiek piemērots gan Padomju armijas un antihitlera koalīcijas valstu militārdienējošajiem, gan arī tiem, kas karoja nacistiskās Vācijas pusē," teikts Federācijas Padomes paziņojumā.

Krievijas Federācijas Padomes Aizsardzības un drošības komitejas priekšsēdētāja vietnieks Francis Klincevičs
© Sputnik / Владимир Федоренко

Kā atzīmēts dokumentā, "sašutumu izraisa tas, ka šis dziļi zaimojošais akts pieņemts uzreiz pēc tam, kad absolūtais valstu vairākums 2017. gada 19. decembrī atbalstīja Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās Asamblejas rezolūciju "Nacisma sumināšanas, neonacisma un citu prakšu veidu apkarošana, kuri sekmē mūsdienu rasisma formu, rasu diskriminācijas, ksenofobijas un ar tām saistītās neiecietības eskalāciju".

Šajā sakarā Federācijas Padome aicināja valstu parlamentus — gan ES dalībvalstīs, gan visās valstīs, kuras atbalstīja ANO Ģenerālās Asamblejas rezolūciju par nacisma sumināšanas apkarošanu — nosodīt Latvijas Saeimas pieņemto Likumu "Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu" "kā izaicinājumu visai pasaules sabiedrībai, vēsturiskajai tautu piemiņai, kuras uzvarēja nacismu".

Federācijas Padome aicināja Eiropas Savienības valstis izteikt "izlēmīgu protestu šādai likumu patvaļībai" mūsdienu Eiropā, "kur Otrā pasaules kara laika kolaboracionismu patiesi nosoda demokrātiskas valstis uz biedrības".

Senatori uzsver, ka nav nekāda attaisnojuma nacistu noziedznieku un viņu atbalstītāju tiesību pielīdzināšanai tiem, kas varonīgi tiem pretojās visa visasiņainākā kara laikā cilvēces vēsturē, atdeva savas dzīvības, atbrīvojot Eiropu, kuru iekaroja "brūnais mēris".

"Cīņās par Latvijas atbrīvošanu gāja bojā apmēram 150 tūkstoši padomju karavīru, tādēļ Latvijas Republikas likums ir rupjas necieņas izrādīšana pret varoņiem, kuri atbrīvoja pasauli no nacisma," teikts ziņojumā.

Izraisa satricinājumu

Federācijas Padomes spīkere Valentīna Matvijenko, komentējot Latvijā pieņemto likumu, paziņoja, ka tas izraisa satricinājumu.

"Nav iespējams iedomāties, ka tas notiek mūsdienās. Tas ir zaimojošs, riebumu izraisošs lēmums, kurš ir izņirgāšanās par miljonu cilvēku piemiņu, kuri gāja bojā ar nacismu. Tajā klausās ar satricinājumu," paziņoja Matvijenko palātas sēdē.

Viņa pauda cerību uz to, ka starpparlamentu struktūras un nacionālie parlamenti piekritīs Krievijas Federācijas Padomei un nosodīs Latvijas Saeimas pieņemto likumu.

Latvijas Saeima 21. decembrī galīgajā lasījumā pieņēma likumu par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu, kuru saņems Latvijas pilsoņi, kuri cīnījās gan PSRS pusē, gan tie, kas cīnījās nacistiskās Vācijas pusē.

Likums paredz Otrā pasaules kara dalībnieka statusa piešķiršanu tikai Latvijas pilsoņiem, kuri par tādiem kļuva līdz 1940. gada 17. jūnijam vai varēja pretendēt uz Latvijas pilsonību pēc toreizējiem likumiem. Jau šis nolikums vien atstāj aiz klāja lielu daļu Padomju armijas karavīru, kuri pārvācās uz Latviju padomju laikos.

Paredzēti arī citi ierobežojumi gan tiem, kas cīnījās padomju pusē, gan nacistu pusē. Statusu nesaņems tikai bijušie Nacionālsociālistiskās vācu strādnieku partijas locekļi un gestapo darbinieki, bet arī bijušie VDK darbinieki, kā arī padomju bāžu karavīri, kuri parādījās Latvijā saskaņā ar 1939. gada 5. oktobra Padomju Savienības un Latvijas vienošanos par savstarpējo palīdzību. Turklāt status nav paredzēts personām, kuras notiesātas par noziegumiem pret mieru un citiem īpaši smagiem noziegumiem.

Veterāniem vēl nāksies dokumentāli apstiprināt atbilstību izvirzītajiem kritērijiem. Ko vērts atzīmēt, ka Krievijas Lielā Tēvijas kara veterāna statusa esamība pati par sevi nav pamatojums, lai cilvēks tiktu atzīts par Otrā pasaules kara dalībnieku Latvijā.

Otrā pasaules kara dalībnieka statuss tiks papildināts ar apliecību un nozīmīti. Lēmums par atvieglojumu piešķiršanu nodots pašvaldībām.

Likums stāsies spēkā 2018. gada 1. februārī.

Iepriekš sakarā ar šo likumprojektu sašutumu pauda daudzi krievvalodīgās sabiedrības pārstāvji, kā arī Krievijas vēstniecība Latvijā. Latvijas biedrība pret nacismu palūdza Latvijas prezidentam nepasludināt Saeimas pieņemto likumu.    

49
Pēc temata
Zaharova par "mežabrāļiem" veltīto filmu: vēstures izkropļošana
Otrā pasaules kara dalībnieka statusu ierosināts piešķirt tikai pilsoņiem
RT

KF piedāvāja uz RT un Sputnik aizliegšanu Baltijas valstīs atbildēt ar sankcijām

31
(atjaunots 08:44 11.07.2020)
Šādām ārzemju valstu darbībām nevajadzētu palikt bez atbildes, uzsvēra KF Federācijas padomes Konstitucionālās likumdošanas komitejas vadītājs Andrejs Klišass.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Federācijas Padomē aicināja KF ĀM un citas izpildvaras iestādes ieviest sankcijas attiecībā pret Baltijas valstīm situācijas ar RT un Sputnik dēļ.

"Federācijas Padomes Informācijas politikas un mijiedarbības ar medijiem pagaidu komisija aicina KF Ārlietu ministriju un citas KF izpildvaras iestādes savas kompetences ietvaros izpētīt iespējas ieviest atbildes politiskos un citus pasākumus attiecībā pret Lietuvas, Latvijas un Igaunijas varasiestādēm, kuras rupji pārkāpj vārda un informācijas izplatīšanas brīvības principus, kā arī savas saistības starptautiskajās organizācijās," citē komisijas paziņojumu RIA Novosti.

Latvija un Lietuva aizliedza brīvu virkni RT televīzijas tīkla kanālu retranslāciju savā teritorijā. Iepriekš Igaunijā tika aizliegta aģentūras Sputnik darbība, tiek atzīmēts komisijas paziņojumā.

Federācijas Padomē uzsvēra, ka Lietuvas, Latvijas un Igaunijas darbības pārkāpj vārda un neierobežotas informācijas izplatīšanas brīvības principus, kuri ir EDSO un Eiropas Padomes fundamentālās normas.

"Pagaidu komisija konstatē, ka Lietuvas un Latvijas varasiestāžu pieņemtie aizliedzošie pasākumi, tieši tāpat kā arī agrīnais aģentūras Sputnik darbības aizliegums Igaunijā, ir politiskās cenzūras akti un izskatās pēc vienotas koordinētas kampaņas pret Krievijas masu medijiem, kas pārkāpj augstākminēto starptautiski tiesisko dokumentu normas," tiek atzīmēts tekstā.

Komisijas locekļi ir pārliecināti, ka EDSO un Eiropas Padomes principiem un normām attiecībā uz masu medijiem ir konsekventi jābūt ievērotiem neatkarīgi no dalībvalstu valdību politiskajām simpātijām vai antipātijām.

Komisija atsaucas uz 1975. gada Helsinku Nobeiguma aktu, kurš ir EDSO bāziskais dokuments, kā arī uz Eiropas Padomes Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju, kura garantē brīvību pieturēties pie sava viedokļa un brīvību saņemt un izplatīt informāciju un idejas bez jebkādas iejaukšanās no publisko varasiestāžu puses un neatkarīgi no valsts robežām.

FP Konstitucionālās likumdošanas komitejas vadītājs Andrejs Klišass paziņoja, ka viņa komiteja komisijas paziņojumu sēdē atbalstīs.

"Šādas ārzemju valstu darbības nedrīkst palikt bez atbildes. Pret ierēdņiem, kuri pārkāpj Krievijas mediju tiesības, ir jāievieš sankcijas no Krievijas puses," sacīja viņš.

Iepriekš Lietuvas Radio un televīzijas komisija aizliedza piecu RT telekanālu retranslāciju valstī. Pēc komisijas priekšsēdētāja sacītā, aizliegums tiek piemērots pret RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary HD, RT Documentary, tas stājās spēkā ceturtdien, 9. jūlijā. Iepriekšējā nedēļā kanālu RT, RT HD, RT Arabic, RT Spanish, RT Documentary HD, RT Documentary, RT TV retranslāciju aizliedza Latvija.

Baltijas republikas argumentēja savus lēmumus ar to, ka RT telekanāli it kā piederot Dmitrijam Kiseļovam, pret kuru ir ieviestas Eiropas Savienības sankcijas. Taču Kiseļovs ir amatpersona mediju grupā "Rossija segodņa" un viņam nav nekāda sakara ar RT. Organizācijas ir divas absolūti dažādas juridiskas personas, šī informācija ir sen zināma un ir pieejama atvērtā piekļuvē.

KF ĀM uzsvēra, ka RT telekanālu retranslācijas aizliegums Latvijā un Lietuvā ir tiešs saistību pārkāpums, kuras Baltijas valstis brīvprātīgi uzņēmās. Iestādē uzsvēra koordinēto uzbrukuma raksturu, kuru Baltijas valstu varasiestādes pasākušas pret Krievijas mediju.

31
Tagi:
Sputnik, RT, vārda brīvība, propaganda, Krievija, Baltija
Pēc temata
"Gaidu, kad Latvijā aizliegs Krievijas karogu": Lindermans par valdības absurdu
Simoņana komentēja Igaunijas vēlmi aizliegt telekanālu RT
Propaganda pret ziņām: kāpēc Rietumu mediji zaudē savas pozīcijas
Lietuva seko Latvijas piemēram un aizliedz RT retranslāciju
KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova, foto no arhīva

Zaharova novērtēja Venēcijas komisijas pozīciju attiecībā uz valodas reformu Latvijā

44
(atjaunots 08:58 10.07.2020)
ES Pamattiesību harta paredz visu veidu diskriminācijas aizliegumu, tostarp pēc piederības nacionālajām minoritātēm, atgādināja KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Pēc KF ĀM oficiālās pārstāves Marijas Zaharovas sacītā, Maskava uzmanīgi izpētījusi Eiropas Komisijas par demokrātiju caur tiesībām, plašāk pazīstamās kā Venēcijas komisija, slēdzienu attiecībā uz grozījumiem, kuri tika veikti Latvijas likumdošana attiecībā uz izglītību nacionālo minoritāšu valodās.

Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Vienlīdzības un nediskriminācijas komiteja decembrī palūdza Venēcijas komisijai sniegt vērtējumu Latvijas likumdošanai jautājumā par izglītību nacionālo minoritāšu valodās.

"Diemžēl, Venēcijas komisijas eksperti, kuri pārsvarā pārstāv ES dalībvalstis, nodemonstrēja angažētu pozīciju un faktiski atbalstīja Latvijas politiku, kas tiek virzīta uz piespiedu valsts derusifikāciju, tur dzīvojošās krievvalodīgo kopienas valodas un izglītības tiesību pārkāpumiem," paziņoja Zaharova brīfingā.

Pēc viņas sacītā, īpašu neizpratni izraisa Venēcijas komisijas locekļu centieni attaisnot krievu valodas diskrimināciju Latvijā attiecībā pret citām minoritātēm, kuras runā ES valstu valodās.

"Mēs esam pārliecināti, ka vienas vai otras valsts dalība ES neattaisno tā saucamā elitārā kluba izveidošanu, kurā tiek garantētas noteiktas personu grupas tiesības uz citu apspiešanas rēķina," uzsvēra Zaharova.

Maskava uzstājīgi aicina Rīgu pieturēties pie universālām un reģionālām normām un mehānismiem nacionālo minoritāšu tiesību aizsardzības jomā, kuras ir pieņemtas ANO, Eiropas Padomes un EDSO ietvaros.

"ES Pamattiesību harta deklarē visu veidu diskriminācijas aizliegumu, tostarp pēc piederības nacionālajām minoritātēm," atgādināja diplomāte.

Latvijas varasiestādes konsekventi izstumj krievu valodu no izglītības jomas. Reforma paredz pilnu vidējās izglītības pāreju pie mācībām latviešu valodā. Tāpat ir ieviesta prasība par obligātu latviešu grupu organizēšanu visās Latvijas pirmsskolas izglītības iestādēs. KF ĀM jau atzīmēja, ka iespējams mācīties dzimtajā valodā likvidēšana ir pretrunā ar Latvijas starptautiskajām saistībām cilvēktiesību jomā.

44
Tagi:
Latvija, krievu skolas, Zaharova
Pēc temata
Kāpēc Latvijai kārtējais izlēciens attiecībās ar Krieviju? Lindermans par ideoloģisko indi
Urbanovičs: Latvija top arvien latviskāka un nabadzīgāka
KF ĀM aicina Latviju sniegt iespēju krievu skolēniem mācīties krievu valodā
Karajevs apgāzis nacionālistu iemīļoto mītu par krievvalodīgajiem Latvijā
COVID-19

Nosaukti veidi, atjaunot plaušas pēc koronavīrusa izslimošanas

0
(atjaunots 09:29 12.07.2020)
Neskaitot pārējo, pēc slimības pacientiem ir jāiziet pilnvērtīga elpošanas orgānu darbības rehabilitācija, uzsvēra profesors Kirils Zikovs.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Ārsts-pulmonologs, Krievijas Zinātņu akadēmijas profesors Kirils Zikovs pastāstīja, kā atjaunot plaušas pēc koronavīrusa izslimošanas, vēsta RIA Novosti.

Pēc viņa sacītā, izslimojušajiem smēķētājiem pirmām kārtām derētu atteikties no kaitīgā ieraduma. Ārsts atzīmēja, ka šis ieteikums būs tikpat noderīgs arī veipu, elektronisko cigarešu un ūdenspīpju cienītājiem.

Turklāt pēc slimības pacientiem ir jāiziet pilnvērtīga elpošanas orgānu darbības rehabilitācija, uzsvēra profesors. Tajā ietilpst kompleksie treniņi, kuri apvieno intensīvu slodzi ar mazāk aktīviem vingrinājumiem. Rezultāta sasniegšanai ne mazāk svarīgi ir ievērot sabalansētu diētu.

"Lai atjaunotu veselību pēc slimības, var būt noderīgs vitamīnu komplekss, antioksidanti (tos visvairāk satur augļi un dārzeņi), pilnvērtīga olbaltumvielu, šķiedrvielu nodrošināšana organismā," citē mediķi "Komsomoļskaja pravda".

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā notiek Covid-19 vakcīnas izmēģinājumi Krievijā
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
PVO ieinteresējusies par Krievijas vakcīnu pret Covid-19