Televīzijas skatīšana, foto no arhīva

Nacionālpatrioti sajūsmā par Krievijas telekanālu slēgšanu Latvijā

77
(atjaunots 22:13 10.02.2021)
Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes lēmumu svītrot sešpadsmit kanālus no Latvijā retranslējamo saraksta nacionālpatrioti uztvēruši ar prognozējamu sajūsmu.

RĪGA, 11. februāris — Sputnik. Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) nolēmusi apturēt 16 telekanālu retranslāciju Latvijā, jo patlaban nav zināmi to pārstāvji un īpašnieki, sociālajā tīklā Twitter pastāstīja padomes direktors Ivars Āboliņš.

​​ Sarakstā iekļauti: REN TV Baltic, NTV Mir Baltic, Karusel International, "NTV Serial" ("НТВ Сериал"), "NTV Stilj" ("НТВ Стиль"), "NTV Pravo" ("НТВ Право"), "Kinomiks" ("Киномикс"), "Nashe novoye kino" ("Наше новое кино"), "RODNOYE KINO" ("РОДНОЕ КИНО"), "INDIYSKOYE KINO" ("ИНДИЙСКОЕ КИНО"), "KINOKOMEDIYA" ("КИНОКОМЕДИЯ"), "KINOSERIYA" ("КИНОСЕРИЯ"), "KVN TV" ("КВН ТВ"), "Kukhnya TV" ("Кухня ТВ"), "BOKS TV" ("БОКС ТВ") un "HD Life". Lēmums stājas spēkā no 10. februāra.

Vēlāk speciālisti precizēja, ka retranslācija apturēta uz laiku, kamēr tiks precizēts juridisko tiesību jautājums – NEPLP nav nekādu pretenziju pret šo kanālu saturu.

Ziņa par Krievijas telekanālu kārtējo aizliegumu Latvijā radīja sajūsmu nacionālpatriotu rindās. Tiesa, nelielu pārsteigumu radīja fakts, ka pastāv telekanāli "bez saimnieka", tomēr šis jautājums mocīja vien dažus.

"Es jau teicu, ka labs, bet - kurš tad bezsaimnieka programmās reklāmas līmēja un piķi kasīja?" neizpratnē interesējās Dzintris Kolāts.

​Tādi jautājumi zuda vispārējā triumfā

"Beidzot drosmīgs solis no NEPLPadome cīņā ar Kremļa propagandu. Paldies!" pateicās NA pārstāvis Jānis Iesalnieks.

​"Prieks par izlēmīgu rīcību! Latvijai naidīga retorika, propoganda, viltus ziņas...Jācer gan, ka tas uz palikšanu, nevis līdz mirklim, kad atradīsies kanālu īpašnieks/pārstāvis,"  priecājas Rīgas domes deputāts  Ģirts Lapiņš, kurš vārdu "propaganda" raksta ar kļūdu.

​NEPLP pateicās arī Tet tehnoloģiju un telekomunikāciju direktors Uldis Tatarčuks. Iepriekš kompānija no 1. februāra pārtrauca Krievijas telekanālu: Pirmā Baltijas kanāla, "NTV Mir", "REN TV Baltija", "Kinokomedija" un "Kinomiks" retranslāciju, jo noraizējusies par iespējamu sankciju neievērošanu.

"Paldies NEPLP par izlēmīgu un ātru rīcību! Mēs esam gatavi godīgai un uz vienlīdzīgiem noteikumiem balstītai konkurencei!" apgalvoja Uldis Tatarčuks.

​"Iespējama sadarbošanās ar sankcionētām personām rada paaugstinātus biznesa riskus, savukārt mēģinājums izplatīšanas tiesības nogrūst kādam "no malas", juridiski nav nemaz tik viegli paveicami. Šoreiz jāuzteic Ivars Āboliņš un NEPLP monitoringa darbs. Pārbaudīsim arī citus!" ieteica NEPLP loceklis Jānis Eglītis, domājams, ar mājienu par jaunās kompānijas FoxVision mēģinājumiem pārstāvēt tiesības uz Krievijas televīziju.

​Tiesa, skatītāji gan situāciju novērtē citādi. Zīmīgi, ka Krievijas televīzijas iespējamo atslēgšanu pārdzīvo latvieši.

"Nu jau aiziet otrs grāvis! Jaunajai un vidējai paaudzei Netflix un kas tml, bet seniori laukos paliek ar neko. Mana mamma reāli raudāja telefonā, ka nav PBK ar deju un slidošanas šoviem. Manis pēc var nebūt nekas, taču aizvietojot ar ES programmām, jāatceras valodu aspekts," bija sašutusi Dagne.

​"Veciem ļaudīm bēda. "Man nav Latvijas TV ko skatīties," saka 85+. Gadiem skatās tematiskis raidījumus par veselību u.tml. krievu programmās. Dr. Apini RIGATV24 nesaprotot..." noskumusi komentētāja Burtniece.

​​"Pandēmija dod nepārvaramas blakus parādības," NEPLP lēmumu sarkastiski komentēja Anna Kononova.

​​"PSRS ir mirusi, lai dzīvo PSRS, tā domā NEPLP, kas slēdz piekļuvi alternatīviem informācijas avotiem? Kur viedokļu daudzveidība, kur plurālisms, kur domu dažādība?" taujāja lasītājs ar lietotājvārdu "cilveks444".

​​Tiesības uz retranslējamiem kanāliem bija kompānijai TEM LV, vienam no holdinga "Baltijas Mediju Aliance" uzņēmumiem .

Pērnā gada novembrī prokuratūra izvirzīja apsūdzības holdinga līdzīpašniekam Oļegam Solodovam par starptautisko sankciju pārkāpumu. Biznesmeni apsūdzēja par to, ka holdings retranslējis Latvijā kanālus, kuri pieder ES sankciju sarakstā iekļautajam Krievijas pilsonim Jurijam Kovaļčukam. Kanālu retranslācija aizliegta.

Zināms, ka Solodovs noslēdzis vienošanos ar prokuratūru, tas ir, viņš atzina vainu noziegumā un piekrita sodam. Tomēr puses vienojās, ka lieta netiks izskatīta tiesā un publiski nav iespējams noskaidrot incidenta faktus.

Nesen raidījuma "Nekā personīga" žurnālistiem kļuva zināms, ka vienošanās stāsies spēkā tuvākajā laikā. Domājams, tāpēc pēckšņi parādījusies pirms vairākām nedēļām nodibinātā firma "FoxVision", kas gatava nākotnē pārstāvēt Krievijas telekanālus. Jaunais uzņēmums vēstulēs "Tet", "Baltcom" un citiem operatoriem lūdzis noslēgt līgumus ar to.

Pagaidām nav zināms, kas ir Krievijas televīzijas jaunais pārstāvis "FoxVision" un vai patiešām tam ir visi nepieciešamie dokumenti, kas ļauj uzņēmumam īstenot savas pilnvaras. Vienīgais valdes loceklis, kā arī vienīgais īpašnieks ir bijušais Rīgas domes deputāts Vadims Baraņņiks.

77
Tagi:
televīzijas kanāli, krievu valoda, sociālie tīkli, nacionālpatrioti
Pēc temata
"Koronavīruss bez latviešu valodas neizplatās": Ušakovs par krievu telekanālu slēgšanu
Latvija uz gadu aizliegusi RTR retranslāciju valsts teritorijā
KF ĀM: ar izdomātu ieganstu Lietuva aizliedz Krievijas telekanālu
Kā būtu ar krievu tiesībām Latvijā? Zaharova atgādināja par spriedumu Navaļnijam
Highly likely latviešu gaumē: EDSO informēta par Latvijas pretenzijām Krievijas medijiem
Latvijas izglītības ministre Ilga Šuplinska, foto no arhīva

Latviešu valoda ir apdraudēta kaut kas nav kārtībā ar izglītības reformu

4
(atjaunots 20:05 28.02.2021)
Pedagogi no jauna lūdz Saeimas deputātus pievērst uzmanību izglītības reformai Latvijā un ministres Ilgas Šuplinskas darbībai. Pēc viņu domām, politiķes soļi apdraud latviešu valodas pastāvēšanu.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Pedagogi ir noraizējušies par mācību stundu skaitu, kas skolās atvēlēts latviešu valodas un literatūras apgūšanai – to ir pārāk maz. Šī iemesla dēļ Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) vērsusies ar atklātu vēstuli pie Saeimas deputātiem, vēsta Bb.lv.

Skolotāji aicina Saeimas deputātus veidot konstruktīvu dialogu ar profesionāļiem, lai novērtētu izglītības ministres Ilgas Šuplinskas virzīto kompetenču izglītības reformu.

Izrādās, cietusi arī latviešu valoda, kamēr valstī vajāja krievu valodu, un tagad valsts valodai draud briesmas. Divas stundas nedēļā latviešu valodas un literatūras apgūšanai (430 stundas trīs gadu laikā) skolotāji uzskata par nepietiekamām, lai skolēni varētu apgūt priekšmetus šajā valodā. Vēl vairāk, pedagogi ir pārliecināti, ka tādi ierobežojumi kaitē valodas attīstībai.

Skolotāji norāda, ka reforma pārvērtusi latviešu valodu par atsevišķu elementu apmācībām ārpus konteksta, lai arī agrāk tā bija sistēma. Tagad uzmanība tiek pievērsta tekstam. Speciālisti uzskata, ka steidzami jāatjauno sistemātiska pieeja.

Pedagogi uzsver, ka skolēniem jāiepazīst gan pasaules, gan latviešu literatūras klasiķi, jāgūst priekšstats par literatūru kā mākslu, kas iekļaujas noteiktā ērā un kontekstā.

Tāpat nepieciešams, lai skolotājam būtu iespēja modināt skolēnu interesi par jaunāko literatūru, likt aptvert, ka labas literatūras lasīšana nozīmē dalību saturīgā dialogā par svarīgām un aktuālām lietām, jo literatūra ir nozīmīga latviešu identitātes daļa.

Skolotāji runā par teorētisko zināšanu nepieciešamību, atgādina par grāmatu un mācību līdzekļu zemo kvalitāti. Pēc viņu domām, mācību grāmatas tiek sagatavotas steigā, netiek ņemtas vērā to recenzijas.

Vārdu sakot, skolotāji aicina Saeimu risināt šo jautājumu, lai saglabātu Latvijas galveno bagātību – latviešu valodu.

Sūdzība nav pirmā

Jāpiebilst, ka jau iepriekš LIZDA nāk klajā ar pretenzijām par Šuplinskas darbībām. 2020. gada novembrī arodbiedrība paziņoja, ka vēlas panākt politiķes demisiju.

Arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga paskaidroja, ka ārkārtējās situācijas režīma apstākļos skolotājiem izvirzītas neadekvātas prasības. Viņa piezīmēja, ka izglītības jaunā satura ieviešanai trūkst kvalitatīvu mācību līdzekļu un informācijas tehnoloģiju, bet tālmācības gan skolēniem, gan skolotājiem notiek īpaša stresa apstākļos, un tas ietekmē izglītības kvalitāti.

Tiek ignorētas arī pirmskolas izglītības pedagogu vajadzības, netiek risināts finansējuma trūkuma jautājums augstākās izglītības un zinātnes vajadzībām. Un šajos apstākļos, norādīja Vanaga, ministre plāno līdz gada beigām (2020. gada) apstiprināt valdībā paaugstinātas prasības darba kvalitātei. Ja skolotājs tās neizpildīs, viņa alga tiks samazināta par 20%, bija sašutusi Vanaga.

Toreiz skolotāju prasības par ministres demisiju atbalstīja "Saskaņa", taču nekāda demisija nenotika.

Iespējams, skolotāji nolēmuši "spēlēt uz visu banku", sūdzoties par to, ka Šuplinska cenšas iedzīt kapā latviešu valodu, ja politiķi ignorē visas pārējās piezīmes.

4
Tagi:
Ilga Šuplinska, latviešu valoda, izglītība
Pēc temata
"Sankciju" lieta Latvijā: kad civilā tērpti aģenti ieradīsies pie Šuplinskas?
Šuplinska: vai nu skolēni nēsā maskas, vai arī visi pāriet pie "tālmācībām"
Skolotāju arodbiedrība ir gatava pieprasīt Šuplinskas demisiju
Skolotāji Rīgā pamet darbu Covid-19 dēļ: Šuplinska uzskata, ka nauda nelīdzēs
Alkohola tests, foto no arhīva

Sodiem nav jēgas: IeM grib atjaunot arestu par braukšanu reibumā

9
(atjaunots 15:00 28.02.2021)
Ir jāpieņem stingrāks sods par sēšanos pie stūres alkohola reibumā – soda naudas problēmu neatrisina, paziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens.

RĪGA, 28. februāris - Sputnik. Latvijā jāatjauno administratīvā aresta pielietošana sodam par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā, paziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, vēsta rus.tvnet.lv.

Administratīvais arests, jeb brīvības atņemšana uz laiku līdz 15 diennaktīm, 2020. gada 1. jūlijā tika svītrots no pasākumiem, kas tiek vērsti pret iereibušiem autovadītājiem. Patlaban par braukšanu dzērumā tiek piespriests sods līdz 2 tūkstošu eiro apmērā, kā arī autovadītāja tiesību atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.

Ģirģens uzskata, ka situācija ar iereibušajiem autovadītājiem ir katastrofāla un aicināja no jauna ieviest iespēju pielietot administratīvo arestu cīņai ar sēšanos pie stūres reibumā. Ministrs konstatēja, ka ar sodiem problēmu atrisināt neizdosies: lai ietekmētu dzērājšoferus, sodu politikai jābūt efektīvai un konsekventai.

Latvijas valstij jāmeklē efektīvi risinājumi iereibušu braucēju problēmas risināšanai, norāda arī Valsts policijas priekšnieka vietnieks Normunds Krapsis.

Viņš uzsvēra, ka arests vairs netiek piemērots, bet tendence nav pozitīva. Pēc viņa domām, tas ir viens solis līdz traģēdijai, jo iereibis vadītājs ir potenciāli bīstams.

Iepriekš jau vēstīts, ka 2020. gadā Latvijā reģistrēti 733 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti iereibuši vadītāji. Par vadīšanu alkohola reibumā noformēti protokoli pret 2789 cilvēkiem, un 211 protokoli – par vadīšanu narkotiku reibumā.

Gadu iepriekš aizturēto iereibušo automīļotāju skaits sasniedza 3,5 tūkstošus cilvēku, pie tam trešā daļa no ceļu inspekcijas darbinieku apturētajiem vadītājiem jau zaudējuši tiesības par tādu pašu pārkāpumu.

9
Tagi:
automašīnas, IeM, Sandis Ģirģens
Pēc temata
Korekcijas kursi: Latvijā tiks pārskatīts sods dzērājšoferiem
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda
Diennakts laikā Latvija notikuši 100 CSNg, ir bojāgājušie
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro

Krievija palaidusi satelītu "Arktika M" planētas novērošanai

0
(atjaunots 20:10 28.02.2021)
Vēlāk orbītā tiks nogādāts vēl viens satelīts "Arktika M". Aparāti nodrošinās Zemes virsmas un Ziemeļu Ledus okeāna jūru monitoringu cauru diennakti.

28. februāra rītā no Baikonuras kosmodroma startēja nesējraķete "Soyz 2.16" ar satelītu "Arktika M". Satelīta masa- 2,2 tonnas, aprēķinātais ekspluatācijas laiks – septiņi gadi.

Uz satelīta uzstādīts helioģeofiziskais aparatūras komplekss, kas dod iespēju kontrolēt un prognozēt Saules aktivitāti un radiāciju Zemei tuvējā kosmiskajā telpā, kā arī aparatūra meteoroloģiskās informācijas un signālu retranslācijai no starptautiskās kosmiskās meklējumu un glābšanas sistēmas KOSPAS-SARSAT avārijas radiobākām.

Otro satelītu "Arktika M" plānots palaist 2023. gadā.

0
Tagi:
kosmoss, Krievija
Pēc temata
"Uzvaras Raķete" gatavojas startam Baikonurā
Pirmais "Sojuz" lidojums pēc avārijas: kadri no Baikonura un SKS
Krievija pirmo reizi palaidusi nesējraķeti "Sojuz" pēc negadījuma Baikonurā
No Baikonuras kosmodroma startē kosmosa kuģis "Sojuz MS -04". Tiešraide