Skulte

Sākta parakstu vākšana pret SDG termināli Skultē

45
(atjaunots 12:11 10.01.2021)
Petīcijas autori lūdz atteikties no SDG termināļa būvdarbu ieceres Skultē, atsaucoties uz iespējamu kaitējumu bioloģiskajai daudzveidībai un iedzīvotāju veselībai projekta īstenošanas rezultātā.

RĪGA, 10. janvāris — Sputnik. Sabiedriskās iniciatīvas portālā Manabalss.lv publicēta petīcija par sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvdarbu aizliegumu Vidzemes jūrmalā, īpaši aizsargājamajā teritorijā NATURA 2000.

Petīcijā, ko patlaban parakstījuši gandrīz trīs tūkstoši cilvēku (lai iesniegtu petīciju Saeimā, vajadzīgi 10 tūkstoši parakstu), autori aicina aizsargāt un saglabāt dabas daudzveidību jūras krastā pie Skultes.

"Nepieļaut bīstamā ķīmiskā objekta izvietošanu Saulkrastu vēsturiskās kūrortpilsētas tiešā tuvumā, pilnībā izmainot Saulkrastu novada vēsturisko ainavu," norāda petīcijas autori.

Petīcijā uzsvērst, ka SDG termināļa būvdarbi kaitēs iedzīvotāju veselībai, negatīvi ietekmēs ekoloģisko situāciju, tātad kaitēs īpaši aizsargājamām sugām.

Petīcijas autori aicina valdību uzklausīt vietējo iedzīvotāju viedokli un neignorēt Saulkrastu novada un Skultes ostas attīstības plānu.

"Piedāvājam, izvēloties LNG termināļa nākotnes iespējamo atrašanās vietu, ņemt vērā augstāk uzskaitītos faktorus un 2011. gadā veikto pētījumu par vispiemērotāko LNG termināļa atrašanās vietu Latvijā, kurā tika salīdzinātas četras iespējamās vietas un kā vispiemērotākā tika izvēlēta Rīgas Brīvosta. Kā arī, būvējot LNG termināli Rīgas Brīvostā, nav nepieciešams izbūvēt jaunu cauruļvadu uz Inčukalna gāzes krātuvi, ir tikai jāpievienojas jau esošajam," uzskata petīcijas autori.

SDG termināļa celtniecības projektu Skultē īsteno AS "Skulte LNG Terminal".Tagad 83% kompānijas akciju pieder "Nacionālajai gāzes termināļa biedrībai", vēl 17% akciju – amerikāņu biznesmenim Pēterim Aloīzam Ragaušam (viņš ir arī valdes priekšsēdētājs).

Tankeris gāzes pārvadāšanai, foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Гунеев

Termināļa ieceri projekta autori pamato ar alternatīvas nodrošināšanu gāzes piegādēm no Krievijas un Latvijas enerģētisko neatkarību, kā arī konkurenci dabasgāzes piegādātāju starpā, kā rezultātā mazināsies tā cena patērētājiem.

Jūnija un jūlija beigās notika vairākas sabiedriskās diskusijas par Skultes SDG termināļa būvdarbiem. Vietējie iedzīvotāji projektu vērtēja ļoti negatīvi. Projektu neizdosies īstenot, ignorējot viņu viedokli, ja vien tam netiks piešķirts nacionālās nozīmes objektu. Taču Ekonomikas ministrija ilgu laiku nevēlējās piešķirt projektam tādu statusu.

Nesen jautājums par termināļa būvdarbiem tika apspriests Saeimas Ārlietu un Eiropas lietu komisijā, informēja "Neatkarīgā Rīta Avīze". Saskaņā ar izdevuma rīcībā esošajiem datiem, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs paziņoja, ka ĀM pievērsusi uzmanību jautājumam. Projekts iesniegts fondā "Triju jūru iniciatīvas", iespējams, tas gūs atbalstu. Latvija piedalās iniciatīvā ar fonda ALTUM starpniecību ar investīcijām 20 miljonu eiro apmērā.

Rakstā teikts, ka līdzekļi būvdarbiem varētu tikt piešķirti nevis kā grants, bet gan uz komerciālu principu pamata.

45
Tagi:
sdg termināls, SDG, Skulte
Pēc temata
Atradīs piekāpīgu un nodrošinās obligāto SDG: Nemiro atstādina no ministra amata
SDG terminālis Skultē zaudējis pašvaldības atbalstu, tomēr projekts tiks turpināts
Eksperts: SDG terminālis Latvijā ir ekonomiski neizdevīgs
Skultes SDG termināļa perspektīvas top miglainākas: JKP un KPV LV domstarpības saasinās
Raimonda Paula koncerts Jūrmalā, foto no arhīva

Krievijā laiku Paula koncertam atraduši, LTV ne: Saeimas deputāts rājas

7
(atjaunots 22:13 17.01.2021)
Krievijas televīzija krāšņi nosvinēja latviešu maestro Raimonda Paula jubileju, bet LTV vadība nav atradusi laiku viņa koncertam: tādas prioritātes izraisījušas Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa sašutumu.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Jautājumu par to, kāpēc Krievijas televīzija "Pirmajā kanālā" krāšņi nosvinējusi ar koncertu latviešu komponista Raimonda Paula 85. gadu jubileju, bet LTV nav piešķīrusi laiku viņa jubilejas vakaram, savā mikroblogā Twitter uzdeva Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš.

"Šovakar Krievijas sabiedriskā tv (140milj skatītāju) ir atvēlējusi,izdomājusi un izbrīvējusi 3h25 min sava raidlaika mūsu Raimondam Paulam viņa apaļajā 85 gadu jubilejā.Mūsu LTV vadība Maestro paša veidotā Jubilejas koncerta translācijai naudu savā budžetā neatrada. Prioritātes," bija sašutis politiķis.

​Tiesa, nākamajā publikācijā deputāts atzīmēja, ka, par laimi līdzekļus aptuveni 5000 eiro apmērā Paula jubilejas koncertam sameklējis vismaz ReTV. "Tā ir viena mēneša darba alga LTV vadītājam," atgādināja Kaimiņš.

​Maestro Raimonds Pauls ir labi pazīstams un iemīļots gan Latvijā, gan Krievijā. 12. janvārī viņš svinēja 85. gadskārtu. Komponists joprojām strādā pie jaunām kompozīcijām. Aizvadītajā gadā Pauls turpināja uzstāties, neskatoties uz pandēmiju, lai ari daudzas programmas nācās atcelt.

Tomēr komponista dzimšanas dienā koncertzālē "Dzintari" notika svētku koncerts, ko translēja arī ReTV. Tajā piedalījās mūziķi, ar ko Paulu jau ilgus gadus saista īpaša muzikāla draudzība.

Maestro pavadījumā uz skatuves kāpa Dināra Rudāne un Ance Krauze, Intars Busulis, Daumants Kalniņš, visā pasaulē pazīstamais tenors Aleksandrs Antoņenko, vokālā grupa Framest un Latvijas radio bigbends.

Krievijā par godu maestro jubilejai "Pirmais kanāls" 16. janvārī translēja Paula koncertu "Miljons sārtu rožu".

7
Tagi:
Artuss Kaimiņš, deputāti, Latvijas Televīzija, Krievija, Raimonds Pauls
Pēc temata
"Galvenais – izturība un raksturs": Pauls pastāstīja par nākotnes plāniem
Raimonds Pauls: šī valdība Latviju "neizvilks"
Raimonds Pauls palūdza žurnālistiem nebiedēt Latviju ar koronavīrusu
Raimondam Paulam – 84. Kā maestro apsveica zvaigznes no Krievijas
Neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko

Jūlija Stepaņenko gatava organizēt referendumu par ģimeni

25
(atjaunots 13:58 17.01.2021)
Ģimenes – vīrieša un sievietes savienības – aizstāvji ir gatavi līdz pēdējam cīnīties par šī jēdziena iekļaušanu Satversmē.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Ja likumprojekts par Satversmes grozījumiem, kuri nosaka ģimenes – vīrieša un sievietes savienības jēdzienu, netiks pieņemts Saeimā pirmajā lasījumā, deputāti ir gatavi sākt parakstu vākšanu par referendumu, pastāstīja neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko radio Baltkom ēterā.

Iepriekš Saeima iesniedza izskatīšanai komisijām Nacionālās apvienības sagatavotos Satversmes 110. panta grozījumus, kas paredz nostiprināt jēdzienu par ģimeni kā vīrieša un sievietes savienību.

Daudzi šiem grozījumiem nepiekrīt vai vismaz uzskata, ka patlaban nav tiem piemērots brīdis. Piemēram, premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") paziņoja, ka patlaban šis jautājums neesot uzmanības centrā. Frakcija "Saskaņa" paziņoja, ka balsojumā nepiedalīsies.

Savukārt Jūlija Stepaņenko ir gatava darīt visu iespējamo, lai panāktu grozījumus Satversmē.

"Ja mums pietrūks 3-4 balsis, mēs jau esam gatavi iet uz tautas referendumu. Grozījumu redakcija mums ir gandrīz gatava, tiek izstrādāta anotācija," viņa pastāstīja.

"Iespējams, to varētu vēlreiz koriģēt, jo mums bijušas vairākas juristu sapulces, kas grozījumu sagatavoja. Tā vēl sīkāk skaidros, uz ko attieksies grozījumi, lai cilvēkiem nerastos jautājumi: "Ai, es esmu vientuļa mamma, mani apvaino, manis te nav." Varbūt tādā aspektā mūsu redakcija nebija tik juridiski perfekta, tā sakot, toties saprotamāka cilvēkiem, kuru viedokli mēs plānojam vaicāt," pastāstīja Stepaņenko.

Par pamatu mēģinājumiem grozīt Satversmi kļuva Satversmes tiesas spriedums, kas paredzēja, ka Satversmē noteiktā ģimeņu aizsardzība paredz valsts pienākumu aizsargāt arī viendzimuma ģimenes.

Vienlaikus Igaunijā jautājums par ģimenes jautājumam veltītu referendumu ir slēgts – trešdien parlaments nobalsoja pret jautājuma "Vai laulībām Igaunijā joprojām jābūt vīrieša un sievietes savienībai?" piedāvāšanu referendumam 2021. gada 18. aprīlī, vēstīja Postimees. Reformu partijas priekšsēdētāja Kaija Kallasa konstatēja, ka referendumam izgāzties likusi opozīcijas taktika: piemēram, pirmdien balsojuma rezultāts būtu citāds.

Atgādināsim, ka trešdien premjerministrs Jiri Ratass atkāpās no amata un paziņoja, ka koalīcija ar partiju EKRE, kas pieprasīja referendumu, ir pārtraukta. Demisija bija saistīta ar korupcijas skandālu, kurā izrādījās iejaukta Centra partija.

Prezidente Kersti Kaljulaida uzticēja valdības veidošanu Kallasai – vienai no skaļākajiem referenduma kritiķiem.

25
Pēc temata
Pirmais vīrs, otrais vīrs: līdz Saeimai nokļuvušas viendzimuma attiecības
Rinkēvičs parakstīja petīciju par viendzimuma partnerattiecībām
Romas pāvests atbalstīja viendzimuma pāru civilās savienības
Urbanovičs: ar likumu nevar atrisināt viendzimuma savienību reģistrācijas problēmu