DNS molekula. Foto no arhīva

Ģenētiskais detektīvs: atrast noziedznieku, uzzinot viņa izcelsmi pēc DNS

65
(atjaunots 10:04 19.09.2017)
Vairākos Krievijas institūtos notiek pētījumi, kuri saistīti ar noteiktas tautas genomā "iešūtu" indivīda īpašību izpētīšanu. Šo īpašību sadalījumu var attēlot ģeogrāfiskajā kartē.

RĪGA, 27.augusts — Sputnik. Viņš mēdza iet dzīvokļos pie mazām meitenēm, stādījās priekšā kā komunālo dienestu darbinieks un izvaroja bērnus. Meitenes bija tik pārbiedētas, ka nespēja aprakstīt svešinieku. Tas turpinājās gadiem ilgi. Te no viena, to ne otra Novosibirskas rajona vecāki zvanīja uz policiju un ar asarām acīs stāstīja par izdzimteni, kurš nāca kā parasts darbinieks. Taču viss beidzās divas nedēļas pēc tam, kad operatīvie dienesti vērsās KMZA SN Medicīniskās ģenētikas institūtā (Tomska) ar jautājumu par DNS izcelsmi, stāsta RIA Novosti.

На рисунке наложение реальной генетической карты (медианная сеть гаплотипов N1b у коренных народов Южной Сибири) на карту мира
© Иллюстрация РИА Новости . А.Полянина
Reāla ģenētiskā karte (gallotipu N1b mediānu tīkls Dienvidsibīrijas pamattautām) pasaules kartē

Vai tas tiešām iespējams, ka pēc DNS var noskaidrot izcelsmi? Izrādās, patiešām var: ar to sen nodarbojas Krievijas ģenētiķi. Vairākos Krievijas institūtos notiek pētījumi, kuri ir saistīti ar indivīda īpašību izpētīšanu, kas ir "iešūtas" noteiktas tautas genomā. Šo īpašību sadalījumu var attēlot ģeogrāfiskajā kartē.

Uz kā tad balstās šie pētījumi?

Skaidro KZA akadēmiķis, KZA Vispārējās ģenētikas institūta zinātniskais vadītājs Nikolajs Jankovskis: "Cilvēces vēsturē bija periods, kad visi cilvēki dzīvoja vienuviet, un pēc tam notika iedzīvotāju pārceļošana. Pakāpeniski apgūstot dzīvesvietas, cilvēki atstāja ģenētiskas pēdas. Pēdējā šāda veida pārceļošana notika mazāk kā pirms 100 000 gadiem, tātad, zinot mutāciju rašanos secību laikā un ģeogrāfiskajā telpā, mēs varam sastādīt ģenētisko mutāciju izvietojuma karti. Par sākuma punktu šajā kartē tiek ņemta mutācijas rašanās, jo daļa mutāciju saglabājas vietā, no kurienes tās nākušas."

Šādas kartes izveidošanas uzdevumu risināja topologi (topoloģija ir matemātikas nozare, kas pēta nepārtrauktas pastāvības parādību), teorētiskie fiziķi un ķīmiķi, un pēc tam jau ģenētiķi.

Topologi pierādīja, ka visu mutāciju izvietošanas uzdevums laikā un telpā ir atrisināms, un izstrādāja aprēķināšanas algoritmu, tā saucamo mediāno tīklu metodi. Teorētiskie fiziķi izveidoja shēmu informācijas apstrādei datorā. Shēma paredz nenoteiktību izlaišanas iespēju nepārtrauktā mutāciju secībā. Ķīmiķi noteica konkrētu genoma daļu, kura mutācija norāda uz tās rašanās vietu ģeogrāfiskajā telpā. Savukārt ģenētiķi izveidoja "koku", kura "stumbrs" iet no nosacītā Ādama, un noved pie katra no mums.

Iznāk, ka, zinot mutāciju uzkrājuma secību laikā un telpā, zinātnieki zina "ģenētiskā kvesta" spēles noteikumus, un šī "klīšanas spēle" var ne tikai atvērt acis vēsturniekiem uz migrācijas plūsmām, bet arī sniegt izmeklētājiem konkrēta cilvēka izcelsmes atslēgu.

Косметические процедуры. Архивное фото
© Sputnik / Дмитрий Коробейников

Savukārt kriminālisti izmantoja ģenētisko koku no otra gala, "izvelkot" Y hromosomu no izvarotāja bioloģiskā parauga. DNS fragmentā starp trīsdesmit trim miljoniem burtu tika atrasti tie, kuri norādīja uz piederību konkrētam Sibīrijas rajonam, Rietumburjatijai.

"Izmeklētāji no Novosibirskas ilgi mēģināja strādāt ar fotorobotu, taču attēls pēc meiteņu aprakstiem nebija sastādīts precīzi. Fotorobots liecināja, ka izvarotāja saknes visticamāk norādīja uz Ziemeļkaukāzu. Savukārt, kad mēs vērsāmies pie mūsu kolēģiem Tomskā, izrādījās, ka norādes uz Ziemeļkaukāzu DNS patiešām ir, taču ģenētisko īpašību koncentrācijas maksimums liecina par izvarotāja izcelsmi Rietumburjatijā. Cik Novosibirskā ir burjatu, turklāt rietumu? Nedaudz. Tādēļ pēc divām nedēļām izvarotājs tika atrasts," — stāsta Nikolajs Jankovskis.

Mutāciju centrs attiecās uz Burjatijas republikas Barguzinskas rajonu. Ar šiem datiem saskanēja arī izmeklēšanā saņemtie dati. Ar mobilo sakaru kompāniju palīdzību tika noskaidrots, kādi telefona numuri tika izmantoti līdzās noziegumu vietām stundās, kad izvarotājs gāja pie saviem upuriem. No numuriem izvēlējās tos, kuri atkārtojas, un nonāca pie Barguzinskas rajona iedzīvotāja. Viņam tika paņemts siekalu paraugs, kurš pilnībā sakrita ar noziedznieka DNS. Izrādījās, ka noziedznieks ir divu bērnu tēvs, iepriekš bijis pedagogs, skolas sporta skolotājs. Dzīvē var mainīt gandrīz visu. Tikai ne DNS.

65
Pēc temata
Zinātnieki atklājuši Baltijas "sarkano paisumu" noslēpumu
Zinātnieki iemācījušies radīt ēdienu no gaisa
Atrasta piesārņotākā vieta uz Zemes
Ventspils osta

"Lukoil" pārcels naftas ķīmijas produktu pārkraušanas struktūru no Ventspils uz Visocku

8
(atjaunots 09:31 14.08.2020)
"Lukoil" plāno pārnest nitrilakrilskābes pārkraušanu no Ventspils uz Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. "Lukoil" plāno sākt nitrilakrilskābes (NAS) un metanola pārkraušanu savā terminālī Visockas ostā Ļeņingradas apgabalā. Kompānijas meitasuzņēmums noslēdzis līgumu par jaunu objektu būvdarbu un esošo objektu rekonstrukcijas projektēšanas darbiem. Par to liecina informācija iepirkumu portālā.

Patlaban nitrilakrilskābes (ķimikālija tiek izmantota dažu sintētiskā kaučuka un sintētisko šķiedru ražošanai) pārkraušanas darbus veic SIA "VARS" Ventspils ostā. Pēc projekta noslēguma pārkraušana notiks Krievijas teritorijā. Ar mērķi gūt papildu peļņu ar naftas ķīmijas pārkraušanas darbiem terminālā ierosināts būvēt arī metanola pārkraušanas līniju.

Līgums par projektēšanas darbiem noslēgts ar zinātnisko ražošana kompāniju "Volga Automatika", tā termiņš – 2021. gada 31. decembris.

Projekta ietvaros plānots būvēt divpusēju apjumtu dzelzceļa estakādi 48 cisternu vagoniem ar iekārtām, rezervuāru parku: piecus vertikālos tērauda rezervuārus ar 3000 kubikmetru tilpumu katru; slāpekļa resīverus 4-5-kārtējai tankkuģu caurpūtei, slāpekļa staciju, NAS uzskaites mezglu, NAS atgāzu katalītiskās pēcdedzes iekārtu; sadales transformatoru staciju, sūkņu staciju NAS pārsūknēšanai, attīrīšanas iekārtas siltumapgādes sistēmu; tehnoloģiskos cauruļvadus, estakādes jauniem tehnoloģiskajiem cauruļvadiem. .

Projektam jāietver divu lejamiekārtu montāžu piestātnēs metanola pārkraušanai, lejamiekārtas montāžu NAS pārkraušanai un inerto gāzu novades sveci.

Kompānija vēsta, ka 2019. gadā "Lukoil" saražojusi 170 tūkstošus tonnu NAS. Tā ir vienīgā kompānija Krievijā, kas nodarbojas ar šāda veida ražošanu.

Terminālis "RPK-Visock "Lukoil II" tiek ekspluatēts kopš 2004. gada. Tas paredzēts ar tumšo un gaišo naftas produktu iekraušanai, kas tiek piegādāti ar dzelzceļa transportu, pa cauruļvadu "Primorsk-Visock" un upes transportu.

8
Tagi:
tranzīts, ventspils, Latvija, Krievija
Pēc temata
Kurss uz kravu izvešanu no Baltijas: KF paātrina termināļu būvniecību
No Latvijas var paņemt visu: Pēterburgā izvērtēja ostu jaudu
No Baltijas vēl ir ko paņemt: loģistika "velk" Ļeņingradas apgabala ekonomiku
Karš uz dzīvību un nāvi: eksperts novērtēja Baltijas izredzes cīņā par tranzītu ar KF
Jevgēņijs Primakovs

Pārmaiņu ceļš: kādas reformas šogad sagaida "Rossotrudņičestvo"

25
(atjaunots 18:51 12.08.2020)
Nosaukuma maiņa, kvotu palielināšana studentiem un darbs ar pazīstamiem skatuves māksliniekiem – tā ir tikai maza daļa no jaunās aģentūras stratēģijas.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik, Danara Kurmanova. Jau šī gada jūnija beigās kļuva zināms: aģentūras "Rossotrudņičestvo" vadītāja amatā iecelts Valsts domes deputāts un televīzijas žurnālists Jevgēņijs Primakovs.

Pirmajā amatā stāšanās dienā Primakovs apsolīja medijiem, ka tagad iestādi gaida "lielas pārmaiņas". Tomēr detaļas viņš atklāja vien 11. augustā, savas tiešsaistes lekcijas laikā.

Sputnik stāsta par vissvarīgākajām aģentūras jaunās programmas detaļām.

Nekāda maigā spēka

Pirmām kārtām jaunais "Rossotrudņičestvo" vadītājs piedāvāja aģentūras partneriem atteikties no termina "maigais spēks" – jo, kā pats atzinās, necieš to.

"Tas ir kaut kas nesaprotams un nav mūsu izdomāts," paziņoja Jevgēņijs Primakovs pašā lekcijas sākumā. Un metās skaidrojumos: "Rossotrudņičestvo" sākotnējais mērķis bija nevis spēka pielietošanā, bet gan starptautiska komforta un miera nodrošināšanā. Ar kultūras un izglītības programmu starpniecību aģentūra rada labvēlīgus attīstības nosacījumus gan pašai Krievijai, gan partnervalstīm.

Tālāk vairāk: pēc Primakova sacītā, "Rossotrudņičestvo" aiziet arī no humanitārās klātbūtnes idejas.

"Tas ir vecs koncepts," paskaidroja savu lēmumu vadītājs. "Mums ir jāpāriet no humanitārās klātbūtnes pie humanitārās ietekmes, kura palīdz saglabāt mieru."

Šādas ietekmes piemēra kārtā viņš minēja traģēdiju Beirūtā, kad aģentūra pirmo reizi piedalījās ārstu nosūtīšanā palīgā cietušajiem. Šo akciju Primakovs nosauca par simbolisku un piebilda: tieši šādi pasākumi veicina to, lai ārzemēs pret Krieviju izturas draudzīgāk. Tās parāda, ka aģentūras rīcībā nav nekāda spēka – tikai un vienīgi tiekšanās pie solidaritātes.

Darbs non-stop režīmā

Pirms atklātās lekcijas rīkošanas Jevgēņijs Primakovs aptuveni mēnesi pētīja "Rossotrudņičestvo" darbu un nonāca pie secinājuma: reformas aģentūrā ir jāsāk ar krievu klubu tīklu.

"Tiem ir jāstrādā nevis no pasākuma pie pasākuma, bet gan pastāvīgi," paziņoja Primakovs. "Tai ir jābūt tieši klubu sistēmai, lai dalībnieki varētu atnākt, kad grib, parunāt viens ar otru, palasīt grāmatas. Jo šie centri ārzemēs pastāv tieši cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama komunikācija ar Krieviju."  

Pēc Primakova domām, katram klubam jāorientējas ne tikai uz jauniešiem, bet arī uz pieaugušo iedzīvotāju grupām, jo ārzemēs dzīvo daudzi PSRS laikos dzimušie, kuriem tuvojas pensijas vecums. Turklāt katrā vecuma kategorijā ir nepieciešamas individuālas aktivitātes formas.

"Mums nevajag pasākumu formātu ķeksīša pēc, kad viesus dzirdina ar tēju," sacīja Jevgēņijs Primakovs un aicināja aģentūras darbiniekus maksimāli aiziet no idejām "Krievu mūzikas diena" vai "Krievu pelmeņa svētki" stilā.

Tomēr krievu klubu darba režīma izmainīšanā pastāv viena problēma. Daudzi krievu centri atrodas KF vēstniecību ēkās, un tik vienkārši tajās nevar ieiet.

"Tāpēc tagad sāksim darbu ar tiem centriem, kuros jauno sistēmu izveidot ir iespējams," sacīja Primakovs.

Bez slavenībām neiztikt

"Rossotrudņičestvo" būs nepieciešama arī pareiza producēšana. Aģentūras galvenā auditorija ir jaunieši, un jaunos cilvēkus interesē popkultūra: mūsdienu mūzika, grāmatas, filmas un seriāli. Ar tā visa starpniecību topošie studenti var aizrauties ar krievu kultūru kopumā, uzskata Jevgēņijs Primakovs.

Viņaprāt, svarīgi ir iepazīstināt jauniešus ar klasiku. Taču nedrīkst nomest no svariem jaunībai raksturīgas aizraušanās un intereses.

"Maz kurš sāka mācīties angļu valodu, lai orģinālā lasītu Šekspīru, lai gan tādi cilvēki arī ir," pateica aģentūras vadītājs. "Mūsdienu jauniešiem valoda – tā pirmām kārtām ir sociālās un ekonomiskās iespējas."

Šajā sakarā "Rossotrudņičestvo" ir jāaicina vairāk slavenu skatuves mākslinieku uz ārzemju pasākumiem, paziņoja Primakovs.

"Tiem ir jābūt cilvēkiem, par kuriem runā visur," secināja viņš. "Nevis tikai maziem radošiem kolektīviem, par kuriem runās tikpat mazā kompānijā."

Viss pa jaunam

Tiesa, arī pats nosaukums "Rossotrudņičestvo" neskan īpaši stilīgi un saprotami cilvēkiem, kuri neprot tik labi krievu valodu, uzskata Jevgēņijs Primakovs. Tādēļ aģentūrai ir nepieciešams rebrendings, un jāpārdēvē ir ne tikai pati iestāde, bet arī Krievijas zinātnes un kultūras centri (KZKC).

"KZKC – tā vispār ir šausmīga abreviatūra, kā arī pats vārds "Rossotrudņičestvo". Ārzemnieks nespēj to izrunāt," spriež Primakovs.

Tomēr iestāde saglabās oficiālo nosaukumu "Neatkarīgo Valstu Sadraudzības, ārzemēs dzīvojošo tautiešu lietu un starptautiskās humanitārās sadarbības federālā aģentūra". Jāmaina ir tikai ārējais zīmols nekrievvalodīgai auditorijai. Krievvalodīgos cilvēkus vārds "Rossotrudņičestvo" nenobiedēs. Savukārt jauna nosaukuma izveidošana aģentūrai vedīs pie daudziem nevajadzīgiem tēriņiem – kaut vai izkārtņu un oficiālo veidlapu nomaiņa. Galu galā, šo naudu var iztērēt kaut kam lietderīgākam, uzskata Jevgēņijs Primakovs.

Vispār, liekas, racionalitāte un taupība kļuva par noteicošajiem faktoriem Primakova stratēģijā. Arī zīmola menedžerus jaunās abreviatūras izveidošanai viņš neplāno nolīgt. Tā vietā viņš vēlas sarīkot atvērtu konkursu, lai aģentūras nosaukumu izdomā studenti, kuri reiz iestājās Krievijas universitātēs ar "Rossotrudņičestvo" starpniecību. Kā šo ideju skaidro pats Primakovs, šī lēmuma loģika ir acīmredzama – neviens neizjutīs zīmola koncepciju projektam labāk, nekā pats projekta dalībnieks.

Uzsvars uz NVS

Nodarbojoties ar jauniem projektiem, "Rossotrudņičestvo" nemet pie malas Krievijas izglītības virzīšanu, steidz iedrošināt klausītājus Jevgēņijs Primakovs lekcijas beigās.

"Pēc KF prezidenta dekrēta kvotas bezmaksas studijām ārzemju studentiem palielinās divas reizes tuvāko dažu gadu laikā. Šobrīd to apjoms sastāda 15 tūkstošus," sacīja viņš.

Turklāt aģentūra tiecas atbalstīt jebkādus izglītības projektus, kas ir saistīti ar Krieviju un krievu valodu, vai tā ir liela universitāte vai arī lauku bērnudārzs.

"Pat ja kāds ārzemēs pagalmā izveidojis grupu un māca krievu pasakas, tas jau ir lieliski," sacīja Primakovs.

Tāpat "Rossotrudņičestvo" veltīs vairāk uzmanības analītikai, lai vēl labāk izprastu, kas interesē mūsdienu jaunatni. Šim nolūkam aģentūra grasās kardināli mainīt mājaslapu.

"Cilvēkiem ir jābūt interesanti sekot līdzi Krievijas humanitārajai darbībai, savukārt mūsu mājaslapā esošajā veidā neviens pie vesela prāta izklaides pēc nelīdīs," saka Jevgēņijs Primakovs. "Tas ir jāpadara lasāmāks."

Visas šīs darbības, neapšaubāmi, prasa laiku, tā kā aģentūra strādā stingros rāmjos – katrs projekts ir jāapstiprina vismaz gadu pirms starta. Taču "Rossotrudņičestvo" sola, ka pateicoties jauninājumiem organizācija kļūs vēl atvērtāka.

"Tas palīdzēs cīnīties ar veciem stereotipiem, kuri varēja rasties ikvienam attiecībā uz mūsu aģentūru reputācijas trūkumu dēļ, kuri mums no vecajiem laikiem, protams, ir saglabājušies," nobeigumā sacīja Primakovs.

25
Pēc temata
Prestižs diploms vai vienvirziena biļete: kāpēc Latvijas jaunieši dodas studēt uz Krieviju

Pretinieks neizlauzīsies: Krievijas Baltijas flotes PGA S-400 komandas organizē mācības

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Saskaņā ar mācību scenāriju Krievijas karavīri izvērsa zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pēc signāla saņemšanas par gaisa telpas robežu pārkāpumu, ko pieļāvušas vairākas nosacītā pretinieka lidmašīnas. Zenītartilēristu mācības redzamas video ierakstā

Baltijas flotes pretgaisa aizsardzības spēku plānveida mācības iekļāva S-400 izvēršanas normatīvus, gaisa mērķu meklēšanu, klasifikāciju un pavadīšanu.

Pēc signāla saņemšanas par nosacītā pretinieka uzlidojumu (tā lomā bija iznīcinātāji Su-27), atrilēristi izvērsa ZRK, veica raķešu elektronisko palaišanu un likvidēja nosacītā pretinieka mērķus.

Mācību kadri – mūsu video ierakstā.

0