Žurnālisti

Mediju kari: eksperti spriež par amerikāņu mediju ierobežošanu Krievijā

40
(atjaunots 15:03 07.10.2017)
Politologs un starptautiskās drošības eksperts spriež par jaunajiem Rietumu ienaidniekiem un "mikroskopiskajiem" amerikāņu žurnālistiem.

RĪGA, 6. oktobris – Sputnik. Jautājums par amerikāņu mediju darba ierobežošanu Krievijā tiek apspriests Krievijas Federācijas Padomē. Šādu mēru senatori izskata kā simetrisku atbildi uz Krievijas žurnālistu nopratināšanu FIB. Divi Krievijas speciālisti komentēja situāciju Sputnik.

Igors Ņikolajčuks ir Speciālo mediametrisko pētījumu centra starptautiskās drošības eksperts.
Telekanāla RT un Sputnik galvenā redaktore Margarita Simoņana
© Sputnik / Владимир Трефилов

Radusies bezprecedenta situācija pasaules diplomātijas un starptautisko attiecību vēsturē, kad par ienaidniekiem pēkšņi sauc žurnālistus. Ar maniakālu uzstājību ASV "lipina" ienaidnieka tēlu no Krievijas medijiem. Iepriekš tāds Amerikas ienaidnieks bijis tikai Vladimirs Putins, tagad vēl arī Sputnik un RT. Krievija mediju "agresija", viņu "iejaukšanās" Savienoto Valstu iekšlietās un citi nāves grēki tiek pasniegti jau kā dotība. 

Kādēļ tas viss tiek darīts? Domāju, ka lieta tāda, ka šobrīd ASV notiek iekšpolitiskās elites cīņa – demokrātu un republikāņu. Lai atbalstītu šo cīņu, bija nepieciešams izveidot kopējā ienaidnieka tēlu. Tas arī tika darīts. Tagad dažādas partijas meklē savu pretinieku sakarus ar viņu pašu radīto tēlu, piemēram: "Krievija iejaucas vēlēšanās, tādēļ Tramps uzvarēja". Tādējādi visas "dejas" ap Krievijas medijiem, pirmkārt, ir izdevīgas amerikāņu iekšpolitiskajiem spēlētājiem. Ir acīmredzama atkarība no konkrētas politiskās situācijas.

Tādēļ amerikāņu žurnālistu darba ierobežošanu Krievijas teritorijā var izskatīt tikai kā simetrisku atbildi. Pati par sevi šī rīcība būs bezjēdzīga: amerikāņu žurnālisti nav patstāvīgi, ne jau viņi veido dienas ziņas, un ne jau viņi rada metodes, ar kuru palīdzību tiek dēmonizēta Krievija.

Taču, nedrīkst nenovērtēt kaitējumu, ko izdarījuši Krievijas un Amerikas attiecībām ASV žurnālisti. Cerības uz Krievijas un Amerikas attiecību uzlabošanos kūst līdz ar katru dienu. 

Krievijas diplomātiem ir jāizpilda tā funkcija, kura ir ierakstīta jaunajā valsts ārpolitikas koncepcijā: "Diplomātijas mērķis ir Krievijas mediju darbības aizsardzība ārvalstīs un palīdzība tiem viņu darbībā objektīvas informācijas izplatīšanā par Krieviju." Tas ir viņu pienākums.

Dmitrijs Drobņickis ir politologs-amerikānists.

Atgādināšu, ka lēmums attiecībā par Krievijas mediju darba nosacījumiem ASV vēl nav pieņemts. Amerikāņu valdība tikai mēģina reģistrēt RT un Sputnik kā ārzemju aģentu. Dīvains solis, jo slavenais likums par ārzemju aģentu reģistrāciju — FARA esošajā formulējumā izslēdz tā piemērošanu attiecībā pret medijiem.

Informācijas aģentūras Sputnik un telekanāla RT galvenā redaktore Margarita Simoņana. Foto no arhīva
© Sputnik / Илья Питалев

Tādējādi esošā amerikāņu iniciatīva varētu prasīt ievērojamus grozījumus ASV likumdošanā. Turklāt tā varētu skart arī citus ārzemju kanālus, kas veic raidīšanu Savienotajās Valstīs – piemēram, Anglijas Sky News vai Arābijas Al Jazeera.

Es esmu pret atbildes ierobežojumiem attiecībā pret amerikāņu medijiem Krievijā – tas izskatīsies samērā smieklīgi. Amerikāņu mediju darbību Krievijas teritorijā nevar saskatīt pat ar mikroskopu. Ja "pievilksim skrūves", tas nekādā veidā neatspoguļosies uz viņu darba. Viņi neizskata savu daļu Krievijas tirgū kā nozīmīgu.

Amerikāņu mediju nopietnā darba neesamība Krievijas Federācija daļēji ir iemesls tam, ka par Krieviju Rietumos stāsta, vai nu klišejas nostāstus, vai nu pārākās nebūšanas. Es uzskatu, ka ir vērts, tieši otrādi, visādi palīdzēt amerikāņu kolēģiem strādāt Krievijā.

Krievijai nepieciešams attīstīt kontaktus starp dažādu valstu žurnālistiem, pretējā gadījumā notiks vienīgi bezkontakta savstarpējo apvainojumu apmaiņa. Diemžēl šobrīd šāda situācija vērojama diplomātijas jomā.

40
Pēc temata
Simoņana atbildējusi uz ASV Valsts departamenta joku par RT "neērtajiem" žurnālistiem
Krievijas ĀM pieķēra Tallinu Krievijas žurnālistu diskriminācijā
Igaunija nepielaida Krievijas žurnālistus pie ES ministru tikšanās
Sputnik atbildēja uz Makrona štāba apvainojumiem
Simoņana atbildēja uz Podestas vārdiem par RT un Sputnik kā "iemīļotākajiem" Baltā nama medijiem
Vladimirs Putins

Putins apsveica ārvalstu līderus un pilsoņus Uzvaras dienā

15
(atjaunots 07:30 09.05.2021)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicina apņēmīgi pretoties jebkādiem mēģinājumiem izkropļot un falsificēt vēsturi un nepieļaut Lielā Tēvijas kara rezultātu pārskatīšanu.

RĪGA, 9. maijs — Sputnik. Krievijas prezidenta Vladimira Putina apsveikums ārvalstu līderiem un pilsoņiem Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadienai publicēts Kremļa oficiālajā vietnē.

Vladimirs Putins Uzvaras 76. gadadienā apsveica Azerbaidžānas, Armēnijas, Baltkrievijas, Kazahstānas, Kirgīzijas, Moldovas, Tadžikistānas, Turkmenistānas, Uzbekistānas, Abhāzijas un Dienvidosetijas līderus un pilsoņus.

Atsevišķi Krievijas valsts vadītājs apsveica Gruzijas un Ukrainas tautas.

​"Prezidents apsveica ārvalstu līderus un pilsoņus ar Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadienu," teikts paziņojumā.

Apsveikuma tekstā teikts, ka Uzvaras dienā mēs ar īpašu lepknumu un pateicību godājam mūsu tēvu un vectēvu varoņdarbu, kuri plecu pie pleca vīrišķīgi cīnījās ar ienaidnieku un pašaizliedzīgi stjrādāja aizmugurē.

Putins uzsvēra, ka tagad mūsu morālais pienākums ir saudzīgi glabāt un nodot nākamajām paaudzēm piemiņu par skarbajiem gadiem, kas pārciesti Lielā Tēvijas kara laikā.

"Mums kopā apņēmīgi jāstājas pretī jebkādiem mēģinājumiem izkropļot un falsificēt vēsturi, pārskatīt Lielā Tēvijas kara rezultātus, attaisnot baismīgās ļaundarības, ko pastrādāja nacisti un viņu līdzskrējēji," uzsvēea Putins.

Vēršoties pie minētajām valstim, Krievijas valsts vadītājs pauda pārliecību par to, ka brālīgās draudzības un savstarpējās palīdzības tradīcijas, kas norūdītas skarbajos kara gados, joprojām ir veido nesagraujamu pamatu konstruktīvu, labu kaimiņattiecību veidošanai un attīstībai.

Putins pauda neliekuļotu pateicību visiem Lielā Tēvijas kara veterāniem un aizmugures darbiniekiem, novēlēja viņiem veselību, labklājību, gara mundrumu un ilgus mūža gadus.

15
Tagi:
Vladimirs Putins, Uzvaras diena, Krievija
Pēc temata
Padomju tauta izglāba pasauli no fašisma: Sarkanajā laukumā noritēja Uzvaras parāde
Amerikāņu veterāns aicinājis nemazināt PSRS lomu Otrajā pasaules karā
Vladimirs Putins: Lielās Uzvaras 75. gadadiena: mēs esam atbildīgi par pagātni un nākotni
Šī Uzvaras diena: parāde Sarkanajā laukumā vēsturē
Facebook

"Viņi sev galvu drīz izdzēsīs": Simonjana izsmēja Facebook draudus RT projektam

73
(atjaunots 13:15 02.05.2021)
Facebook lietotājiem atkal pieejama RT projekta lapa RedFish, kas tika izdzēsta antifašistisko publikāciju un vēsturisko fotoattēlu dēļ.

RĪGA, 2. maijs - Sputnik. Sociālais tīkls Facebook ar atsevišķiem ierobežojumiem atjaunoja piektdien dzēsto RT projekta lapu RedFish, norādot, ka tā atkal tiks izdzēsta pēc jaunā brīdinājuma. Aģentūras "Rossija Segodņa" un RT galvenā redaktore Margarita Simonjana ironiski atsaucās par sociālā tīkla draudiem.

Iepriekš RT ziņoja, ka Facebook ir izdzēsis RedFish lapu antifašistisko publikāciju un vēsturisko fotoattēlu dēļ.

​"Facebook ir izdzēsis mūsu Redfish projektu ar 800 tūkstošiem sekotāju pēc publikācijām par Osvencimas atbrīvošanu un Musolīni gāšanu. Formulējums ierasts: par kopienas noteikumu pārkāpšanu. Nav skaidrs, ar ko tieši tika aizskarta šī "kopiena" – vai tās bija Musolīni fotogrāfijas, vai Holokausta pieminēšana vai pati "Redfish" eksistence, no kuras Rietumu elitei sen jau sen niez visās vietās," iepriekš rakstīja aģentūras "Rossija Segodņa" un RT galvenā redaktore Margarita Simonjana Telegram kanālā.

Krievijas mediju pārstāvju mikrofoni, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Биятов

Viņa piebilda, ka ir cieši apņēmusies personīgi panākt Facebook slēgšanu, ja sociālais tīkls neatjaunos izdzēsto lapu.

Savukārt "Roskomnadzor" pieprasīja Facebook atcelt visus ierobežojumus no Redfish lapas un izskaidrot iemeslus, kuru dēļ bloķēts konts ar vairāk nekā 800 tūkstošiem abonentu. Resors atgādināja, ka interneta resursu īpašniekiem var tikt uzlikts naudas sods līdz miljonam rubļu, ja tie turpinās ignorēt Krievijas iedzīvotāju tiesības.

Kā vakar ziņoja RT, Facebook atjaunoja izdzēsto Redfish lapu, bet ar ierobežojumiem.

"Lappusē joprojām karājas brīdinājums, un tas netiks parādīta rekomendējumos. Turklāt uz lappusi joprojām attiecās trīs straiku nosacījums, proti, pēc nākamā brīdinājuma tā atkal tiks izdzēsta," teikts ziņojumā.

"Viņi sev galvu drīz izdzēsīs," komentēja Simonjana.

Pēdējā laikā Krievijas plašsaziņas līdzekļi arvien biežāk tiek bloķēti ārvalstu interneta platformās. Piemēram, pērn Facebook bez jebkādiem skaidrojumiem bloķējis Baltnews lapu, bet Twitter pārstājis rādīt meklēšanas rezultātos RIA Novosti kontu un nobloķējis RT un Sputnik profilus.

Krievijas Federācijas padome ir apstiprinājusi atbildes sankciju likumu par cenzūru pret Krievijas plašsaziņas līdzekļiem ārvalstu interneta platformās. Tas paredz tādus soļus, kā bloķēšana, trafika palēnināšana un administratīvie sodi.

73
Tagi:
Simoņana, Facebook, RT
Pēc temata
No kurienes nāk nauda cīņai par "demokrātiju un cilvēktiesībām"
Latvijā darbojas "domu policija": vēstniecība par Krievijas kanālu vietņu bloķēšanu
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Represijas turpinās internetā: Latvija bloķē vietni "RT krievu valodā"

Pēdējie sagatavošanās posmi pirms Uzvaras parādes Sarkanajā laukumā

0
(atjaunots 11:45 09.05.2021)
Uzvaras parādes ģenerālmēģinājums Maskavā bija tik vērienīgs, ka jau pats par sevi kļuva par īstu parādi.

7. maijā Sarkanajā laukumā Maskavā notika parādes ģenerālmēģinājums pirms pasākuma, kas veltīts Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadienai.

Mēroga ziņā mēģinājums ļoti atgādināja parādi Uzvaras dienā, 9. maijā.

Paskatieties, kā tas notika.

 

0
 • © Sputnik / Evgeny Odinokov

  Gaisa desanta spēku karavīri parādes ģenerālmēģinājumā

 • © Sputnik / Evgeny Odinokov

  KF Sauszemes speku komandieris Oļegs Saļukovs Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadienai veltītās parādes ģenerālmēģinājumā

 • © Sputnik / Evgeny Biyatov

  Trieciena helikopteri Mi-28N "Nochnoi okhotnik" parādes mēģinājumā

 • © Sputnik / Ramil Sitdikov

  Parādes vienību karavīri

 • © AP Photo / Alexander Zemlianichenko

  Možaiska Kara kosmiskās akadēmijas kursantes parādes mēģinājumā

 • © Sputnik / Evgeny Odinokov

  Tanks T-72BZM Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadienai veltītās parādes ģenerālmēģinājumā Maskavā

 • © Sputnik / Ramil Sitdikov

  Smagās liesmumetēja sistēmas TOS-1A "Solncepyok" ekipāžas loceklis

 • © Sputnik / Pavel Bednyakov

  Daudzfunkcionālie helikopteri Mi-8 parādes ģenerālmēģinājumā

 • © Sputnik / Ramil Sitdikov

  Krievijas Aizsardzības ministrijas Halilova Maskavas Kara mūzikas skolas kursanti

 • © REUTERS / Maxim Shemetov

  Liels skaits cilvēku ieradās noskatīties parādes mēģinājumu

 • © Sputnik / Vladimir Astapkovich

  Viņu vidū bija arī Lielā Tēvijas kara veterāni

 • © Sputnik / Kirill Kallinikov

  Pilotāžas grupu "Russkije vityazi" un "Strizhi" iznīcinātāju MiG-29 un Su-30SM ierinda "Kubas briljants"

 • © Sputnik / Evgeny Odinokov

  Parādes vienību karavīri parādes ģenerālmēģinājumā

 • © Sputnik / Evgeny Odinokov

  Autonomā starta iekārta "Yars"

 • © AFP / Alexander Nemenov

  Karavīri uz tilta Maskavā

 • © Sputnik / Alexander Vilf

  Pār biznesa centru "Maskva-siti" pārlidoja iznīcinātāju Su-30SM, Su-35S un bumbvedēju Su-34 ierinda "taktiskais spārns"

 • © AFP / Kirill Kudryavtsev

  Krievijas jūrnieki Sarkanajā laukumā Maskavā

 • © Sputnik / Alexander Vilf

  Mērķu vilcēji Su-25BM debesīs parādes ģenerālmēģinājumā