COVID-19

Kāds spēks ir sazvērestības teorijām Latvijā?

62
(atjaunots 22:05 22.01.2021)
Ienākusi prātā konspiroloģiska teorija? Apciemojiet mēru un palūdziet to gaisināt. Kāpēc speciālists uzskata, ka sazvērestības teorijas Latvijā nedarbojas.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Krievijas Tautsaimniecības un valsts dienesta akadēmijas antropoloģe Aleksandra Arhipova intervijā radio Baltkom pastāstīja, kāpēc sazvērestības teorijas Latvijā nav īpaši izplatītas.

Iepriekš tika publicēta informācija par to, ka skolu un pirmskolas izglītības iestāžu pedagogi nevēlas vacinēties pret Covid-19, ņemot vērā konspiroloģiskās teorijas, kas izplatījušās viņu vidū.

Tomēr eksperts paskaidroja, ka vispārēja aizraušanās ar sazvērestības teorijām Latvijai nav raksturīga, jo tā ir maza valsts un vara tajā nav tik lielā mērā attālināta no tautas, kā tas mēdz būt lielajās valstīs.

Apstiprinot savu viedokli, Arhipova pieminēja reitingu, ko izstrādājis Nīderlandes sociologs Gerts Hofsteds (Hofsteda kulturālo pārmaiņu tipoloģija). Tas paredz: jo tālāk vara no tautas, jo vairāk izdomu dzimst valstī.

"Jo tālāk viens no otra attālināti varas pārstāvji un pakļautie, jo mazāk viņi var pusdienot vienā ēdamtelpā, jo retāk pakļautais var uzdot jautājumu priekšniekam sapulces laikā, jo spēcīgāka ir varas distance. Jo sakrālāka un no cilvēkiem attālinātāka ir vara, jo mazāk to uztver kā cilvēku, jo mazāk mēs saprotam, kādi soļi ir paslēpti aiz varas pārstāvju vārdiem un darbībām. Jo vairāk mums gribas to izskaidrot. Un tad dzimst sazvērestības teorijas," paskaidroja eksperte.

Viņa paskaidroja: valstī, kur mēru var itin vienkārši sastapt uz velosipeda pilsētas ielās, sazvērestības teoriju rašanās iespēja ir daudz mazāka.

Tomēr jāatsauc atmiņā ar sabiedriskās domas pētījumu aģentūras SKDS aptaujas rezultāti, kas publicēti 2020. gada otobrī. Toreiz iedzīvotājiem apjautājās, ko viņi domā par koronavīrusa izcelsmi.

Noskaidrojās, ka katrs otrais aptaujātais uzskata: Covid-19 mākslīgi izgudrots laboratorijā. Tāpat atzimēts, ka lielākā daļa šīs versijas piekritēju ir cilvēki 55-63 gadu vecuma grupā ar zemāku izglītības līmeni. Tiesa, šo versiju atbalstīja arī 44% respondenti ar augstāko izglītību.

Japiebilst, ka teorijai par koronavīrusa izcelsmi laboratorijā biežāk tic strādnieki, pašnodarbinātie un mājsaimnieces, kā arī Latgales un Zemgales iedzīvotāji.

Rīgā, kur patiešām var sastapt mēru uz velosipēda, studenti un cilvēki 18-24 gadu vecuma grupā pārsvarā atbildēja, ka Covid-19 cilvēcei uzdāvājusi daba. Tas ir, vīruss no dzīvnieka pārgājis pie cilvēka. Vīrusa dabiskas izcelsmes teorijai Latvijā piekrita aptuveni 50% respondentu.

62
Tagi:
vakcīna
Pēc temata
Mediji raksta: Valsts latviešiem jau atņemta, tagad ņems īpašumu!
Protesti Rīgā: Latvijas varas patiesie ienaidnieki nav nedz masku nīdēji, nedz krievi
PVO komentēja ASV versiju par Covid-19 mākslīgo izcelsmi
Rīga

Tūrisms: ja gribat mūs izputināt, tad vismaz brīdiniet

3
(atjaunots 16:45 25.02.2021)
Lai gan Latvijas tūrisma bizness veido 10% no valsts IKP, pēdējā laikā tas jūt, ka nerūp valdībai.

RĪGA, 25. februāris — Sputnik. Tūrisma biznesa pārstāvji ir sašutuši par valdības attieksmi pret vienu no valsts galvenajām nozarēm, pastāstīja tūrisma operatora Tez Tour Latvia vadītājs Konstantīns Paļgovs radio Baltkom ēterā.

Saskaņā ar MK rīkojuma Nr.655 grozījumiem, no 11. līdz 25. februārim iebraukt valstī var tikai būtisku un neatliekamu iemeslu dēļ, tas attiecās uz visām Eiropas Savienības valstīm, Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīm, Šveici un Apvienoti Karalisti.

Otrdien, 23. februārī, Latvijas parlamenta valdības sēdes laikā tika apspriests jautājums par pilnvērtīgu satiksmes atjaunošanu ar visām valstīm.

Latvijas Satiksmes ministrijas vadītājs Tālis Linkaits piedāvāja izveidot "ceļošanas burbuli" starp Baltijas valstīm, Zviedriju un Somiju, kad beigsies masveida vakcinācija, kā arī apspriest digitālās "vakcinācijas pases" ieviešanu.

Latvijas premjers Krišjānis Kariņš piekrita tam, ka pienācis laiks domāt par to, kā Latvija sāks noņemt ierobežojumus un atklāties citām valstīm. Pie tam viņš atzīmēja, ka šo problēmu valsts nevar atrisināt patstāvīgi.

Pēc Paļgova domām, tūristi Latvijā vienkārši ir pamesti likteņa varā.

"Katra valsts, kas uzņem tūristus – Spānija, Ēģipte, Kanārijas salas, Grieķija, Bulgārija – ievieš pasākumus, lai ar tūristu nekas nenotiktu. Tāpat kā mūsu valstī tiek darīts viss, lai ceļotāji justos drošībā. 12 mēnešus kāds to visu izstrādā, raksta, pastumjot malā savu pamatdarbu. Bet kāds vienkārši iekāpj lidmašīnā un vienkārši lido. Un tā ir varas attieksme pret cilvēkiem, pret biznesu, kas būtībā rada līdz 10% darba vietu un veido 4% no valsts IKP. Ja neesam tik svarīgi, sakiet tad, kādi ir jūsu mērķi. Vai vēlaties slēgt šo biznesu? Vai nu sakiet vismaz, ka mēs nestrādāsim 6 mēnešus, jo jums ir tādas sajūtas," skaidroja Paļgovs.

Tāpat viņš piebilda, ka nesaprot, ko iegūst varas iestādes, pieņemot lēmumus par ierobežojumiem tūrisma biznesā.

"Mēs nevaram dzīvot piekārtā stāvoklī. Kādas ir jūsu prognozes? Ko jūs gribat sagaidīt? Lai sāktos paralēlais bankrots? Lai uzņēmēji neizturētu? Lai notiktu nelaimes gadījumi ar cilvēkiem, kuri neiztur spriedzi? Kāda ir jūsu argumentācija tam, ka jūs nevarat ļaut mums strādāt tāpat, kā strādā kaimiņi?" vaicāja Paļgovs.

Iepriekš Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas prezidents Vladislavs Korjagins paziņoja, ka valdība velti neatceļ aviopārvadājumu ierobežojumus un ka vienīgais lidojumu aizliegumu mērķis ir "piesegt sevi" pandēmijas apstākļos.

3
Tagi:
tūrisms
Pēc temata
Beigas tūrismam? Viensēta Krāslavas novadā demonstrē, ka tā nav
"Valdība stāsta muļķības": kāpēc Latvijai nav izredžu uz ekonomikas augšupeju
Iesakām pie mums nebraukt: kas gaida ceļotājus ES
Latvijā atļauts neievērot pašizolāciju, ieceļojot no Islandes
Ātrās palīdzības mašīna. Foto no arhīva

Trešais vilnis? Latvijā gaida koronavīrusa "britu" paveidu

5
(atjaunots 16:15 25.02.2021)
Iespējams, ka karantīnas prasību liberalizācijas plāni var tikt pārskatīti, ņemot vērā mediķu bažas par trešo Covid-19 vilni

RĪGA, 25. februāris— Sputnik, Dmitrijs Oļeinikovs. Trešo, "britu", Covid-19 vilni Latvijas mediķi sagaida divu – četru nedēļu lakā.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule savā lapā Twitter norādīja, ka Covid-19 trešais vilnis, kas sagaidāms martā, var izraisīt slimnīcu noslodzi. "Esam atsākuši gatavības paaugstināšanas pasākumus. Ir skaidrs - trešais uzliesmojuma vilnis ir sagaidāms 2-4 nedēļu laikā," atzīmē Cirpule. Pēc viņas vārdiem, Lieldienās slimnīcu noslodze varētu būt divas reizes augstāka nekā Ziemassvētkos, ja "britu" paveids attīstīs pašreizējos Eiropas scenārijus arī Latvijā.

Veselības ministrijas galvenais infekcionists Uga Dumpis arī atzīmē Twitter, ka koronavīrusa "britu" paveida izplatīšana Latvijā šķiet neizbēgama. "Kanādas, Izraēlas, Dānijas un UK pieredze rāda, ka tas nozīmēs vairāk uzliesmojumus bērnudārzos un skolās," viņš atzīme, piebilstot, ka ar to jārēķinās, ieviešot jaunus ierobežojumu atvieglojumus.

Atgādinām, ka iepriekš valdības sēdē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga jau ziņoja, ka koronavīrusa "britu" paveida iespējamās izplatīšanās rezultātā pacientu skaits slimnīcās var pieaugt trīs reizes. Tas nozīmē, ka hospitalizēto skaits var dubultot maksimālos janvāra rādītājus, kad slimnieku skaits stacionāros bija vairāk nekā 1200.

Komentējot atšķirības starp "britu" un "parasto" paveidiem, Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs iepriekš informēja, ka jau pēc mēneša "britu" vīrusa tips var kļūt par dominējošu Latvijā, taču pagaidām nav faktu, kas apstiprinātu tā īpašu bīstamību cilvēkam.

Valdības sēdē mediķi iebilda pret tajā izteiktiem priekšlikumiem, tai skaitā par ierobežojošo pasākumu mīkstināšanu, tostarp veikalu un skaistumkopšanas salonu atklāšanu. Iespējams, ka karantīnas prasību liberalizācijas plāni varētu tikt pārskatīti pēc tādu biedējošu skaitļu publikācijas.

5
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Latvija saņems 8400 Moderna vakcīnas devu
"Latvija stāv priekšā šausmīgam cunami": "britu" paveids izplatās arvien ātrāk
Zinātniece no Krievijas novērtēja PVO prognozi par pandēmijas pabeigšanas termiņiem
Pacientu šķirošana un policijas iejaukšanās: kas satrauc Latvijas iedzīvotājus