ECT

Latvijas specdienestu roku darbs: aktīvists no ECT saņēmis jau uzplēstu aploksni

141
(atjaunots 09:12 03.02.2021)
Eiropas cilvēktiesību tiesa lūdza Degi Karajevu līdz 15. janvārim iesniegt dokumentus, kas apstiprinātu: viņa bērns apmeklē bērnudārzu, taču vēstuli aktīvists saņēma tikai 2. feburārī – bojātu un bez zīmogiem.

RĪGA, 3. februāris — Sputnik. Aktīvists Degi Karajevs saņēmis atbildi no ECT par prasību jautājumā par pirmskolu izglītības pārvešanu uz latviešu valodu. Tā nokavējusies vismaz par divām nedēļām, bojātajā aploksnē bez zīmogiem ar nosūtīšanas vai saņemšanas datumu. Karajevs uzskata, ka pie sūtījuma "pastrādājuši" Latvijas specdienesti.

"Saņēmu atbildi no Eiropas cilvēktiesību tiesas par prasību jautājumā par pirmskolu izglītības pārvešanu uz latviešu valodu. Varat uzskatīt, ka esmu pārlieku aizdomīgs vai pat prātā jucis, taču tas nekādi nemainīs faktu, ka saņēmu saplēstu un aizlīmētu vēstuli bez viena vienīga zīmoga ar nosūtīšanas vai saņemšanas datumu un ar nokavēšanos vismaz par divām nedēļām.

Un kas bija iekšā? Ieksā – brīdinājums par to, ka lieta tiks pārtraukta, ja es līdz 15. (!) janvārim (!) nenosūtīšu izziņu, kas apstiprina, ka bērns apmeklē bērnudārzu šajā mācību gadā! Atkārtošu – vēstuli saņēmu šodien – 2021. gada 2. februārī. Kā lai pierādu un pamatoju šo objektīvo iemeslu? Kāpēc vēstule bija atplēsta? Esmu pārliecināts, tostarp arī neveiklās rīcības dēļ, ka tas ir Latvijas specdienestu roku darbs," Karajevs pastāstīja savā lapā Facebook.

Viņš lūdza citus vecākus, kuri iesknieguši sūdzības ECT, pastāstīt, vai viņu iesniegumi pieņemti un viņi saņēmuši apstiprinājumus.

2020. gada jūnijā Latvijas Satversmes tiesa atzina par Konstitūcijai atbilstošiem Ministru kabineta noteikumus, kuri nosaka: latviešu valoda ir galvenā ikdienas saziņas valoda bērniem no piecu gadu vecuma Latvijas pirmsskolas izglītības iestādēs.

Runa ir par valdības pieņemto normu, kas nosaka – no 2019. gada 1. septembra pirmsskolas iestādēs bērniem no 5 gadu vecuma galvenajai rotaļu valodai jābūt latviešu valodai, izņemot pasākumus, kas organizēti mazākumtautību valodas vai etniskās kultūras apgūšanai (MK noteikumi Nr. 716).

Piedevām maijā Saeima apstiprināja Nacionalās apvienības iesniegtos grozījumus, saskaņā ar kuriem visām pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādēm valstī tagad jānodrošina mācību programmas latviešu valodā.

141
Tagi:
Eiropas cilvēktiesību tiesa, Latvija
Pēc temata
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Latviešu valoda ir, bet vietu nav: NA domā, kā atrisināt Rīgas bērnudārzu problēmu
Tieši nesaka, bet mērķis ir skaidrs: Mitrofanovs par pārmaiņām Rīgas bērnudārzos
Degi Karajevs: 1. septembrī krievu pirmklasniekus gaida šoks
Premjerministrs Krišjānis Kariņš, foto no arhīva

Latvija nemainīs politiku attiecībās ar krieviem: ko premjers saskatījis ES rezolūcijā

2
(atjaunots 20:47 06.03.2021)
Premjerministrs Krišjānis Kariņš uzskata, ka Eiropas Padomes slēdzieni par mazākumtautību stāvokli Latvijā kopumā esot "pozitīvi", lai arī trīs ceturtdaļas rezolūcijas sastāda detalizēta kritika.

RĪGA, 7. marts — Sputnik. Neskatoties uz Eiropas Padomes plašajām kritiskajām piezīmēm, Latvijas valdība neplāno mainīt politiku attiecībās ar mazākumtautībām. Vēl vairāk, valdība pat nav pamanījusi nekādu īpašu kritiku. Latvijas ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa komentāru saņēma kanāls LTV7.

Premjers pastāstīja, ka vēl nav izlasījis visu Eiropas Padomes rezolūciju, tomēr iepazinies ar galvenajiem postulātiem un uzskata, ka kopumā tie esot pozitīvi.

Kariņš atklāja, ka valdība neplāno mainīt politiku: valsts esot atvērta visām tautībām un etniskajām grupām. Tomēr Latvijas pamats ir un paliek latviešu valodas lietojums un kultūras attīstība.

Rezolūcijā patiešām izcelti daži pozitīvi aspekti mazākumtautību stāvoklī, piemēram, daudzu kultūras iestāžu tīmekļa vietņu versijas krievu valodā, nepilsoņu skaita samazināšanās un pieprasījuma saglabāšanās mācībām mazākumtautību valodās. Tomēr trīs ceturtdaļas dokumenta aizņem dažādu politikas aspektu kritika attiecībās ar nelatviešiem.

Tomēr arī Latvijas Ārlietu ministrija savā paziņojumā akcentēja tieši pozitīvos aspektus un vienīgi pieminēja EP kritiskās piezīmes un ieteikumus. Diplomāti uzsvēra, ka rezolūcija ir vienīgi ieteikums. Spriežot pēc šīs informācijas presei un premjerministra izteikumiem, nekādas darbības no valdības puses EP rezolūcijas kontekstā valstī nav gaidāmas.

EPPA loceklis, Saeimas Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja vietnieks Boriss Cilevičs uzsvēra, ka valdība ir atbildīga par starptautisko saistību izpildi.

"Ja valsts neseko šiem ieteikumiem, tā vienkārši demonstrē, ka neciena Eiropas standartus. Lēmums ir jūsu ziņā," teica Cilevičs.

Iepriekš vēstīts, ka 3. martā publicēta Eiropas Padome publicēja rezolūciju pēc kārtējā monitoringa raunda, kurā vērtēti Latvijas panākumi Vispārējās konvencijas par nacionālo minoritāšu aizsardzību izpildes jomā. Dokumentā iekļautas konkrētas rekomendācijas Latvijas valdībai, tostarp arī pārskatīt valodas prasības un nodrošināt piekļuvi izglītībai mazākumtautību valodās.

2
Tagi:
Cilevičs, Krišjānis Kariņš, ES, diskriminācija, krievvalodīgie, Latvija
Pēc temata
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?
Kuzins: politika iejaukusies CVK lēmumā par referendumu par izglītību krievu valodā
Krievu valoda, nepilsoņi, pensijas, Saeimas atlaišana… Vai Latvijā atgriežas referendumi
Lavrovs salīdzināja krievvalodīgo diskrimināciju Baltijā ar XXI gadsimta aparteīdu
Šņabja glāzīte, foto no arhīva

"Vakcīnas var droši apvienot ar alkoholu": Manavakcina.lv tvīts radījis skandālu

34
(atjaunots 00:02 06.03.2021)
Sociālo tīklu lasītāji beidzot novērtējuši Latvijas Veselības ministrijas pūles. Tiesa, viņus iepriecinājuši nevis vakcinācijas tempi, bet gan ziņa, ka vakcīnu Covid-19 profilaksei var apvienot ar alkohola lietošanu.

RĪGA, 6. marts — Sputnik. Pagaidām Latvija diemžēl nekādi nevar palepoties ar vakcinācijas rezultātiem un teicami organizētu procesu. Regulāru kritikas devu par efektīva darba trūkumu saņem gan Vakcinācijas birojs, gan platforma Manavakcina.lv.

Tomēr laba ziņa nākusi no citas puses – Manavakcina.lv speciālisti atbildēja uz jautājumu par vakcīnas un alkohola apvienošanu – izrādās, tas daudziem ir aktuāls. Tvīts sacēla kājās sociālos tīklus un radīja sarkastisku smīnu un strīdu vētru.

"Saņēmām jautājumu no kāda portāla: vai tiesa, ka nedrīkst lietot alkoholu veselu mēnesi pēc Covid-19 potes? Atbildam: Uztraukumam nav pamata, visas Latvijā apstiprinātās vakcīnas pret Covid-19 var droši apvienot ar alkohola lietošanu. P.S. Tomēr visu ar mēru! " viņi paziņoja savā lapā Twitter.

​Tāds drosmīgs paziņojums samulsināja pat mediķus.

"Nevis drīkst apvienot, bet gan alkohola lietošana neietekmē imunitātes veidošanu. Taču ieteikums ir vismaz dienu pirms un dažas dienas pēc vakcīnas atturēties no alkohola lietošanas. Diezgan "drosmīgs" tvīts, lai neteiktu citādāk," precizēja pazīstamais reanimatologs, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis.

​Citi lasītāji uztvēra ziņu ar ļaunu sarkasmu.

"Tās ir lieliskas ziņas. Patiesi. Bet lai laime būtu pilnīga, ir jāzina sekojošais - vai vakcīnu var apvienot ar staigāšanu pa plānu ledu un kūlas dedzināšanu?" taujāja lasītājs ar lietotājvārdu Latvietis Vidējais.

​​"Kad vakcināciju organizē nevis ārsti, bet pasākumu vadītāji," pasmīnēja Eva Estere.

​​"Centība ir laba lieta, humors arī. Bet šoreiz kaut kā grūti pasmaidīt," konstatēja Jānis Bērziņš.

​​"Premjera parlamentārā sekretāre šodien sacīja, ka valdība grib veidot pozitīvāku komunikāciju par pandēmiju. Šī ziņa laikam ir pirmais mēģinājums," pieļāva Gundars Gūte.

​​"Beidzot redzu, ka birojs strādā," secināja komentētājs Akmentiņš.

​Atgādināsim, ka vakcinācijas tempi Latvijā ir zemākie Baltijas valstīs un vieni no zemākajiem ES. Pandēmija nav beigusies, un Latvijas iedzīvotājus, iespējams, gaida jauni ierobežojumi. Ar katru nedēļu Latvijā aug jaunā "britu" paveida infekcijas gadījumu skaits, tāpēc epidemiologi iesaka valdībai padomāt par jauniem pasākumiem cīņā ar pandēmiju.

34
Tagi:
sociālie tīkli, vakcīna, vakcinācija, Latvija
Pēc temata
"Tur ir trakomāja": Paulu pārdomāja vakcinēt februārī
"Politiska pašnāvība": sociālajos tīklos skan kritika par VIP vakcināciju
Uzmanību, krāpnieki: nezināmas personas sūta vēstules ar aicinājumu vakcinēties
Veselības ministrija sagatavojusi bezprecedenta vakcinācijas plānu