Mediķi brīdina: trešajā vilnī nāksies hospitalizēt pat 300 cilvēkus dienā

40
(atjaunots 08:40 11.03.2021)
Latvijā pieaug koronvīrusa infekcijas smagas gaitas gadījumu skaits, izplatoties "britu" štammam, slimnīcu slodze pieaugs vairākkārt, brīdina Katastrofu medicīnas centrs.

RĪGA, 11. marts — Sputnik. Nedēļas laikā Latvijā divkārt augusi koronavīrusa "britu" štamma paraugu daļa starp Covid-19 testu apstiprinošajiem rezultātiem, vēsta TV3. Koronavīrusa īpaši lipīgais paveids izplatās visā valsts teritorijā.

"Dati liecina, ka biomedicīnas centrā veiktā sekvenēšana dod apmēram 20% pozitīvu rezultātu no atlasītajiem paraugiem," vērš uzmanību Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Covid-19 ekspress tests, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Майшев

Kopējā situācija pēdējās septiņās dienās gan ir nedaudz uzlabojusies, tomēr epidemiologi norāda: nomierināties nedrīkst. Lielākais inficēšanās risks – 56% no jaunatklātajiem gadījumiem inficējas tieši mājsaimniecībās, katrs piektais jeb 20% - darbavietās.

"Pacienti inficējas, slimo un apmēram pēc nedēļas tiek hospitalizēti. Šeit uzlabojums nav redzams, un mēs arī neredzam pēdējos divās nedēļās kaut kādu būtisku uzlabojumu attiecībā uz pacientiem, kuri ārstējas stacionāros. Pat smago pacientu skaits pieaug," apliecināja Perevoščikovs.

Katastrofu medicīnas centrs vērtē, ka pašreizējā situācija Latvijas slimnīcās ir stabila, tomēr uzver, ka priecāties būtu pāragri. Ņemot vērā koronavīrusa jaunā štamma ātro izplatību un stāvokli kaimiņu Igaunijā, mediķi prognozē diezgan dramatisku pacientu pieaugumu.

"Ja mēs to modelējam savai situācijai, Latvijas iedzīvotāju skaitam tas nozīmētu, ka mums diennaktī ar Covid-19 saistīto izsaukumu skaits pieaugtu no 350 līdz 500 izsaukumiem dienā. Slimnīcām tas nozīmētu, ka mēs aizvedam aptuveni 60% no tiem uz stacionāriem, tie būtu 200 līdz 300 pacienti katru dienu, ko NMPD nogādās slimnīcās," uzsvēra Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga.

Jāatgādina, ka valdības apstiprinātais luksofora princips paredzēja – gadījumā, ja jaunā vīrusa paveida klātbūtne pārsniedz 5%, ierobežojumi jāpastiprina – šobrīd šis īpatsvars jau ir četrkāršojies.

40
Tagi:
veselība, pandēmija, Latvija
Pēc temata
Trešajā vilnī Latvijā varētu ierobežot ne tikai plānveida medicīnas pakalpojumus
Perevoščikovs: slimnīcas ir pārpildītas, ierobežojumus neatcels
Trešais vilnis ar jaunu štammu ir lieks: ierobežojumi saglabāsies vēl pusgadu
Covid-19 izplatās Latvijas lielākajās pilsētās
Maize, foto no arhīva

Skarba konkurence maizes cepēju vidū: pircēji skaita naudu pat maizei

2
(atjaunots 01:27 12.04.2021)
Iedzīvotāji rūpīgi apsver savus izdevumus, ienākot ceptuvē, turklāt nevienam negribas stāvēt rindā. Tāpēc maizes cepēji un konditori spiesti konkurēt par katru pircēju.

RĪGA, 12. aprīlis — Sputnik. Maizes un konditorejas izstrādājumu ražošanas uzņēmuma "Liepkalni" īpašnieks Dagnis Čakurs pastāstīja, kā maizes cepēju nozarē Latvijā Covid-19 pandēmijas apstākļos pieaugusi konkurence, vēsta Mixnews.lv.

Čakurs atzīmēja, ka konkurence valstī šajā nozarē bija nopietna arī agrāk, taču tagad tā būtiski saasinājusies.

Ceptuves tagad spiestas cīnīties par katru klientu, jo cilvēkiem valstī rada neprognozējamus apstākļus, kuru dēļ pircēji visnotaļ negribīgi šķiras no naudas.

Iedzīvotāji tagad retāk apmeklē ceptuves, un visus izdevumus rūpīgi apsver – cilvēki daudz rūpīgāk plāno izdevumus.

Pie tam vidējā pirkuma summa uzņēmumā "Liepkalni" pieaugusi. Čakurs uzskata, kas tas liecina par pircēju izdevumu rūpīgāku plānošanu. Tomēr biznesu tas neglābj – pats pircēju skaits ir sarucis.

Lielākā loma šajā procesā ir valdības ierobežojumiem, ko tā pieņēma ar mērķi apturēt Covid-19 izplatību. Ņemot vērā noteikumus par telpu platību katram pircējam, cilvēki ir spiesti drūzmēties uz ielas. Daudzi nelabprāt stāv tādās rindās un dodas mājup bez pirkuma.

Pie tam no uzņēmēja stāstītā izriet, ka cilvēki jau skaita naudu maizei, tāpēc viņus neinteresē konditoreja – cepumi, kūkas, eklēri un tortes.

Pirktspējas kritums ir jūtams, uzsvēra Čakurs.

Ceptuve "Liepkalni" strādā saskaņā ar ģimenes tradīcijām. Saimniecību "Liepkalni" 1929. gadā Naukšēnu pagastā nodibināja fermeris Jānis Mendziņš. Tā strādāja līdz 70. gadiem.

90. gadu sākumā Mendziņa mazbērni – Dlagnis Čakurs un viņa brālis atguva dzimtas zemes. Vēlāk viņi sāka cept maizi pēc senlaicīgām receptēm.

Atgādināsim, ka 2017. gadā "Liepkalni" ziņoja, ka pārceļ daļu savas darbības uz Igauniju, ņemot vērā konfliktu ar valsts iestādēm Latvijā.

2
Tagi:
maize, Latvija, nauda
Pēc temata
Kā bizness Latvijā izdzīvo pandēmijas laikā
Saeimas komisija neatbalstīja PVN samazināšanu pienam, maizei un gaļai
Uzskrūvēs cenas un piebeigs mazo biznesu: eksperts par "tīklu" triumfu Latvijā
Maizes cepšana latviski: pirmklasnieka tēvu šokē mājturības mācība
Rinda pie second-hand veikala 10. aprīlī

Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu

9
(atjaunots 01:18 12.04.2021)
Laikā, kad valdība organizēja eksperimentu ar dzīvajām rindām masveida vakcinācijas punktos, rīdzinieki stāvēja rindās uz apģērbu veikaliem. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs norādīja, ar ko saistīta tāda tautas "neapzinība".

RĪGA, 12. aprīlis – Sputnik. Vakcinācijas biroja ieskatā eksperiments ar dzīvajām rindām vakcinācijas punktos, kas aizritēja 10. aprīlī, bijis veiksmīgs, taču galu galā no 2 tūkstošiem vakcīnas devu, kas bija piešķirtas masveida vakcinācijas punktiem konferenču centrā "Atta" un izstāžu zālē Ķīpsalā, izmantotas tikai 1034 devas.

Zeķu, bikšu, zābaku un citu apģērba priekšmetu iegāde nepārprotami bija populārāka nekā vakcīna Covid-19 profilaksei. Daudzi pievērsa uzmanību rindām, kas veidojās pie apģērbu veikaliem, bet masveida vakcinācijas punktos rindas nebija manāmas.

​Rīdziniekus tāda situācija smīdināja. Viņi sāka publicēt sociālajos tīklos attēlus no notikumu vietām, proti, no ilgoto apģērbu veikaliem.

​Vienlaikus – nekādu rindu pie centriem ar mazāk ilgoto vakcīnu Covid-19 profilaksei.

​Varasvīri reaģēja uz situāciju - iedzīvotāji jau nodēvēti par "neapzinīgiem".

Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook raksta: "Valdība un to apkalpojošie mediji līdz ar politologiem joprojām atkārto, ka tauta Latvijā esot neapzinīga un nepareiza. "Pēc apģērba gatavi stāvēt rindās, bet no vakcīnas atsakās."

Tomēr Ušakovs uzskata, ka problēma slēpjas nevis iedzīvotāju "neapzinībā" un "nepareizībā" – runa ir pat to, ka valdība pati darījusi visu iespējamo, lai cilvēki galīgi "pārstātu ticēt un uzticēties valstij".

Tomēr noslēgumā politiķis, ko Latvijā tur aizdomās specdienesti par noklausīšanās iekārtu, kas viņam uzdāvināta kā suvenīrs, mierināja: "Agri vai vēlu mēs šo vadību pārdzīvosim."

"Ne to vien esam Latvijā pārdzīvojuši," konstatēja Ušakovs.

9
Tagi:
vakcinācija, tirdzniecība, veikals, Nils Ušakovs
Pēc temata
Ārsti iesaka Latvijai turpināt vakcināciju ar AstraZeneca preparātu
Pat nemēģiniet: ko neielaidīs dzīvajā rindā vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc vakcinācija ES — tas ir panākumu stāsts
Bīstams precedents: Cilvēktiesību tiesa atzīst, ka piespiedu vakcinācija ir likumīga