Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

"Visiem nepietiks": ārste Liepājā godīgi pastāstīja par hronisko slimnieku vakcināciju

72
(atjaunots 00:16 30.03.2021)
Liepājas slimnīcas ārste Linda Šīrone pastāstīja par hronisko slimnieku vakcinācijas niansēm, par to, kāpēc atsakās no AstraZeneca un vai ir prioritāra rinda tādu pacientu vakcinācijai.

RĪGA, 30. marts — Sputnik. Sākusies hroniski slimo pacientu vakcinācija. Veselības ministrs Daniels Pavļuts ziņo, ka platformā Manavakcina.lv un pa tālruni 8989 vakcinācijai pieteikušies 23 tūkstoši cilvēku no šīs grupas, taču kopā valstī ir 166 tūkstoši hronisku slimnieku. Ģimenes ārste no Liepājas Linda Šīrone portālā Liepajnikiem stāsta, ar kādām problēmām nākas saskarties hronisko pacientu vakcinācijas procesā. Galvenā – ģimenes ārstiem tiek piešķirts niecīgs vakcīnu devu skaits, ko visiem nepietiek.

Atrast un injicēt

Šajā jautājumā ir vēl divi būtiski aspekti: pirmkārt, pacientam pašam jāpiesākas vietnē Мanavakcina.lv vai jāpiezvana pa tālruni 8989, otrkārt, pacients var vērsties pie sava ģimenes ārsta un noskaidrot, vai viņam vakcīna ir pieejama, un pierakstīties tieši.
Svarīgi, ka ģimenes ārstiem nav jāinformē visi savi hroniskie pacienti – viņiem nav šim nolūkam vajadzīgo resursu.

"Man ir divas māsiņas, abas ir aizņemtas ar citiem pienākumiem. Taču es raizējos par saviem pacientiem, tāpēc meklēju risinājumu, lai ietu viņiem pretī un informētu. Tā ir liela problēma, jo nereti cilvēki uzskata, ka viņiem pašiem nekas nav jādara, ka mēs noteikti piezvanīsim, jo tāpat darīja ar pensionāriem. Tas, ka šie cilvēki nezina, ka viņiem pašiem ir jāpiesakās, liecina: sabiedrība nav pietiekami informēta. Un es meklēju palīgu – brīvprātīgo, kurš varētu sazvanīties ar maniem pacientiem. Kad man beidzot tiks pārskaitīta piemaksa par janvāri, iespējams, šo naudu novirzīšu algai vēl vienam palīgam. Es nevaru gaidīt, kad cilvēki paši ņems iniciatīvu savās rokās un iesniegs pieteikumu," stāsta Šīrone.

Labā roka nezina, ko kreisā uzsāk

Līdztekus viņa atzīmēja vēl vienu problēmu, kas mulsina gan pacientus, gan ģimenes ārstus.

"Pirmais hronisko slimību saraksts bija nekorekts. Tajā burtiski bija nokopēta informācija no citām valstīm, kur ir citādas slimības, taču nebija iekļautas mums aktuālas slimības. Tāpēc daudzi ģimenes ārsti šo sarakstu saprata nepareizi, un noraidīja savu klientu lūgumus nodrošināt vakcīnu. 

Rodas patiešām absurda situācija, piemēram, vakcīna ieteikta cilvēkiem ar sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, taču iekavās uzskaitītas tikai dažas no tām. Ar novēlošanos Slimību profilakses un kontroles centra vietnē tomēr tika publicēts atjaunotais saraksts.


Vakcinācijas procesā neskaidrības rada arī tas, ka nav saprotams, kāda iestāde ir pati galvenā. Kopā par vakcīnām atbild sešas organizācijas. Informācijas plūsma ir visai haotiska. Tas ļoti nogurdina.

Mēs vakcinējam saskaņā ar SPKC sastādīto sarakstu, cenšamies grupēt cilvēkus pēc vecuma. Piemēram, ja vajadzēs izvēlēties – vakcinēt 30 gadus vecu sievieti ar aptaukošanos vai 60 gadus vecu sievieti ar smagu diabēta formu, es izraudzīšos otro gadījumu.

Vakcīnas mums piešķirtas ierobežotā daudzumā. Mēs ejam tādā dilstošā kārtībā," uzsvēra Šīrone.

Lozungi vakcīnas vietā

Atsevišķi mediķe atzīmēja negatīvo reakciju uz AstraZeneca vakcīnu, jo iepriekš bija sacelts liels troksnis, un hroniski slimnieki dažkārt pat atsakās vakcinēties ar šo preparātu.

"Mums tagad, tāpat ka padomju laikā, visur ir lieli lozungi, cik mēs esam bagāti, ka mums visa pietiek, taču patiesībā preces pieejamas ierobežotā daudzumā un neko nevar sadabūt, - konstatēja ģimenes ārste. – Un ar vakcīnām patlaban ir tāpat – ģimenes ārstiem izsniegts niecīgi mazs vakcīnu daudzums, un to, protams, nepietiek."

72
Tagi:
vakcinācija, Latvija
Pēc temata
Eiropas Savienībā atskaitījās par vakcinēto skaitu trīs mēnešos
Pat pēc vakcinācijas brīva ceļošana atsāksies ne agrāk par vasaru
Latvija atsāk vakcināciju ar "AstraZeneca"
Viena problēma pēc otras: kā Eiropā rit vakcinācija
Maize, foto no arhīva

Skarba konkurence maizes cepēju vidū: pircēji skaita naudu pat maizei

4
(atjaunots 01:27 12.04.2021)
Iedzīvotāji rūpīgi apsver savus izdevumus, ienākot ceptuvē, turklāt nevienam negribas stāvēt rindā. Tāpēc maizes cepēji un konditori spiesti konkurēt par katru pircēju.

RĪGA, 12. aprīlis — Sputnik. Maizes un konditorejas izstrādājumu ražošanas uzņēmuma "Liepkalni" īpašnieks Dagnis Čakurs pastāstīja, kā maizes cepēju nozarē Latvijā Covid-19 pandēmijas apstākļos pieaugusi konkurence, vēsta Mixnews.lv.

Čakurs atzīmēja, ka konkurence valstī šajā nozarē bija nopietna arī agrāk, taču tagad tā būtiski saasinājusies.

Ceptuves tagad spiestas cīnīties par katru klientu, jo cilvēkiem valstī rada neprognozējamus apstākļus, kuru dēļ pircēji visnotaļ negribīgi šķiras no naudas.

Iedzīvotāji tagad retāk apmeklē ceptuves, un visus izdevumus rūpīgi apsver – cilvēki daudz rūpīgāk plāno izdevumus.

Pie tam vidējā pirkuma summa uzņēmumā "Liepkalni" pieaugusi. Čakurs uzskata, kas tas liecina par pircēju izdevumu rūpīgāku plānošanu. Tomēr biznesu tas neglābj – pats pircēju skaits ir sarucis.

Lielākā loma šajā procesā ir valdības ierobežojumiem, ko tā pieņēma ar mērķi apturēt Covid-19 izplatību. Ņemot vērā noteikumus par telpu platību katram pircējam, cilvēki ir spiesti drūzmēties uz ielas. Daudzi nelabprāt stāv tādās rindās un dodas mājup bez pirkuma.

Pie tam no uzņēmēja stāstītā izriet, ka cilvēki jau skaita naudu maizei, tāpēc viņus neinteresē konditoreja – cepumi, kūkas, eklēri un tortes.

Pirktspējas kritums ir jūtams, uzsvēra Čakurs.

Ceptuve "Liepkalni" strādā saskaņā ar ģimenes tradīcijām. Saimniecību "Liepkalni" 1929. gadā Naukšēnu pagastā nodibināja fermeris Jānis Mendziņš. Tā strādāja līdz 70. gadiem.

90. gadu sākumā Mendziņa mazbērni – Dlagnis Čakurs un viņa brālis atguva dzimtas zemes. Vēlāk viņi sāka cept maizi pēc senlaicīgām receptēm.

Atgādināsim, ka 2017. gadā "Liepkalni" ziņoja, ka pārceļ daļu savas darbības uz Igauniju, ņemot vērā konfliktu ar valsts iestādēm Latvijā.

4
Tagi:
maize, Latvija, nauda
Pēc temata
Kā bizness Latvijā izdzīvo pandēmijas laikā
Saeimas komisija neatbalstīja PVN samazināšanu pienam, maizei un gaļai
Uzskrūvēs cenas un piebeigs mazo biznesu: eksperts par "tīklu" triumfu Latvijā
Maizes cepšana latviski: pirmklasnieka tēvu šokē mājturības mācība
Rinda pie second-hand veikala 10. aprīlī

Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu

11
(atjaunots 01:18 12.04.2021)
Laikā, kad valdība organizēja eksperimentu ar dzīvajām rindām masveida vakcinācijas punktos, rīdzinieki stāvēja rindās uz apģērbu veikaliem. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs norādīja, ar ko saistīta tāda tautas "neapzinība".

RĪGA, 12. aprīlis – Sputnik. Vakcinācijas biroja ieskatā eksperiments ar dzīvajām rindām vakcinācijas punktos, kas aizritēja 10. aprīlī, bijis veiksmīgs, taču galu galā no 2 tūkstošiem vakcīnas devu, kas bija piešķirtas masveida vakcinācijas punktiem konferenču centrā "Atta" un izstāžu zālē Ķīpsalā, izmantotas tikai 1034 devas.

Zeķu, bikšu, zābaku un citu apģērba priekšmetu iegāde nepārprotami bija populārāka nekā vakcīna Covid-19 profilaksei. Daudzi pievērsa uzmanību rindām, kas veidojās pie apģērbu veikaliem, bet masveida vakcinācijas punktos rindas nebija manāmas.

​Rīdziniekus tāda situācija smīdināja. Viņi sāka publicēt sociālajos tīklos attēlus no notikumu vietām, proti, no ilgoto apģērbu veikaliem.

​Vienlaikus – nekādu rindu pie centriem ar mazāk ilgoto vakcīnu Covid-19 profilaksei.

​Varasvīri reaģēja uz situāciju - iedzīvotāji jau nodēvēti par "neapzinīgiem".

Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook raksta: "Valdība un to apkalpojošie mediji līdz ar politologiem joprojām atkārto, ka tauta Latvijā esot neapzinīga un nepareiza. "Pēc apģērba gatavi stāvēt rindās, bet no vakcīnas atsakās."

Tomēr Ušakovs uzskata, ka problēma slēpjas nevis iedzīvotāju "neapzinībā" un "nepareizībā" – runa ir pat to, ka valdība pati darījusi visu iespējamo, lai cilvēki galīgi "pārstātu ticēt un uzticēties valstij".

Tomēr noslēgumā politiķis, ko Latvijā tur aizdomās specdienesti par noklausīšanās iekārtu, kas viņam uzdāvināta kā suvenīrs, mierināja: "Agri vai vēlu mēs šo vadību pārdzīvosim."

"Ne to vien esam Latvijā pārdzīvojuši," konstatēja Ušakovs.

11
Tagi:
vakcinācija, tirdzniecība, veikals, Nils Ušakovs
Pēc temata
Ārsti iesaka Latvijai turpināt vakcināciju ar AstraZeneca preparātu
Pat nemēģiniet: ko neielaidīs dzīvajā rindā vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc vakcinācija ES — tas ir panākumu stāsts
Bīstams precedents: Cilvēktiesību tiesa atzīst, ka piespiedu vakcinācija ir likumīga