Nabadzība. Foto no arhīva

Ne šis, ne tas: minimālā alga ir pacelta, tomēr joprojām ir šausmīgi maza

68
(atjaunots 13:53 10.01.2021)
Eiropas Savienība vēlas pamudināt Latviju uzlabot strādājošo labklājības līmeni, bet Latvija pretojas.

RĪGA, 10. janvāris — Sputnik. Jaunais gads iezīmējies ar apaļu summu uz papīra minimālās algas saņēmējiem Lavijā – 500 eiro, stāsta Bb.lv.

Tomēr Saeimas Eiropas lietu komisijas pirmā sēde 2021. gadā bija veltīta Latvijas viedoklim par Eiropas Parlamenta un Eiropas Padomes ierosinājumiem direktīvā, kas paredz noteikt "adekvātu minimālo algu Eiropas Savienībā".

Būtiskas atšķirības

Patlaban minimālā atalgojuma apmērs ES būtiski atšķiras – lielākais ir Luksemburgā (2142 eiro), mazākais – Bulgārijā (286 eiro).

Ar jauno minimālās algas apmēru Latvija atpaliek no Igaunijas (540 eiro) un Lietuvas (607 eiro), tomēr pietuvojusies Polijai (523 eiro). Protams, valstij vēl tālu no lielākajām ekonomikām Eiropā – Vācijas un Francijas, kur minimālā alga atbilstoši sasniedz 1584 un 1539 eiro.

Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas datiem (ESAO) datiem, minimālā alga Latvijā sastāda 38% no vidējās.

Mēs atbalstām, tomēr...

Labklājības ministre Ramona Petraviča pauda vispārējo viedokli: Latvija atbalsta centienus mazināt strādājošo nabadzību, arī ar regulāru minimālās algas palielinājumu, tomēr vienlaikus pievērš uzmanību tam, ka strādājošo nabadzības mazinašanai svarīga ir arī sociālā nodrošinājuma sistēma un citi atbalsta mehānismi. Viņa piezīmēja, ka Latvija augstu vērtē sociālo partneru autonomiju, kā arī tiesības apspriest un noslēgt kolektīvos līgumus.

ES struktūru ierosinājumu Latvijai "lielā mērā atbilst". Tomēr iekļautie mehānismi rada bažas par to, ka netiek ņemtas vērā dažādas situācijas dalībvalstīs.

Šī tēze nepārprotami attiecas uz ES nostādni valstīm, kurās mazāk nekā 70% strādājošo algas tiek izmaksātas saskaņā ar kolektīvajiem līgumiem.

Brisele aicina spert soli pretim vienotai minimālajai algai un radīt papildu nosacījumus, kas veicinātu kolektīvo līgumu parakstīšanu, kā arī izstrādāt plānus, kas sekmētu pārrunas par kolektīvo līgumu noslēgšanu.

Vienlaikus Latvijas Darba likums, kura jaunā redakcija tika pieņemta pērnā gada jūlijā, apraksta darbinieku kolektīvos līgumus ar darba devējiem. Ministres kundze, vajadzētu pildīt likumu!

Izziņai

Kolektīvais līgums ir darba devēja un darbinieku rakstiska vienošanās, kas paredz labvēlīgākus noteikumus darbiniekiem, nekā noteicis Darba likums un citi normatīvie akti, kas regulē tiesiskās darba attiecības. Kolektīvais līgums nedrīkst pasliktināt darbinieku tiesisko stāvokli.

Sīkāka informācija – Latvijas Labklājības ministrijas vietnē.

68
Tagi:
alga, valdība
Pēc temata
Saņēmi 100 eiro – valstij atdod 170: jaunais sociālo iemaksu modelis nesīs haosu
Bāzes un koeficientu kāpums: kā tagad Latvijā tiks aprēķināta minimālā pensija
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Ķērās pie vecā: Ministru kabinets izsvītroja no likumprojekta pabalstu aprēķina metodiku
Jauniešu organizācijas Protests pikets par LGBT tiesībām

Jurists: ES var piespiest Latviju mainīt Satversmi LGBT labā

6
(atjaunots 08:22 14.04.2021)
Laulības definīcijas maiņa Latvijas Satversmē var izraisīt konfliktu ar Eiropas Savienības likumdošanu.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Ja tiks pieņemti Satversmes grozījumi, kuri nosaka ģimeni kā savienību starp vīrieti un sievieti, Eiropas Cilvēktiesību tiesa var uzlikt Latvijai grozīt Satversmi un izmaksāt kompensāciju viendzimuma pāriem, pastāstīja Eiropas Parlamenta konsultants jurists Aleksejs Dimitrovs, radio Baltkom.

Pēc tam, kad Latvijas Satversmes tiesa atzinusi, ka valsts pienākumu aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes, Nacionālā apvienība iesniegusi Saeimā likumprojektu ar grozījumiem Satversmē, piedāvājot nostiprināt ģimenes jēdzienu kā vīrieša un sievietes savienību. Likumprojekts paredz trīs likumīgus ģimenes izveides veidus: uz laulības pamata, ja vecākiem ir kopīgs bērns, vai adopcijas rezultātā.

Pēc Dimitrova vārdiem Saeima var izdarīt grozījumus valsts Satversmē un ņemt vērā tikai likuma pēdējo redakciju, taču šajā gadījumā Eiropas Savienība var pieprasīt Latvijai mainīt likumdošanu.

"Ja pieņemsim, ka Satversmē ierakstīs šādas normas, teorētiski varētu iedomāties, ka mēs esam mainījuši Satversmi, tāpēc Satversmes tiesas lēmumi, kas balstīti uz vecās redakcijas, mēs vienkārši ignorējam. Bet pēc tam tiek radīts risks, ka cilvēki vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Un tā, neskatoties uz šīm konstitucionālajām normām, teiks, ka Latvija pārkāpj viendzimuma pāru tiesības. Latvijai būs jāizmaksā kompensācija un jāmaina Satversme," atzinis Dimitrovs.

Pagājušajā nedēļā Satversmes tiesa pieņēma otro lēmumu par labu viendzimuma pāriem - tā atzina par neatbilstošu Satversmei Ministru kabineta "Noteikumu par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā" 13.punktu, jo tas attiecas uz mantojuma atstājēja pārdzīvojušo tā paša dzimuma partneri, kuram ar mantojuma atstājēju bija izveidota ģimene.

Embrijs, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Поляков

Tāpat tiesa nolemj, ka Saeimai līdz 2022. gada 1. jūnijam jāpieņem likumi par visu ģimeņu atzīšanu, aizsardzību un atbalstu.

Latvija ir viena no sešām ES valstīm (līdz ar Lietuvu, Rumāniju, Poliju, Slovākiju un Bulgāriju), kurās netiek atzītas laulības vai partnerattiecības starp viendzimuma cilvēkiem. Satversmes 110. pants nosaka laulību kā savienību starp vīrieti un sievieti.

6
Tagi:
LGBT, Satversme, Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Valdošā koalīcija Igaunijā var izjukt LGBT dēļ
Igaunijā varētu legalizēt vai uz visiem laikiem aizliegt viendzimuma laulības
Satversmes tiesa: likumam ir jāaizsargā arī viendzimuma ģimenes
LGBT šantāža Eiropas Savienībā: ievērojiet tiesības, citādi maksāsiet sodu
 COVID-19

Kāpēc, ja tik un var saslimt, izskaidro epidemiologs

19
(atjaunots 07:22 14.04.2021)
Anda Ķīvīte-Urtāne izskaidroja, kāpēc pēc iespējas ātrāk jāvakcinējas pret koronavīrusu, un pastāstīja par ierobežojumu mīkstināšanas iespēju vakcinētajiem saistībā ar jauniem pētījumiem.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Vakcinācija nevar pilnībā pasargāt no Covid-19, ir zināmi gadījumi, kad inficējās vakcinētie cilvēki un pastāv bažas, ka tie var pārnesāt vīrusu, pat ja paši neslimo. Tāpēc daži secina, ka vakcinēties ir bezjēdzīgi, bet epidemioloģiskie ierobežojumi tik un tā būs jāsaglabā uz nenoteiktu laiku. Epidemioloģe Anda Ķīvīte-Urtāne intervijā RīgaTV 24atspēkojusi šādu viedokli.

"Es nebūtu tik pesimistiska!" paziņoja Ķīvīte-Urtāne.

Viņa apliecināja, ka pēc vakcinācijas var saslimt, bet jaunākie dati rāda, ka vakcīna teju 100% pasargā no smagas saslimšanas un letāla iznākuma.

"Vakcinējies cilvēks var būt drošs, ja saslimst, tas būs vieglā formā vai bez simptomiem vispār un viņa nebūs nepieciešama stacionāra palīdzība un nebūs letāla iznākuma," norādīja epidemioloģe.

Viņa uzsvēra, ka tas attiecas uz visām vakcīnām, ieskaitot "AstraZeneca" preparātu.

Runājot par vīrusa izplatību, Ķīvīte-Urtāne apliecināja, ka vakcinācijas sākumā tiešām nebija nekādu datu par to, ka vakcīnas pasargā no tālākas vīrusa pārneses, zināms bija tikai, ka vakcīna pasarga no smagas saslimšanas. Taču jaunākie pētījumu dati pierāda, ka gan adenovīrusu vakcīnas, tādas kā "AstraZeneca", gan RNS vakcīnas, tādas kā "Pfizer", pasargā arī no SARS-CoV-2 transmisijas, proti, vakcinētā persona vairs nevar būt par vīrusa pārnesēju, uzsvēra epidemioloģe.

"Šobrīd pasaulē tiek runāts, ka tie cilvēki, kuri būs vakcinēti, viņi ir droši apkārtējiem!" atzīmēja Kivīte-Urtāne.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, sākot ar 12. aprīli, Latvijā sāka vakcinēt pedagogus, kā arī pirmsskolas, speciālās un vispārējās izglītības iestāžu darbiniekus, kuri ir ciešā kontaktā ar bērniem. Pārējo izglītības sistēmas darbinieku vakcinācija pret Covid-19 var sākties 3. maijā.

Cilvēki atteicās vakcinēties ar "AstraZeneca" vakcīnu, jo parādījās informācija, ka tā ir saistīta ar tromboembolijas blakusparādību izpausmēm pacientiem. Virkne ES valstu pieņēma lēmumu apturēt potenciāli problemātiskā preparāta lietošanu vakcinācijai koronavīrusa profilaksei.

19
Tagi:
vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Pat nemēģiniet: ko neielaidīs dzīvajā rindā vakcinācijas centros Rīgā
Ārsti iesaka Latvijai turpināt vakcināciju ar AstraZeneca preparātu
Dzīvās rindas eksperimenta rezultāti masveida vakcinācijas centros Rīgā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu