Pirmais starts Austrumu kosmodromā. Foto no arhīva

Pirmais starts Austrumu kosmodromā pavadoņi nogādāti orbītā

48
(atjaunots 11:44 28.04.2016)
Pēc otrā starta mēģinājuma nesējraķete "Sojuz-2.1a" nogādājusi orbītā Krievijas kosmiskos aparātus "Aist-2D", MVU zinātnisko pavadoni "Mihailo Lomonosovs", kā arī nanosatelītu SamSat-218D.

RĪGA, 28. aprīlis — Sputnik. Pirmā nesējraķete "Sojuz-2.1a" ar trim pavadoņiem sekmīgi startēja no jaunā Austrumu kosmodroma Krievijā.

Starts notika paredzētajā laikā – pl. 5.01 pēc Maskavas laika no pirmā un pagaidām vēl vienīgā starta laukuma kosmodromā.

Nesējraķete "Sojuz-2.1a" nogādāja orbītā Krievijas kosmiskos aparātus "Aist-2D", MVU zinātnisko pavadoni "Mihailo Lomonosovs", kā arī nanosatelītu SamSat-218D. Pirmais starts Austrumu kosmodromā bija apdrošināts par 1,84 miljardiem rubļu. Starta laukuma apdrošināšanas summa sastāda gandrīz 24,14 miljardus rubļu.

Galvenais kosmosa elements orbitālā bloka "Volga" sastāvā ar trim pavadoņiem atdalījās no nesējraķetes trešās pakāpes ieplānotajā laikā, pl. 5.10 pēc Maskavas laika. Nanosatelīts SamSat-218D no "Volgas" atdalījās pl. 7.06. Pēc 10 sekundēm no orbitālā bloka atdalījās MVU zinātniskais pavadonis "Mihailo Lomonosovs" un kosmiskais aparāts "Aist-2D".

Austrumu kosmodroms. Foto no arhīva
© Sputnik / Марина Лысцева ТАСС/POOL

Aprēķinātā "Sojuz-2.1a" pirmās pakāpes piezemēšanās zona pēc resursa izmantošanas atradās Amūras apgabalā, plūsmvirzim un raķetes otrajai pakāpei bija jāpiezemējas Sahas Republikā (Jakutija). "Sojuz" trešā pakāpe pagaidām paliks orbītā. Orbitālais bloks "Volga" tiks novadīts no orbītas un nogremdēts okeānā ārpus kuģu satiksmes zonas: tas ienāks Zemes atmosfērā pl. 11.54 pēc Maskavas laika, un pl. 12.05 nesadegušie fragmenti nokritīs okeānā.

Iemesls lepoties

Krievijas prezidents Vladimirs Putins apsveica "Roskosmos" un Austrumu kosmodroma celtniekus ar sekmīgu nesējraķetes startu.

"Es vēlos jūs apsveikt. Mums ir iemesls lepoties. Vakar tehnika nedaudz pārcentās, principā, starts varēja notikt jau vakar, tomēr tehnika pārcentās un startu apturēja. Tas nav nekas neparasts," – teica Putins pēc starta.

"Galvenais ir tas, ka laukums strādā. Jūs to esat labi sagatavojuši, viss funkcionē. Priekšā stāv arī otrais posms, smagajām raķetēm… darba vēl ir daudz, taču tas, neapšaubāmi, ir nopietns un vērā ņemams solis uz priekšu Krievijas kosmonautikas attīstībā," – piebilda valsts galva.

Pirmais Krievijā

Austrumu kosmodromu sāka celt 2012. gadā netālu no Ciolkovskas pilsētas (agrāk tas bija Ugļegorskas ciems) Amūras apgabalā. Tas bija pirmais nacionālais civilās nozīmes kosmodroms, kas Krievijai dāvās patstāvīgu pieeju kosmosa telpai. Nesējraķetes pirmais starts bija ieplānots 2015. gadā, taču vēlāk tika atlikts līdz 2016. gada pavasarim.
Nesējraķetes "Sojuz-2.1a" starts bija ieplānots 27. aprīlī pl. 05.04 pēc Maskavas laika, taču tika atlikts  līdz 28. aprīlim. Komisija, kuras uzdevums ir izmeklēt starta atlikšanas iemeslus, turpina darbu.

 

48
Pēc temata
Jūnijā kosmosā dosies pirmais pavadonis no Latvijas
Telegram

Sputnik laiž klajā ziņu kanālu angļu valodā Telegram lietotnē

12
(atjaunots 13:13 26.01.2021)
Telegram kanāls @sputniknewsint angļu valodā dos tā sekotājiem iespēju pirmajiem iepazīties ar jaunākajām ziņām no visas pasaules.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. Informācijas aģentūra Sputnik laiž klajā jaunu informācijas kanālu angļu valodā Telegram lietotnē. Sputnik attīsta savus ziņu servisus ar Telegram multimediju iespēju palīdzību, lai pastāstītu plašai auditorijai par jaunākiem notikumiem politikā un ekonomikā, sasniegumiem aizsardzības un drošības jomā, par veselību, kosmosu, tehnoloģijām, kā arī daudzām citām tēmām.

Kanāls publicēs teksta ziņas, fotogrāfijas un grafiskos attēlus, video, audio, statistiku un grafikus, lai piedāvātu lasītājam aktuālākas ziņas no Krievijas un visas pasaules. Mēs piedāvāsim mūsu sekotājiem tēzes no mūsu interesantākajām ekskluzīvām intervijām ar dažādu valstu augstākajām amatpersonām, biznesa pārstāvjiem, politiķiem, sabiedriskā viedokļa līderiem, analītiķiem un ekspertiem.

Korespondenti Sputnik 24/7 tiešraidē ziņos sekotājiem par visiem pasaules lielākiem notikumiem no valsts vizītēm līdz protesta akcijām, teroristiskajiem uzbrukumiem un infekciju uzliesmojumiem.

Aicinām parakstīties Sputnik Telegram kanālam @sputniknewsint.

Sputnik ir viens no lielākajiem starptautiskajiem medijiem, kurš apvieno valstu multimediju un reģionālo Interneta portālus, analogo un digitālo radioapraidi krievu, angļu, franču un citās valodās vairāk nekā 130 pasaules pilsētās un Internetā.

Sputnik vietnes strādā vairāk nekā 30 valodās, tostarp angļu, arābu, spāņu, itāliešu, ķīniešu, poļu, portugāļu, serbu, turku, franču un hindi. Sputnik vietnes sniedz lasītājam daudzveidīgu saturu: infografiku, fotoreportāžas, tiešo ēteru, video, interneta aptaujas. Līdztekus operatīvajām ziņām Sputnik publicē arī analītiskos materiālus un ekskluzīvas intervijas.

12
Pēc temata
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Preses dienā Krievijas Ārlietu ministrija atgādināja par uzbrukumiem Sputnik
"Sāka īstu vajāšanu": Alla Berezovska pastāstīja par kratīšanu un aizturēšanu
Sputnik Lietuva pārmet "dezinformāciju" par vakcīnām
Kirils Višinskis

Pie Latvijas vēstniecības Maskavā norisinājās piketi pret Sputnik autoru vajāšanu

12
(atjaunots 13:25 26.01.2021)
Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas dienā Kirils Višinskis un Marija Butina devās pie Latvijas vēstniecības Krievijā, lai uzstātos pret Krievijas mediju apspiešanu Latvijā un Baltijas valstīs kopumā.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas de iure simtgades dienā sabiedriskā darbiniece Marija Butina un žurnālists Kirils Višinskis kopā sarīkoja vientuļos piketus pie Latvijas vēstniecības Maskavā, lai izteiktu protestu par žurnālistu vajāšanu, kuri sadarbojas ar Krievijas medijiem, Latvijā un Baltijas valstīs kopumā.

Latvijas specdienesti nesen aizturēja septiņus autorus, kas sadarbojas ar portāliem Sputnik un Baltnews.

"Mana akcija ir mēģinājums piesaistīt starptautisko institūciju un mūsu tautiešu uzmanību situācijai ar žurnālistiem Baltijas valstīs," pastāstīja Marija Butina.

"Latvijai ir jāievēro likums un jābeidz pārkāpt žurnālistu tiesības," uzsvēra Višinskis.

Marijas Butinas projekta ietvaros #Своихнебросаем RT palaida informatīvu kampaņu krievvalodīgo žurnālistu atbalstam, kas tika aizturēti Latvijā 2020. gada 3. decembrī.

Runa ir par septiņiem autoriem, kas sadarbojas ar Sputnik un Baltnews portālu. Latvijas valsts drošības dienests nopratināja viņus un veica kratīšanas viņu dzīves vietās Žurnālistiem izvirzītas apsūdzības saskaņā ar Latvijas Krimināllikuma 84. pantu – par Eiropas Savienības sankciju režīma pārkāpšanu, viņiem draud līdz četriem brīvības atņemšanas gadiem.

Tika publicētas intervijas ar trim aizturētajiem žurnālistiem: Vladimiru Lindermanu, Allu Berezovsku un Andreju Jakovļevu, kuros viņi pastāstīja par kratīšanu, pratināšanu un par to, ko, pēc viņu domām, vēlās panākt Latvijas varas.

12
Pēc temata
"Varasvīri grib, lai cilvēki baidītos": Lindermans par žurnālistu vajāšanu Latvijā
"Izņēma visu, ko varēja": Jakovļevs pastāstīja par kratīšanu, apsūdzībām un VDD mērķiem
"Sāka īstu vajāšanu": Alla Berezovska pastāstīja par kratīšanu un aizturēšanu
Sputnik Lietuva pārmet "dezinformāciju" par vakcīnām
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

0
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

0
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās