Vakcinācija pret Covid-19

Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas

59
(atjaunots 00:35 11.01.2021)
Iedzīvotāju neuzticēšanās, vakcīnu efektivitātes līmenis, datu trūkums par vīrusu – kāpēc Latvijai nav nekādu lielo perspektīvu izveidot kolektīvo imunitāti pret koronavīrusu.

RĪGA, 11. janvāris — Sputnik. Dažādi speciālisti vērtē, ka vismaz 60-80% iedzīvotāju ir jābūt noturīgiem pret infekciju – vakcinētiem vai pārslimojušiem, lai būtu iespējams panākt kolektīvu imunitāti no koronavīrusa Covid-19. Tomēr, ņemot vērā izraudzīto vakcīnu efektivitāti, iedzīvotāju struktūru Latvijā un lielo skaitu, kas nevēlas vakcinēties, izredzes panākt tādus rādītājus nav lielas, spriež LTV.

Nevēlas vakcinēties

Jau vairākus mēnešus ne vienu reizi vien organizētas aptaujas par iedzīvotāju attieksmi pret vakcīnu Covid-19 profilaksei, un tās rāda: lielākā daļa iedzīvotāju nevēlas potēties.

Decembrī, kad koronavīrusa otrais vilnis jau sasniedza draudīgu vērienu, pēc Vidzemes augstskolas profesora Gata Krūmiņa pasūtījuma veiktais SKDS pētījums vēlreiz apliecināja, cik zema ir iedzīvotāju uzticēšanās vakcīnai. Aptauja parādīja, ka tikai 16% respondentu noteikti plāno vakcinēties. Ja šim skaitam pievienot tos, kuri, visdrīzāk, piedalīsies vakcinācijā, iznāk tikai 37% iedzīvotāju. Kā redzams, nav ne runas pat par 60% interesentu.

Sievietes noskaņotas skeptiskāk: vīriešu vidū vakcinēties gatavs katrs otrais, starp sievietēm – tikai katra trešā. Starp jaunajām sievietēm vakcinēsies tikai katra desmitā, starp vīriešiem – puse. Interesanti, ka vairāk nekā puse aptaujāto atbalsta citu cilvēku vakcināciju, arī tie, kuri neplāno vakcinēties paši.

Gatis Krūmiņš uzskata, ka zemā interese par vakcīnu skaidrojama ar neuzticēšanos – tikai 2% respondentu uzticas politiķiem pandēmijas jautājumā. Mediķiem uzticas gandrīz 70% iedzīvotāju, taču arī šajā jautājumā vērojamas pretrunas.

Piemēram, kad vakcīna tika nogādāta Daugavpils slimnīcā, tikai desmitā daļa medicīnas personāla piekrita vakcinēties. Slimnīcas vadība pūlējās pamudināt kolēģus vakcinēties, tomēr cieta sakāvi.

Iespējams, ārsti gaida AstraZeneca vakcīnu, tomēr vēl nav zināms, kad to reģistrēts, tāpēc Daugavpils slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs iesaka vakcinēties tagad ar pieejamu preparātu un cerēt, ka laiks nebūs palaists garām.

Semjonovs uzskata, ka neuzticēšanos pret vakcīnu radījusi dezinformācija sociālajos tīklos un nepārbaudītos avotos, kas ir daudz pieejamāka nekā valsts resoru ziņas un acīs iekrīt pirmā.

"Daudziem banāli nav laika – viņi izdeg. Pirmais, ko viņi uzsāk – ver vaļā sociālos tīklus, kur ir daudz tumsonības," konstatēja Semjonovs.

Vakcinācija rit, plāna nav

Radušās grūtības arī ar vakcinācijas organizāciju – tā jau rit, tomēr valdība vēl aizvien nav apstiprinājusi atbilstošu plānu.

Pie tam dokumenta provizoriskajā versijā Ministru kabineta vietnē kolektīvā imunitāte nav pieminēta, toties ir runa par vakcinācijas plānoto apjomu – 82% iedzīvotāji. Tā kā vakcīnu efektivitāte nav simtprocentīga, piemēram, AstraZeneka efektivitāte, domājams, sastāda 70%, iznāk, ka lielai daļai no Covid-19 vakcinētajiem aizsardzība var neizveidoties. Tātad, ja ministrija būtu orientējusies uz kolektīvo imunitāti, nāktos vakcinēt vēl lielāku skaitu cilvēku.

VM skaidro, ka 82% izskaitļoti, ekstrapolējot datus par vakcināciju gripas profilaksei. Tiesa, pagaidām nav saprotams, cik lielā mērā tādi salīdzinājumi ir pamatoti.

Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska paziņoja, ka pašlaik ir pāragri prognozēt Covid-19 kolektīvās imunitātes nepieciešamo slieksni, jo šim nolūkam nav pietiekami daudz datu. Tāpēc Latvija pievēršoties reāliem mērķiem: samazināt mirstību un palīdzēt veselības aprūpes sistēmai.

Nereāls mērķis

Pie tam pats rādītājs – 82% - nav sasniedzams, kaut vai tāpēc, ka bērnus līdz 16 gadu vecumam nav plānots vakcinēt ne Latvijā, ne citās valstīs, bet pieaugušie veido 81,5% iedzīvotāju – mazāk nekā 82%. Vēl ir arī alerģijas mocīti cilvēki un grūtnieces, ko tāpat diezin vai vakcinēs.

Tātad, pat tad, ja visi pieaugušie, ko iespējams vakcinēt, ieradīsies vakcinācijas kabinetos, nekādi neizdosies sasniegt 82%.

Pie tam, ja seši cilvēki no desmit negatavojas vakcinēties, izredzes pārvarēt vēlamo slieksni pagaist pavisam.

Tātad kolektīvā imunitāte Latvijā ir gandrīz neaizsniedzama, un tas nozīmē, ka cilvēki, iespējams, būs spiesti ik pēc dažiem gadiem saskarties ar jaunu Covid-19 formu, secināja LTV.

Lai nu būtu, kā būdams, diezin vai vakcinācija koronavīrusa profilaksei būs vienreizēja. Iespējams, pēc zināma laika nāksies vakcinēties vēlreiz.

Tomēr Zavadska uzskata: ja Covid-19 ietekme būs tikpat nopietna, mainīsies arī cilvēku priekšstats – viņi ieraudzīs vakcīnu efektu un drošības profilu, ieraudzīs, ka nav iemesla nopietnām bažām.

Vēl viens kolektīvās imunitātes avots ir izslimojušie, tomēr nav zināms, cik ilgstoša būs šī aizsardzība.

Iepriekš vēstīts, ka premjerministrs Krišjānis Kariņš ir neapmierināts ar vakcinācijas procesa organizācijas zemo kvalitāti un izteicis neuzticību veselības ministrei Ilzei Viņķelei. Pēc viņas atstādināšanas posteni ieņēma Daniels Pavļuts.

59
Tagi:
vakcīna, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Izslimot vai vakcinēties? Patiesība par vakcīnu Covid-19 profilaksei
Serbijas IeM vadītājs un parlamenta spīkers vakcinējas ar "Sputnik V"
Tikai trešdaļa Latvijas iedzīvotāju piekristu vakcinēties pret Covid-19
Imunologs paskaidroja, kam vajadzētu vakcinēties pret Covid-19 pirmajiem
CSN

Sarežģīts krustojums, retākā mašīna un roku veiklība: krāpnieki Rīgas ielās

22
(atjaunots 17:07 20.01.2021)
Ik gadu Latvijas apdrošināšanas kompānijām Latvijā izkrāp desmitiem tūkstošu eiro par tīšām izraisītiem ceļu satiksmes negadījumiem

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Rīgā ir daži krustojumi, ko krāpnieki izmanto, lai sarīkotu tīšu CSN un pēc tam piepelnītos, izkrāpjot naudu no apdrošināšanas kompānijām, informē Latvijas Televīzija.

Viena no tādām vietām atrodas Brīvības pieminekļa pakājē. Ik gadu, izskatot ceļu satiksmes negadījumus šajā krustojumā, ir pamatotas bažas par krāpniecības gadījumiem.

"Tie, kuri brauc no Brīvības ielas, var veikt šeit tikai pagriezienu pa kreisi: no kreisās malējās un vidējās joslas principā var tēmēt jebkurā no trim joslām, kas ir uz Raiņa bulvāra. Šī situācija parasti izraisa konfliktu par vidējās joslas ieņemšanu," satiksmes drošības speciālists Oskars Irbītis.

Autovadītāji, kas brauc pa Brīvības bulvāra vidējo joslu, veicot pagriezienu uz Raiņa bulvāri, bieži ieņem vidējo joslu, arī visi autovadītāji, kas brauc pa kreiso joslu un vēlas doties uz stacijas pusi, tāpat ieņem vidējo joslu, un sākas problēmas.

"Krustojuma vidū, kad sākas manevri, sāk strādāt labās rokas princips, un principā, tas, kurš nāk no vidējās joslas, tam ir priekšroka – viņš var ieņemt jebkuru joslu, it kā gar degunu nobraucot tam, kurš atrodas kreisajā malējā joslā uz Brīvības ielas. Tā ir viena no vietām, kas ir ļoti piemērota krāpšanas gadījumu īstenošanai," stāsta Irbītis.

Rīgā ir autovadītāji, kuri dodas ielās "kā uz darbu", lai izraisītu sadursmes un vēlāk piedzītu naudu no apdrošinātājiem. Uzņēmumi katru gadu saskaras ar desmitiem šādu gadījumu, tomēr pierādīt, ka tā bija krāpniecība ir sarežģīti. No likuma viedokļa pret krāpniekiem nav jābrauc.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētāja Jāņa Abāšina vārdiem, līdzīgas vietas, ko izmanto krāpnieki, izmanto krāpnieki, ir Deglava un Stirnu ielas pagrieziens un Mūkusalas aplis.

"Parasti šīs krāpšanas notiek ar retākām mašīnām, sauksim tā – mašīnām, kādu uz mūsu ielām ir ļoti maz. Lai šādas mašīnas saremontētu, ir ļoti ilgi jāgaida rezerves daļas vai šo rezerves daļu nav, un tad apdrošinātājs ir sagatavojis tāmi – tāme ir gatava, un ir jāgaida mēnesis vai divi šīs rezerves daļas. Un klients saka – maksājiet man naudā! Tad apdrošinātājs izmaksā naudā, un tad šo automašīnu salabo nevis solīdi servisā, bet auto saremontē kaut kur garāžā pilnīgi pa lēto," paskaidroja Abāšins.

Pēc viņa vārdiem, izķert tādus krāpniekus var, kad tiek piefiksēts, ka tie ar apskaužamu regularitāti nonāk līdzīgā satiksmes negadījumā.

"Zinot to, ka tagad ļoti daudziem mašīnās ir kameras, zinot to, ka daudziem telefoni filmē mašīnās, un zinot to, ka šis cilvēks reizi trīs mēnešos parādās kā cietušais apdrošinātāju datu bāzēs, tad paiet laiciņš un šādus cilvēkus izķer," viņš teica.

Neskatoties uz to, ka Brīvības bulvāra un Raiņa bulvāra krustojums jau sen sevi ir pierādījis kā pateicīgu vietu krāpniecībai, nekādi satiksmes uzlabojumi joprojām nebija veikti.

22
Tagi:
CSN
Pēc temata
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda
Latvijas iedzīvotāji arvien biežāk gūst traumas CSNg ar elektriskajiem skrejriteņiem
Латвийская почта

Sūtījumi no Lielbritānijas: kad būs jāmaksā par dāvanām no ģimenes un tuviniekiem

16
(atjaunots 17:01 20.01.2021)
Ar šī gada 1. janvāri stājās spēkā izmaiņas pasta sūtījumu apmaiņā ar Lielbritāniju, bet, sākot ar 1. jūliju, mainās nodokļu maksāšanas kārtība par sūtījumiem no visām trešajām valstīm.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik, Zinaīda Juškeviča. Brexit veica izmaiņas to tautiešu dzīvē, kuriem ir saites ar Lielbritāniju. Jaunas reālijas: pasta sūtījumi no šīs valsts, kuru deklarētā vērtība pārsniedz 22 eiro, tagad tiek aplikti ar PVN un muitas nodokli, turklāt tie jādeklarē, tāpat kā sūtījumi no trešajām valstīm.

Tas nav visas grūtības, ar kurām mums jārēķinās, saskaņā ar ES pieņemtajām normām, no 1. jūlija ar nodokli tiks aplikti visi sūtījumi no trešajām valstīm. Tāpēc, ja jūs dzīvojat Lielbritānijā, labi padomājiet, pirms kaut ko dāvināt Latvijā dzīvojošam draugam vai pat sūtīt nevajadzīgas mantas: lai tās iegūtu, viņam būs par to jāsamaksā. Tālāk par to, cik daudz.

Cenu un nodokļu gradācija

No 1. janvāra līdz 30. jūnijam sūtījumiem no Lielbritānijas nodokļus piemēro atbilstoši preces deklarētās vērtības gradācijas: 22, 45, 150 eiro tāpat nodokļu piemērošana atkarīgā no tā vai sūtījums ir komerciāls vai nekomerciāls. Jāpiebilst, ka nekomerciāli sūtījumi ir "diskriminēti" salīdzinājumā ar komerciāliem: tiem piemēro muitas nodokli (aprēķina individuāli pēc preces koda), sākot ar 45 eiro deklarēto vērtību, bet komerciāliem slieksnis ir 150 eiro.

Komerciāls sūtījums ir sūtījums, ko komersanti veic savā starpā, ko komersants sūta privātpersonai vai privātpersona par atlīdzību sūta citai privātpersonai.

Sūtījums tiek uzskatīts par nekomerciālu, ja:

  • tas nav regulārs;
  • tajā ir preces vienīgi saņēmēja vai viņa ģimenes locekļu personiskai lietošanai, un to īpašības un daudzums neliecina par komerciāliem nodomiem;
  • sūtītājs to sūta saņēmējam bez samaksas.

Nodokļu likmes sūtījumu apmaiņā ar Lielbritāniju, sākot ar 2021. gada 1. janvāri

Deklarētā vērtība Komerciāli sūtījumi Nekomerciāli sūtījumi
Līdz 22 eiro Nepiemēro Nepiemēro
No 22,01 līdz 45 eiro PVN 21% Nepiemēro
No 45,01 līdz 150 eiro PVN 21% PVN 21% + muitas nodoklis
Virs 150 eiro PVN 21% + muitas nodoklis PVN 21% + muitas nodoklis

Par to, ka saņemtais sūtījums jāatmuito, saņēmējs uzzinās no pasta paziņojuma vai SMS, ko nosūta pasts.

Kā noformēt?

Latvijas Pasts savā mājaslapā publicēja rekomendācijas sūtījumu no Lielbritānijas atmuitošanai (tās attiecās arī uz citām trešajām valstīm).

Noteikumi neizskatās visai vienkārši, tātad sūtījumu var saņemt divos veidos.

1. Apgūt atmuitošanas noteikumus patstāvīgi, jo no 2019. gada 11. novembra VID muitas darbinieki ar to vairs nenodarbojas. Saņēmējam pašam jāaizpilda nepieciešamie dokumenti, izmantojot EDS Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

Pirms tam ķerties, ir jānoskaidro sūtījuma vērtība. Ar pirkumiem internetā viss ir vienkārši. Bet, ja jūs saņemat dāvanu, un dokumentos nosūtītājs norādījis deklarēto vērtību virs 45 eiro (līdz 1. jūlijam atvieglojums vēl spēkā), tad jums būs jānoskaidro, par kādu summu nosūtītājs vērtē savu laipnību. Vēl labāk būtu saņemt no viņa attaisnojošo dokumentu. Ir vēl visai dīvaini aprakstīta iespēja "sazinoties ar Klientu centru, kura speciālisti attēlā fiksēs konkrētā sūtījuma pavaddokumentus un nosūtīs saņēmējam". Kā pasta "gaišreģi" to darīs, nav skaidrs, jo sūtījuma saturu ne jūs, ne viņi vēl nav redzējuši.

2. Uzticēt atmuitošanu brokerim. Muitas brokera pakalpojumu viena sūtījuma atmuitošanai fiziskai personai Latvijas Pasts vērtē 3,50 eiro apmērā.

Šajā gadījumā vispirms jāpiesakās pa e-pastu pastabrokeris@pasts.lv, nosūtot ar sūtījumu saistītos dokumentus: pirkuma orderi, maksājuma uzdevumu, sūtījuma numuru, pilnvaru, ar ko Latvijas Pasts tiek pilnvarots veikt nepieciešamās muitas formalitātes. Par laimi, pilnvara nav jāapliecina notariāli, tiek pievienota veidlapa, ko var izdrukāt un parakstīt. Dāvanas vērtību, ja sūtījumā ir tieši dāvana, tādā gadījumā noskaidros brokeris. Nepieciešamības gadījumā vērtību noskaidros pie jums.

Pēc procedūras pabeigšanas, brokeris atkal atsūtīs e-pasta ziņojumu ar summu, kas jums būs jāsamaksā par viņa pakalpojumiem un par atmuitošanu. Tikai tad klients varēs doties uz pasta nodaļu ar Latvijas Pastam izsniegtās pilnvaras oriģinālu un naudu pakalpojumu apmaksai.

Ir grūti pateikt, cik reāli ir pieejami šie pakalpojumi un cik ilgi atmuitošana aizkavēs sūtījumu saņemšanu no Apvienotās Karalistes. Par masveida muitas brokeru meklēšanu pagaidām netika ziņots, tāpēc rindas, bez šaubām, būs. Bet arī tas vēl ir nieks – pēc 1. jūlija 1 miljona sūtījumu vietā no trešajām valstīm, ko pasts atmuito tagad, būs 20 miljoni (viegli uzminēt, ka tie būs mazvērtīgi preču sūtījumi, kuri līdz šim netika aplikti ar nodokļiem). Tātad ir pienācis laiks apgūt brokera profesiju: pieprasījums ir garantēts!

16
Tagi:
Latvijas Pasts
Pēc temata
Latvijas pasts pārtraucis sūtījumu piegādi uz Ķīnu
"Steidzami jāieved vergi!": "Latvijas pasta" darba piedāvājums rada sašutumu