Skulte

Sākta parakstu vākšana pret SDG termināli Skultē

50
(atjaunots 12:11 10.01.2021)
Petīcijas autori lūdz atteikties no SDG termināļa būvdarbu ieceres Skultē, atsaucoties uz iespējamu kaitējumu bioloģiskajai daudzveidībai un iedzīvotāju veselībai projekta īstenošanas rezultātā.

RĪGA, 10. janvāris — Sputnik. Sabiedriskās iniciatīvas portālā Manabalss.lv publicēta petīcija par sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvdarbu aizliegumu Vidzemes jūrmalā, īpaši aizsargājamajā teritorijā NATURA 2000.

Petīcijā, ko patlaban parakstījuši gandrīz trīs tūkstoši cilvēku (lai iesniegtu petīciju Saeimā, vajadzīgi 10 tūkstoši parakstu), autori aicina aizsargāt un saglabāt dabas daudzveidību jūras krastā pie Skultes.

"Nepieļaut bīstamā ķīmiskā objekta izvietošanu Saulkrastu vēsturiskās kūrortpilsētas tiešā tuvumā, pilnībā izmainot Saulkrastu novada vēsturisko ainavu," norāda petīcijas autori.

Petīcijā uzsvērst, ka SDG termināļa būvdarbi kaitēs iedzīvotāju veselībai, negatīvi ietekmēs ekoloģisko situāciju, tātad kaitēs īpaši aizsargājamām sugām.

Petīcijas autori aicina valdību uzklausīt vietējo iedzīvotāju viedokli un neignorēt Saulkrastu novada un Skultes ostas attīstības plānu.

"Piedāvājam, izvēloties LNG termināļa nākotnes iespējamo atrašanās vietu, ņemt vērā augstāk uzskaitītos faktorus un 2011. gadā veikto pētījumu par vispiemērotāko LNG termināļa atrašanās vietu Latvijā, kurā tika salīdzinātas četras iespējamās vietas un kā vispiemērotākā tika izvēlēta Rīgas Brīvosta. Kā arī, būvējot LNG termināli Rīgas Brīvostā, nav nepieciešams izbūvēt jaunu cauruļvadu uz Inčukalna gāzes krātuvi, ir tikai jāpievienojas jau esošajam," uzskata petīcijas autori.

SDG termināļa celtniecības projektu Skultē īsteno AS "Skulte LNG Terminal".Tagad 83% kompānijas akciju pieder "Nacionālajai gāzes termināļa biedrībai", vēl 17% akciju – amerikāņu biznesmenim Pēterim Aloīzam Ragaušam (viņš ir arī valdes priekšsēdētājs).

Tankeris gāzes pārvadāšanai, foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Гунеев

Termināļa ieceri projekta autori pamato ar alternatīvas nodrošināšanu gāzes piegādēm no Krievijas un Latvijas enerģētisko neatkarību, kā arī konkurenci dabasgāzes piegādātāju starpā, kā rezultātā mazināsies tā cena patērētājiem.

Jūnija un jūlija beigās notika vairākas sabiedriskās diskusijas par Skultes SDG termināļa būvdarbiem. Vietējie iedzīvotāji projektu vērtēja ļoti negatīvi. Projektu neizdosies īstenot, ignorējot viņu viedokli, ja vien tam netiks piešķirts nacionālās nozīmes objektu. Taču Ekonomikas ministrija ilgu laiku nevēlējās piešķirt projektam tādu statusu.

Nesen jautājums par termināļa būvdarbiem tika apspriests Saeimas Ārlietu un Eiropas lietu komisijā, informēja "Neatkarīgā Rīta Avīze". Saskaņā ar izdevuma rīcībā esošajiem datiem, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs paziņoja, ka ĀM pievērsusi uzmanību jautājumam. Projekts iesniegts fondā "Triju jūru iniciatīvas", iespējams, tas gūs atbalstu. Latvija piedalās iniciatīvā ar fonda ALTUM starpniecību ar investīcijām 20 miljonu eiro apmērā.

Rakstā teikts, ka līdzekļi būvdarbiem varētu tikt piešķirti nevis kā grants, bet gan uz komerciālu principu pamata.

50
Tagi:
sdg termināls, SDG, Skulte
Pēc temata
Atradīs piekāpīgu un nodrošinās obligāto SDG: Nemiro atstādina no ministra amata
SDG terminālis Skultē zaudējis pašvaldības atbalstu, tomēr projekts tiks turpināts
Eksperts: SDG terminālis Latvijā ir ekonomiski neizdevīgs
Skultes SDG termināļa perspektīvas top miglainākas: JKP un KPV LV domstarpības saasinās

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

14
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

14
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

12
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

12
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi