Okupācijas muzejs

"Atgādina Ļeņina mauzoleju": rīdziniekus šokē Okupācijas muzeja rekonstrukcija

81
(atjaunots 17:23 29.03.2021)
Pilsētas aktīvisti šausminās par to, kā izskatīsies izremontētais Okupācijas muzejs un tā piebūve: "Laikam Birketam bija doma pārvilināt tūristus no Maskavas Sarkanā laukuma uz šejieni."

RĪGA, 29. marts — Sputnik. Atgādināsim, ka rekonstruēto Okupācijas muzeju un tā piebūvi "Nākotnes nams" bija plānots nodot ekspluatācijā 2020. gada vasarā. Spriežot pēc visa, galvenais darbu posms Latviešu Strēlnieku laukumā tuvojas noslēgumam. Tomēr rīdzinieki, šķiet, ir ļoti vīlušies par projekta arhitektonisko risinājumu.

"Protams, jāredz gala rezultāts dzīvē, bet, manuprāt, no arhitektūras viedokļa diezgan briesmīgi," viedokli pauda Andrejs Urbāns un pievienoja Okupācijas muzeja fotogrāfijas.

​​"Kas bija saprotams vēl pirms būvniecības sākuma," atzīmēja Ivans Nikonovs.

​​"Esmu dzirdējis urbāno leģendu, ka Birkerts (Gunārs Birkerts – latviešu izcelsmes amerikāņu arhitekts – red.) esot pālī kaut kādā pasākumā uz salvetes šo uzskicējis, un okupācijas muzeja darbinieces šo ideju nesa tālāk," sarkastiski raksta Andrejs Urbāns.

​​"Atgādina Ļeņina mauzoleju. Laikam Birketam bija doma pārvilina tūristus no Maskavas Sarkanā Laukuma uz šejieni. Ieeja pazemē. Goda vietā masu skate ar Covid-19 upuru zārkiem!" visai atbaidošu ainu zīmē Ģirts Birziņš.

​​"Nu tad beidzot uz aci ir redzams, kāpēc Zaiga Gaile tik briesmīgi cīnījās pret šo piebūvi. Kas sapurgā patiešām vienīgo arhitektoniski cienījāmo ēku - Okupācijas muzeju - laukumā. Ēku, kas pēc uzbūvēšanas pabija daudzu pasaules arhitektūras žurnālu lappusēs. Posts," uzskata Aija Kažoka.

​​"Kopā ar šo lētu un bezgaumīgu parodiju par arhitektūru būs labs ansambliņš," secināja Dima un parādīja kaimiņos uzbūvētās viesnīcas fotogrāfiju.

​​"Pati ēka ir ok, dadzis acīs vaibs piestāv, bet piebūve un tie skulpturālie piedēkļi ir vājprāts. Saprotu, ka saziedotā trimdas latviešu nauda jāiztērē un Birkerts šiška, bet nu kamon, mums ar šo ikdienā jādzīvo. Varēja kaut uzlabot gājēju infrastruktūru, vai attīstīt zaļo zonu," uzskata Irbe Šmite.

​​"Jā, strādāju tur tuvumā, kad gāju uz darbu, vispirms jau šausminājos, kā varēja pieļaut to atbaidošo viesnīceli, tad šī un visām kā kronis parādījās tā bezjēdzīgā siena. Bet varēja ielikt to visu Stūra mājā, gan vietas pietiktu, gan atbilstoša aura," sadusmota Kristīne.

​"Viss šis laukums ir viens liels briesmonis mūsu Vecrīgai, iekļaujot gan topošo SPA viensnīcu, gan RTU ēku," šausminās Antons Ļamins.

​​"Bija arhitektu protesti, bet šim objektam nez kāpēc speciāls status un speciāli likumi," brīnījās Toms Purgailis.

​"Kaut kas traks, pēdējā laikā Vecrīga cieš no nepārdomātas arhitektūras. Lai šo izbīdītu Saeima pieņema likumu - nododot būvvaldes funkciju izpildīšanu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, kas šo saskaņoja," precizēja Andrejs Urbāns.

​​"Sekas "piekrītam tiem, kuri skaļāk kliedz" lēmumu pieņemšanas stratēģijai valstī. Graujoši nekvalitatīva arhitektūra Vecrīgas sirdī, ko būvvalde negribēja pieļaut - un par to tika skaļi lamāti par komunistiem, valsts nodevējiem un valdība "pielēma" pati," atgādināja Līva Pērkone.

​​"Lūk, kas notiek, kad politiska ideoloģija, nevis arhitektūra un pilsētvide, ir pirmajā vietā," secināja Ivans Nikonovs.

​10 gadu laikā Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projekts saskāries ar dažādām problēmām. Tomēr 2018. gadā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Valsts nekustamie īpašumi ķērās klāt, un tad darbs sākās.

2019. gadā ziņots, ka 2020. gada vasarā rekonstruētais muzejs un "Nākotnes nams" tiks nodoti ekspluatācijā, bet līdz gada beigām savedīs kārtībā arī pašu Strēlnieku laukumu.

Latviešu strēlnieku laukuma rekonstrukcijai tiks iztērēti 1,5 miljoni eiro. Projektam plānots novirzīt līdzekļus no Eiropas Reģionālās attīstības fonda.

 • Okupācijas muzejs
  Okupācijas muzejs
  © Sputnik / Sergey Melkonov
 • Okupācijas muzejs
  Okupācijas muzejs
  © Sputnik / Sergey Melkonov
 • Okupācijas muzejs
  Okupācijas muzejs
  © Sputnik / Sergey Melkonov
 • Okupācijas muzejs
  Okupācijas muzejs
  © Sputnik / Sergey Melkonov
1 / 4
© Sputnik / Sergey Melkonov
Okupācijas muzejs
81
Tagi:
muzejs, Rīga
Pēc temata
Pēc vēlēšanām: kur vai iebrukt Rīga, un kāpēc Brīvības iela iedveš bailes
Mirušie uztur Okupācijas muzeju: bijušais direktors par drīzo krahu un izputēšanu
Latvija par nodokļu maksātāju naudu publicē nacistiskā noziedznieka grāmatu
Tikai Latvijas "okupāciju" neaiztieciet: VDK bijušo ēku Rīgā pārdos izsolē

Apelsīni garšo pēc zivīm: "garais Covid" mēnešiem ilgi moka pacientus

9
(atjaunots 15:40 14.04.2021)
No hroniska noguruma 23 gadu vecumā līdz aknu un sirds bojājumiem: kādas koronavīrusa ilglaicīgas sekas fiksē ārsti un zinātnieki.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Kopējais Covid-19 slimnieku skaits Latvijā kopš pandēmijas sākuma pārsniedz 100 000 cilvēku, visbiežāk runa ir par vieglu vai vidēju slimības gaitu. Taču ārsti un zinātnieki arvien biežāk ievēro, ka daļai no pārslimušajiem, īpaši tiem, kuriem bijusi smaga slimības gaita, pēc pārslimošanas turpinās veselības problēmas. Speciālistu vidē šādu sindromu dēvē par "garo Covid", un pagaidām par to daudz vēl nav zināms. Ar ko saskaras daži pārslimojošie, noskaidroja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

Infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes vadošā pētniece Ludmila Vīksna Ludmila Vīksna stāsta, ka dažos gadījumos simptomi var saglabāties ilgu laiku, bet ir pacientu grupas, kuriem simptomi parādās pēc 3-4 vai pat vairāk mēnešiem pēc slimības.

Vīksna tāpat pievērš uzmanību trešajai pacientu grupai – tie ir cilvēki ar aknu bojājumiem, kas ir īpaši bīstami, jo " aknas vispār nesāp praktiski". Pētnieki arī konstatēja, ka deviņos no desmit gadījumiem mirušajiem no Covid, kuriem agrāk nebija patoloģiju, autopsija atklāja aknu bojājumus. Bet tiem, kuri izveseļojās, normālās šūnas aizvietotas ar saistaudiem.

Kopumā pētnieki atzīme, ka aptuveni katram desmitajam pacientam ir kādas ilgstošākas sūdzības.

Pneimonologs Viesturs Šiliņš norāda, ka tiek fiksētas pneimonijas ar smagiem simptomiem, elpas nepietiekamību, ļoti nepatīkamu sauso klepu.

Kardiologs Roberts Feders brīdina par bīstamu vīrusa ietekmi uz sirdi, piemēram, Covid var izraisīt mikrotrombu veidošanos, kas var kļūt par infarkta cēloni. Tiesa, viņš norāda, ka sūdzības par sāpēm sirdī ne vienmēr liecina par sirds slimībām – dažreiz runa ir par nervu sistēmas bojājumiem.

Šo problēmu pēta arī Latvijā. Kā pastāstīja Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis, klīnikā nonāk pacienti, kuri pārslimojuši pirms 4-6 mēnešiem, un ap pusi no viņiem sūdzas par galvassāpēm, atmiņas traucējumiem, koncentrēšanās grūtībām, izteiktu nogurumu. Pacientu daļai ir autonomās nervu sistēmas traucējumi, bet autonomā nervu sistēma jau atbild par visu iekšējo orgānu darbību.

COVID-19
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Pacientiem bieži vien bija sirdsklauves, mainīgs asinsspiediens, var būt svīšanas problēmas un tādas lietas," Karelis apraksta simptomus.

Pacientus ar hronisku nogurumu pēta arī ārzemēs, pagaidām konkrētu secinājumu nav, bet ir hipotēze, ka koronavīruss pamodina organismā snaudošos citus vīrusus, piemēram, herpes vīrusu, kas savukārt, izraisa citas saslimšanas.

Pacientu stāsti

Brigita dažreiz izjūt paniku un pēkšņas sāpes, viņa izslimoja ar koronavīrusu pagājušā gada novembrī. Līdz tam savos 23 gados viņa vienmēr bijusi veselīga, bet tagad jūtas kā ne savā ķermenī.

"Man uznāk pēkšņas sāpes kaut kādās ķermeņa daļās, un tas nav tāpēc, ka man būtu...  kaut kas sāpētu pēkšņi. Tas ir tādēļ, ka man šie te nervu gali ir kairināti. (..) Neirologs teica, ka šis  kairinājums var būt arī ilgstošs," stāsta par savām sajūtām Brigita.

Madara arī saslimusi ar koronavīrusu 2020. gada novembrī, nesen viņai parādījās ožas halucinācijas.

"Pirms divām nedēļām man parādījās ožas halucinācijas. Es, teiksim, dzeru kafiju, bet jūtu kaut kādu tādu nepatīkamu smaku, kaut kādu tā kā ķīmisku. Var būt kaut ko — es nezinu, pat grūti izskaidrot. Tad vēl pēc kāda britiņa arī garšas halucinācijas. Piemēram, apelsīns man garšo pēc zivīm vai kaut kā tamlīdzīga," stāsta Madara.

Pētnieki no ASV Neiroloģijas akadēmijas izpētījuši 800 veselības aprūpes darbiniekus, kuri pārslimojuši ar koronavīrusu, un secinājuši, ka aptuveni 600 no viņiem slimošanas laikā zaudēja ožu, un pat pēc pieciem mēnešiem pusei no viņiem oža vēl nebija atgriezusies. Šo sindromu dēvē par anosmiju, un tas ir saistīts ar nervu sistēmas bojājumiem, tomēr pētnieki cer, ka ar laiku oža atjaunosies.

Vairāki pārslimojušie pastāstīja žurnālistiem par to, ka turpina izjust bezspēku un nogurumu. Viena paciente, kas pārslimojusi decembrī, pastāstīja, ka viņai sākuši pastiprināti izkrist mati, un situācija neuzlabojās, lai gan viņa dzer vitamīnus, lieto speciālos šampūnus un ievēro ārstu ieteikumus. Otra paciente, Sabīne, ar Covid-19 saslimusi 2020. gada oktobrī, viņa pastāstīja, ka cieš no aizdusas pat pie nelielas slodzes. Sabīne vērsās pie kardiologa, kurš izrakstīja zāles. Tāpat Sabīne novērojusi pastiprinātu matu izkrišanu.

9
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
Dzīvās rindas eksperimenta rezultāti masveida vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc, ja tik un tā var saslimt, izskaidro epidemiologs
Ierobežojumus Latvijā var mazināt jau pēc divām nedēļām: kādus variantus izskata
Eiro

Klients ir šokēts, bet "mums nav jābrīdina": bankas bloķē kontus 2018. gada reformas dēļ

35
(atjaunots 15:35 14.04.2021)
Vidējais iedzīvotāju ienākuma nodokļa parāda apmērs ir ap 75 eiro, taču ir arī tūkstošiem lieli parādi.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāk piedzīt parādus no iedzīvotājiem, kuri pilnībā nav samaksājuši ienākuma nodokli, informē Latvijas Radio 4. Runa ir par 2017. -2018. gada nodokļu reformas rezultātā izveidojušos parādu.

Kopš 2018. gada 1. janvāra Latvijā stājusies spēkā nodokļu reforma. Vērienīgas izmaiņas skārušas tāpat likumu par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Grozījumi paredz diferencēta ienākuma nodokļa ieviešanu, kas ir atkarīgs no ienākumu apmēra: gadījumā ja ienākumi nepārsniedz 20 tūkstošus eiro gadā, nodokļa likme ir 20%, no 20 001 eiro līdz 55 000 eiro – 23%, ja tie pārsniedz 55 tūkstošus eiro – 31,4%. Vienotā IIN likme 20% apmērā tika noteikta arī ieņēmumiem no kapitāla, tai skaitā no tā pieauguma. Agrāk šīs likmes bija attiecīgi 10% un 15%.

Šā nodokļa maksāšanas termiņš pēc tam, kad reforma ir stājusies spēkā, tika noteikts līdz 2020. gada 20. decembrim. "Tomēr ne visi iesnieguši deklarācijas un ne visi, kas iesnieguši deklarācijas, šo nodokli samaksājuši," paziņoja VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes direktore Santa Garanča.

Pēc viņas vārdiem, vēl novembrī caur elektroniskās deklarēšanas sistēmu VID nosūtījusi iedzīvotājiem vairāk nekā 40 000 atgādinājumu par to, ka tuvojas nodokļa maksāšanas termiņš.

"Pēc tam vairāk nekā 12 000 cilvēku samaksājuši nodokli vai griezušies pie mums pēc parādu dzēšanas grafika. Bet visi pārējie to nav izdarījuši," sacīja Garanča.

Pēc viņas vārdiem vidējais parāda apmērs ir aptuveni 75 eiro, taču bija arī tūkstošiem lielās summas.

VID atsevišķi izpētīja situāciju ar tiem parādniekiem, kuri martā saņēma vienreizēju pabalstu. "Mēs atbloķējām viņu rēķinus un ļāvām saņemt pabalstu. Bet šāda iespēja būs spēkā vien divu mēnešu laikā," brīdināja Garanča.

Tie, kuri nav samaksājuši parādu, saskārās ar naudas norakstīšanu no bankas konta. Komercbankas ir izpildījušas VID rīkojumu, turklāt bankām klienti par to nav jābrīdina.

"Konts netiek bloķēts, konts paliek. Klients var to izmantot. Taču, ja naudas nepietiek, tad kaut kāda daļa tiek ņemta. Kad kontā tiek ieskaitīta pāreja nauda, saskaņā ar likumā noteikto kārtību mēs ņemam pārējo parāda daļu. Mēs saprotam, ka klients ir šokēts par šo situāciju un gaida no bankas paskaidrojumus. Banka var tikai parādīt, kā dēļ tika pieņemts šāds lēmums, bet nevar izskaidrot, kāpēc, ja šis lēmums tika pieņemts nodokļu dienestā," skaidro Swedbank Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Jānis Krops.

35
Tagi:
nodokļi, parādi, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
"Mums liek nodarboties ar uzņēmējdarbību": latviešu māksliniece par nodokļiem
Nodokļu deklarāciju par pensionāru vai invalīdu var iesniegt cita persona
Sūtījumu vērtēja pēc saviem ieskatiem: kā Latvijas Pasts no sirmgalves 72 eiro pieprasīja
Latvijā no 1. marta augs cigarešu un vodkas cenas