Ādažu mērs aicina piešķirt pašvaldībām vairāk varas

29
(atjaunots 10:38 13.02.2021)
Latvijas pašvaldības varētu efektīvāk pieņemt lēmumus par skolu un veikalu slēgšanu un atvēršanu, ja tām būtu informācija par Covid-19 izplatību.

RĪGA, 13. februāris — Sputnik. Pašvaldības pašas var pieņemt lēmumus par Covid-19 ierobežojumu atcelšanu tad, ja tām ir pilna informācija par vīrusa izplatību pašvaldībā, norāda Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks, vēsta Tvnet.

Viņš atgādināja, ka Ādažu novada pašvaldība slēdza skolu vēl tad, kad valdība nebija pieņēmusi lēmumu par attālinātajām mācībām, taču šis lēmums nebija balstīts uz oficiāli sniegtu informāciju (kura nebija), bet gan pateicoties skolas darbinieku un vecāku apzinīgajai rīcībai.

Pēc Sprindžuka vārdiem, vismaz pašvaldības policijai, kura uzrauga Covid-19 ierobežošanas pasākumu ievērošanu novadā, ir jābūt pieejamai informācijai par saslimstības izplatību. Pašvaldības vadītājs uzsvēra, ka viņam nav jāzina konkrēti vārdi, bet tikai tas, kur notiek slimības uzliesmojums.

Pēc viņa teiktā, būtu efektīvāk ļaut pašvaldībām pieņemt arī citus lēmumus, piemēram, lēmumu par veikalu slēgšanu vai atvēršanu: pašvaldības varētu labāk regulēt cilvēku plūsmas, panākot, ka cilvēki nepulcējas lielos pūļos tādēļ, ka tikai vienā veikalā var nopirkt tiem nepieciešamās preces.

Sprindžuks atzina, ka pašvaldības tāpat varētu kļūdīties savos lēmumos, bet tās ātrāk nekā centralizētā vara reaģēs un novērsīs savas kļūdas. Turklāt cilvēki vairāk uzticas domei nekā valdībai, un pašvaldību vadītājiem būtu vieglāk izskaidrot savus lēmumus uz vietas, uzsver mērs.

Tam piekrīt arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens: intervijā Latvijas Radio viņš paziņoja, ka Covid ierobežojumiem būtu jāpieiet reģionāli, lielāko uzmanību veltot novadiem, kur ir augstāka saslimstība.

Viņš paziņoja, ka pašlaik valdība diskutē par reģionālā principa piemērošanu klātienes mācību atsākšanai, bet iekšlietu ministrs domā, ka šāds princips būtu jāpiemēro plašāk, lai ierobežojumu sistēma būtu efektīvāka.

Februāra sākumā situācija Valkas novadā piesaistīja valsts uzmanību tā dēļ, ka pašvaldības līdz šim nesaņem oficiālu informāciju par Covid-19 uzliesmojumiem un ir spiestas noskaidrot, kur tieši saslimuši cilvēki, balstoties uz saviem neoficiālajiem avotiem.

Vēl pērnā gada oktobrī Kurzemes pašvaldības, tai skaitā Dundagas novads un Talsi aicināja valdību sniegt vietējām varas institūcijām pieeju plašākai informācijai, lai tās varētu argumentēti pieņemt lēmumus par kaut kādiem lokāliem ierobežojumiem.

Šobrīd novadu policija ir spiesta reaģēt uz baumām un kaimiņu aizdomām par to, ka kādam jāievēro pašizolācija vai karantīna, turklāt nav iespējams pārbaudīt šo informāciju - nedz vietējām varas iestādēm, nedz pašvaldības policijai nav piekļuves SPKC bāzei.

29
Tagi:
ierobežojumi, koronavīruss
Pēc temata
Perevoščikovs: slimnīcas ir pārpildītas, ierobežojumus neatcels
Iedzīvotāji sēž bez naudas, bet valdība vāra "zupu no cirvja"
Vai drīkst iziet uzpīpēt pie mājas: policijas šefs stāsta par "komandanta stundu"
Trešais vilnis ar jaunu štammu ir lieks: ierobežojumi saglabāsies vēl pusgadu

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

10
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

10
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?
 Zemessardze

Nav kam aizstāvēt: paaugstināts maksimālais vecums dienestam Zemessardzē

14
(atjaunots 17:24 08.05.2021)
Maksimālais vecums dienestam Zemessardzē paaugstināts līdz 60 gadiem, turklāt atsevišķos gadījumos - līdz 65 gadiem.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. 6. maijā galīgajā lasījumā Saeima pieņēma Aizsardzības ministrijas ierosinātos grozījumus Zemessardzes likumā, saskaņā ar kuriem maksimālais vecums dienestam Zemessardzē paaugstināts līdz 60 gadiem, raksta Bb.lv.

Likums paredz, ka Zemessardzē uz brīvprātības pamata uzņem Latvijas pilsoņus vecumā no 18 līdz 55 gadiem. Turklāt līgumu par dienestu slēdz uz pieciem gadiem. Tas nozīmē, ka faktiski dienestam Zemessardzē var uzņemt pilsoņus tikai līdz 50 gadu vecumam. Ņemot to vērā, tika pieņemts lēmums paaugstināt zemessargam noteikto maksimālo vecumu līdz 60 gadiem.

Atsevišķos gadījumos, ņemot vērā nacionālās aizsardzības vajadzības, personām, kuras sasniegušas 60 gadus, Zemessardzes komandieris var pagarināt dienesta termiņu uz laiku līdz pieciem gadiem, proti, līdz 65 gadiem.

No profesionālā dienesta atvaļināti karavīri, arī varēs dienēt Zemessardzē, pēc likumprojekta autoru ieceres, tas palīdzēs paturēt apmācītus kvalificētus speciālistus.

Zemessardze ir Latvijas brīvprātīgā militarizētā organizācija.

Saskaņā ar atvērto informācijas avotu datiem, šobrīd Latvijas teritorijā ir izvietoti 18 Zemessardzes bataljoni. Latvijas Aizsardzības ministrija plāno palielināt to skaitu.

Iepriekš Pabriks paziņoja, ka Latvijā tuvākajos trīs četros gados tiks izveidota jauna visaptveroša aizsardzības sistēma, kura paredz ciešāku kooperāciju starp karavīriem un sabiedrību, uzņēmējiem un nevalstiskām organizācijām.

Līdz šim Latvijas aizsardzības sistēma balstījās trim pīlāriem: profesionāla armija (pēc plāna 6-7 tūkstoši karavīru), Zemessardze (ap 12 tūkstošiem) un rezervisti (ap 3 tūkstošiem). Taču. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, ar to šodien nebūs gana, ir nepieciešama lielāka visu valsts resursu iesaistīšana, paziņoja Pabriks.

14
Tagi:
Zemessardze, Aizsardzības ministrija
Pēc temata
Latvija samazinās prasības? Armijā varēs dienēt gandrīz visi
Demogrāfiskā bedre: zemessargiem ļaus dienēt līdz 65 gadu vecumam
Patriotisms iekšā, apkārt – Covid: ko māca zemessargiem pandēmijas laikā
Zemessardze mežos un pilsētās. Žurnālisti stāsta par dienesta smagumiem