Trešajā vilnī Latvijā varētu ierobežot ne tikai plānveida medicīnas pakalpojumus

51
(atjaunots 06:29 10.03.2021)
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca atzīst – pandēmijas trešajā vilnī nebūs viegli palīdzēt visiem saslimušajiem, taču ir arī labā ziņa: vakcinācija palīdzējusi mazināt mediķu saslimstību.

RĪGA, 10. marts — Sputnik. Koronavīrusa trešā viļņa gadījumā būs neiespējami iztikt bez veselības aprūpes pakalpojumu tālākiem ierobežojumiem, pastāstīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis, vēsta Lsm.lv.

Viņš atgādināja, ka slimnīca ir paaugstinātas gatavības stāvoklī jau vairāk nekā gadu, turklāt tas ir viens no galvenajiem koronavīrusa stacionāriem.

"Austrumu slimnīcā ir ārstēta aptuveni trešdaļa no visiem Covid-19 pacientiem Latvijā. Arī "otrā viļņa" laikā mūsu kapacitāte bijusi diezgan augsta. Austrumu slimnīcā ir bijis vairāk nekā 430 Covid-19 pacientu gultas," pastāstīja Paeglītis.

Viņš konstatēja, ka jauna epidēmijas viļņa prognozes ir biedējošas – būs ļoti grūti nodrošināt ārstēšanu visiem Covid-19 pacientiem, un runa nav tikai par tehniskajiem resursiem un pieejamām gultasvietām, bet svarīgākais ir medicīnas personāls.

Tomēr šajā kontekstā ir arī labā ziņa – vakcinācija palīdzējusi mazināt Covid-19 saslimstību medicīnas personāla vidū.

"Protams, ar vakcinēšanos mums ir ļoti labi izdevies samazināt saslimstību mediķu vidū slimnīcā.

Covid-19 "otrā viļņa" pīķī mums slimoja un bija karantīnā gandrīz 300 darbinieki. Šobrīd tie ir nedaudz virs 60. Tas, protams, ir arī atspaids šobrīd, jo darbinieku resursi ir daudz pieejamāki," sacīja Paeglītis.

Tomēr pandēmijas jauna uzliesmojuma gadījumā, visticamāk, slimnīcā nevarēs iztikt bez veselības aprūpes pakalpojumu papildu ierobežošanas. Tā varētu skart, piemēram, onkoloģisko pacientu aprūpi.

"Ja "trešais vilnis" tiešām atnāks, domāju – bez tālākas pakalpojumu ierobežošanas nebūs iespējams nodrošināt ārstēšanu tik lielam pacientu skaitam," sacīja Paeglītis.

Tagad RAKUS izskata scenāriju, ka aprīļa beigās Covid-19 pacientu skaits Latvijas slimnīcās varētu pieaugt līdz 1700. Šādā gadījumā Austrumu slimnīcā gultu skaitu nāktos palielināt par 10–20%.

"Protams, tas pie nosacījuma, ka visas pārējās slimnīcas turpina ārstēt tikpat daudz pacientu un arī proporcionāli palielina kapacitāti," viņš piebilda.

Viņš atzina, ka šāds prognozētais scenārijs ir mērens. Ja situācija būs drūmāka, nāksies padomāt arī par neatliekamo pakalpojumu ierobežošanu.

"Es gan īsti nespēju iedomāties, kā to var izdarīt," konstatēja Paeglītis.

Slimnīca var vakcinēt no koronavīrusa 2500 cilvēkus nedēļā. Kad vakcīna pieejama, vakcinē 300 cilvēkus dienā. Paeglītis piezīmēja, ka uz vakcināciju aicinātie pensionāri disciplinēti ievēro grafiku.

51
Tagi:
veselība, koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Perevoščikovs: slimnīcas ir pārpildītas, ierobežojumus neatcels
Cilvēki steiguši paballēties: slimnīcas gaida Covid-19 pacientu pieplūdumu
Rīgas Austrumu slimnīcas iespējas izsīkst
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas
Maize, foto no arhīva

Skarba konkurence maizes cepēju vidū: pircēji skaita naudu pat maizei

8
(atjaunots 01:27 12.04.2021)
Iedzīvotāji rūpīgi apsver savus izdevumus, ienākot ceptuvē, turklāt nevienam negribas stāvēt rindā. Tāpēc maizes cepēji un konditori spiesti konkurēt par katru pircēju.

RĪGA, 12. aprīlis — Sputnik. Maizes un konditorejas izstrādājumu ražošanas uzņēmuma "Liepkalni" īpašnieks Dagnis Čakurs pastāstīja, kā maizes cepēju nozarē Latvijā Covid-19 pandēmijas apstākļos pieaugusi konkurence, vēsta Mixnews.lv.

Čakurs atzīmēja, ka konkurence valstī šajā nozarē bija nopietna arī agrāk, taču tagad tā būtiski saasinājusies.

Ceptuves tagad spiestas cīnīties par katru klientu, jo cilvēkiem valstī rada neprognozējamus apstākļus, kuru dēļ pircēji visnotaļ negribīgi šķiras no naudas.

Iedzīvotāji tagad retāk apmeklē ceptuves, un visus izdevumus rūpīgi apsver – cilvēki daudz rūpīgāk plāno izdevumus.

Pie tam vidējā pirkuma summa uzņēmumā "Liepkalni" pieaugusi. Čakurs uzskata, kas tas liecina par pircēju izdevumu rūpīgāku plānošanu. Tomēr biznesu tas neglābj – pats pircēju skaits ir sarucis.

Lielākā loma šajā procesā ir valdības ierobežojumiem, ko tā pieņēma ar mērķi apturēt Covid-19 izplatību. Ņemot vērā noteikumus par telpu platību katram pircējam, cilvēki ir spiesti drūzmēties uz ielas. Daudzi nelabprāt stāv tādās rindās un dodas mājup bez pirkuma.

Pie tam no uzņēmēja stāstītā izriet, ka cilvēki jau skaita naudu maizei, tāpēc viņus neinteresē konditoreja – cepumi, kūkas, eklēri un tortes.

Pirktspējas kritums ir jūtams, uzsvēra Čakurs.

Ceptuve "Liepkalni" strādā saskaņā ar ģimenes tradīcijām. Saimniecību "Liepkalni" 1929. gadā Naukšēnu pagastā nodibināja fermeris Jānis Mendziņš. Tā strādāja līdz 70. gadiem.

90. gadu sākumā Mendziņa mazbērni – Dlagnis Čakurs un viņa brālis atguva dzimtas zemes. Vēlāk viņi sāka cept maizi pēc senlaicīgām receptēm.

Atgādināsim, ka 2017. gadā "Liepkalni" ziņoja, ka pārceļ daļu savas darbības uz Igauniju, ņemot vērā konfliktu ar valsts iestādēm Latvijā.

8
Tagi:
maize, Latvija, nauda
Pēc temata
Kā bizness Latvijā izdzīvo pandēmijas laikā
Saeimas komisija neatbalstīja PVN samazināšanu pienam, maizei un gaļai
Uzskrūvēs cenas un piebeigs mazo biznesu: eksperts par "tīklu" triumfu Latvijā
Maizes cepšana latviski: pirmklasnieka tēvu šokē mājturības mācība
Rinda pie second-hand veikala 10. aprīlī

Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu

16
(atjaunots 01:18 12.04.2021)
Laikā, kad valdība organizēja eksperimentu ar dzīvajām rindām masveida vakcinācijas punktos, rīdzinieki stāvēja rindās uz apģērbu veikaliem. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs norādīja, ar ko saistīta tāda tautas "neapzinība".

RĪGA, 12. aprīlis – Sputnik. Vakcinācijas biroja ieskatā eksperiments ar dzīvajām rindām vakcinācijas punktos, kas aizritēja 10. aprīlī, bijis veiksmīgs, taču galu galā no 2 tūkstošiem vakcīnas devu, kas bija piešķirtas masveida vakcinācijas punktiem konferenču centrā "Atta" un izstāžu zālē Ķīpsalā, izmantotas tikai 1034 devas.

Zeķu, bikšu, zābaku un citu apģērba priekšmetu iegāde nepārprotami bija populārāka nekā vakcīna Covid-19 profilaksei. Daudzi pievērsa uzmanību rindām, kas veidojās pie apģērbu veikaliem, bet masveida vakcinācijas punktos rindas nebija manāmas.

​Rīdziniekus tāda situācija smīdināja. Viņi sāka publicēt sociālajos tīklos attēlus no notikumu vietām, proti, no ilgoto apģērbu veikaliem.

​Vienlaikus – nekādu rindu pie centriem ar mazāk ilgoto vakcīnu Covid-19 profilaksei.

​Varasvīri reaģēja uz situāciju - iedzīvotāji jau nodēvēti par "neapzinīgiem".

Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook raksta: "Valdība un to apkalpojošie mediji līdz ar politologiem joprojām atkārto, ka tauta Latvijā esot neapzinīga un nepareiza. "Pēc apģērba gatavi stāvēt rindās, bet no vakcīnas atsakās."

Tomēr Ušakovs uzskata, ka problēma slēpjas nevis iedzīvotāju "neapzinībā" un "nepareizībā" – runa ir pat to, ka valdība pati darījusi visu iespējamo, lai cilvēki galīgi "pārstātu ticēt un uzticēties valstij".

Tomēr noslēgumā politiķis, ko Latvijā tur aizdomās specdienesti par noklausīšanās iekārtu, kas viņam uzdāvināta kā suvenīrs, mierināja: "Agri vai vēlu mēs šo vadību pārdzīvosim."

"Ne to vien esam Latvijā pārdzīvojuši," konstatēja Ušakovs.

16
Tagi:
vakcinācija, tirdzniecība, veikals, Nils Ušakovs
Pēc temata
Ārsti iesaka Latvijai turpināt vakcināciju ar AstraZeneca preparātu
Pat nemēģiniet: ko neielaidīs dzīvajā rindā vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc vakcinācija ES — tas ir panākumu stāsts
Bīstams precedents: Cilvēktiesību tiesa atzīst, ka piespiedu vakcinācija ir likumīga
Modeles Andresa Sarda tērpos Mercedes-Benz Modes nedēļā Madridē

Covid-19 un kailums: modes nedēļa Madridē

0
(atjaunots 01:38 12.04.2021)
Modes nedēļā Madridē dizaineri iepazīstināja ar rudens un ziemas 2021./22. tendencēm. Spriežot pēc parādītajiem jaunumiem, sezona būs drosmīga un daudzveidīga.

Spāņu dizaineri demonstrēja fantastiskas krāsu un tekstūru kombinācijas Mercedes Benz modes nedēļā. Traci izcēla dizainers Andress Sards, kurš palaida uz podija modeles ļoti atklātos tērpos. Šovs atgādināja teātra izrādi ar 18+ elementiem – defilēja modeles ar kailām krūtīm, caurspīdīgos vai ādas tērpos, bieži vien – tikai mežģīņu apakšveļā.

Savukārt dizainere Agata Ruisa de la Prada sev raksturīgajā stilā pievērsās maigumam un nevainībai. Viņas šovs atgādināja "ceļojumu" bērnībā – krāsas 50. gadu stilā un elementi sirds, zvaigžņu, saules un mākoņu formā.

Dizainers Hannibals Laguna nolēma vēlreiz atgādināt par koronavīrusa pandēmiju. Visas modeles nēsāja dažādu krāsu un faktūru simboliskas maskas. Dizainere Maija Hansena izmantoja mediķu tērpa atribūtu – brilles. Tomēr arī viņai izdevās atstāt iespaidu uz skatītājiem – kolekcijā bija izmantoti BDSM atribūti, lielākā daļa modeļu izmantoja sejas aizsargekrānus.

0
Tagi:
mode, Spānija