Žurnālisti

Mediju kari: eksperti spriež par amerikāņu mediju ierobežošanu Krievijā

39
(atjaunots 15:03 07.10.2017)
Politologs un starptautiskās drošības eksperts spriež par jaunajiem Rietumu ienaidniekiem un "mikroskopiskajiem" amerikāņu žurnālistiem.

RĪGA, 6. oktobris – Sputnik. Jautājums par amerikāņu mediju darba ierobežošanu Krievijā tiek apspriests Krievijas Federācijas Padomē. Šādu mēru senatori izskata kā simetrisku atbildi uz Krievijas žurnālistu nopratināšanu FIB. Divi Krievijas speciālisti komentēja situāciju Sputnik.

Igors Ņikolajčuks ir Speciālo mediametrisko pētījumu centra starptautiskās drošības eksperts.
Telekanāla RT un Sputnik galvenā redaktore Margarita Simoņana
© Sputnik / Владимир Трефилов

Radusies bezprecedenta situācija pasaules diplomātijas un starptautisko attiecību vēsturē, kad par ienaidniekiem pēkšņi sauc žurnālistus. Ar maniakālu uzstājību ASV "lipina" ienaidnieka tēlu no Krievijas medijiem. Iepriekš tāds Amerikas ienaidnieks bijis tikai Vladimirs Putins, tagad vēl arī Sputnik un RT. Krievija mediju "agresija", viņu "iejaukšanās" Savienoto Valstu iekšlietās un citi nāves grēki tiek pasniegti jau kā dotība. 

Kādēļ tas viss tiek darīts? Domāju, ka lieta tāda, ka šobrīd ASV notiek iekšpolitiskās elites cīņa – demokrātu un republikāņu. Lai atbalstītu šo cīņu, bija nepieciešams izveidot kopējā ienaidnieka tēlu. Tas arī tika darīts. Tagad dažādas partijas meklē savu pretinieku sakarus ar viņu pašu radīto tēlu, piemēram: "Krievija iejaucas vēlēšanās, tādēļ Tramps uzvarēja". Tādējādi visas "dejas" ap Krievijas medijiem, pirmkārt, ir izdevīgas amerikāņu iekšpolitiskajiem spēlētājiem. Ir acīmredzama atkarība no konkrētas politiskās situācijas.

Tādēļ amerikāņu žurnālistu darba ierobežošanu Krievijas teritorijā var izskatīt tikai kā simetrisku atbildi. Pati par sevi šī rīcība būs bezjēdzīga: amerikāņu žurnālisti nav patstāvīgi, ne jau viņi veido dienas ziņas, un ne jau viņi rada metodes, ar kuru palīdzību tiek dēmonizēta Krievija.

Taču, nedrīkst nenovērtēt kaitējumu, ko izdarījuši Krievijas un Amerikas attiecībām ASV žurnālisti. Cerības uz Krievijas un Amerikas attiecību uzlabošanos kūst līdz ar katru dienu. 

Krievijas diplomātiem ir jāizpilda tā funkcija, kura ir ierakstīta jaunajā valsts ārpolitikas koncepcijā: "Diplomātijas mērķis ir Krievijas mediju darbības aizsardzība ārvalstīs un palīdzība tiem viņu darbībā objektīvas informācijas izplatīšanā par Krieviju." Tas ir viņu pienākums.

Dmitrijs Drobņickis ir politologs-amerikānists.

Atgādināšu, ka lēmums attiecībā par Krievijas mediju darba nosacījumiem ASV vēl nav pieņemts. Amerikāņu valdība tikai mēģina reģistrēt RT un Sputnik kā ārzemju aģentu. Dīvains solis, jo slavenais likums par ārzemju aģentu reģistrāciju — FARA esošajā formulējumā izslēdz tā piemērošanu attiecībā pret medijiem.

Informācijas aģentūras Sputnik un telekanāla RT galvenā redaktore Margarita Simoņana. Foto no arhīva
© Sputnik / Илья Питалев

Tādējādi esošā amerikāņu iniciatīva varētu prasīt ievērojamus grozījumus ASV likumdošanā. Turklāt tā varētu skart arī citus ārzemju kanālus, kas veic raidīšanu Savienotajās Valstīs – piemēram, Anglijas Sky News vai Arābijas Al Jazeera.

Es esmu pret atbildes ierobežojumiem attiecībā pret amerikāņu medijiem Krievijā – tas izskatīsies samērā smieklīgi. Amerikāņu mediju darbību Krievijas teritorijā nevar saskatīt pat ar mikroskopu. Ja "pievilksim skrūves", tas nekādā veidā neatspoguļosies uz viņu darba. Viņi neizskata savu daļu Krievijas tirgū kā nozīmīgu.

Amerikāņu mediju nopietnā darba neesamība Krievijas Federācija daļēji ir iemesls tam, ka par Krieviju Rietumos stāsta, vai nu klišejas nostāstus, vai nu pārākās nebūšanas. Es uzskatu, ka ir vērts, tieši otrādi, visādi palīdzēt amerikāņu kolēģiem strādāt Krievijā.

Krievijai nepieciešams attīstīt kontaktus starp dažādu valstu žurnālistiem, pretējā gadījumā notiks vienīgi bezkontakta savstarpējo apvainojumu apmaiņa. Diemžēl šobrīd šāda situācija vērojama diplomātijas jomā.

39
Pēc temata
Simoņana atbildējusi uz ASV Valsts departamenta joku par RT "neērtajiem" žurnālistiem
Krievijas ĀM pieķēra Tallinu Krievijas žurnālistu diskriminācijā
Igaunija nepielaida Krievijas žurnālistus pie ES ministru tikšanās
Sputnik atbildēja uz Makrona štāba apvainojumiem
Simoņana atbildēja uz Podestas vārdiem par RT un Sputnik kā "iemīļotākajiem" Baltā nama medijiem
Saskaņā ar mācību scenāriju pretinieks ne tikai nopostīja ķīmisko ražotni, bet, spriežot pēc karodziņiem, arī pielietoja kodolieročus

Eksperts: Krievija norāda kodolieroču pielietošanas noteikumus, lai "ienaidnieks" dzirdētu

2
(atjaunots 18:51 08.08.2020)
Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba informācija par kodolieroču pielietojuma noteikumiem pilda savaldīšanas uzdevumu un palielina potenciālā pretinieka atbildību, paziņoja Stratēģiskās konjunktūras centra eksperts Oļegs Ponomarenko.

RĪGA, 9. augusts – Sputnik. Krievija izmantos savu kodolpotenciālu raķešu uzbrukuma gadījumā valsts teritorijā, informēja Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštābs.

"Jebkura trieciena raķete tiks uzskatīta par raķeti ar kodolgalviņu. Informācija par raķetes startu automātiskā režīmā tiks nosūtīta Krievijas militāri politiskajai vadībai, kas atbilstoši situācijai pieņemts lēmumu par kodolspēku atbildes darbību mērogu," teikts KF BS Ģenerālštāba pārstāvju rakstā, ko publicēja avīze "Krasnaja zvezda".

"Šādi paziņojumi un tamlīdzīgu jautājumu konceptuāla izstrāde ir lēmumu pieņemšanas pamatos. Acīmredzot, labāk, ja iespējamie pretinieki ir brīdināti par to, kā konkrēti darbosies mūsu valsts militārā mašīna kaut kādās ekstraordinārās situācijās. Tādai (informācijas – red.) atklāšanai vai konkretizēšanai ir uzdevums savaldīt. Tas ir, nekavējoties likt saprast, kas var notikt, un tādējādi palielināt pretējās puses atbildību par kaut kādām darbībām," teica Ponomarenko intervijā Sputnik Latvija.

Viņš atzīmēja, ka kodoluzbrukuma pielietošanas publiskotā koncepcija ir tikai bāzes algoritms, kam pieļaujami dažādi izņēmumi. Piemēram, ja pretējā puse paspēs informēt Krievijas militārpersonas par to, ka palaistā raķete nav plānots uzbrukums, iespējama kaut kāda atsevišķa nejaušība. "Konkrētas situācijas var paredzēt izņēmumus," secināja eksperts.

2
Tagi:
kodolieroči, Krievija
Pēc temata
Krievu ieroči: kodoltermiskais "Tjulpan" – spēcīgākais mīnmetējs pasaulē
Krievijas prezidents apstiprinājis valsts politiku kodolsavaldīšanas jomā
Un kodolieročus arī līdzi paķeriet: Krievijas ĀM par ASV spēku iespējamo izvešanu no VFR
ASV nolēmušas izspiest Krieviju no kodoltehnoloģiju tirgus
Krievijas prezidents Vladimirs Putins, foto no arhīva

Vladimirs Putins: Krievijas un pēcpadomju valstu intereses lielā mērā sakrīt

11
(atjaunots 15:04 08.08.2020)
Krievijas prezidents konstatēja, ka situācija Krievijas tuvākajās kaimiņvalstīs ir viena no Maskavas ārpolitikas prioritātēm.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ieteicis KF Drošības padomes locekļiem apspriest situāciju pasaulē, īpašu uzmanību pievēršot situācijai pēcpadomju teritorijā, atzīmējot, ka tā ir viena no Maskavas ārpolitikas prioritātēm. Par to vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz RIA Novosti.

"Protams, parunāsim par situāciju pasaulē kopumā, īpaši pievēršoties situācijai pēcpadomju teritorijā, - tie ir mūsu tuvākie kaimiņi, pārsvarā – mūsu sabiedrotie, lielā mērā mums sakrīt intereses, gan ekonomiskās, gan politiskās. Tā neapšaubāmi ir viena no mūsu ārpolitiskajām prioritātēm," Putins teica sanāksmē ar DP locekļiem.

Tāpat Krievijas līderis plāno apspriest, kā palīdzēt Libānai pēc sprādziena, vēsta ziņu aģentūra.

"Jūs zināt, ka pēc mana rīkojuma saformēts Ārkārtas situāciju ministrijas grupējums, tam piešķirti papildspēki no KF Veselības ministrijas. Mūsu kolēģi jau sākuši darbu Libānas galvaspilsētā pēc sprādziena ostā. Padomāsim, ko vēl iespējams paveikt, lai palīdzētu cilvēkiem Libānā," teica prezidents.

Viņš atzīmēja, ka Krievijas Drošības padomes locekļi sanāksmē apspriedīs situāciju valstī un pasaulē.

4. augusta vakarā Beirutas ostā atskanēja spēcīgs sprādziens. Varasiestādes informēja, ka detonējušas 2750 tonnas amonija salpetra, ko muitas dienesti konfiscēja 2014. gadā un uzglabāja noliktavā. Jaunākie dati liecina, ka sprādzienā gājuši bojā 154 cilvēki, aptuveni 5 tūkstoši guvuši ievainojumus. Valstī izsludinātas sēras. Libānas galvaspilsēta atzīta par katastrofas rajonu, uz divām nedēļām pilsētā ieviests ārkārtējā stāvokļa režīms.

11
Tagi:
Krievija, Vladimirs Putins
Pēc temata
ASV atzina Krieviju par pēcpadomju telpas etalonu
Kur bijušajā PSRS ir laba dzīve: Latvija izceļas pēcpadomju republikās
"Pēcpadomju Sadraudzība 2020": jauns starts vai paliatīvais režīms?
Ērce, foto no arhīva

Ķīna brīdina par ērču izplatīta nāvējoša vīrusa uzliesmojumu

0
(atjaunots 10:59 09.08.2020)
Acīmredzot, mūsu planētai nebija pietiekami ar Covid-19 pandēmiju: tagad pa Ķīnas provincēm izplatās jauns nāvējošs vīruss.

RĪGA, 9. augusts — Sputnik. Tagad Ķīnas epidemiologus satraucis vīruss SFTS. Tas izplatās ar ērču starpniecību, un 60 cilvēki Ķīnā jau inficējušies ar to, bet septiņi miruši, vēsta RIA Novosti.

SFTS nav jauns vīruss. Infekcijas ierosinātāji tika atklāti 2011. gadā, taču tagad, 2020. gadā tas "saķerts" Dzjansu provincē Ķīnā un ļoti ātri pārcēlies uz Aņhui provinci.

Šī vīrusa simptomus viegli sajaukt ar gripas vai – interesanti – ar Covid-19 indikācijām. To vidū ir augsta temperatūra, klepus, kā arī leikocītu un trombocītu līmeņa samazināšanās asinīs.

Tomēr ar šo vīrusu nav tikpat vienkārši inficēties kā Covid-19 gadījumā. Inficēties iespējams pēc inficētas ērces koduma. Pēc tam no viena cilvēka pie otra vīruss pāriet caur asinīm un gļotādu, uzskata eksperti0.

Atgādināsim, ka patlaban cilvēce cīnās ar Covid-19 pandēmiju.

2019. gada 31. decembrī Ķīnas valdība informēja Pasaules veselības organizāciju par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu Uhaņas pilsētā valsts centrālajā daļā (Hubei province). Speciālisti konstatēja, ka slimību ierosina jauns koronavīruss.

Vispirms PVO atzina slimību par starptautiskas nozīmes ārkārtēju situāciju un piešķīra slimībai oficiālu nosaukumu – Covid-19. Jau 11. martā PVO bija spiesta izsludināt jaunās koronavīrusa infekcijas pandēmiju.

0
Tagi:
ērce, vīruss, Ķīna
Pēc temata
Kā pasargāties no ērču koduma
Nosaukti bīstamākie ērču izplatības reģioni Latvijā
Valstī liels inficēto skaits: speciālisti brīdina par ērču nesto risku
Latvijā pieaudzis ērču encefalīta gadījumu skaits