Zelta Pēda Vārtu templī. Stāsta, ka ilgu laiku pirms budisma parādīšanās, Alhanajā pabijis pats Čingishans.

Eiropieša sibiriāde: tikai pāris soļi līdz Šambalai

149
(atjaunots 09:14 26.10.2016)
Pat XXI gadsimtā šeit tek upes bez nosaukuma, ir papilnam kalnu, kuros neviens nekad nav kāpis, un mednieki neuzdrošinās spert kāju milzīgajos taigas plašumos. Aizbaikāls – viens vienīgs noslēpums.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik, Igors Meidens. Dīvaina lieta: kur atrodas Baikāls, kur — Aizbaikāla novads! No dziļākā ezera uz Zemes līdz novadam, ko vēl nesen dēvēja par Čitas apgabalu, gandrīz vesela diena vilcienā. Arī Burjatijas iedzīvotāji nav apmierināti: tūlīt "aiz Baikāla"dzīvo viņi, bet Aizbaikāla novads plešas tālāk!

Paši aizbaikālieši joko, ka viņu novads ir apmaldījies gan telpā, gan laikā. Lielākā tā daļa ir neizpētīta, tā plešas starp Transsibīrijas maģistrāli un BAMu (platības ziņā teritorija pārspēj Spāniju), un pat XXI gadsimtā te plūst upes bez nosaukuma, papilnam ir tādu virsotņu, kurās neviens nav kāpis, un milzīgu taigas masīvu, kur pat mednieki neuzdrošinās spert kāju. Šī zeme ir viens vienīgs noslēpums.

Cilvēki, kuri Aizbaikālu apmeklē pirmoreiz, ar novadu sāk iepazīties no tā dienvidu puses, ko daudzi vēl joprojām dēvē pa vecam — par Dauriju. Šeit pārgājienos kalnos itin viegli var nokļūt Mongolijā, bet pāri stepēm — Mančžūrijā. Daurijas centrā — Aginskas burjatu apgabals. Te atrodas vairākas budistiem un šamanistiem svētas vietas. Galvenā to vidū — Alhanaja kalns.

Ūdens, kas dziedē visas kaites

Svētvieta atroas Nacionālā parka "Alhanajs" centrā. 1999. gadā Nacionālais parks tika izveidots ne tikdaudz dzīvnieku un augu valsts aizsardzībai — šeit bija jāsaglabā senās svētvietas, kad rajonā gribēja sākt zelta ieguvi.

Падающий камень на первой смотровой площадке горы Алханай
Sputnik/Igor Maiden
Aizbaikāls un Alhanaja kalns: sakrālā tūrisma sirdī

"Alhanajā" Sputnik korespondentu satika parka darbiniece Eržena Dambijeva. Tagad jau šeit ir paspējuši pierast pie ārzemniekiem, jo to straume ik gadus kļūst arvien lielāka, it īpaši no Vācijas, Beļģijas un Kanādas. Alhanaju apmeklējuši arī Erženas kolēģi — pamācīties, kā pareizi apvienot sakrālo tūrismu un dabas aizsardzību.

Pie sakrālā tūrisma kategorijas te pieder arī atveseļošanās — peldēšanās Aršana svētavota ledainajos ūdeņos. Avota ūdens jau pazemē sadalās vairākās gultnēs, kas plūst cauri dažādiem iežu (pat zelta un sudraba) slāņiem un saņem mikroelementus. Vēlāk tas parādās virs zemes. Tu, cilvēks, kāp pa rūpīgi saliktām laipām un lasi uzrakstus: "Acis", "Kuņģis", "Sirds", kas piesisti pie mietiņiem, un līdzās no zemes plūst ūdens.

Dzēru ūdeni no visiem — lai pavisam noteikti palīdzētu. Ja gribas izārstēt visas kaites, jāizpeldas Aršanā. Tur, kur strauts izskalojis dziļas bedres starp saknēm un akmeņiem, apkaimes iedzīvotāji izveidojuši savdabīgas vannas bez dibena. Gulsties un sajūti, kā slimības pagaist līdz ar bļāvienu (ūdens patiešām ir ledusauksts!). Veselība garantēta pēc pilna kursa — trīs vannas dienā deviņas dienas no vietas.

Veselības uzlabošanai tūristi brauc arī uz citām nacionālā parka vietām, piemēram, uz visā Sibīrijā slavenajiem dūņu "vulkāniem", kuru skaits Aginskas stepēs mērojams desmitos.

Eržena Dambijeva pastāstīja, ka vasarā mūžīgā sasaluma virsējie slāņi sasilts un burtiski izgrūž virspusē dziednieciskos vulkānisko pelnu mālus. Ar tiem aizbaikālieši ārstē locītavas.

Savukārt dvēseli atveldzēt var Balzino ezera krastos, ko iemīļojuši Aizbaikāla burjari. Ezers nosaukts par godu kņazei Balčžin-hatun, kura upurēja dzīvību, lai izglābtu no mongoļu gūsta burjatu dzimtu.

Dievi Sibīrijā ierodas no Kailasa

Pašas galvenās tomēr ir Alhanaja masīva virsotnes. Līdz vienai ved savdabīgs goroo, svētais loks: kāp it kā pa spirāli, apmeklējot senās svētvietas. Tās godā tur gan budisti, gan šamanisti.

Maršruts sākas no liela sniegbalta suburgana — budistu būves, kas celta par godu Dalailamam: 1991. gada vasarā te nolaidās helikopteris, no kura izkāpa goda viesis. Aginskas apgabalā viņš ieradās, lai svētītu vietējos budistus. Protams, viņš apmeklēja arī senāko budistu klosteri Krievijā — Aginskas dacanu: pirmais akmens dugans (templis) tur parādījās 1811. gadā, bet agrāk no Mongolijas atbraukušie un tālajā Tibetā zināšanas ieguvušie lamas dievkalpojumus vadīja jurtās.

Tagad lamas pavada svētceļniekus Alhanaja kalnā (tā augstums — 1664 metri). Vienam te klaiņot nav ieteicams — ja apmaldīsies, vari nejauši nokļūt Mongolijā. Turklāt ar lamām ir interesanti un lietderīgi. Mani pavadīt pieteicās Ajurlama. Viņš te visus maršrutus ir izstaigājis un, šķiet, pazīst katru burunduku taigā.

Sibīrijā dzīvo pārsteidzoši cilvēki! Lama neizskatījās kā sportists vai pieredzējis alpīnists, taču ceļā uz virsotni viņš skrēja skriešus, pat neapstādamies, lai atvilktu elpu. Pie tam kājās viņam bija parastas sandales, nevis alpīnista apavi.

Pirmā apstāšanās vieta — pie grotas klintī. Te ir īsts templis zem atklātas debess: Dimčiga — Alhanaja dievišķā aizgādņa — klosteris. Starp citu, Dimčigam patīk apmeklēt arī Kailasa kalnu Tibetā. Alhanaja kalnā koku zari apsieti ar krāsainām lentītēm, pie klints pakājes kūpina smaržvielas. Grotas augšdaļā sakrājas kondensāts, to uzskata par ļoti veselīgu — ar mitrumu ieziež acis un uzklāj uz sāpīgajām vietām.

Šambala — pastieptas rokas attālumā

Kulta vietas Alhanajā atrodamas vai ik pēc trim simtiem metru. Pie tām ved takas, gar tām cilvēki no akmeņiem veido nožogojumus. Retumis šeit augšā kāpj cilvēki, kuri godā svētvietas no visas sirds. Cilvēks nolaidās ceļos, pēc tam izstiepās uz zemes, piecēlās, spēra soli uz priekšu, no jauna nolaidās ceļos, un tā tālāk. Lai tādā ceremonijā akmeņi neievainotu ceļus, tos novāca no takas un sakrāva tai līdzās…

Priekšā — milzīgs akmens Sargs pie Mūžīgās Lampiņas tempļa. Pēc formas tas atgādina bļodiņu — lampiņu, kur uguns pati no sevis iedegas divreiz dienā — rītausmā un saulrietā, — tā ir pati Saule. Šķiet, tā pamirst akmens laukumiņā.

Tālāk taka ved pie Bumhana akmens kapelas. Leģenda vēsta, ka sensenos laikos šeit vairākus gadus meditējis lama Namnanajs, dzīvais svētais, kam pavērās visi Alhanaja noslepumi. Kapelā var ieiet tikai vīrieši. Starp citu, iepretim, kalna otrā pusē ir ala "tikai sievietēm": šurp nāk lūgt stiprus un veselīgus bērnus.

Visbeidzot parādās galvenā Alhanaja svētvieta — Vārtu Templis ("Uden Sume") — milzīgā arkas veida klints izveidojusies pirms vairākiem gadu tūkstošiem zemestrīces laikā, pēc tam pie tās strādājuši dabas tēlnieki — vēji un lietus. Leģenda vēsta, ka Uden Sume ir vārti, pa kuriem vcilvēki ienāk dieva Dimčiga pasaulē. No šejienes paveras arī ceļš uz Šambalu.

Šo vietu cilvēki pielūdza ilgu laiku pirms budisma parādīšanās pasaulē. Iespējams, šeit Mūžzilās Debess (sensens Tengri kults) pielūgsmes rituālos piedalījies pats Čingishans. 1864. gadā šeit tapa liela Pēda (budistu lūgšanu vieta). Tai līdzās noteiktās dienās notiek rituāli, un svētceļnieki ierodas ne vien no visa Aginskas apgabala, bet arī no citiem Sibīrijas novadiem. Valda uzskats, ka Vārtu Templis saistīts ar Olhona salu Baikālā ar neredzamām saitēm citā idimensijā.

Skaistā Ļenas upe rītausmā
Sputnik, Igor Maiden

Vēl desmit citi Alhanaja tempļi — lielisks maršruts. Taču atpūtai laika nebūs! nākamajā dienā kopā ar Ajurlamu uzkāpām Alhanaja kaimiņu virsotnē. Vairākas stundas soļojām cauri taigas biezoknim, lēkājām pa sūnām apaugušiem laukakmeņiem un soļojām cauri ciedru pamežam. Vai esat kādreiz redzējuši ciedrus, kuru galotnes sniedzas jums līdz jostasvietai? Beidzot uzkāpām virsotnē.

Tas tik ir ko vērts! Ja jau esmu devies tūkstošiem kilometrus tālā ceļojumā no Latvijas, bija jāuzkāpj kalnā, lai pavērotu Alhanaju no ērgļa lidojuma augstuma! Taču gandrīz visu apkaimi klāja dūmaka, ko vēji atnesuši no tālā Krasnojarskas novada, kur plosījās ugunsgrēki.

"Nu, tagad būs iegansts vēlreiz šurp atbraukt — varbūt tad izdosies ieraudzīt visu Alhanaju no virsotnes," — piezīmēja Ajurlama.

Piekrītu viņam no visas sirds!

149
Temats:
Eiropieša sibiriāde (7)
Pēc temata
Aizbaikāls un Alhanaja kalns: sakrālā tūrisma sirdī
Krievijas Ārlietu ministrija, foto no arhīva

"Nepamatoti apgalvojumi": Krievijas ĀM novērtēja jaunāko NYT rakstu

20
(atjaunots 16:31 02.07.2020)
Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvis atzīmēja, ka, izlasot NYT publikāciju, rodas vairāk jautājumu, nekā atbilžu.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Krievijas ĀM komentēja it kā esošos pierādījumus Krievijas "sazvērestībai" ar talibiem. Pēc KF prezidenta speciālā pārstāvja Afganistānas lietās, Krievijas ĀM Otrā Āzijas departamenta direktora Zamira Kabulova sacītā, rakstā izskanēja tikai un vienīgi nepamatoti apgalvojumi.

"Mums ir nepieciešami pierādījumi, bet to nav. Tie ir nepamatoti apgalvojumi," paziņoja RIA Novosti Kabulovs.

Tāpat viņš atzīmēja, ka nekad nav dzirdējis par narkotiku kontrabandistu Rahmatu Azizi, kurš figurēja rakstā. Pēc izdevuma sniegtajām ziņām, viņš it kā bijis galvenais abu pušu starpnieks.

ASV izlūkdienests atzinis par mazticamu ziņu par Krievijas sazvērestību ar talibiem
© Youtube / Ruptly / Sputnik / nytimes.com / twitter.com/realDonaldTrump

Pēc viņa teiktā, pēc publikācijas izlasīšanas rodas vairāk jautājumu, nekā atbilžu. "Viltus ziņas arī ir jāgatavo rūpīgi," piebilda Kabulovs.

Iepriekš izdevums NYT publicēja rakstu, kurā nosauca "starpnieku" Krievijas un "Taliban" sazvērestības starpnieku Afganistānā. Pēc raksta autoru sacītā, tas ir narkotiku kontrabandists Rahmats Azizi.

Iepriekš izdevums NYT ar atsauci uz nenosauktiem specdienestu pārstāvjiem publicēja rakstu, kurā tika apgalvots, ka Krievijas militārais izlūkdienests esot piedāvājis atlīdzību ar talibiem saistītiem kaujiniekiem par uzbrukumiem amerikāņu kareivjiem Afganistānā. Pierādījumi rakstā sniegti netika. Amerikāņu izdevuma apgalvojumus oficiāli noraidīja kustības "Taliban" pārstāvis Zabiuls Mudžahids.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka Baltajā namā apšaubīja NYT rakstu par KF "sadarbību" ar "Taliban".

20
Pēc temata
WP: Krievijas un talibu "sazvērestības" dēļ gājuši bojā vairāki ASV karavīri
Nē, tā nav Krievija. Kas organizējis amerikāņu skalpu medības
Krievijas vēstniecībai izteikti draudi pēc publikācijas ASV preses izdevumā
RT un mediju grupas Rossija segodņa galvenā redaktore Margarita Simoņana

Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē

40
(atjaunots 12:10 02.07.2020)
Aizliegums izmantota domēna zonu .lv neietekmēja Sputnik Latvija portāla darbu, tāpat aizliegums neietekmēs arī telekanāla RT darbu.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Sputnik bloķēšana Latvijā netraucē tam būt efektīvam resursam – šādi RT un mediju grupas "Rossija segodņa" galvenā redaktore Margarita Simoņana komentēja telekanāla "Rossija 1" ēterā RT telekanālu translācijas aizliegumu Latvijā.

"Latvijā mūsu Sputnik jau sen no visām pusēm ir noslēguši, kas netraucē tam būt pietiekami efektīvam resursam tur," sacīja Simoņana.

2016. gada aprīlī Latvijas varasiestādes pēc ārpolitikas iestādes rekomendācijas slēdza Sputnik Latvija portālu domēnu zonā .lv. Ministrija atsaucās uz to, ka Dmitrijs Kieseļovs – mediju grupas "Rossija segodņa", Sputnik dibinātāja, vadītājs – ir iekļauts Eiropas Savienības sankciju sarakstā. Pēc šī notikuma portāls Sputnik Latvija turpināja darbu domēnu zonā .com.

Simoņana atzīmēja, ka daudzās bijušās Padomju Savienības valstīs Sputnik ieņem pirmo vietu auditorijas ziņā.

"Tagad viņi aizliedza visus septiņus RT telekanālus. Neviens no tiem neraida viņu valodā, pat ne krievu valodā. Kā zināms RT ir starptautisks kanāls un tas raida angļu, spāņu, arābu valodā. Acīmredzot, Latvija ļoti pārdzīvo, ka tās arābu valodā runājošie iedzīvotāji paklausīsies RT un kaut ko tur sadarīs,", piebilda viņa

"Viņi to dara. Mēs to nedarām. Mēs esam pārliecināti savos spēkos," nobeigumā sacīja Simoņana.

Latvijas regulators, kurš otrdien aizliedza translēt kanālus RT, RT HD, RT Arabic, RT Spanish, RT Documentary HD, RT Documentary, RT TV, argumentēja savu lēmumu ar to, ka tie piederot mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam, pret kuru ir ieviestas Eiropas Savienības sankcijas.

Kiseļovs ir mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektors, savukārt RT vadītāja ir Margarita Simoņana, pret kuru nav ieviestas nekādas ES sankcijas. Šīs kompānijas ir divas atsevišķas juridiskas personas, šī informācija ir sen zināma un ir publiski pieejama.

Latvija jau ne pirmo reizi ierobežo gan Krievijas, gan Latvijas mediju darbu.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) trīs reizes apturēja Krievijas kanāla "Rossija RTR" translāciju Latvijas teritorijā. Padomes locekļi saskatīja RTR ēterā "kara propagandu" un informēja par to Eiropas Komisiju. Pirmajā reizē, 2015. gadā, RTR aizliedza uz trīs mēnešiem, otru reizi, 2016. gadā, - uz pusgadu, un trešo reizi šogad – arī uz trīs mēnešiem.

No 2019. gada 24. jūlija Latvijā bloķēts portāls Baltnews.lv. Par pamatu šādam lēmumam kļuva Latvijas ĀM slēdziens, saskaņā ar kuru, Baltnews "Ukrainas teritoriālo integritāti, iedragā tās neatkarību un suverenitāti", līdz ar to, portāla darbība nonāk Eiropas Savienības sankciju darbībā. Baltnews žurnālistiem Latvijas teritorijā tagad draud kriminālatbildība.

Krievijas ĀM komentēja translācijas aizliegumu, paziņojot, ka Latvijas virzīšanās pie totālas krievvalodīgu mediju cenzūras visos iespējamos veidos ir pretrunā ar uzticību Eiropas vērtībām un ir vārda un preses brīvības pamatprincipu noniecināšana.

Taču Latvijas varasiestādes nenoliedz, ka digitālo mediju un Interneta televīzijas laikmetā aizliegumi ir neefektīvi un pat mudina Latvijas iedzīvotājus izmantot nelegālu TV translāciju. Bet NEPLP pārstāve Aija Duļevska pauda cerību, ka "pusgada laikā daļa skatītāju pavisam aizmirsa par "Rossija RTR". Savukārt Ventspils mērs Aivars Lembergs salīdzināja Latvijas varasiestādes, kuras aizliedza krievvalodīgos medijus, ar nacistisko Vāciju un PSRS.

Šī gada jūlijā Latvijas varasiestādes bloķēja portālu Baltnews.lv. Par pamatu šādam lēmuma kļuva Latvijas ĀM slēdziens, saskaņā ar kuru, Baltnews "Ukrainas teritoriālo integritāti, iedragā tās neatkarību un suverenitāti", līdz ar to, portāla darbība nonāk Eiropas Savienības sankciju darbībā.

Viļņas apgabala administratīvā tiesa 2019. gada jūlija apstiprināja Lietuvas Televīzijas un radio apraides komisijas lēmumu par portāla Sputnik Lietuva bloķēšanu.

Tiesa, 1. augustā Sputnik Lietuva portālu atbloķēja. Lietuvas Televīzijas un radio apraides komisija pieņēma lēmumu par portāla atbloķēšanu, kad bija pārliecinājusies par it kā strīdīgā satura dzēšanu. Starptautiskās informācijas aģentūras "Rossija segodņa" preses dienesta paziņojumā šo Lietuvas varasiestāžu soli nosauca par "veselā saprāta cerības staru".

Savukārt neilgi pirms tam, 2019. gada maijā, Sputnik Lietuva galveno redaktoru aizturēja Viļņas lidostā, viņam tika aizliegts ieceļot republikā piecu gadu garumā.

Sputnik redakcijas vajāšana no Igaunijas varasiestāžu puses aizgāja tik tālu, ka žurnālistiem valsts Policijas un robežsardzes departamenta vadības vārdā tika izsūtītas vēstules ar tiešiem draudiem ierosināt pret viņiem krimināllietas gadījumā, ja viņi līdz 2020. gada 1. janvārim neizbeigs darba attiecības ar galveno organizāciju (Starptautiskā informācijas aģentūra "Rossija segodņa").

2016. gadā Sputnik Latvija saņēma oficiālu paziņojumu par resursa bloķēšanu domēna zonā.lv, jo esot pārkāpts Eiropas Padomes lēmums par ierobežojošajiem pasākumiem sakarā ar Ukrainas teritoriālās integritātes, suverenitātes un neatkarības apdraudējumu. Aģentūra Sputnik pavēstīja, ka nav pārkāpusi nevienu Latvijas un ES normatīvo aktu punktu. Latvijas Ārlietu ministrija ierosināja bloķēt portālu sputniknews.lv, jo uz Starptautiskās informācijas aģentūras vadītāju Dmitriju Kiseļovu attiecinātas ES sankcijas.

40
Tagi:
Sputnik, RT, Simoņana
Pēc temata
KF vēstniecība ASV atbildēja uz Pentagona apsūdzībām pret RT un Sputnik
Jaunas raganu medības: spiediens pret Sputnik Igaunija ož pēc makārtisma
Ja VDK nepalīdz, pamēģiniet ar dustu: Simoņana par Igaunijas centieniem aizvākt Sputnik
EDSO priekšsēdētājs reaģēja uz lūgumu pievērst uzmanību Sputnik vajāšanai Igaunijā
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

0
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

0
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes