Kaķis, foto no arhīva

Mājdzīvnieku vakcinācija pret Covid-19: Latvija varētu visus apsteigt?

81
(atjaunots 11:48 31.03.2021)
Pasaulē ir liels skaits uzņēmumu, kas vēlētos ražot vakcīnu Covid-19 profilaksei cilvēkiem, bet vakcīnas ražošana dzīvniekiem varētu būt negaidīts un tālredzīgs Latvijas solis.

RĪGA, 31. marts — Sputnik, Vladimirs Lindermans. Gamaleja vārdā nosauktā institūta direktors, Krievijas zinātņu akadēmijas akadēmiķis Aleksandrs Gincburgs nāca klajā ar uzmanības cienīgu paziņojumu. "Koronavīruss vēl nav īstenojis savu patogēno potenciālu. Nākamais posms, - uzskata akadēmiķis, - lauksaimniecības un mājdzīvnieku inficēšanās. Kad mēs gada laikā aizsargāsim cilvēci ar labu vakcīnu palīdzību, tobrīd būs inficēti mājdzīvnieki."

Diezin vai izcilais speciālists nāktu klajā ar vieglprātīgām prognozēm, ja tās nebūtu zinātniski pamatotas.

Mūsu mazie brāļi

Patlaban pasaules zinātnieku aprindās nav vienprātības par Covid-19 ietekmi uz mājdzīvniekiem un to spēju pārnēsāt infekciju. Pagaidām, ņemot vērā esošos faktus, valda uzskats, ka cilvēks var inficēt savu mīluli, bet mājdzīvnieks nevar inficēt saimnieku.

Tomēr reiz arī no sikspārņa tādu "dāvanu" neviens negaidīja. Virkne zinātnieku uzskata, ka inficēšanās ķēdīte "cilvēks-dzīvnieks-dzīvnieks-cilvēks" Covid-19 gadījumā ir iespējama. Viennozīmīgas atbildes nav.

Toties skaidrs ir viens: XXI gadsimtā, burtiski mūsu acu priekšā notika radikālas pārmaiņas cilvēka attiecībās ar pilsētas mājdzīvniekiem. Protams, vienmēr bijuši cilvēki, kas mīl kaķus un suņus, kas rūpējas par dzīvniekiem. Taču pēdējo gadu desmitu laikā šādu cilvēku skaits ir būtiski pieaudzis. Kā reiz skolā mūs mācīja, kvantitatīvas pārmaiņas pāraugušas kvalitatīvās. Rūpes par mūsu mazajiem brāļiem kļuvušas par konkrēta cilvēka un visas sabiedrības morālu pienākumu.

Vēl tikai pirms dažiem gadsimtiem, kad pāri Eiropai vēlās epidēmijas, pilsētas varasiestādes bez mazākās nožēlas un kauna deva pavēles likvidēt visus suņus un kaķus kā iespējamos slimības pārnēsātājus (atcerieties, piemēram, Daniela Defo "Mēra gada žurnālu"). Šodien nekas tāds nav iedomājams: mājdzīvniekus mēs jau uzskatām par ģimenes locekļiem.

Variants Latvijai

Kāds ir mājdzīvnieku skaits Latvijā? Precīzas informācijas nav, taču, salīdzinot dažādu avotu datus, var droši apgalvot, ka vismaz pusmiljons. Ļoti daudz. Daudzi daļu dzīves pavada mājās, daļu - uz ielas, saskaras ar citiem dzīvniekiem un cilvēkiem. Iespējams, ir jēga jau savlaicīgi, pirms vēl nav nācis kā zibens no skaidrām debesīm, padomāt par mājdzīvnieku vakcināciju pret koronavīrusu?

Tā nav nekāda fantāzija. Aprīļa sākumā Krievijā plānots prezentēt vakcīnu mājdzīvniekiem Covid-19 profilaksei. Krievijas lauksaimniecības produkcijas kontroles struktūra ziņoja, ka jau iespējams priekšlaicīgi pasūtīt jauno preparātu.

Ir arī specializēti projekti. Piemēram, divas nelielas biotehnoloģiju kompānijas, itāļi un amerikāņi kopā izstrādā vakcīnu pret Covid-19 kaķiem. Izstrādātāji stāsta, ka vēlas novērst mutējuša vīrusa paveida attīstību kaķiem, kas varētu inficēt cilvēkus.

Šī nozare varētu pavērt jaunas iespējas arī Latvijai. kā zināms, vairākas farmaceitiskās kompānijas Latvijā paudušas vēlmi organizēt koronavīrusa vakcīnas ražotnes (protams, ar lieliem kredītiem). Tikai pasaulē jau ir pietiekams skaits kompāniju, ka vēlas ražot "cilvēku" vakcīnu.

Toties dzīvniekiem paredzētas vakcīnas ražošana būtu tālredzīgs un negaidīts solis. Noieta tirgus ir liels. Turklāt veterinārija Latvijā ir pietiekami attīstīta, un nepieciešamības gadījumā būs iespējams organizēt vakcinācijas "konveijeru".

81
Tagi:
Latvija, dzīvnieki, koronavīruss
Pēc temata
Parunāsim par vakcīnu ražošanu? Latviju apciemos eirokomisārs
"Reāli kaitniecība": LTV raidījumam pārmet vakcinācijas sabotāžu
Vakcinācija apdraud Latvijas nacionālo drošību?
Rezervistu soliņš: kā vakcinēties pret Covid-19 ārpus kārtas
Rīgas Centrāltirgus, foto no arhīva

"Baraholka": Centrāltirgus Piena paviljona rekonstrukcija šausmina rīdziniekus

9
(atjaunots 23:17 17.04.2021)
Piena paviljonu Rīgas Centrāltirgū aizpildījuši nelieli apģērba veikaliņi. Tomēr rīdzinieki nav mierā ar pārmaiņām un sašutuši konstatē, ka tā neesot nekāda Eiropa.

RĪGA, 18. aprīlis — Sputnik. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule savā lapā Twitter pastāstīja, kādu iespaidu uz viņu atstājis Centrāltirgus Piena paviljons pēc rekonstrukcijas, stāsta Mixnews.lv.

Pēc rekonstrukcijas paviljonu aizpildījuši nelieli apģērbu veikaliņi. Tie atstāja uz Cipuli nomācošu iespaidu.

"Šis ir ... bez vārdiem ... Te nu bija - Eiropa, nacionālā identitāte un zaļi domājošie hipsteri ...

Postpadomju kultūrvides renesanse. Reāli spokaini," Cipule komentēja Ivana Nikonova fotogrāfijas, ko publicēja savā mikroblogā.

​Savukārt Nikonovs atzina, ka pats sākumā nav noticējis – viņam pat šķitis, ka nonācis kaut kādā Krievijas provinciālajā pilsētiņā, nevis visvairāk apmeklētajā tūrisma objektā Latvijā.

​Komentētājam Ģirtam Birziņam šķita, ka rekonstruētais paviljons pārvietojies laikā, ne telpā.

"90-tie atgriežas ne tikai Purvciemā, bet arī Centrāltirgū! Gaidām Gerkens tipa veikalu ekspansiju ar lētiem un smirdīgiem Āzijas trikotāžas izstrādājumiem!" viņš raksta.

Avīzes "Diena" žurnāliste Agnese Margevica arī nevarēja klusēt – arī viņa uzskata, ka Centrāltirgus jauninājums ir ceļojums laikā un telpā.

​Lasītāja Ieva Raiskuma lauzīja galvu, kas apstiprinājis tādu paviljona dizainu – vai tiešam tas paticis gan būvvaldei, gan arhitektiem, gan dizaineriem?

​Komentētājs Kaspars Zandbergs konstatēja, ka notikušās pārmaiņas ir traģiskas: "Šis ir traģiski! "Mantojums", labdien! Vai šāda vēsturisko paviljonu izcūkāšana ir pieļaujama?"

​Savukārt apmeklētājs ar lietotājvārdu Erwin Usman pat vērsās pie Rīgas mēra Mārtiņa Staķa ar prasību atstādināt tirgus vadību un izsludināt jaunu atklātu iepirkumu.

​Pēc tam Rīgas mēram tika uzdota vēl virkne jautājumu, taču viņš uz tiem vēl nav reaģējis.

Atgādināsim, ka laikā, kad Piena paviljonā plaukst "baraholka", Gastronomijas paviljonā strādā masveida vakcinācijas punkts Covid-19 profilaksei.

9
Tagi:
Rīga, veikals, Rīgas Centrāltirgus
Pēc temata
Melnā josla: Centrāltirgus zaudējumi gada laikā dubultojušies
Iepakoja pankūkas ar nemazgātām rokām: antisanitārie apstākļi Rīgas Centrāltirgū
Centrāltirgū meklēja kontrabandas preces
Rail Baltica Centrālā mezgla būvdarbu oficiālā atklāšana Rīgā, foto no arhīva

Rail Baltica Rīgā tuvojas padomju laika pazemes bunkuram

31
(atjaunots 01:34 17.04.2021)
Rīgā pilnā sparā turpinās dzelzceļa mezgla rekonstrukcija Centrālajā stacijā: tuvākajā laikā padomju laiku bumbu patvertnes vietā sāksies jaunās Rail Baltica stacijas būvdarbi.

RĪGA, 17. aprīlis — Sputnik. No 2020. gada 17. novembra celtniecības uzņēmumu apvienība "BERERIX", ko veido beļģu "BESIX Group", Latvijas "RERE Būve" un itāļu "Rizzani de Eccher" strādā pie dzelzceļa mezgla rekonstrukcijas Centrālajā stacijā dzelzceļa maģistrāles Rail Baltica vajadzībām, raksta Mixnews.lv.

"Izrakumi" pilnā sparā rit ap staciju no Satiksmes ministrijas ēkas puses, tur tiks pārvietoti inženieru tīkli. Pie tam, no dienvidu puses slēgti trīs sliežu ceļi.

Jau maijā celtnieki plāno sākt norakt dzelzceļa uzbērumu un demontēt sliedes uz slēgtajiem ceļiem. Savukārt padomju laika bunkura-bumbu patvertnes vietā tiks likti pamati jaunajai stacijai.

Pie tam celtnieki sola neapturēt ne dzelzceļa stacijas, ne autoostas darbu visos darbu posmos.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar plāniem, līdz 2022. gadam stacija tiks pārbūvēta no Latgales priekšpilsētas puses, bet 2024. gadā – tās centrālā daļa. 2025. gadā plānots noslēgt visus būvdarbus. Vienlaikus 2022.-2025. gg. jāuzbūvē jauns dzelzceļa tilts pār Daugavu.

Stacija pārvērtīsies līdz nepazīšanai – taps jaunas dzelzceļa platformas ar eskalatoriem un liftiem, virs tām izbūvēs jumtu no vairākām sekcijām. Uzgaidāmā telpa atradīsies vienu stāvu virs platformas. Zem stacijas ieplānota autostāvvieta.

Kopumā tiks izbūvēti Eiropas standartam atbilstoši sliežu ceļi 2,6 kilometru garumā – no Lāčplēša ielas līdz Jelgavas ielai. Plānots uzbūvēt sešus jaunus ceļu pārvadus pār Lāčplēša, Dzirnavu, Prāgas, Maskavas, Mūkusalas un Jelgavas ielām.

Dzelzceļa uzbērums tiks noraksts, tā vietā parādīsies estakāde, pa kuru kursēs vilcieni. Parādīsies arī atsevišķi gājēju celiņi. Piedevām Rīgā parādīsies jauna iela, savienojot Elizabetes un Timoteja ielas.

31
Tagi:
Latvija, Rīga, Rail Baltica
Pēc temata
Baltijā jau izlemts, kā krāsot Rail Baltica pieturu jumtus, bet Polija velk garumā
Meževičs: Rīga, Viļņa un Tallina kļuvušas par sīviem ienaidniekiem Rail Baltica dēļ
Ekonomists: Rail Baltica kļuvusi par sūkni naudas izsūknēšanai no Baltijas valstīm
Latvieši – uz Berlīni, tanki – uz Ādažiem. Vai Rail Baltica kļūs par veiksmes stāstu

NATO pārvērš Ukrainu par "pulvera mucu". Vai Krievijai izdosies nodrošināt Donbasu?

0
(atjaunots 23:25 17.04.2021)
Kāpēc NATO vispirms paplašina militāro klātbūtni pie Krievijas robežām, bet pēc tam baidās no Maskavas atbildes pasākumiem?

Krievija darīs visu iespējamo, lai parūpētos par savu pilsoņu drošību, ka Ukrainā būs vērojama konflikta saasināšanās, apsolīja valsts ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs. Atbildību par šo soļu sekām viņš uzliek Kijevai un tās kuratoriem Rietumos, jo tieši viņi pārvērš Ukrainu par "pulvera mucu". Kāpēc NATO vispirms paplašina militāro klātbūtni pie Krievijas robežām, bet pēc tam baidās no Maskavas atbildes pasākumiem? Un vai iespējams bez kara atrisināt konfliktu ar tiem, kuri pastāvīgi pārkāpj Minskas protokolus.

0
Tagi:
Krievija, Donbass, Ukraina, NATO
Pēc temata
"Doņecka liesmo": ko Ukrainas armija dara Donbasā
Ļeonkovs par Rietumu provokācijām: "Ziemeļu straume 2", Donbass, NATO mācības
Donbass uz jauna kara sliekšņa: Kijevu iedvesmoja ASV atbalsts
"Viss – Donbasa dēļ": ko ASV armija sarīkojusi Eiropā