Josifs Korens

Korens: Latvija pasaulē pazīstama ar 16. marta gājienu, bet ĀM satraucas Solovjova dēļ

56
(atjaunots 11:02 20.02.2021)
Latvijas Ārlietu ministrijas pārmetumi Vladimiram Solovjovam par nacisma slavināšanu skan kā anekdote, jo pati ĀM brīfingos skaidro, ka 16. marta gājiens neesot nekāda SS glorifikācija, bet gan tikai piemiņas godināšana.

RĪGA, 20. februāris – Sputnik. Latvija aizliegusi iebraukšanu valstī Krievijas žurnālistam Vladimiram Solovjovam. Par to ziņoja valsts ārlietu ministrs un paskaidroja, ka Latvijai neesot pieņemama nacisma glorifikācija jebkādā tās formā. Solovjovs konstatēja: tāds formulējums viņu – ebreju un antifašistu – aizvaino.

Ar Latvijas valdības atļauju latviešu leģions ir atzīts teju vai par atbrīvotāju armiju, bet valsts ĀM satraucis tas, ka Solovjova frāze bijusi divējādi interpretējama, konstatēja Latvijas Antifašistu komitejas līdzpriekšsēdētājs Josifs Korens.

"Vladimirs Solovjovs ir pazīstams ar savu kategorisko attieksmi pret Hitleru un nacismu. Bet Latvijas ĀM brīfingos žurnālistiem skaidro, ka 16. marta gājiens neesot nekāda SS glorifikācija, bet gan tikai piemiņas godināšana. Tas skan kā anekdote, jo Latvija visā Eiropā, visā pasaulē pazīstama ar savu 16. marta gājienu, bet ĀM tā sašutusi un nodemonstrējusi satraukuma pilnu attieksmi pret nacisma glorifikāciju," Korens konstatēja sarunā ar Sputnik Latvija.

Pats briesmīgākais nav tas, ka tā ir dubultu standartu politika, bet gan tas, ka valdība svēti tic savai taisnībai, norādīja Sputnik sarunbiedrs.

"Neliekuļoti tic, ka viņi esot antifašisti un cīnītāji pret nacismu un leģionāri nemaz nav nacisti, bet gan Latvijas varoņi. Ātri no atmiņas pagaist Arāja asiņainā komanda, kas izpelnījās slavu visā Eiropā. Varoņa rangā pacelts Cukurs, kurš līdz 1938. gadam bija pazīstams lidotājs, bet pēc 1940. gada kļuva par Rīgas geto benti, un tagad sākas runas par viņa pārapbedīšanu Latvijas varoņu panteonā. Pie tam Brāļu kapos jau apbedīti nacistiskie noziedznieki, bet Latvijas valdība valsts svētkos aicina diplomātiskās misijas nolikt tur ziedus varoņiem," atgādināja Korens.

Viņš atgādināja: kā ilggadējs antifašistiskās kustības līderis Latvijā, ir spiests atzīt, ka cīņa faktiski ir zaudēta. "Viņiem izdevies iedvest jauniešiem varoņu maiņu. Vispirms teica, ka tā esot vienkārši karavīru piemiņas godināšana, pēc tam izskanēja, ka viņi esot bijuši varoņi. Bet kādā pusē un par kādiem ideāliem karojuši tie "varoņi" – tas jau ir cits stāsts," piebilda Korens.

Iepriekš Krievijas ĀM jau norādīja uz Latvijas valdības nekonsekvenci. "Ja jau viņi sākuši cīņu ar nacismu nedrīkst vairs izdabāt Waffen SS leģionāriem no Latvijas pilsoņu vidus ar viņu lāpu gājieniem. Laiks pielikt punktu par Baltijas atbrīvošanu no fašisma dzīvību atdevušo padomju karavīriem veltīto pieminekļu nojaukšanai un zimošanai," paziņoja resora oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

Maskava apliecina, ka Latvijas valdība pieļauj nacisma atdzimšanu, nacistisko ideju un vērtību propagandu, tāpēc vērojams nacistiskās ideoloģijas uzpplaukums valstī. Krievija piesaista pasaules uzmanību Latvijas elites ciniskajiem centieniem latviešu leģiona kareivjus dēvēt par "brīvības aizstāvjiem".

Nacistiskās Vācijas ierēdņu radītajā latviešu SS leģionā bija līdz 150 tūkstoši cilvēku. Nirnbergas tribunāls atzina SS par noziedzīgu organizāciju, ar tās dalību organizēto koncentrācijas nometņu izveidi – par noziegumu pret cilvēci.

Корен: Латвия проводит шествие 16 марта, а МИД всполошился из-за Соловьева
56
Tagi:
Josifs Korens, SS, nacisma glorifikācija
Pēc temata
Vēsturnieks: Baltijas valstīs nacistu noziedzniekus padara par varoņiem
Latvijas vēstures melnās lappuses: soda bataljoni un Waffen SS leģionāri
Lavrovs: Baltija nirst rusofobijā un velk līdzi visu ES
Gapoņenko: Latvijas vadība apzināti attaisno SS latviešu leģionārus
Latvijas izglītības ministre Ilga Šuplinska, foto no arhīva

Latviešu valoda ir apdraudēta kaut kas nav kārtībā ar izglītības reformu

3
(atjaunots 20:05 28.02.2021)
Pedagogi no jauna lūdz Saeimas deputātus pievērst uzmanību izglītības reformai Latvijā un ministres Ilgas Šuplinskas darbībai. Pēc viņu domām, politiķes soļi apdraud latviešu valodas pastāvēšanu.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Pedagogi ir noraizējušies par mācību stundu skaitu, kas skolās atvēlēts latviešu valodas un literatūras apgūšanai – to ir pārāk maz. Šī iemesla dēļ Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) vērsusies ar atklātu vēstuli pie Saeimas deputātiem, vēsta Bb.lv.

Skolotāji aicina Saeimas deputātus veidot konstruktīvu dialogu ar profesionāļiem, lai novērtētu izglītības ministres Ilgas Šuplinskas virzīto kompetenču izglītības reformu.

Izrādās, cietusi arī latviešu valoda, kamēr valstī vajāja krievu valodu, un tagad valsts valodai draud briesmas. Divas stundas nedēļā latviešu valodas un literatūras apgūšanai (430 stundas trīs gadu laikā) skolotāji uzskata par nepietiekamām, lai skolēni varētu apgūt priekšmetus šajā valodā. Vēl vairāk, pedagogi ir pārliecināti, ka tādi ierobežojumi kaitē valodas attīstībai.

Skolotāji norāda, ka reforma pārvērtusi latviešu valodu par atsevišķu elementu apmācībām ārpus konteksta, lai arī agrāk tā bija sistēma. Tagad uzmanība tiek pievērsta tekstam. Speciālisti uzskata, ka steidzami jāatjauno sistemātiska pieeja.

Pedagogi uzsver, ka skolēniem jāiepazīst gan pasaules, gan latviešu literatūras klasiķi, jāgūst priekšstats par literatūru kā mākslu, kas iekļaujas noteiktā ērā un kontekstā.

Tāpat nepieciešams, lai skolotājam būtu iespēja modināt skolēnu interesi par jaunāko literatūru, likt aptvert, ka labas literatūras lasīšana nozīmē dalību saturīgā dialogā par svarīgām un aktuālām lietām, jo literatūra ir nozīmīga latviešu identitātes daļa.

Skolotāji runā par teorētisko zināšanu nepieciešamību, atgādina par grāmatu un mācību līdzekļu zemo kvalitāti. Pēc viņu domām, mācību grāmatas tiek sagatavotas steigā, netiek ņemtas vērā to recenzijas.

Vārdu sakot, skolotāji aicina Saeimu risināt šo jautājumu, lai saglabātu Latvijas galveno bagātību – latviešu valodu.

Sūdzība nav pirmā

Jāpiebilst, ka jau iepriekš LIZDA nāk klajā ar pretenzijām par Šuplinskas darbībām. 2020. gada novembrī arodbiedrība paziņoja, ka vēlas panākt politiķes demisiju.

Arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga paskaidroja, ka ārkārtējās situācijas režīma apstākļos skolotājiem izvirzītas neadekvātas prasības. Viņa piezīmēja, ka izglītības jaunā satura ieviešanai trūkst kvalitatīvu mācību līdzekļu un informācijas tehnoloģiju, bet tālmācības gan skolēniem, gan skolotājiem notiek īpaša stresa apstākļos, un tas ietekmē izglītības kvalitāti.

Tiek ignorētas arī pirmskolas izglītības pedagogu vajadzības, netiek risināts finansējuma trūkuma jautājums augstākās izglītības un zinātnes vajadzībām. Un šajos apstākļos, norādīja Vanaga, ministre plāno līdz gada beigām (2020. gada) apstiprināt valdībā paaugstinātas prasības darba kvalitātei. Ja skolotājs tās neizpildīs, viņa alga tiks samazināta par 20%, bija sašutusi Vanaga.

Toreiz skolotāju prasības par ministres demisiju atbalstīja "Saskaņa", taču nekāda demisija nenotika.

Iespējams, skolotāji nolēmuši "spēlēt uz visu banku", sūdzoties par to, ka Šuplinska cenšas iedzīt kapā latviešu valodu, ja politiķi ignorē visas pārējās piezīmes.

3
Tagi:
Ilga Šuplinska, latviešu valoda, izglītība
Pēc temata
"Sankciju" lieta Latvijā: kad civilā tērpti aģenti ieradīsies pie Šuplinskas?
Šuplinska: vai nu skolēni nēsā maskas, vai arī visi pāriet pie "tālmācībām"
Skolotāju arodbiedrība ir gatava pieprasīt Šuplinskas demisiju
Skolotāji Rīgā pamet darbu Covid-19 dēļ: Šuplinska uzskata, ka nauda nelīdzēs
Alkohola tests, foto no arhīva

Sodiem nav jēgas: IeM grib atjaunot arestu par braukšanu reibumā

9
(atjaunots 15:00 28.02.2021)
Ir jāpieņem stingrāks sods par sēšanos pie stūres alkohola reibumā – soda naudas problēmu neatrisina, paziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens.

RĪGA, 28. februāris - Sputnik. Latvijā jāatjauno administratīvā aresta pielietošana sodam par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā, paziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, vēsta rus.tvnet.lv.

Administratīvais arests, jeb brīvības atņemšana uz laiku līdz 15 diennaktīm, 2020. gada 1. jūlijā tika svītrots no pasākumiem, kas tiek vērsti pret iereibušiem autovadītājiem. Patlaban par braukšanu dzērumā tiek piespriests sods līdz 2 tūkstošu eiro apmērā, kā arī autovadītāja tiesību atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.

Ģirģens uzskata, ka situācija ar iereibušajiem autovadītājiem ir katastrofāla un aicināja no jauna ieviest iespēju pielietot administratīvo arestu cīņai ar sēšanos pie stūres reibumā. Ministrs konstatēja, ka ar sodiem problēmu atrisināt neizdosies: lai ietekmētu dzērājšoferus, sodu politikai jābūt efektīvai un konsekventai.

Latvijas valstij jāmeklē efektīvi risinājumi iereibušu braucēju problēmas risināšanai, norāda arī Valsts policijas priekšnieka vietnieks Normunds Krapsis.

Viņš uzsvēra, ka arests vairs netiek piemērots, bet tendence nav pozitīva. Pēc viņa domām, tas ir viens solis līdz traģēdijai, jo iereibis vadītājs ir potenciāli bīstams.

Iepriekš jau vēstīts, ka 2020. gadā Latvijā reģistrēti 733 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti iereibuši vadītāji. Par vadīšanu alkohola reibumā noformēti protokoli pret 2789 cilvēkiem, un 211 protokoli – par vadīšanu narkotiku reibumā.

Gadu iepriekš aizturēto iereibušo automīļotāju skaits sasniedza 3,5 tūkstošus cilvēku, pie tam trešā daļa no ceļu inspekcijas darbinieku apturētajiem vadītājiem jau zaudējuši tiesības par tādu pašu pārkāpumu.

9
Tagi:
automašīnas, IeM, Sandis Ģirģens
Pēc temata
Korekcijas kursi: Latvijā tiks pārskatīts sods dzērājšoferiem
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda
Diennakts laikā Latvija notikuši 100 CSNg, ir bojāgājušie
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro

Krievija palaidusi satelītu "Arktika M" planētas novērošanai

0
(atjaunots 20:10 28.02.2021)
Vēlāk orbītā tiks nogādāts vēl viens satelīts "Arktika M". Aparāti nodrošinās Zemes virsmas un Ziemeļu Ledus okeāna jūru monitoringu cauru diennakti.

28. februāra rītā no Baikonuras kosmodroma startēja nesējraķete "Soyz 2.16" ar satelītu "Arktika M". Satelīta masa- 2,2 tonnas, aprēķinātais ekspluatācijas laiks – septiņi gadi.

Uz satelīta uzstādīts helioģeofiziskais aparatūras komplekss, kas dod iespēju kontrolēt un prognozēt Saules aktivitāti un radiāciju Zemei tuvējā kosmiskajā telpā, kā arī aparatūra meteoroloģiskās informācijas un signālu retranslācijai no starptautiskās kosmiskās meklējumu un glābšanas sistēmas KOSPAS-SARSAT avārijas radiobākām.

Otro satelītu "Arktika M" plānots palaist 2023. gadā.

0
Tagi:
kosmoss, Krievija
Pēc temata
"Uzvaras Raķete" gatavojas startam Baikonurā
Pirmais "Sojuz" lidojums pēc avārijas: kadri no Baikonura un SKS
Krievija pirmo reizi palaidusi nesējraķeti "Sojuz" pēc negadījuma Baikonurā
No Baikonuras kosmodroma startē kosmosa kuģis "Sojuz MS -04". Tiešraide