ASV karavīri, foto no arhīva

"Karavīri ir sajūsmā": Latvijā ieradīsies jauni karavīri no ASV

160
(atjaunots 23:11 16.02.2021)
Karavīri ir "sajūsmā" par perspektīvu dienēt Eiropā, paziņoja 1. kaujas aviācijas brigādes komandieris Braiens Čīverss.

RĪGA, 17. februāris - Sputnik. Aprīlī Latvijā ieradīsies kaujas aviācijas brigādes vienība no ASV armijas 1. kājnieku divīzijas sastāva, informēja ASV Bruņoto spēku Sauszemes spēku vadība.

Militārpersonas pastāstīja, ka aprīlī ASV bruņoto spēku rotācijas ietvaros uz Eiropu tiks pārvietota 1. kājnieku divīzijas kaujas aviācijas (helikopteru) brigāde, kas dislocēta Rialija fortā Kanzasas štatā. Karavīri nomainīs 101. gaisa desanta divīzijas helikopteru brigādi, kas patlaban dislocēta Eiropā.

Lielākā daļa tehnikas un personālsastāva tiks dislocēta Vācijā, bet atsevišķas brigādes apakšvienības tiks izvietotas Latvijā, Rumānijā un Polijā.

Šis nav 1. kājnieku divīzijas karavīru pirmais komandējums pāri okeānam. 2. brigādes tanku kaujas grupas un 1. kaujas aviācijas brigādes karavīri no divīzijas sastāva jau pabijuši Eiropā. Komandieri sola, ka brigādes vienības piedalīsies kopīgās mācībās ar sabiedrotajiem, lai "apliecinātu ASV vēlmi uzturēt mieru un stabilitāti reģionā".

1. kaujas aviācijas brigādes komandieris Braiens Čīvers paziņoja, ka karavīri ir "sajūsmā par iespēju atgriezties Eiropā". Amerikāņu kareivji esot labi apmācīti un gatavi atbalstīt misiju, apgalvoja Čīvers.

"Mēs ar nepacietību gaidām mūsu seno partnerattiecību nostiprināšanu ar saviem sabiedrotajiem, apstiprinot NATO apņēmību no ASV puses," norādīja Čīvers

Militārpersonas atzīmē, ka jaunā brigāde pāries ASV Bruņoto spēku Eiropā vadības pakļautībā un nodrošinās aviācijas atbalstu Eiropā dislocētajiem sauszemes spēkiem misijas "Atlantic resolve" ietvaros.

Gaidāmā pārdislokācija būs jau astotā Eiropā esošo amerikāņu spēku rotāciju virknē. 2020. gada rudenī iepriekšējās rotācijas ietvaros ASV nosūtīja uz Eiropu sešus tūkstošus karavīru, 60 tankus Abrams, 120 kājnieku bruņumašīnas Bradley un gandrīz simt dažādus helikopterus.

Pēc Baltijas valstu un Polijas lūguma NATO dislocēja to teritorijā četrus daudznacionālos bataljonus – kopumā aptuveni piecus tūkstošus cilvēku. Spēku dislokācija sākās 2017. gadā, aizbildinoties ar it kā augošo Krievijas agresiju. Vienlaikus Krievijas Aizsardzības ministrija atzīmēja, ka daudzo militāro mācību laikā NATO karavīru skaits pie Krievijas robežām daudzkārt pieaug. Maskava ir spiesta spert adekvātus atbildes pasākumus nacionālās drošības garantēšanai, konstatēja Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu.

160
Tagi:
NATO, Latvija, karaspēks, ASV
Pēc temata
Kareive sūdzas par "neestētiskajām" ainām Ādažu militārās bāzes ēdnīcā
Latvieši – uz Berlīni, tanki – uz Ādažiem. Vai Rail Baltica kļūs par veiksmes stāstu
Koronavīruss ielauzies Ādažu militārajā bāzē Latvijā
Tanki Challenger Ādažu poligonā iznīcinājuši "pretinieku"

Latviešu biezpiena sieriņš ar matrjoškas piegaršu

24
(atjaunots 16:37 07.05.2021)
Norvēģijā dzīvojošajai latvietei bija galīgi sabojāta Latvijas neatkarības atjaunošanas diena, kad vietējā veikala plauktā viņa ieraudzīja Latvijas biezpiena sieriņu ar matrjošku un Krievijas karogu uz iepakojuma.

RĪGA, 7. maijs — Sputnik. Zane no Oslo pasūdzējās Bez Tabu Sūdzību dēlī par sabojāto Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu un pat pieprasīja atrast vainīgo, raksta Skaties.lv.

Lai gan sieviete dzīvo un strādā Norvēģijā, viņa tomēr svinīgi atzīmē Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu un šī gada 4. maijs arī nebija izņēmums.

Gatavojoties svinībām, viņa klāja balto galdautu un devās uz veikalu. Tur, norvēģu veikala plauktā, sieviete ieraudzīja Latvijas biezpiena sieriņus un bija tik priecīga, ka nespēja noticēt savai laimei.

Taču sajūsmu drīz vien nomainīja dziļāka vilšanās. Zane to apraksta kā "dunča dūriens sirdī". Ieskatoties "Austrumeiropas delikatesē" (tāds bija norvēģu uzraksts uz sieriņa iepakojuma), sieviete ieraudzīja matrjošku. Bet uz matrjoškas Krievijas karoga krāsas!

Turklāt uz sieriņa bija rakstīts "ražots Latvijā", bet pats produkts "iepakots "Baltais" kastē, pēc BAZA Nordic AS pasūtījuma", uzsver Zane, piebilstot, ka viņai, "divdesmitdivgadīgai jaunietei, nolaidās rokas" un sieriņu viņa nav pirkusi.

Tagad sieviete ļoti vēlas uzzināt, kurš ir atbildīgs par tādu sirdi plosošu nepatriotisku mārketingu.

Interesanti, ka komentāros zem šī sašutuma pilnas publikācijas lietotāji pievērsa uzmanību tam, ka nav gluži skaisti būt tādai patriotei un dzīvot ārzemēs.

Jāatzīmē, ka tā nav pirmā reize, kad patrioti ir sašutuši par Latvijas preču iepakojumiem. Janvārī, kāds Latvijas iedzīvotājs rakstīja "Sūdzību dēlī" par to, ka jūtas aizskarts ar valodas daudzveidību uz šķīstošās kafijas iepakojuma.

"Kāpēc uz Latvijā ražotas kafijas, kuru tirgo Latvijā, etiķetēs lieto krievu valodu?" vaicāja vērīgs pilsonis.

Turklāt viņu aizvainoja Eiropas Savienības saīsinājums, ko uz etiķetes uzrakstīts kā EU, nevis latviski — ES.

Starp citu, Latvijā nav aizliegts sniegt informāciju krievu valodā uz produktu iesaiņojumiem un etiķetēm. Galvenais, lai pirmām kārtām informācija tiktu sniegta latviešu valodā.

Matrjoškas un Krievijas karogs Latvijā pagaidām arī nav aizliegti.

24
Tagi:
latvieši
Pēc temata
No vitrīnas – pažobelē. Baltija iegrimusi jaunā "neatkarībā"
Izmirs visi un latviešu valoda nebūs vajadzīga?
Tikai 30 neatkarības gadi, un ar Latviju ir cauri. Ko raksta latviešu mediji

No 2022. gada Latvijā pieaugs ģimenes valsts pabalsta apmērs

9
(atjaunots 14:35 07.05.2021)
Pabalsts par vienu bērnu palielināsies no 11,38 līdz 25 eiro; ja ģimenē ir trīs bērni, ik mēnesi tā saņems 225 eiro, patlaban pabalsts par trešo bērnu ir 34,14 eiro, par otro – 22,76 eiro.

RĪGA, 7. maijs — Sputnik. 6. maijā Latvijas parlaments galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā, kas paredz ģimenes valsts pabalsta palielināšanu, sākot ar 2022. gadu.

Grozījumus virzīja Labklājības ministrija.

Likumprojekts paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra par vienu bērnu, kas atrodas faktiskā ģimenes aprūpē līdz 20 gadu vecumam valsts maksās 25 eiro mēnesī, par diviem bērniem līdz 20 gadu vecumam – 100 eiro mēnesī (50 eiro par katru bērnu), par trim bērniem līdz 20 gadu vecumam - 225 euro mēnesī (75 euro katram bērnam). Par katru nākamo bērnu ģimenē pabalsts būs 100 eiro par katru bērnu.

Patlaban pabalsta apmērs par pirmo bērnu ir 11,38 euro, par otro - 22,76 euro, par trešo - 34,14 euro, par ceturto un katru nākamo bērnu - 50,07 euro.

Tādējādi, piemēram, ja vecākiem ir trīs bērni, tad viņi saņems pabalstu 225 eiro apmērā. Tagad viņi saņem 134,28 eiro. Tas nozīmē, ka, sākot ar 2022. gadu, ģimenes ienākumi, kurā aug trīs bērni, palielināsies par 90,72 eiro, kas ir būtisks atbalsts ģimenēm ar bērniem.

Pēc Labklājības ministrijas aplēsēm, papildu nepieciešamais finansējums ģimenes pabalstiem 2022. gadā un turpmāk ik gadu ir 81,4 miljoni eiro gadā.

Ģimenes valsts pabalsts, kas tika ieviests 1992. gadā, pašlaik ir vienīgais universālais pabalsts, ko regulāri saņem visas ģimenes ar bērniem Latvijā.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2020. gada sākumā Latvijā dzīvoja 359 457 bērni vecumā līdz 17 gadiem.

9
Tagi:
pabalsts, Latvija
Pēc temata
500 eiro pabalsti bērniem var radīt problēmas ģimenēs
Ne visi pensionāri saņems savus 200 eiro: kā nepieļaut pabalsta ieturēšanu par parādiem
Lūdz izmaksāt 500 eiro pabalstu arī studentiem
Naudu nodzēra, bērnam nopirka šokolādīti: kā iztērēja 500 eiro pabalstu