Latvijas pasta nodaļa

Sūtījumu vērtēja pēc saviem ieskatiem: Latvijas Pasts no sirmgalves 72 eiro pieprasīja

152
(atjaunots 16:09 17.02.2021)
Trīskārtēja aizkavēšanās ar sūtījumu piegādēm no Anglijas (vismaz trīs nedēļas agrākās vienas vietā) sagādājuši nepatīkamu pārsteigumu viesstrādniekiem no Latvijas, kuri sūta dāvanas tuviniekiem, tomēr īstu sašutumu rada prasība samaksāt vērā ņemamus nodokļus.

RĪGA, 17. februāris — Sputnik, Zinaida Juškeviča. Kopš šī gada 1. janvāra Lielbritānija pievienojusies "trešo valstu" sarakstam, no kurām nākušie pasta sūtījumi, pat ja tās ir dāvanas draugiem un radiem, ne komerckravas, ir apliekami ar nodokļiem. Atbilstoši vērtējuma summai tas var būt ne tikai pievienotās vērtības nodoklis, bet arī muitas nodeva.

Gudri sūtītāji cenšas atbrīvot adresātus no raizēm un novērtē sūtījumu par summu līdz 45 eiro, kam vajadzētu nonākt pie mērķa bez kavēšanās. Bet te – nekā nebija.

"Sveiki tautieši. Vēlos padalīties nepatīkamā atgadījumā, lai citiem tā negadītos. Sūtīju pavisam mazu paciņu uz Latviju caur pastu. Zem 1kg, £25 vērtībā. Zinu, ka Latvijā ir jauni, tizli noteikumi, ka jāmaksā muitas nodoklis, ja paciņas vērtība pārsniedz €45.

Pēc 3 nedēļām paciņa ir ieradusies. Pastā manai tantei pieprasīja maksāt €72. Viņa šokā. Par ko? Jo paciņas vērtība esot £50. Nemūžā es pastā teicu, ka tāda ir paciņas vērtība. Labi, ka viņa nepadevās un nesamaksāja, bet turpināja cīnīties. Teicu, lai viņi taisa paciņu vaļā un katrai precei varu pierādīt summu...
Beigu beigās izrādās, ka man sūtot no Anglijas, pastā darbiniece uz paciņas ir uzrakstījusi £50, jo paciņas vērtībai esot pieskaitīts klāt sūtījuma cena. Esmu izmeklējusi internetu, bet nekur neredzu, ka kaut kur tas tiktu minēts. Un tā cena vēl tika noapaļota uz augšu pa kādiem £2-£3. Tante cīnījās līdz galam, pasts pārēķināja un viņa beigās samaksāja €17. Cerams, ka kādam šī informācija būs noderējusi," Marta Laura Ronberga pastāstīja grupā Latvieši UK Facebook.

Spriežot pēc piemēra ar 17 eiro, pēc nomaksātās vērtības 50 mārciņu apmērā (57 eiro, pārsniedz beznodevas limitu), no vecmāmiņas Latvijas pasts iekasējis ne tikai PVN, bet arī muitas nodevu.

Kārtība, kas tiek attiecināta uz starptautiskajiem sūtījumiem no trešajām valstīm, sagādājusi nepatīkamu pārsteigumu daudziem, tāpat kā nopietnās aizkavēšanās ar sūtījumu piegādi.

Uzņēmuma "A & A Logistic" projektu vadītājs Dmitrijs Trunovs komentēja incidentu: "Šajā situācijā mēs iesakām ļoti rūpīgi plānot paku sūtīšanu. Vērtības limits 22-45 eiro ir ļoti zems, jo pasta pakalpojumu cena var pati par sevi sasniegt šo summu. Tādā gadījumā sūtītājs un saņēmējs noteikti "dabū maksāt". Nepatīkamu pārsteigumu var sagādāt arī muitas deklarācija: ja pie sūtījuma vērtības līdz 150 eiro tiek aizpildīta vienkāršota forma Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS VID), pārsniedzot šo slieksni, deklarācija jau vajadzīga pilnā formā, bet to iesācējs diezin vai varēs aizpildīt patstāvīgi. Tātad būs vajadzīgi arī muitas brokera pakalpojumi."

"A & A Logistic" prognozēja, ka muitas procedūras sūtījumiem būs iespējams automatizēt, tad to cenu var samazināt līdz 10-12 eiro. Kurjeru dienests "PKS Serviss" novērtē sava brokera pakalpojumus 17 eiro vērtībā. Speciālisti uzskata, ka Latvijas Pasta vietnē deklarētā cena par sūtījumu muitas noformēšanu no trešajām valstīm 3,50 eiro apmērā noturēsies neilgi un tāpat pieaugs. "Parasti tas maksā 20 eiro," paziņoja eksperts.
Taču vai varēs samazināt sūtījuma vērtību, lai iekļautos ar muitas nodevu neapliekamajā summā?

"Patlaban pasts šķiro sūtījumus ar rokām, atlasa komerciālos sūtījumus par summu virs 22 eiro un nekomerciālos – virs 45 eiro. Pēc tam muita pārbauda atsevišķus sūtījumus, skenējot tos vai uzaicinot kinologu ar suni. Lielākā daļa sūtījumu iet saņēmējiem, jo pastam vienkārši trūkst resursu to totālai pārbaudei, bet automatizācijas arī nav, - paskaidroja Dmitrijs Trunovs. – Pēc pieredzes varu teikt, ka komerciālajiem sūtījumiem ASV un Kanāda sniedza precīzas cenas, Āzijas valstis tās samazināja, lai izvairītos no nodokļu nomaksas. Tagad Eiropas Savienība apņēmusies galīgi likvidēt šo nišu, jo aprēķināts, ka beznodevu interneta tirdzniecības rezultātā budžets nesaņem 7 miljardus eiro."

Tātad skrūves ar interneta tirdzniecību un personīgām dāvanām pa pastu tiks vienīgi pievilktas ciešāk. Arī grupas "Latvieši UK" lasītājiem šajā ziņā ilūziju nav.
"Sen zināms, ka Latvija noplēsīs arī ādu no acīm, ja tas būs viņiem izdevīgi," ir pārliecināta Irina Ločmele.

"Jebkurā gadījumā 17 € liekas par daudz priekš sūtījuma £25 vērtībā," uzskata Juris Kokorevičs.

"Es māsai bikses un ziemas jaku sūtīju, visas cenas un uzlīmes noņēmu nost, pastā pateicu, ka lietotas drēbes sūtu ģimenei, zem £20, man taču nav obligāti jāstāsta, cik maksā un kas par kvalitāti. Māsa saņēma divu nedēļu laikā paku, un neko nevajadzēja Latvijā maksāt klāt," ieteica Marika Majore.

"Nekad neesmu dzirdējusi par to, ka saņēmējam būtu jāmaksā! Un kas tie par likumiem, ja arī paciņas vērtība būtu 50, un saņēmējam jāpārmaksā 72. Krāpšana uz pilnu klapi," bija sašutusi Solvita Lee.

"Tāds likums – virs 45 eiro, kas iekš paciņas, jāmaksā. Taču padomā, no kā deputāti saņems algas?" viņai attrauca Izolde Senkevica.

Patiešām, sākotnēji pieprasītā maksa 72 eiro apmērā, domājams, radusies tāpēc, ka Latvijas Pasta muitas brokeris pēc saviem ieskatiem pārvērtējis sūtījuma saturu. Tātad Martas Lauras Ronbergas sūtījums tika izraudzīts rūpīgākai pārbaudei. Emigrantu sabiedrības ierosinājums samazināt sūtījumu vērtību tuviniekiem vairs nav aktuāls. Domājams, vajadzētu uzklausīt viena komentētāja padomu – sūtīt tuviniekiem naudu, lai viņi paši nopērk sev dāvanu. Nekā personīga, tikai bizness.

152
Tagi:
Latvijas Pasts, Lielbritānija
Pēc temata
"Steidzami jāieved vergi!": "Latvijas pasta" darba piedāvājums rada sašutumu
Latvijas Pasts saņēmis sodu par paaugstinātu sūtījumu tarifu
Pensijas, lidojumi, pasts un piegādes: koronavīruss jau ietekmējis Latvijas ekonomiku

Latviešu biezpiena sieriņš ar matrjoškas piegaršu

21
(atjaunots 16:37 07.05.2021)
Norvēģijā dzīvojošajai latvietei bija galīgi sabojāta Latvijas neatkarības atjaunošanas diena, kad vietējā veikala plauktā viņa ieraudzīja Latvijas biezpiena sieriņu ar matrjošku un Krievijas karogu uz iepakojuma.

RĪGA, 7. maijs — Sputnik. Zane no Oslo pasūdzējās Bez Tabu Sūdzību dēlī par sabojāto Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu un pat pieprasīja atrast vainīgo, raksta Skaties.lv.

Lai gan sieviete dzīvo un strādā Norvēģijā, viņa tomēr svinīgi atzīmē Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu un šī gada 4. maijs arī nebija izņēmums.

Gatavojoties svinībām, viņa klāja balto galdautu un devās uz veikalu. Tur, norvēģu veikala plauktā, sieviete ieraudzīja Latvijas biezpiena sieriņus un bija tik priecīga, ka nespēja noticēt savai laimei.

Taču sajūsmu drīz vien nomainīja dziļāka vilšanās. Zane to apraksta kā "dunča dūriens sirdī". Ieskatoties "Austrumeiropas delikatesē" (tāds bija norvēģu uzraksts uz sieriņa iepakojuma), sieviete ieraudzīja matrjošku. Bet uz matrjoškas Krievijas karoga krāsas!

Turklāt uz sieriņa bija rakstīts "ražots Latvijā", bet pats produkts "iepakots "Baltais" kastē, pēc BAZA Nordic AS pasūtījuma", uzsver Zane, piebilstot, ka viņai, "divdesmitdivgadīgai jaunietei, nolaidās rokas" un sieriņu viņa nav pirkusi.

Tagad sieviete ļoti vēlas uzzināt, kurš ir atbildīgs par tādu sirdi plosošu nepatriotisku mārketingu.

Interesanti, ka komentāros zem šī sašutuma pilnas publikācijas lietotāji pievērsa uzmanību tam, ka nav gluži skaisti būt tādai patriotei un dzīvot ārzemēs.

Jāatzīmē, ka tā nav pirmā reize, kad patrioti ir sašutuši par Latvijas preču iepakojumiem. Janvārī, kāds Latvijas iedzīvotājs rakstīja "Sūdzību dēlī" par to, ka jūtas aizskarts ar valodas daudzveidību uz šķīstošās kafijas iepakojuma.

"Kāpēc uz Latvijā ražotas kafijas, kuru tirgo Latvijā, etiķetēs lieto krievu valodu?" vaicāja vērīgs pilsonis.

Turklāt viņu aizvainoja Eiropas Savienības saīsinājums, ko uz etiķetes uzrakstīts kā EU, nevis latviski — ES.

Starp citu, Latvijā nav aizliegts sniegt informāciju krievu valodā uz produktu iesaiņojumiem un etiķetēm. Galvenais, lai pirmām kārtām informācija tiktu sniegta latviešu valodā.

Matrjoškas un Krievijas karogs Latvijā pagaidām arī nav aizliegti.

21
Tagi:
latvieši
Pēc temata
No vitrīnas – pažobelē. Baltija iegrimusi jaunā "neatkarībā"
Izmirs visi un latviešu valoda nebūs vajadzīga?
Tikai 30 neatkarības gadi, un ar Latviju ir cauri. Ko raksta latviešu mediji

No 2022. gada Latvijā pieaugs ģimenes valsts pabalsta apmērs

7
(atjaunots 14:35 07.05.2021)
Pabalsts par vienu bērnu palielināsies no 11,38 līdz 25 eiro; ja ģimenē ir trīs bērni, ik mēnesi tā saņems 225 eiro, patlaban pabalsts par trešo bērnu ir 34,14 eiro, par otro – 22,76 eiro.

RĪGA, 7. maijs — Sputnik. 6. maijā Latvijas parlaments galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā, kas paredz ģimenes valsts pabalsta palielināšanu, sākot ar 2022. gadu.

Grozījumus virzīja Labklājības ministrija.

Likumprojekts paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra par vienu bērnu, kas atrodas faktiskā ģimenes aprūpē līdz 20 gadu vecumam valsts maksās 25 eiro mēnesī, par diviem bērniem līdz 20 gadu vecumam – 100 eiro mēnesī (50 eiro par katru bērnu), par trim bērniem līdz 20 gadu vecumam - 225 euro mēnesī (75 euro katram bērnam). Par katru nākamo bērnu ģimenē pabalsts būs 100 eiro par katru bērnu.

Patlaban pabalsta apmērs par pirmo bērnu ir 11,38 euro, par otro - 22,76 euro, par trešo - 34,14 euro, par ceturto un katru nākamo bērnu - 50,07 euro.

Tādējādi, piemēram, ja vecākiem ir trīs bērni, tad viņi saņems pabalstu 225 eiro apmērā. Tagad viņi saņem 134,28 eiro. Tas nozīmē, ka, sākot ar 2022. gadu, ģimenes ienākumi, kurā aug trīs bērni, palielināsies par 90,72 eiro, kas ir būtisks atbalsts ģimenēm ar bērniem.

Pēc Labklājības ministrijas aplēsēm, papildu nepieciešamais finansējums ģimenes pabalstiem 2022. gadā un turpmāk ik gadu ir 81,4 miljoni eiro gadā.

Ģimenes valsts pabalsts, kas tika ieviests 1992. gadā, pašlaik ir vienīgais universālais pabalsts, ko regulāri saņem visas ģimenes ar bērniem Latvijā.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2020. gada sākumā Latvijā dzīvoja 359 457 bērni vecumā līdz 17 gadiem.

7
Tagi:
pabalsts, Latvija
Pēc temata
500 eiro pabalsti bērniem var radīt problēmas ģimenēs
Ne visi pensionāri saņems savus 200 eiro: kā nepieļaut pabalsta ieturēšanu par parādiem
Lūdz izmaksāt 500 eiro pabalstu arī studentiem
Naudu nodzēra, bērnam nopirka šokolādīti: kā iztērēja 500 eiro pabalstu