Kur cēlies koronavīruss SARS-CoV-2? Nulles pacienta meklējumi

188
(atjaunots 12:44 02.01.2021)
ASV asins analīzēs, kas ņemtas brīvprātīgajiem pērnā gada decembrī, atrasti antiķermenīši pret SARS-CoV-2 vai kādu citu ļoti tuvu koronavīrusu. Tātad slimība, iespējams, ienākusi valstī agrāk, nekā tiek uzskatīts.

Vīrietim, kas decembra beigās Francijā nonāca reanimācijā, polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR, angliski – PCR) tests ar atpakaļejošu datumu konstatēja koronavīrusa infekciju. Līdzīga situācija – Itālijā. Vienlaikus modeļi liecina, ka infekcija nākusi no Hubejas provinces, kur 2019. gada 17. novembrī parādījies vīrusa nulles pacients. Vēl joprojām nav zināms, no kā viņš inficējies, portālā RIA Novosti stāsta Tatjana Pičugina.

Meklējumi starp asins paraugiem arhīvos

No 2019. gada 13. decembra līdz 2020. gada 17. janvārim deviņu ASV štatu iedzīvotāji brīvprātīgi nodeva asinis Sarkanā Krusta stacionārajos un mobilajos punktos. Mediķi plānoja pētījumu par moskītu pārnēsāto infekciju – Zikas vīrusa, Rietumnīlas drudža un malārijas izplatību. Donori tika izmeklēti viņiem veica bīstamu slimību, piemēram, HIV testus, viņi aizpildīja anketas par pašsajūtu un braucieniem uz ārzemēm. Pēc pētījuma paraugi tika saglabāti Sarkanā Krusta bankā.

Pavasarī vairāk nekā septiņus tūkstošus paraugu nodeva Slimību kontroles un novēršanas centram Atlantā, kur pārbaudīja SARS-CoV-2 antiķermenīšus asinīs. 106 cilvēku asinīs tika atrasti reaktīvie asinsķermenīši pret koronavīrusa SARS-CoV-2 S-olbaltumvielu. Tātad patogēns cirkulēja ASV mēnesi pirms Covid-19 pirmā oficiālā gadījuma, kas reģistrēts 2020. gada 19. janvārī, vai arī daļai iedzīvotāju jau bija gatava aizsardzība pēc inficēšanās ar citiem vīrusiem ar S-olbaltumvielu. Zinātnieki to dēvē par krosreaktīvo imunitāti.

No 106 pozitīvajiem paraugiem 84 saturēja neitralizējošos asinķermenīšus, kas nogalina koronavīrus. Pie tam vienā no tiem aizsardzība bija ļoti spēcīga, bet otrā – piedevām arī specifiska, tieši pret SARS-CoV-2. Darba autori atzīmē: tāds tests tikai netieši apstiprina vīrusa esamību. Vismaz par diviem paraugiem viņi ir parliecināti. Tagad vēl jānoskaidro, kur šie cilvēki inficējušies.

Pacients ar Covid-19 Francijā

Pirmie Covid-19 gadījumi Eiropā tika fiksēti 2020. gada 24. janvāri – trīs cilvēki pēc ceļojuma uz Uhaņu vēlāk tika ārstēti slimnīcās Parīzē un Bordo. Tomēr, iespējams, vīruss Francijā parādījies agrāk, uzskata pētnieki. Viņi atkārtoti pārbaudīja biomateriālus, kas ņemti no reanimācijā nonākušajiem pacientiem no 2019. gada 1. decembra līdz 2020. gada 16. janvārim ar gripas simptomiem un vīrusu radītām plaušu slimībām. Polimerāzes ķēdes reakcijas (PCR) testam ņemtās analīzes izrādījās negatīvas un tika uzglabātas ledusskapī.

Antarktīda
фото из личного архива Германа Москвитина

Jaunais 14 paraugu PĶR tests parādīja vienu koronavīrusa RNS apstiprinošu rezultātu. To ņēma 42 gadus vecam alžīrietim, sen dzīvojošam Francijā. Vīrietis nonāca reanimācijā 2019. gada 27. decembrī ar asiņainām krēpām, klepu un augstu temperatūru, kas turējās jau četras dienas. Vienam no viņa bērniem vēlāk tika konstatēti līdzīgi simptomi.

Pacients pastāstīja, ka ceļojis 2019. gada augustā, tātad brauciena laikā inficēties nevarēja. Ar Ķīnu ģimene nekādi nav saistīta. Pētījuma autori secināja: koronavīrusa infekcija cirkulēja Francijā jau decembrī. Zinātnieki uzsvēra, ka nulles pacienta meklējumi jāturpina, - tas palīdzēs saprast, kad sākusies un kā izplatījusies epidēmija.

Kas notika Itālijā pirmā viļņa laikā

2019. gada rudenī speciālisti no Milānas universitātes novēroja pacientus ar aizdomām par masalām. Raudzes no mutes dobuma izrādījās negatīvas. Iespējams, slimniekiem bija Covid-19, pieļāva speciālisti, un pārbaudīja koronavīrusa RNS klātbūtni.

Analīzes ņēma 39 pacientiem laikā no 2019. gada septembra līdz 2020. gada februārim, pēc tam glabāja -80 grādu temperatūrā. PCR tests vienā no tām parādīja koronavīrusa RNS klātieni. Genoma konsekvence sakrita ar Wuhan-HU-1, kas tika atšifrēts 13. janvārī, un citiem, kas izplatījās pasaulē vēlāk.

Biomateriāls piederēja četrus gadus vecam zēnam no Milānas priekšpilsētas. Viņš saslima 21. novembrī un nedēļu vēlāk nonāca slimnīcā, nekādos ceļojumos nebija. Trīs mēnešus vēlāk Itālijā reģistrēja pirmo Covid-19 gadījumu. Tomēr infekcija ienāca valstī daudz agrāk, uzskata pētījuma autori. Ar to daļēji skaidrojams briesmīgais epidēmijas trieciens valsts ziemeļos pirmā viļņa laikā.

SARSCoV2 pirmtēvs

Templa universitātes (ASV) zinātnieki mēģināja atrast pašu pirmo koronavīrusa gēnu. Viņi izanalizēja gandrīz trīsdesmit tūkstošus SARS‐CoV‐2 konsekvenču no 97 valstīm, kas ieļautas GISAID datu bāzē no 2019. gada 24. decembra (pirmais iekļautais genoms) līdz 2020. gada jūlijam un savāca "pirmtēvu". To nosauca proCoV2 (progenitor SARS‐CoV‐2).

Galveno mutantu novešana pie viena kopsaucēja rāda, ka proCoV2 radies un evolucionējis Ķīnā 2020. gada decembrī. No tā cēlušies divi varianti — μ un α — jau pirms pirmā oficiālā Covid-19 gadījuma. ProCoV2-μ variants licis pamatus garai vīrusu līnijai, kas izmira pēc dažām nedēļām.

Savukārt mutants G614G, kas ātri izplatījās pasaulē un tagad pārstāvēts visplašāk, domājams, tāpat cēlies Ķīnā, lai arī nevar izslēgt arī Vidējos Austrumus un Eiropu, jo tur tas atrasts starp pirmajiem paraugiem.

Kur tad īsti ir nulles pacients? Kalifornijas universitātes zinātnieki sadarbībā ar kolēģiem noskaidroja: viņam bija jābūt Hubejas provincē Ķīnā mēnesi pirms pirmā oficiālā gadījuma. Viņi izstrādāja vīrusa evolūcijas modeli ar molekulārā pulksteņa palīdzību, balstoties uz GISAID datiem, un konstatēja: skaitot no 2019. gada 24. decembra, kad tika paņemts pirmais SARS‐CoV‐2 paraugs Uhaņā, 2019. gada 17. novembrī Hubejā jau bija četri inficētie, bet 1. decembrī – desmit.

Sākotnējā hipotēze liecina, ka infekcija sākusies jūras produktu tirgū Uhaņā. Tomēr vairākiem pirmajiem pacientiem ar to saiknes nebija, ar citiem saslimušajiem viņi nav kontaktējušies. Tas liek domāt, ka zināmum laiku vīruss klaiņojis iedzīvotāju vidū neatpazīts. Pēc tam – straujš uzliesmojums. Kāpēc? Tas nav zināms. Darba autori pieminēja superizplatītājus – cilvēkus, kuri īsā laika sprīdī inficē desmitiem apkārtējo. Taču viņi apšaubīja pieņēmumu, ka pērnā gada novembrī vīruss būtu atradies ārpus ĶTR.

Visi šie fakti nedāvā iespēju izskaidrot, kā vīruss nokļuvis pie cilvēkiem, kādas radības organismā tas radies, kur ir tā dabiskais rezervuārs. Modelis rāda, ka proCoV2 genoms satur visas Covid-19 patogēna īpatnības, tātad nulles genoms ir tikpat bīstams, kā tā evolūcijas līnijas. Tuvākie līdzīgie koronavīrusi atrasti sikspārņu organismā Juņnaņas provincē 2013. gadā. To genoms par 4% atšķiras no SARS‐CoV‐2, tātad šīs radības ir tikai starpposma saimnieki. Līdzīgi patogēni atrasti Ķīnas pangolīnu un ūdeļu organismā Eiropā un ASV. Tomēr Uhaņas vīrusa pirmtēvs un tā evolūcija vēl joprojām nav zināms.

188
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (792)
Pēc temata
Izslimot vai vakcinēties? Patiesība par vakcīnu Covid-19 profilaksei
Nost ar COVID-19! Cilvēki svin Ziemassvētkus
Dati par mirstības rekordu Latvijā Covid-19 rezultātā izrādījušies kļūdaini
Rekordliels letālu gadījumu skaits: miruši vairāk nekā 40 Covid-19 pacienti
 Lidl

Lidl atklāj loģistikas centru, tam sekos veikalu tīkla atvēršana

10
(atjaunots 09:41 20.01.2021)
Nākamnedēļ Lidl Latvija plāno svinīgu loģistikas centra atklāšanu, kas koronavīrusa pandēmijas dēļ notiks tiešsaistē.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Pirmdien, 25. janvārī Rīgā tiks atklāts Lidl Latvija loģistikas centrs, raksta Tvnet.lv. Svinīgs atklāšanas pasākums norisināsies tiešsaistē, tajā piedalīsies visa uzņēmuma vadība, kā arī Lidl sadarbības partneri.

Kompānijas pārstāvji informēja, ka loģistikas centra atklāšana dos startu vērienīgai kampaņai Latvijā un Igaunijā. Īsi pēc centra atklāšanas plānots atvērt veikalu tīklu gan Rīgā, gan visā Latvijā.

Iepriekš ziņots, ka loģistikas centra ēka Dzelzavas ielā 131 tika uzsākta 2018. gadā. Ēkas kopēja platība ir 51 000 kvadrātmetru. Turklāt tajā tiks izvietots Lidl Latvija galvenais birojs. Ēka tika nodota ekspluatācijā 2020. gada jūlijā. Būvdarbiem tika iztērēti vairāk nekā 55 miljoni eiro.

Atgādinām, ka Lidl ir vācu zemo cenu lielveikalu tīkls. Šīs markas veikali ir atvērti gandrīz visās Eiropas Savienības valstīs, tāpat tīkls darbojas ASV, Lielbritānijā, Šveicē un Serbijā. Tirdzniecības vietu atklāšana Latvijā tika plānota jau 1998. gadā, taču ekonomiskās krīzes vilcināja termiņus.

Lidl ir noskaņots ieņemt līderpozīcijas Latvijas mazumtirdzniecības tirgū. Veikalu atklāšanas gaidās uzņēmums publicēja sarakstu ar vakancēm. "Lidl Latvija" meklēja vairāk nekā tūkstoti darbinieku dažādās valsts pilsētās, tie bija gan grāmatveži, gan iepirkumu speciālisti, gan tirdzniecības zāles darbinieki. Darbadevējs solīja, maksāt darbiniekiem vairāk, nekā vidēji nozarē.

10
Tagi:
Lidl
Pēc temata
"Greizs valsts tēls": par Lidl pasūdzējās sakarā ar prasību zināt krievu valodu
Vairāk nekā tūkstotis darbavietu: Lidl meklē darbiniekus visā Latvijā
Miroslavs Mitrofanovs

Tieši nesaka, bet mērķis ir skaidrs: Mitrofanovs par pārmaiņām Rīgas bērnudārzos

6
(atjaunots 09:40 20.01.2021)
Jaunā Rīgas domes politika attiecībā uz bērnudārziem ir pat stingrāka nekā iepriekš pieņemtais likums par apmācības iespējām visās Latvijas pirmsskolas iestādēs valsts valodā.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Rīgas bērnudārzos var tikt slēgtas vairāk nekā 30 krievvalodīgās grupas. Sociālajos tīklos apspriež "laimes vēstules", kurās Rīgas domes Izglītības departaments liek galvaspilsētas bērnudārziem atvērt vienu vai divas latviešu grupas, neatkarīgi no rindas, pieprasījuma un iestādes gatavības. Rīdzinieki sauc šo direktīvu par vecāku mānīšanu un pirmsskolas izglītības diskrimināciju.

Šis risinājums draud rīdziniekiem ar mākslīgo deficītu krievu bērnudārzos, brīdināja Rīgas domes deputāts, Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.

"Pašlaik Rīgas pašvaldības ierēdņu spiedienā notiek bērnudārzu pārorientācija no mācībām krievu valodā latviešu valodā. Tieši par to nav teikts, bet mērķis ir saprotams," teica Mitrofanovs Sputnik Latvija.

Viņš uzsvēra, ka šī domes politika ir pat stingrāka nekā likums, kas tika pieņemts pagājušajā gadā, - par iespēju nodrošināt apmācību visos Latvijas bērnudārzos valsts valodā.

"Tur tas tika ierosināts, kā atklāts piedāvājums, proti, pašvaldībām jāmēģina nodrošināt šādu iespēju. Taču kādā veidā tas jānodrošina - vai būvējot jaunus bērnudārzus, vai izveidojot jaunas grupas - likumā nebija teikts. Parlaments to neprecizēja. Savukārt Rīgas dome ar latviešu valdošo koalīciju priekšgalā nolēmusi kļūt svētāk par Romas pāvestu," uzsvēra politiķis.

Pēc Mitrofanova teiktā, Rīga veicina mākslīgo vietu deficītu krievu bērniem.

"Ir jāsaprot, ka krievvalodīgos bērnus neņem latviešu grupās neierobežotā skaitā. Pastāv savā veidā "kvotas" - aptuveni trešdaļa no grupas apjoma. Ja sanāk vairāk, tad sāk protestēt latviešu vecāki... Ja lēmums tiks īstenots, tad "latviešu" grupās būs mazāk bērnu, bet "krievu" grupas būs pārpildītas. Tas nav taisnīgi, un pret to jācīnās ar visiem likumīgajiem līdzekļiem.

Pēc viņa vārdiem, pirmais solis šajā virzienā tika sperts vēl 2017. gadā, kad faktiski "Saskaņas" spiedienā septiņos bērnudārzos tika mainīta apmācības valoda.

"Būdama pie varas, "Saskaņa" centās izvairīties no šī temata. Tagad Rīgas domē "Saskaņa" atrodas opozīcijā, un šīs temats viņiem ir izdevīgs. Mēs, protams, apsveicam to, ka viņi, lai arī par vēlu, bet "nobrieduši" un ir atvērti sadarbībai šajā virzienā," teica Mitrofanovs.

Sputnik sarunbiedrs piebilda, ka te vairs nav ko dalīt, un kopīgiem spēkiem jāpretojas šīm pārmaiņām. "Šodienas Rīgas domes sēdē mēs sāksim cīņu ar valdošo koalīciju šajā jautājumā. Latvijas Krievu savienības noskaņojums ir visai možs," rezumēja deputāts.

Митрофанов объяснил последствия директивы Рижской думы по детсадам
6
Tagi:
Miroslavs Mitrofanovs, bērni, latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO atgādināja par krievu valodas vajāšanu Baltijā
"Kā darbojās Sorosa fonds": deputāta pētījums
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Krievijas VD deputāts: Latvija pārkāpusi visas robežas attiecībās ar Krieviju
Ziemeļu straume 2

"Acīmredzama viltība": Vācijas un ASV strīda par "ZS 2" jaunais posms

0
(atjaunots 09:53 20.01.2021)
Bundestāgā noraidīja Džo Baidena padomnieka ierosinājumu attiecībā uz "Ziemeļu straumes 2" likteni. Politologs Jurijs Svetovs radio Sputnik ēterā pastāstīja par situāciju ar Krievijas gāzes vada būvniecību.

Bundestāga Enerģētikas komitejas vadītājs Klauss Ernsts nosauca par nepiedienīgu Džo Baidena padomnieka ierosinājumu attiecībā uz "Ziemeļu straumi 2".

Nikolass Bērnss, kas iepriekš konsultēja ASV prezidentu, piedāvāja Vašingtonai uz laiku atcelt sankcijas pret gāzes vadu, bet Eiropas uzņēmumiem ‒ apturēt tā būvniecību. Tas tiek ierosināts, lai puses varētu saskaņot pozīcijas.

"Es joprojām uzskatu, ka tas ir nepiedienīgi, lai mēs apspriestu ar ASV mūsu enerģētikas politiku. Tāpēc es noraidu šo priekšlikumu... "Ziemeļu straumes 2" būvniecība tā ir vienīgi Eiropas lieta, tai ir visas nepieciešamās atļaujas un tāpēc tai jābūt ātri pabeigtai," norādīja Ernsts.

Politologs un žurnālists Jurijs Svetovs radio Sputnik ēterā novērtēja to, kas pašreiz notiek amerikāņu un eiropiešu diskusijā par Krievijas gāzes vada būvniecību.

"Ir tāda laba paruna: lai tur vai plīst, vai lūst. Amerikāņu mērķis ir par katru cenu apturēt "Ziemeļu straumes" celtniecību. Un šajā ziņā demokrāti un republikāņi neatšķiras. Viņi grib iespiest Eiropas tirgū savu sašķidrināto gāzi, kas ir daudz dārgāka. Un tagad izdomāja jaunu paņēmienu: "runāsim par to". Taču kas ir galvenais? "Apturēsim to (būvniecību ‒ red.), tad runāsim." Tātad tā ir tāda acīmredzama viltība," uzskata Jurijs Svetovs.

Pēc viņa vārdiem, turpmāka situācijas attīstība daudzējādā ziņā ir atkarīga no Vācijas pozīcijas.

"Tas, ka tagad par Kristīgo demokrātu apvienību ievēlēja (Armīnu) Lašetu ‒ cilvēku, kurš ir ne vien politiķis, bet vada valsts lielāko federālo zemi un saprot Vācijas reālās ekonomikas vajadzības, dod cerību, ka viņš turpinās (kancleres Angelas) Merkeles līniju, proti, ka "Ziemeļu straume 2" ir nepieciešama Vācijai ekonomisku apsvērumu dēļ un tas jāpabeidz," domā Jurijs Svetovs.

Sestdien Ziemeļreinas-Vestfālenes premjerministrs Armīns Lašets tika ievēlēts par jauno Vācijā valdošās Kristīgo demokrātu savienības līderi. Tagad Lašets tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem kandidātiem kanclera amatam.

"Ziemeļu straume 2" piegādās gāzi no Krievijas uz Eiropu pa Baltijas jūras gultni. Gāzesvada jauda ir 55 miljardi kubikmetru gāzes gadā. Tā nav pirmā reize, kad ASV ievieš sankcijas pret projekta dalībniekiem, lai izgāztu tā realizāciju. Krievijā un Eiropā uzskata, ka tādējādi amerikāņi vēlas uzspiest ES savu dārgāko sašķidrināto gāzi.

1. janvārī ASV Senāts nobalsoja par budžetu 2021. finanšu gadam. Dokuments tai skaitā paredz pirms gada ieviesto sankciju paplašināšanu pret "Ziemeļu straumi 2".

Decembrī tika pabeigta 2,6 kilometru cauruļvada būvniecība Vācijas ūdeņos.

0
Tagi:
Ziemeļu straume 2, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Norvēģu kompānija DNV GL atteikusies no "Ziemeļu straumes 2" sertifikācijas
Analītiķis ierosinājis risinājumu "Ziemeļu straumes 2" sertifikācijas problēmai
"Ziemeļu straumes 2" pēdējo posmu sāks būvēt 15. janvārī
Eksperts paskaidroja, kāpēc Eiropa nevar atteikties no "Ziemeļu straumes 2"