Daugavpils

Atstumti un aizmirsti: par ko sapņo Daugavpils iedzīvotāji

48
(atjaunots 09:26 28.04.2021)
Vēlēšanu priekšvakarā Daugavpils iedzīvotāji pastāstīja par savām cerībām, bailēm un vēlmi kaut ko mainīt, jo galvaspilsētas varas iestādes nepievērš uzmanību viņu pilsētas vajadzībām.

RĪGA, 28. aprīlis - Sputnik. Bezdarbs, atstumtības sajūta un nogurums no iekšējiem konfliktiem pašvaldībā. Bet līdz ar to - kultūras daudzveidība, lepnums par savu pilsētu un optimistisks redzējums par nākotni. LTV sižetu cikls "Tautas panorāma" pastāstīja par daugavpiliešu noskaņojumu vēlēšanu priekšvakarā, raksta pilsētas vortāls Gorod.lv.

Daugavpils ir otra lielākā pilsēta Latvijā, kā arī lielākā pašvaldība, kur šovasar tiks izvēlēta jaunā dome - Rīgā ārkārtas vēlēšanas jau ir notikušas. Daugavpilī nekā netrūkst: daudz cilvēku, daudz kultūru, daudz valodu un - ko tur slēpt – daudz problēmu. Piemēram, augsts bezdarba līmenis, ko sarunā ar "Tautas panorāmu" vietējie iedzīvotāji atzīmējuši kā vislielāko problēmu, kas būtu jārisina jaunajai domei.

"Kas Daugavpilī ir jāmaina? Pilnīgi viss! Visa valde! Viss, kas tagad ir, ir jānomaina, jo visur valda bardaks. Lielākā problēma mums ir tāda, ka jauniešu pietrūkst. Jaunieši brauc prom. Tas ir vissvarīgākais un nepieciešamākais. Jaunieši un darba vietas!" saka Edgars, kurš atgriezās savā dzimtajā Daugavpilī no ārzemēm, lai paliktu un būvētu savu biznesu.

Cilvēki brauc prom

Aleksejs pēdējos gadus dzīvo Vācijā un dzimtajā pilsētā tikai viesojas.

"Izskatās jau skaisti. Kaut kas tiek darīts. Ceļi un tamlīdzīgi. Bet nodarbinātības iespējas, īpaši jauniešiem, ir ierobežotas. Centrs ir skaisti sakopots, bet rajoni... Mēs kādreiz dzīvojām Ķīmiķu ciematā. Tagad es tajā iegriežos un skatos - viss ir tik vecs un iztukšots. Centrā ir skaisti, bet ārpus centra – nav nekā. Iegāju dzimtajā kāpņu telpā. Briesmīgi gan nav, bet izskatās neglīti, smird, un tad es padomāju: kā es te varēju dzīvot?"

"Ir jātiek galā ar daudzām problēmām. Izmirstoša pilsēta. Iedzīvotāji mūk. Taču tā jau ir valsts mēroga problēma. Tas attiecas uz visu valsti, - Aleksandrs stāsta. – Daudz kas jādara. Ir ielas, kas nav izbraucamas, arī tramvaja līnija uz cietoksni – visu laiku remontē, taisa, pārtaisa, kaut kas nesaprotams.

Viens no lielākajiem esošās Daugavpils pilsētas pašvaldības projektiem ir Stropu ezera promenādes un peldzonas labiekārtošana. Jāmin arī trešās siltumtīklu siltumcentrāles rekonstrukcija. 13 miljonu eiro vērtais Smilšu ielas ceļa pārvads bija visai ambiciozs projekts. Tas radīja nopietnas problēmas daudziem iedzīvotājiem, taču nekādas atsaucības no pašvaldības puses viņi tā arī nesagaidīja.

Nākamajai Daugavpils pilsētas domei, visticamāk, būs jārisina jautājums par kompensāciju Smilšu ielas iedzīvotājiem, kuru nekustamā īpašuma vērtība ir ievērojami samazinājusies, kopš tieši pretī viņu logiem tika uzbūvēts jauns ceļa pārvads.

Bažas par skolām

Vēl viena lieta, ko Daugavpils iedzīvotāji sagaida no nākamās domes, lai tā pasargātu vietējās izglītības iestādes no pārsteidzīgām reformām.

"Tirdzniecības skolu grasās slēgt. Daugavpils tehnikumā, cik man zināms, plānots likvidēt automehāniķu grupu. Skolas ir jāsaglabā, lai mūsu bērniem būtu nākotne, lai būtu nākotne studentiem. Lai tur varētu apmācīt kvalificētus darbiniekus," uzskata Vladislavs.

"Gribēja samazināt universitātes statusu, — dusmojas Aleksandrs, — tā ir Latgales reģionālā augstskola, ko vēlas pielīdzināt kādai vidusskolai. Pavisam jukuši vai? Pareizais teiciens kādreiz bija: "Nav smadzeņu – tātad kroplis"."

Tāpēc kā krievu pilsēta?

Daudzi Daugavpils iedzīvotāji neslēpj savu rūgtumu - viņi jūtas atstumti un valsts centrālās varas aizmirsti:

"Principā, lai vai ko ievēlētu domē, viņi agri vai vēlu aplaužas, jo viss pārsvarā ir atkarīgs no mūsu valdības, kas sēž Rīgā," uzskata Vladislavs.

"Šī ir Dieva aizmirsta pilsēta, kas Latviju neinteresē. Visa nauda tiek ieguldīta Rīgā. Bet tā ir otrā lielākā pilsēta. Lai cik nebūtu dīvaini, bet Rēzeknē ir patīkamāk, simpātiskāk, cilvēki atsaucīgāki un dzīvo labāk nekā Latvijas otrajā lielākajā pilsētā," stāsta daugavpiliete Olga.

"Lielākā Daugavpils problēma radās ārpus Daugavpils. Tātad pašvaldība šo problēmu nevar atrisināt. Jo visa politika tiek darīta no augšas, - uzskata Nikolajs. - Nevar teikt, ka politiķi ir aizmirsuši par Daugavpili. Drīzāk mērķtiecīgi ignorē. Viņiem ir ērtāk investēt Rīgā, kur viņi paši dzīvo. Bet Daugavpils - droši vien arī tāpēc, ka mēs esam krievvalodīgā pilsēta - labāk atstāt kaut kur aiz durvīm, kaut kur tur … tālumā."

48
Tagi:
vēlēšanas
Pēc temata
"Rīga brūk": eksministre asi kritizē galvaspilsētas mēru
Deputāts: bez kravu tranzīta Latvijai draud sociālā degradācija
Krišjānis Kariņš

Latvijas premjeru "piespieda" nodziedāt krieviski par pašizolāciju

9
(atjaunots 11:32 15.05.2021)
Pateicoties fotošopa meistaru prasmīgajām rokām, Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš ģitāras pavadījumā krievu valodā nodziedāja par tabletēm, tualetes papīru, griķiem un pašizolāciju.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Fotošopa meistari izstrādājuši ierakstu, kas atspoguļo tautas noskaņojumu un attieksmi pret Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu. Šķiet, cilvēkiem gribas, lai varasvīrs labāk izjustu pašreizējo situāciju.

Meistari "piespieduši" Kariņu nodziedāt krievu valodā kavergrupas Radio Tapok dziesmu par pašizolāciju.

Politiķim piešķīra Oļega Abramova balsi – viņš ir "Radio Tapok" YouTube kanāla autors, kurā publicē pazīstamu dziesmu kaverversijas.

Tomēr ģitāru Kariņš paņēma rokās pats. "Radio Tapok" dziesma pielāgota video ierakstam, kurā Kariņš dziedāja grupas "Aarzemnieki" dziesmu "Cake to Bake".

Ar šo skaņdarbu 2014. gadā grupā "Aarzemnieki" pārstāvēja Latviju Eirovīzijā. Toreiz mūziķi ierindojās vien 13. vietā.

9
Tagi:
Krišjānis Kariņš, krievu valoda
Pēc temata
Kravas un nauda no KF nepadarīs Latviju bagātu: Kariņš pasludina spriedumu
Latvijas "Iedzīvotāju apkarošanas birojs" - labākais Eiropas Savienībā!
Zatlers: šī valdība var droši demisionēt
"Normālā" valstī Kariņš būtu demisionējis: politologs par Saeimas un MK domstarpībām
 Tallink

Prāmja maršrutā Rīga-Stokholma šogad nebūs

19
(atjaunots 19:30 14.05.2021)
Iespējams, šogad tiks atsākta kuģu satiksme starp Rīgu un Helsinkiem, taču maršrutā Rīga-Stokholma tā netiks nodrošināta.

RĪGA, 14. maijs — Sputnik. Igaunijas prāmju operators "Tallink Grupp" šogad nenodrošinās pārvadājumus maršrutā Rīga-Stokholma, ziņo Mixnews.lv.

Kā skaidroja "Tallink Grupp", tas galvenokārt ir saistīts ar esošajiem ceļošanas ierobežojumiem abās valstīs. Pandēmijas dēļ apturētie regulārie reisi starp Latvijas un Zviedrijas galvaspilsētām pagaidām nav atjaunoti, veikti tikai speciālie reisi.

Kas attiecas uz Rīga-Helsinki maršruta atsākšanu, uzņēmums cer uz epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, kā arī abu valstu valdību lēmumiem par ceļošanas ierobežojumiem.

"Lēmumiem būtu jābūt skaidriem līdz jūnija sākumam, citādi maršruta Helsinki-Rīga atjaunošana šovasar varētu būt ļoti sarežģīta," uzskata "Tallink Grupp" pārstāvji.

Satiksmi starp Rīgu un Stokholmu "Tallink Grupp" aizsāka 2006. gadā. No 2014. gada augusta kursē viens prāmis – 1989. gadā būvētā "Isabelle". 2016. gada decembrī tam pievienojās prāmis "Romantika", kas būvēts 2002. gadā.

19
Tagi:
prāmis
Pēc temata
Uzreiz pēc prāmjiem Tallink zaudē savas viesnīcas: Rīgā slēgs vēl vienu viesnīcu
Džo Baidens

"Krievijas pozīcijas panākumi". Eksperts par Baidena paziņojumu kiberdrošības jomā

0
(atjaunots 11:39 15.05.2021)
ASV prezidents Džo Baidens paziņoja, ka plāno "tiešu sarunu" ar Krieviju jautājumā par kibernoziedzības apkarošanu. Politologs pastāstīja, kāpēc Baidena vārdi pelna īpašu uzmanību.

RĪGA, 15. maijs – Sputnik. ASV prezidents Džo Baidens Baltajā namā paziņoja, ka Krievijas valdība nav saistīta ar kiberuzbrukumu lielākajam cauruļvadu operatoram ASV – kompānijai "Colonial Pipeline". Tomēr hakeri var atrasties Krievijas teritorijā, viņš uzskata.

"Mēs neuzskatām, ka Krievijas valdība piedalījusies uzbrukumā, tomēr mums ir pamats domāt, ka uzbrukumā iesaistītie noziedznieki dzīvo Krievijā. Tas nācis no turienes, no Krievijas. Mēs tieši sazināmies ar Krieviju jautājumā par pasākumiem pret tīkliem, kas izspiež izpirkumu, un tiekties pie pasākumiem, lai mazinātu viņu iespējas rīkoties," teica Baidens.

"Colonial Pipeline" saskārās ar šantāžas programmas uzbrukumu, domājams, no hakeru grupas "DartSide" puses. Hakeru darbību rezultātā cauruļvada darbs apstājās un auga degvielas vairumtirdzniecības cenas Savienotajās Valstīs.

Trešdienas naktī cauruļvads atsāka darbu, taču tā atjaunošana aizņems zināmu laiku, atzīmēja ASV prezidents.

Politologs Maskavas valsts starptautisko attiecību institūta Salīdzinošās politoloģijas katedras pasniedzējs Aleksejs Zudins radio Sputnik ēterā pievērsa uzmanību faktam, ka Baidens ziņojis par nodomu apspriest ar Krieviju kiberdrošības jautājumus.

"Tieši par šiem jautājumiem Krievija aizcināja Savienotās Valstis sākt pārrunas, bet ASV tieši tikpat uzstājīgi atteicās apspriest šo jautājumu. Man šķiet, šis aspekts ir īpaši svarīgs, iepriekš neesmu dzirdējis, ka tāda veida ierosinājumi (no ASV puses – red.) vispār būtu nākuši klajā," teica politologs.

Aleksejs Zudins uzskata, ka šajā aspektā saskatāmas Krievijas pozīciju sekmes.

"Svarīgi ir tas, ka pirmo reizi izskanēja pārrunu tēma – kiberdrošība, no kuras ASV iepriekš konsekventi atteicās. Te saskatāmi Krievijas stingrās pozīcijas panākumi, kas jau sen piedāvāja tādas pāŗrunas," uzskata Zudins.

0
Tagi:
Džo Baidens, hakeri, Kiberdrošība, Krievija
Pēc temata
Kremlis komentēja ziņas par ASV iespējamo kiberuzbrukumu
ASV gāzīs pār Krieviju neredzamu atriebību
"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT