Lielveikals Rīgā, foto no arhīva

"Zvanu pārdevējam, kurš atrodas blakus": "kovida šopinga" farss

60
(atjaunots 16:41 28.01.2021)
Muļķīgie tirdzniecības ierobežojumi, kuru mērķis ir ierobežot koronavīrusa izplatību, liek iedzīvotājiem jsuties kā komēdijas šova varioņiem.

RĪGA, 28. janvāris — Sputnik. Tirdzniecības ierobežojumi, ņemot vērā koronavīrusa izplatību, radījuši asu kritiku un vētrainas diskusijas.

Sociālo tīklu apmeklētāji stāsta, ka daudzas tirdzniecības vietas Latvijā jau pielāgojušās ierobežojumiem un turpina darbu. Taču tagad preču iegādes process vairāk atgādina komisku šovu.

"Kovidlaika iepirkšanās šarms. Zvanu veikalā pārdevējam, kurš no manis atrodas 1 metra attālumā, un nopietnā balsī veicu pasūtījumu, lai varētu nopirkt datoram vadu, kas jau nolikts uz letes. Kaut kas no Monty Python, tikai realitātē," savus iespaidus Twitter atklāja Lauris Lizbovskis un piebilda, ka tobrīd veikalā bijis viens pats, tomēr pārdevējs licis viņam paņemt grozu, lai kontrolētu pircēju skaitu.

​Spriežot pēc plašā komentāru klāsta, "jauno realitāti" veikalos paspējuši izbaudīt daudzi iedzīvotāji.

"Kā jau visu laiku saku - valdības apzināta ņirgāšanās par cilvēkiem, kam nav sakara ar Covid - vienkārši slimi," sašutis piezīmēja Uldis Varnevičs.

​"30 minūtes stāvu veikalā, lai veiktu pasūtījumu tā interneta veikalā un apmaksu interneta bankā. Rādu telefonu pārdevējam, kad apmaksa aizgājusi. Saņemu preci. Traģikomēdija," par savu "attālināto" pirkumu pieredzi pastāstīja Arturs Kļaviņš.

​"Vakar bija jāparemontē darbagalds, vajadzīga gumijas blīve, aizbraucu uz Rīgu, specveikalu, rinda ārā, kādu pusstundu nogaidīju, līdz tiku iekšā, bet nopirku. Padomāju – a ja nu ārā būtu -20? Būtu traki," atcerējās komentētājs riekstiņš.

​"Čoms pirka datoram detaļu, veikalā prasa vai ir? Pārdevējs saka zvani, sarunāsim. Šis iziet ārā, uzzvana, atceraties tikko runājām, pārdevējs, labdien jā jā, atceros jūs, nāciet pēc 5 minūtēm, būs noteikti," komisku situāciju aprakstīja Jānis.

​"Priekš kam jāiet ārā? Man teica pazvanīt un pat jārunā nebija - tikmēr viņi noformēja, samaksāju un prece mana. Tik pajautāju, vai būs par iepakošanu jāmaksā, šamais pasmējās, ka te jau nav Depo, kur 0.50 par skoču un 3 euro par "iepakošanu"," Jānim ieteica Mārtiņš.

​"Jap, Drogās tā tiku pie roku krēma. Dabūju tel. numuru, izgāju no veikala (tā vajagot), piezvanīju, apjuku, ka paceļ tā pati pārdevēja dažu metru attālumā, iesaucos - ā, es jūs redzu, pēc tam dabūju stingru norādi nekad tā neteikt, jo sarunas noklausās. Pilnīgs kino," pastāstīja Zane.

​"Pildspalvas iegāde prasīja 15 min. Izvēlies - tad pildi anketu, pildspalva+paraksts, tad pārdevēja uz 10 min. pazūd- tad samaksā," par citu pārdevēju konspirāciju stāstīja Arturs Krūzkops.

​Spriežot pēc citu lasītāju komentāriem, tā var nopirkt teju vai katru preci – no apakšveļas līdz ziemas virsjakām.

"Kad viss ir farss, cilvēks vairs nezina, kas ir īsts. Tālāk var dzīvot tikai pēc instrukcijām. Uz to arī ejam," filozofiski secināja Eduards.

​Retumis izskanēja sašutums par to, ka tirgotāji pūlas pielāgoties jaunajām prasībām un, neskatoties uz ierobežojumiem, pārdod cilvēkiem vajadzīgās preces.

"Lai nečāpotu uz veikalu, aizliedza tirgot, bet, redz, atrodas gudrīši un tirgo tālāk. Ne jau likumā problēmas, bet mūsos pašos - cilvēkos. Paši veidojam šīs absurdās situācijas, paši pēc tam šausmināmies," uzskata Jolanta.

​"Likumiem jābūt loģiskiem. Neviens pat nav mēģinājis paskaidrot, ko tās lentas šķērsām plauktiem atrisina (ja veikalā tiek ierobežots pircēju skaits). Ja nu vienīgi novērš tautas domas no citām (lielākām?) problēmām. Vai mērķtiecīgi uzkacina politiķiem un ierēdņiem," Jolantai atbildēja Mārtiņš Opmanis.

​Atgādināsim, ka 21. janvārī valdība pieņēma lēmumu pagarināt ierobežojumus tirdzniecības jomā līdz 7. februārim. Līdztekus pagarināta arī "komandanta stunda" brīvdienās.

No 12. janvāra pieejamo preču sortiments paplašināts: tagad veikalos var nopirkt arī zeķes, zeķbikses, šalles, cepures, cimdus, līdzekļus virsmu tīrīšanai, lāpstas un elektropreces apkurei, kā arī pergamentu.

Likumprojekta anotācijā norādīts, ka saraksts pagarināts ar sezonas precēm un atsevišķām mājas un higiēnas precēm. Tirdzniecība internetā nav ierobežota.

Joprojām aizliegti skaistumkopšanas, pīrsinga un tetovēšanas pakalpojumi, sporta inventāra noma telpās un fotogrāfa pakalpojumi klātienē, kā arī ar izklaidi saistīti saimnieciski pakalpojumi klātienē.

60
Tagi:
tirdzniecība, ierobežojumi, valdība
Pēc temata
Bet pats pārkāpj? Kā Kariņš pats sevi iegāzis līdz matu galiņiem
Uz darbu var, pie ciemiņiem gan nē: kurp var doties vienā automašīnā
Policija nemedīs frizierus un manikīra meistarus: Rīgai nav resursu
Cilvēkiem ir reālas vajadzības: Latviju aicina atvērt veikalus
Ātrās palīdzības mašīna. Foto no arhīva

Trešais vilnis? Latvijā gaida koronavīrusa "britu" paveidu

5
(atjaunots 16:15 25.02.2021)
Iespējams, ka karantīnas prasību liberalizācijas plāni var tikt pārskatīti, ņemot vērā mediķu bažas par trešo Covid-19 vilni

RĪGA, 25. februāris— Sputnik, Dmitrijs Oļeinikovs. Trešo, "britu", Covid-19 vilni Latvijas mediķi sagaida divu – četru nedēļu lakā.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule savā lapā Twitter norādīja, ka Covid-19 trešais vilnis, kas sagaidāms martā, var izraisīt slimnīcu noslodzi. "Esam atsākuši gatavības paaugstināšanas pasākumus. Ir skaidrs - trešais uzliesmojuma vilnis ir sagaidāms 2-4 nedēļu laikā," atzīmē Cirpule. Pēc viņas vārdiem, Lieldienās slimnīcu noslodze varētu būt divas reizes augstāka nekā Ziemassvētkos, ja "britu" paveids attīstīs pašreizējos Eiropas scenārijus arī Latvijā.

Veselības ministrijas galvenais infekcionists Uga Dumpis arī atzīmē Twitter, ka koronavīrusa "britu" paveida izplatīšana Latvijā šķiet neizbēgama. "Kanādas, Izraēlas, Dānijas un UK pieredze rāda, ka tas nozīmēs vairāk uzliesmojumus bērnudārzos un skolās," viņš atzīme, piebilstot, ka ar to jārēķinās, ieviešot jaunus ierobežojumu atvieglojumus.

Atgādinām, ka iepriekš valdības sēdē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga jau ziņoja, ka koronavīrusa "britu" paveida iespējamās izplatīšanās rezultātā pacientu skaits slimnīcās var pieaugt trīs reizes. Tas nozīmē, ka hospitalizēto skaits var dubultot maksimālos janvāra rādītājus, kad slimnieku skaits stacionāros bija vairāk nekā 1200.

Komentējot atšķirības starp "britu" un "parasto" paveidiem, Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs iepriekš informēja, ka jau pēc mēneša "britu" vīrusa tips var kļūt par dominējošu Latvijā, taču pagaidām nav faktu, kas apstiprinātu tā īpašu bīstamību cilvēkam.

Valdības sēdē mediķi iebilda pret tajā izteiktiem priekšlikumiem, tai skaitā par ierobežojošo pasākumu mīkstināšanu, tostarp veikalu un skaistumkopšanas salonu atklāšanu. Iespējams, ka karantīnas prasību liberalizācijas plāni varētu tikt pārskatīti pēc tādu biedējošu skaitļu publikācijas.

5
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Latvija saņems 8400 Moderna vakcīnas devu
"Latvija stāv priekšā šausmīgam cunami": "britu" paveids izplatās arvien ātrāk
Zinātniece no Krievijas novērtēja PVO prognozi par pandēmijas pabeigšanas termiņiem
Pacientu šķirošana un policijas iejaukšanās: kas satrauc Latvijas iedzīvotājus
Romaškins

Eksperts izteica prognozi par to, kad gaidāma tūrisma atsākšana Latvijā un Eiropā

14
(atjaunots 10:21 25.02.2021)
Eiropas Savienības valstīm jāizstrāda vienota pieeja valstu robežu atvēršanai un tūrisma atsākšanai, piemēram, atļaut iebraukšanu vakcinētiem tūristiem vai cilvēkiem ar negatīvu Covid-19 testu.

RĪGA, 25. februāris — Sputnik. Tūrisma bizness Latvijā tika pamests likteņa varā, uzskata tūrisma operatora Tez Tour Latvia vadītājs Konstantīns Paļgovs. Pēc viņa teiktā, nozares pārstāvji Latvijā nesaprot varas iestādes mērķus attiecībā uz ierobežojumiem tūrisma nozarē. Paļgovs uzsvēra, ka tūrisma nozare nevar pastāvēt tādā nenoteiktībā, un nosodīja varas iestāžu attieksmi pret biznesu, kurš, pēc viņa vārdiem, rada līdz 10% darba vietu un veido 4% no Latvijas IKP.

Ir skaidrs, ka tūrisma nozares atjaunošanai nepieciešams daudz laika un nevar būt ne runas par šo gadu, paziņoja Sputnik Latvija tūrisma uzņēmuma "Deļfin" vadītājs Sergejs Romaškins.

"Runāt varētu par atjaunošanu ne agrāk kā 2022. -2023. gadā. Šāda aizkavēšanās vedīs ne tikai pie kolosāla krituma, bet arī pie atsevišķu nozares dalībnieku bankrotēšanas, jo divu gadu ilgus ierobežojumus praktiski nav iespējams pārdzīvot," norāda Romaškins.

Viņš atzīmēja, ka vairākās Eiropas valstīs valdība izmaksā bezdarbnieka pabalstu tūrisma jomas pārstāvjiem.

"Tūrisma biznesā algas veido lielu daļu no uzņēmuma izdevumiem, pārējais iet objektu infrastruktūras, piemēram, viesnīcu vai viesu namu uzturēšanai. Atsevišķās valstīs šiem mērķiem piešķir valsts subsidētos kredītus, taču jāsaprot, ka nav jēgas ņemt kredītu, ja nozare neatsāks darbu," brīdināja Romaškins.

Pēc eksperta vārdiem, Eiropas Savienības valstīm būtu jēdzīgi vienlaikus atvērt savas robežas.

"Neviena valsts negrib palikt rindas galā, kad uzsāks pieņemt tūristus. Latvijai Krievijas tūristi ir pat svarīgāki, nekā skandināvi, bet pagaidām mēs neredzam nekādu kustību šajā jomā. Runā daudz, parādās kādi datumi un reglamenti... Jābūt vienotai pieejai, piemēram, atļaut ieceļošanu vakcinētiem tūristiem vai cilvēkiem ar izziņu par negatīvu Covid-19 testu," noradīja Romaškins.

Iepriekš Latvijas tūrisma biznesa pārstāvji brīdināja, ka nozare var iziet uz pirmskrīzes rādītājiem tikai 2023. -2024. gadā, bet vairums kompāniju līdz šim brīdim vienkārši nenodzīvos. Pēc viņu vārdiem, kritums nozarē sasniedz 100%, un uzņēmēji vienkārši nesaprot, kā turpināt darbu šādos apstākļos.

Ромашкин обозначил сроки восстановления туризма в Латвии
14
Tagi:
koronavīruss, tūrisms, Eiropas Savienība
Pēc temata
Atbalsts uzņēmējiem: kā Latvija atmaksās 3 miljardus eiro?
Krievija ieviesa e-vīzu sistēmu: kāpēc tā nav pieejama
"Bardaks": tūrisma operatori nesaprot aizliegumu airBaltic lidojumiem
"Valdība stāsta muļķības": kāpēc Latvijai nav izredžu uz ekonomikas augšupeju