Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Putins par NATO izdevumu palielināšanu: pret ko karot taisāties?

135
(atjaunots 16:05 31.05.2017)
Vladimirs Putins nosauca NATO aizsardzības izdevumu palielināšanas plānus par pretrunīgiem, ņemot vērā vārdus par nepieciešamību uzlabot attiecības ar Krieviju.

RĪGA, 31.maijs — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins savas vizītes laikā Francijā sniedza izvērstu interviju avīzei Figaro, kurā viņš komentēja svarīgākos starptautiskos jautājumus — NATO aktivitātes pieaugumu, konfliktus Sīrijā un Ukrainā, kā arī izklāstīja savu redzējumu par Krievijas attiecībām ar Eiropas Savienību un Ameriku, vēsta Sputnik Igaunija un RIA Novosti.

Perspektīvas pastāv tikai sadarbībā

Eiropai nav jāizdomā mītiski Krievijas draudi, bet gan jāpadomā par sadarbību visos jautājumos, ieskaitot drošību, paziņoja Putins izdevumam Figaro.

"Es domāju, ka mēs visi gribam būt drošībā, mierā, labklājībā, mēs visi vēlamies sadarbību. Tātad nevajag izdomāt neko lieku, nevajag izdomāt mītiskus krievu draudus, kaut kādus hibrīdkarus un tamlīdzīgas lietas. Paši izdomājat, un pēc tam paši sevi biedējat, un uz tā pamata vēl arī formulējat politikas perspektīvas," — atzīmē Krievijas līderis.

"Kāda ir šodienas galvenā problēma drošības jomā? Terorisms. Eiropā spridzina, Parīzē spridzina, Krievijā spridzina, Beļģijā spridzina, Tuvajos Austrumos notiek karš. Lūk par ko ir jādomā. Taču te vēl aizvien tiek prātots par to, kādus draudus rada Krievija," — uzsvēra Putins.

Viņš atgādināja, ka pēc terorakta Parīzē Krievijā ieradās toreizējais Francijas prezidents Fransuā Olands.

"Mēs ar viņu vienojāmies par konkrētiem soļiem. Pie Sīrijas krastiem tika nosūtīts aviācijas kuģis "Šarls de Golls". Pēc tam Fransuā aizbrauca uz Vašingtonu, un viss, "Šarls de Golls" pagriezās un devās kaut kur Suecas kanāla virzienā. Un mūsu reālā sadarbība ar Franciju beidzās, tā arī nesākoties," — paskaidroja Putins.

Pret ko karot taisāties?

Pēc Putina vārdiem, NATO aizsardzības izdevumu palielināšanas plāni izskatās pretrunīgi, ņemot vērā vārdus par nepieciešamību uzlabot attiecības ar Krieviju. "Labi zināms, ka Savienotās Valstis šodien tērē militārajai nozarei vairāk nekā visu pasaules valstu aizsardzības budžeti kopsummā. Tāpēc es ļoti labi saprotu Savienoto Valstu prezidentu, kad viņš saka, ka grib daļu šī izdevumu sloga nodot saviem NATO sabiedrotajiem," — teica Putins, nosaucot šādu pieeju par "saprotamu un pragmatisku".

"NATO samitā runāja par to, ka NATO grib izveidot labas attiecības ar Krieviju. Priekš kam tad jāpalielina militārie izdevumi? Pret ko karot taisāties? Šeit ir dažas iekšējas pretrunas," —atzīmēja Krievijas prezidents.

"Lai NATO tiek skaidrībā, kam un par ko cik jāmaksā, mūs tas īpaši neuztrauc. Mēs nodrošinām savu aizsardzību, darām to droši, ar nākotnes perspektīvu, mēs esam pārliecināti par sevi," — paziņoja Putins.

Sīrija un Ukraina

Ukrainas konflikta jautājumā Krievijas prezidents Vladimirs Putins atgādināja, ka par visu problēmu avotu ir kļuvusi "nekonstitucionālā varas pārņemšana ar spēku Kijevā 2014.gadā".

Apšaudes sekas Doņeckā
© Sputnik / Сергей Аверин

"Lūk kur ir visu problēmu avots. Pats galvenais, kas ir jāizdara — visām konflikta pusēm ir jāatrod sevī spēkus vienoties un, vispirms, esmu par to pārliecināts, bumba, kā mēdz teikt, ir oficiālo Kijevas varasiestāžu pusē. Viņiem ir vispirms jāparūpējas par to, kā tiek pildītas Minskas vienošanās," — uzsvēra Krievijas prezidents.

Viņš piebilda, ka, otrkārt, ir jāievieš likums par Donbasa republiku īpašo stāvokli.

"Likums ir pieņemts, taču joprojām nav stājies spēkā. Pieņemts likums par amnestiju, Prezidents to nav parakstījis. Minskas protokolos teikts, ka ir nepieciešams veikt šo neatzīto republiku teritoriju sociālo un ekonomisko reabilitāciju. Tā vietā, tieši otrādi, tiek ieviesta blokāde," — piebilda Putins.

Viņš uzsvēra, ka blokādi atbalstījis viņa kolēģis Ukrainā — Petro Porošenko.

Sīrijas jautājumā īpaši tika apspriesta ķīmisko ieroču izmantošana un drošības zonu izveide.

Pēc Putina vārdiem nekādu pierādījumu par Bašara Asada režīma izmantotajiem ķīmiskajiem ieročiem nav, un, domājams, incidents ar indīgo vielu izmantošanu ir provokācija. Putins paskaidroja, ka pēc incidenta Idlibas provincē Krievija piedāvāja amerikāņu partneriem un visiem, kam tas liktos saprātīgi, veikt lidlauka inspekciju, no kura it kā pacēlās lidmašīnas ar ķīmiskajiem ieročiem. Mūsdienu kontroles līdzekļi noteikti fiksētu ķīmisko ieroču izmantošanas pēdas, uzsvēra Putins.

Viņš atzīmēja, ka "visi atteicās veikt šādu pārbaudi", tāpat kā tās vietas pārbaudi, kur it kā esot noticis ķīmisko ieroču uzbrukums.

"Manuprāt, tas bija darīts tikai ar vienu nolūku — paskaidrot, kādēļ pret Asadu ir jāizmanto papildu ietekmēšanas pasākumi, tostarp militāra rakstura soļi," — paziņoja Putins.

Tāpat prezidents nosauca divus ļoti svarīgus soļus situācijas stabilizēšanai Sīrijā. Pirmkārt, viņš atzīmēja, ka, sadarbojoties ar Turciju un Irānu, kā arī ar SAR valdību, Sīrijā izdevies panākt apšaudes pārtraukšanu.

Viņš atzīmēja, ka par otru ne mazāk svarīgu soli kļuva vienošanās par tā saucamo deeskalācijas zonu izveidi.

Pēc viņa vārdiem, tagad ir svarīgs cits uzdevums: jāvienojas par šo zonu robežu un par to, kā tajās funkcionēs varas iestādes, kā tiks organizēti šo deeskalācijas zonu sakari ar ārējo pasauli.

"Bija ļoti grūti vienoties par šādu virzienu ar amerikāņiem. Starp citu, pēdējā laikā mēs tomēr esam pamanījuši noteiktu izkustēšanos, ir praktiski rezultāti. Es runāju ar prezidentu Trampu pa telefonu, viņš kopumā atbalstīja ideju par deeskalācijas zonu izveidi," — teica Putins.

Viņš piebilda, ka šobrīd tiek apdomāts tas,"kā nodrošināt visu Sīrijas dienvidu reģiona valstu intereses, ņemot vērā visu valstu bažas, kurām šajā reģionā ir noteiktas problēmas, tiešāk sakot Jordānijā, Izraēlā un arī Sīrijā".

135
Pēc temata
Krievija ASV triecienus Sīrijā uzskata par agresiju pret suverēnu valsti
Krievija uzskata: ANO misijas secinājumi par ķīmiskajiem ieročiem Sīrijā nav pārliecinoši
Tramps nosauca Krieviju par draudiem, un aicinājis dalībvalstis veikt iemaksas alianses budžetā
NATO izstrādās nacionālos plānus aizsardzības izdevumu palielināšanai

"Ņemti vērā visi riski": kāds būs Krievijas GKS jaunais bruņojums

6
(atjaunots 16:53 16.01.2021)
Stratēģiskie raķešnesēji Tu-160 un Tu-95 joprojām ir Krievijas kodolriādes svarīgākais arguments gaisā, tomēr, neskatoties uz regulāro modernizāciju, to resursi ir ierobežoti.

Šo lidaparātu vietā stāsies tālās aviācijas perspektīvais aviācijas komplekss (TA PAK). Krievijas Aizsardzības ministrija jau pieņēmusi lēmumu par tā aprisēm, dzinēja izmēģinājumi sāksies šogad. Par jauno "stratēģi" portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Lidojošais spārns

Krievijas AM plāno, ka TA PAK nonāks bruņotajos spēkos pašreizējās valsts programmas ietvaros, tas ir, līdz 2027. gada beigām. AM apstiprinājusi jaunās lidmašīnas skici, saskaņojusi tā īpatnības un parakstījusi ražošanai nepieciešamo dokumentāciju. Ziņas par bumbvedēja izmēģinājumu parauga būvdarbu sākumu tika sniegtas pērnā gada maijā, decembrī kļuva zināms, ka tapis pirmais tā dzinējs. Uzņēmuma "ODK Kuzņecov" direktors Aleksejs Soboļevs pastāstīja, ka spēkiekārta ir izgatavota un gada sākumā ieplānoti tās izmēģinājumi stendā.

Paralēli turpinās darbs arī pie citiem dzinējiem – tos pārbaudīs gan stendā, kas atdarina apstākļus lielā augstumā, gan arī lidojošajā laboratorijā.

Projekts ir slepens, pagaidām pieejams pavisam neliels informācijas apjoms. Zināms, ka perspektīvajā lidmašīnā plaši pielietotas tā saucamās stealth tehnoloģijas. Jaudīgi un ekonomiski dzinēji ar lielu atdevi palilinās lidojuma ilgumu līdz 30 stundām (Tu-160 – 25).

Konstruktori izraudzījušies citu fizelāžas shēmu – DA PAK top pēc "lidojošā spārna" principa. Tas paplašinās iespējas cīņā un manevrētspēju. Krievijas Nopelniem bagātais lidotājs Vladimirs Popovs sarunā ar RIA Novosti paskaidroja, ka tamlīdzīga aprise mazina arī lidaparāta pamanāmību.

"Fizelāžas kā tādas vispār nav, slodze vienmērīgi sadalīta pa spārnu, - viņš teica. – Piekaramo iekārtu nebūs, gaisa savācēji būs dziļi paslēpti, spārna platā aizmugures daļa piesegs karstās izpūtes gāzes. Pie tam kontrukcija ļauj uzņemt lielāku daudzumu degvielas, munīcijas un radioeolektronisko iekārtu."

Mūsdienīgas iekārtas

TA PAK būs mūsdienīgākā elektronika, pie tam ar desmitiem gadu ilgām modernizācijas iespējām.

"Tā bija arī agrāk, mūsu "stratēģi" Tu-95 lido jau vairāk nekā pusgadsimtu, tomēr vēl aizvien risina visus nospraustos uzdevumus," uzsvēra Popovs. Elektroniskās iekārtas un automatizētās sistēmas būtiski uzlabos lidmašīnas manevrētspējas un atvieglos vadību.

"Britiem savulaik bija stratēģiskais bumbvedējs "Vulkāns", būvēts pēc "lidojošā spārna" shēmas, - atgādināja Popovs. – Taču no tā atteicās, arī sarežģītās pilotāžas dēļ. Tolaik taču bija tikai manuālā vadība. Toties TA PAK daudzas operācijas izpildīs automāti."

Fizelāžai plānots izmantot jaunākos kausējumus un kompozītus. Pēdējo gadu desmitu laikā zinātnieki ir aizgājuši tālu uz priekšu mazāk pamanāmu un izturīgāku aviācijas materiālu jomā – tas ir ļoti svarīgi, ja jāpaceļ gaisā vairāki simti tonnu metāla, jālido ar tādu kravu, jāizpilda manevri un jāiztur liela slodze.

Vienlaikus eksperti ir pārliecināti, ka perspektīvais bumbvedējs būs zemskaņas lidaparāts, domājams, tā kreisēšanas ātrums nepārsniegs 1000 km/h, maksimālais – aptuveni skaņas ātrums.

"Kad nav stabilizatora, ir grūti kompensēt dažus pikēšanas vai kabrēšanas momentus, - paskaidroja Popovs. – Tomēr konstruktori ir nonākuši pie kompromisa. "Lidojošā spārna" lielā platība ļaus strādāt nelielā augstumā un saglabāt manevrētspēju, toties 20 kilometru augstumā, kur gaiss ir izretināts, spārns radīs pietiekamu pacelšanas spēku. Bumbvedējs varēs pārvietoties minimālā augstumā, apliecot reljefu, izdarīt triecienu no "slēpņa" un sekmīgi uzbrukt pretiniekam no stratosfēras ešelona."

Aukstā kara veterāni

Tiesa, pagaidām būtu pāragri diskutēt par perspektīvā "stratēģa" sērijveida ražošanu un masveida piegādi BS. Pagaidām turpinās laika pārbaudi pārvarējušo raķešnesēju pilnveidošana. Piemēram, 2021. gadā plānots sākt dziļi modernizēto bumbvedēju Tu-160M piegādes GKS. Tuvāko septiņu gadu laikā šo mašīnu parks pieaugs pusotru reizi.

Atjaunotos "Baltos gulbjus" rada uz pasaulē spēcīgāko un lielāko virsskaņas lidmašīnu Tu-160 bāzes. Tās bija izstrādātas 70. gados atbildei uz amerikāņu virsskaņas bumbvedēju B-1 Lancer. 1992. gadā PSRS Gaisa kara spēkos bija 35 tādi lidaparāti. Pēc PSRS sabrukuma 19 no tiem dabūja Ukraina. Tikai astoņus izdevās atgūt – pārējos Kijeva utilizēja.

Krievijas bumbvedējs Tu-95MS
© Sputnik / Владислав Белогруд

Tu-160 ražošanas atjaunošanas programma Krievijā sākās 2015. gadā. Pirmais izmēģinājumu raķešnesējs, būvēts uz ierindas bumbvedēja bāzes, pacēlās gaisā pērnā gada februārī. Visus nākamos būvēs "no nulles". Tie saņems jaunos dzinējus NK-32-02, kas palielina lidojuma attālumu par 1000 kilometriem. Izstrādātas arī modernas aviācijas sistēmas, kontroles un navigācijas līdzekļi, radioelektroniskās cīņas kompleksi un bruņojuma kontroles sistēma.

Stratēģiskās aviācijas "ilgdzīvotājs" ir arī bumbvedējs Tu-95. Par "Lāci" Ziemeļatlantijas aliansē iedēvētā lidmašīna strādā jau kopš 50. gadu vidus. Modernizēto Tu-95MS laiž klajā no 1981. gada. Tā pati ātrākā turbopropelleru lismašīna pasaulē. Raķešnesēja maksimālais ātrums – 830 km/h. Spēj uzņemt vairāk nekā 20 tonnas lietderīgās kravas un nogādāt to 10 000 km attālumā.

Vasarā pirmajā lidojumā devās modernizētais "Lācis" Tu-95MSM. Tāpat kā virsskaņas Tu-160, arī tam bus mūsdienīgs bruņojuma komplekss un iekārtas. Lidmašīna būs nodrošināta ar vēl jaudīgākām spēkiekārtām ar palielinātu resursu. Izstrādātāji apliecināja, ka pēc modernizācijas Tu-95 cīņas īpatnības pieaugs divkārt.

6
Tagi:
aizsardzība, gaisa kara spēki, Krievija
Pēc temata
Krievijas stratēģiskie raķešnesēji Tu-160 veikuši 15 stundas ilgu lidojumu
"Nosvīdu kā pirtī": šo operāciju piloti uzskata par bīstamāko
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Vienkārša recepte ASV un NATO savaldīšanai – Krievijas stratēģisko kodolspēku mācības
Ту-214ОН (Atvērto debesu līgums

Krievija izstājas no Atvērto debesu līguma

16
(atjaunots 07:56 16.01.2021)
Krievija izvirzīja korektus, Līguma fundamentālajām nostādnēm atbilstošus ierosinājumus ar mērķi saglabāt ADL. Diemžēl ASV sabiedrotie tos neatbalstīja.

RĪGA, 16. janvāris — Sputnik. Krievija iniciējusi Atvērto debesu līguma laušanas procedūru, informēja valsts Ārlietu ministrija.

Diplomāti paskaidroja, ka ASV lēmums ar sadomātu ieganstu izstāties no vienošanās ir pārkāpis līguma dalībnieku interešu līdzsvaru un negatīvi ietekmējis ADL lomu, kam sākotnēji bija jābūt "uzticības un drošības stiprināšanas instrumentam".

"Krievija izvirzīja korektus, Līguma fundamentālajām nostādnēm atbilstošus ierosinājumus ar mērķi saglabāt ADL dzīvotspēju jaunajos apstākļos. Ar nožēlu konstatējam, ka tie nav guvuši ASV sabiedroto atbalstu," informēja Krievijas ĀM.

Ziņojumā uzsvērts, ka Maskava pieņēmusi lēmumu izstāties no līguma, ņemot vērā progresa trūkumu, novēršot traucēkļus līguma darbībā jaunajos apstākļos.

Pēc visu ar izstāšanos no līguma saistīto valsts iekšējo procedūru noslēguma Maskava nosūtīs informāciju depozitārijiem, vēsta RIA Novosti.

Atvērto debesu līgums

Atvērto debesu līgums parakstīts 1992. gadā. Tas bija viens no pasākumiem uzticības stiprināšanai Eiropā pēc aukstā kara. Vienošanās ir spēkā no 2002. gada un ļauj dalībvalstīm atklāti vākt informāciju viens par otra bruņotajiem spēkiem un pasākumiem. Līgumā piedalījās 34 valstis. Maija beigās ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Savienotās Valstis no tā izstājas. Vašingtona apgalvoja, ka lēmums pieņemts pēc vairākkārt konstatētiem ADL pārkāpumiem no Krievijas puses.

Cita starpā ASV apsūdzēja Maskavu par to, ka tā izmantojot ADL kā "militāro spaidu" instrumentu. Krievija šādus apgalvojumus atspēkoja. Pērnā gada 21. novembrī ASV noslēdza izstāšanās procedūru.

Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs konstatēja, ka Vašingtonas lēmuma rezultātā līgums zaudē dzīvotspēju.

16
Tagi:
Atvērto debesu līgums, NATO, Krievija, ASV
Pēc temata
Vladimirs Putins: "Jā, Krievija ir balta un pūkaina"
Krievijas ārlietu ministrs pastāstīja par Atvērto debesu līguma tālāko likteni
Krievija atbildēs, nešaubieties: KF ĀM par ASV mēģinājumiem gūt militāro priekšrocību
"Ignorēja likumu". Kam vajadzīgi ASV izlūkošanas lidojumi Krievijas gaisa telpā