Ienākumi, dzīves apstākļi veselība: Latvijā startēja globālā iedzīvotāju aptauja

50
(atjaunots 08:16 31.01.2021)
Latvijas Centrālā statistikas pārvaldei uzdos jautājumus par ienākumiem, mājokļa apstākļiem, veselības stāvokļa pašvērtējumu aptaujas ietvaros, kam jāaptver tūkstošiem mājsaimniecību.

RĪGA, 31. janvāris - Sputnik. Sestdien, 30. janvārī, Latvijā startēja ikgadējā iedzīvotāju aptauja, ziņo Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) mājaslapa.

Latvijas iedzīvotājiem uzdos jautājumus par viņu ienākumiem, par to, kādos apstākļos viņi dzīvo, kā arī palūgs novērtēt savas veselības stāvokli.

Īpašu uzmanību sola pievērst bērnu labklājībai - noskaidrot, vai viņiem ir piekļuve medicīniskajiem pakalpojumiem, vai vecākiem pietiek līdzekļu bērnu apavu un apģērbu iegādei, vai ikdienas rūpes dod iespēju veltīt bērniem pietiekamu laiku. Un tas nav pārsteidzoši, jo saskaņā ar Paula Stradiņa universitātes pētījumu, visvairāk no Covid-19 krīzes cietuši strādājošie, cilvēki ar zemiem ienākumiem un ģimenes ar bērniem.

Kopumā CSP vēlas aptaujāt 8000 mājsaimniecību no Latvijā esošajiem 850 000.

Piedalīties aptaujā var tie, kuri saņēmuši vēstuli no CSP. Viņiem no 30. janvāra līdz 1. februārim būs jāaizpilda aptaujas anketa CSP vietnē csb.gov.lv.

Ja respondents nebūs aizpildījis anketu tiešsaistē, no 15. marta līdz 30. jūnijam ar viņu sazināsies CSP pārstāvji - pa tālruni vai klātienē, ja ļaus epidemioloģiskā situācija.

Ja rodas jautājumi, var ar CSP konsultantu sazināties pa bezmaksas tālruni 8000 8811 darba dienās no plkst. 10.00 līdz 18.00 vai rakstīt uz e-pastu silc@csb.gov.lv. Respondentu konfidencialitāte ir garantēta.

Centrālā statistikas pārvalde vērš uzmanību, ka pandēmijas periodā ir īpaši svarīgi piedalīties aptaujā, lai valdībai un vietējām pašvaldībām būtu iespēja novērtēt, kā Covid-19 pandēmija ietekmēja Latvijas iedzīvotāju labklājību.

Tāpat jāpievērš uzmanība tam, ka metodika, pēc kuras tiek veikta šī izpēte, tiek izmantota visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kur šādas aptaujas notiek katru gadu.

Latvijas bagātākās un trūcīgākās ģimenes

Tiek atzīmēts, ka 2019. gadā, salīdzinot ar 2018. gadu, mājsaimniecību ienākums Latvijā palielinājās par 6,8%, sasniedzot 583 eiro uz vienu ģimenes locekli mēnesī. Iedzīvotāju ienākumi pieauga daudz lēnāk nekā iepriekšējos gados, kad tie palielinājās attiecīgi par 11,7% 2018. gadā un 11,8% 2017. gadā.

2019. gadā ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli trūcīgākajās mājsaimniecībās (pirmajā kvintiļu grupā) bija 203 eiro mēnesī, bet turīgākajās mājsaimniecībās (piektajā kvintiļu grupā) - 1290 eiro mēnesī.

Kvintiļu grupa ir viena no piecām populācijas grupām, kur katra grupa ir izveidota, sakārtojot mājsaimniecības augošā secībā pēc to rīcībā esošā ienākuma uz vienu mājsaimniecības locekli un secīgi sadalot populāciju piecās pēc mājsaimniecību skaita vienādās grupās (pa 20%katrā grupā), kur pirmā kvintiļu grupa ietver mājsaimniecības ar zemākajiem ienākumiem, bet piektā kvintiļu grupa ietver mājsaimniecības ar augstākajiem ienākumiem.

Līdz ar nabadzīgāko (1. un 2. grupas) ienākumu straujāku pieaugumu, ienākumu nevienlīdzība nedaudz samazinājās. 2019. gadā visbagātāko iedzīvotāju ienākums bija 6,3 reizes lielāks nekā visnabadzīgāko iedzīvotāju ienākums, kas ir par 0,2 procentpunktiem mazāk nekā 2018. gadā, kad šī plaisa ieņēmumos bija 6,5 reizes.

Džini koeficients (to izmanto, lai mērītu ienākumu nevienādo sadalījumu) pērn bija 34,5%, kas ir par 0,7 procentpunktiem mazāk nekā 2018. gadā, kad tas sasniedza 35,2%.

2019. gadā 407 000 jeb 21,6% Latvijas iedzīvotāju atradās uz nabadzības sliekšņa, tas ir par 1,3 procentpunktiem mazāk nekā 2018. gadā.

50
Tagi:
aptauja, veselība, ienākumi
Pēc temata
Tiesībsargs pieprasa strauju minimālās algas pieaugumu
Pensionāri grasās izvirzīt virkni prasību valdībai un Saeimai
Tiesībsargs pieprasa palielināt minimālos ienākumus Latvijā un draud vērsties tiesā
Nodokļu reforma – kārtējais veids aptīrīt latviešus
 Tallink

Prāmja maršrutā Rīga-Stokholma šogad nebūs

13
(atjaunots 19:30 14.05.2021)
Iespējams, šogad tiks atsākta kuģu satiksme starp Rīgu un Helsinkiem, taču maršrutā Rīga-Stokholma tā netiks nodrošināta.

RĪGA, 14. maijs — Sputnik. Igaunijas prāmju operators "Tallink Grupp" šogad nenodrošinās pārvadājumus maršrutā Rīga-Stokholma, ziņo Mixnews.lv.

Kā skaidroja "Tallink Grupp", tas galvenokārt ir saistīts ar esošajiem ceļošanas ierobežojumiem abās valstīs. Pandēmijas dēļ apturētie regulārie reisi starp Latvijas un Zviedrijas galvaspilsētām pagaidām nav atjaunoti, veikti tikai speciālie reisi.

Kas attiecas uz Rīga-Helsinki maršruta atsākšanu, uzņēmums cer uz epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, kā arī abu valstu valdību lēmumiem par ceļošanas ierobežojumiem.

"Lēmumiem būtu jābūt skaidriem līdz jūnija sākumam, citādi maršruta Helsinki-Rīga atjaunošana šovasar varētu būt ļoti sarežģīta," uzskata "Tallink Grupp" pārstāvji.

Satiksmi starp Rīgu un Stokholmu "Tallink Grupp" aizsāka 2006. gadā. No 2014. gada augusta kursē viens prāmis – 1989. gadā būvētā "Isabelle". 2016. gada decembrī tam pievienojās prāmis "Romantika", kas būvēts 2002. gadā.

13
Tagi:
prāmis
Pēc temata
Uzreiz pēc prāmjiem Tallink zaudē savas viesnīcas: Rīgā slēgs vēl vienu viesnīcu

Minimālās sociālās iemaksas neatcels: kādas izmaiņas gaidāmas no 1. jūlija

26
(atjaunots 18:04 14.05.2021)
Darba ņēmējiem, kas strādā mazāk nekā pilnu slodzi un saņem mazāk par minimālo algu, sociālās iemaksas būs jāveic no pilnas minimālās algas, kas sastāda 500 eiro.

RĪGA, 14. maijs — Sputnik. Neskatoties uz uzņēmēju organizāciju iebildumiem, no šī gada 1. jūlija tiks ieviestas minimālās sociālās iemaksas, apstiprināja finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis, raksta laikraksts Diena.

Pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas paredz samazināt sociālās iemaksas par vienu procentpunktu, kā arī nosaka minimālās iemaksas personām, kuru alga nesasniedz minimumu, arī pašnodarbinātajiem.

Saskaņā ar apstiprināto likumprojektu, sākot ar 1. jūliju, minimālais obligātais sociālais nodoklis būs 170 eiro mēnesī no minimālās algas 500 eiro apmērā. Ja darba ņēmēja reālie ienākumi būs zemāki par minimālo algu, starpību starp faktiski samaksāto sociālo nodokli un summu 170 euro nāksies piemaksāt darba devējam (vai pašnodarbinātajam – par sevi). Ja pašnodarbinātā ienākumi nesasniedz minimālo algu, viņam jāsamaksā sociālais nodoklis 10% apmērā no gūtajiem ienākumiem.

No minimālās sociālās iemaksas samaksas ir atbrīvotas dažas darbinieku kategorijas, tostarp tie, kuri sasnieguši pensijas vecumu, kuriem ir bērni vecumā līdz 3 gadiem, 1. un 2. kategorijas invalīdi, kā arī tie, kuri strādā pie ārvalstu darba devēja.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2020. gada decembrī 6% no visiem darba ņēmējiem saņēma atalgojumu līdz 200 eiro, bet 8% – no 200 eiro līdz 400 eiro.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) nosūta Saeimas Tautsaimniecības komisijai vēstuli ar aicinājumu atlikt šo jauninājumu. LTRK vadītājs Jānis Endziņš un Latvijas Darba devēju konfederācijas eksperts Pēteris Leiškalns uzskata, ka jaunā sociālo iemaksu veikšanas kārtība sarežģīs uzņēmēju stāvokli, kas cietuši no pandēmijas Covid-19.

Taču finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis uzsver, ka tāda "pareizā" laika, kad ieviest minimālās sociālās iemaksas, nebūs nekad, līdz ar to nav pamata atlikt to spēkā stāšanos no 1. jūlija.

26
Tagi:
apdrošināšana, Uzņēmēji, iemaksas
Pēc temata
CSP: 2020. gadā vidējā alga pieauga par vairāk nekā 6 procentiem
Latvijas Ekonomikas ministrija var turpināt īpaši cietušo uzņēmumu atbalstu
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Atbalsts beidzies: valdība vairs neaizsargās parādniekus
Krievija

Krievija publicējusi nedraudzīgo valstu sarakstu: ES bažas apstiprinājušās

0
(atjaunots 08:51 15.05.2021)
Krievijas valdība apstiprinājusi nedraudzīgo valstu sarakstu un noteikusi kārtību to mijiedarbībai ar pilsoņiem Krievijas teritorijā.

RĪGA, 15. maijs - Sputnik. Krievijai nedraudzīgo ārvalstu sarakstā iekļautas ASV un Čehija – par to liecina valdības rīkojums, kas publicēts tiesiskās informācijas oficiālajā interneta portālā.

"Apstiprināt pielikumā iekļauto ārvalstu sarakstu, kas veic nedraudzīgas darbības pret KF, KF pilsoņiem vai Krievijas juridiskajām personām, pret kurām tiek pielietoti ietekmes (pretdarbības) pasākumi, kas noteikti KF prezidenta dekrētā no 2021. gada 23. aprīļa Nr. 243 "Par ietekmes (pretdarbības) pasākumu pielietošanu atbildei uz ārvalstu nedraudzīgām darbībām"," teikts dokumentā.

Krievijas valdība apstiprinājusi fizisko personu skaitu Krievijas teritorija, ar kurām minēto valstu diplomātiskās pārstāvniecības un konsulārās ietādes, valsts iestāžu pārstāvniecības un valsts iestādes var noslēgt darba līgumus, līgumus par darbinieku (personāla) darba sniegšanu un citus civiltiesiskos līgumus, uz kuru pamata rodas darba attiecības ar fiziskām personām, kas uzturas Krievijas teritorijā. Sarakstā iekļautas ASV (fizisko personu skaits – 0) un Čehija (fizisko personu skaits – 19).

Maija sākumā informācijas avots Briselē paziņoja RIA Novosti: pat vienas Eiropas Savienības dalībvalsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēja kā solis pret visu ES.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību," teica avots Eiropā.

Viņš norādīja, ka Brisele vēl nav lēmusi par to, kāda būs reakcija par iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam atzīmēja, ka patlaban Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā. Lavrovs uzsvēra, ka valsts tiek iekļauta sarakstā uz dziļas analīzes pamata, un brīdināja, ka saraksts, iespējams, tiks periodiski papildināts.

0
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu