Gastronomijas paviljona atklāšana Rīgas Centrāltirgū

Latvijā nabadzībai ir sievietes seja, par ko runā skaitļi

119
(atjaunots 14:43 01.01.2021)
Lai gan kopumā nabadzīgo īpatsvars Latvijā lēnām samazinās, dažās iedzīvotāju kategorijās tā turpina pieaugt; cik valstī būtu nabadzīgu, ja nebūtu pabalstu.

RĪGA, 1. janvāris — Sputnik. Nabadzības riskam ir pakļauts katrs piektais Latvijas iedzīvotājs. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šis rādītājs ir pieaudzis ģimeņu ar bērniem vidū, īpaši tās ģimenēs, kur bērnu audzina viens vecāks - visbiežāk vientuļā māte, ziņo Neatkarīgā.

Nabadzības rādītāji liecina arī par to, ka sievietes ievērojami biežāk saskaras ar nabadzību nekā vīrieši.

Nabadzīgo varētu būt vēl vairāk

Par nabadzības riskam pakļautajiem Latvijā uzskatāmi tie iedzīvotāji, kuru ienākumi ir zemāki par noteikto slieksni. 2019. gadā šis slieksnis bija 441 eiro mēnesī vienas personas mājsaimniecībai (5296 eiro gadā) un 926,83 eiro mēnesī ģimenei, kas sastāv no diviem pieaugušajiem un diviem nepilngadīgajiem (11 122 eiro gadā). Saskaņā ar CSP datiem, 2019. gadā 407 000 Latvijas iedzīvotāju ienākumi bija zemāki par šo atzīmi, tas ir 21,6% no valsts iedzīvotājiem.

Pēc speciālistu vērtējumiem, 2019. gadā sociālie pabalsti palīdzēja samazināt nabadzībai pakļauto cilvēku daļu par 16,8 procentpunktiem, jo pēdējo gadu laikā tika palielināts pabalstu un stipendiju apmērs. Ja tās nebūtu, nabadzības riskam būtu pakļauti vismaz 38% iedzīvotāju.

Vismazāk nabadzīgo Latvijā pēdējā desmitgadē bijis 2012. gadā – 387 000, bet visvairāk 2017. gadā – 446 000 cilvēku. Vislielākais nabadzīgo īpatsvars arī bija 2017. gadā – 23,3%, pēc tam tas samazinājies līdz 22,9% 2018. gadā, bet 2019. gadā sastādīja 21,6%.

Nabadzības slieksnis visu laiku palielinājās. 2011. gadā tas bija 233 eiro mēnesī, bet 2019. gadā – 441 eiro mēnesī.

Sievietes seja

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pieaug nabadzības risks ģimenēm ar bērniem: gan ģimenēm ar vienu pieaugušo, gan ģimenēm, kurās ir divi pieaugušie apgādnieki. Īpaši strauji pieaug trūcīgo ģimeņu skaits ar vienu apgādnieku (visbiežāk – māte), to daļa pērn sasniedza 30,6%, tas ir par 4,4 procentpunktiem vairāk, nekā 2019. gadā. Nabadzības risks pieauga arī ģimenēm ar diviem pieaugušajiem un diviem bērniem: no 11,1% 2018. gadā līdz 12,8% 2019. gadā, bet ģimenēm ar diviem pieaugušajiem un trim un vairāk bērniem – no 16,7% 2018. gadā līdz 17,7% 2019. gadā. Nabadzības risks pieauga arī bērniem līdz 17 gadu vecumam – no 14,5% 2018. gadā līdz 15,8% 2019. gadā.

Joprojām visvairāk nabadzības riskam piekļauto ir vientuļo pensionāru vidū, kuri vecāki par 65 gadiem, pērn šādu senioru bija 71,7%.

Nabadzības rādītājus ietekmē arī dzimums. Vecuma grupā līdz 17 gadu vecumam nabadzības ir vairāk pakļauti vīrieši, bet pieaugušo vidū - sievietes. Piemēram, personu vidū, kas vecākas par 65 gadiem, nabadzības riskam ir pakļauts katrs piektais vīrietis un katra trešā sieviete. Vēl vairāk atšķirību ir vecuma grupā virs 75 gadiem: vīriešu vidū nabadzībai joprojām pakļauts katrs piektais, taču sievietēm šīs radītājs ir gandrīz 40%, proti, divas sievietes no piecām.

119
Tagi:
nabadzība
Pēc temata
Nodokļu reforma – kārtējais veids aptīrīt latviešus
Tiesībsargs pieprasa palielināt minimālos ienākumus Latvijā un draud vērsties tiesā
Tiesībsargs pieprasa strauju minimālās algas pieaugumu
Pensionāri grasās izvirzīt virkni prasību valdībai un Saeimai
Akcija Nemirstīgais pulks Rīgā, 2019. gada 9. maijā

Jūrmalā atļauta 9. maija akcija "Nemirstīgais pulks"

13
(atjaunots 12:16 06.05.2021)
Jūrmalas dome šogad atļāvusi piemiņas akciju "Nemirstīgais pulks" par godu 9. maijam – Uzvaras dienai.

RĪGA, 6. maijs — Sputnik. Jūrmalas pilsētas dome devusi atļauju rīkot akciju "Nemirstīgais pulks" 9. maijā, pastāstīja pasākuma organizators Jānis Kuzins. Taču akcijā varēja piedalīties tikai 10 cilvēki.

Kuzins pastāstīja TASS, ka, atbildot uz viņa pieprasījumu, Jūrmalas dome ziņoja, ka neiebilst pret akciju "Nemirstīgais pulks", ja tiks ievērotas visas prasības. Patlaban ļauts organizēt sapulces, gājienus un piketus, kuros piedalās ne vairāk kā 10 cilvēki, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus un nodrošinot dalībniekiem gaismu atstarojošas vestes.

Gājiens notiks 9. maijā no pl. 16:00 līdz 18:30 no Slokas autoostas līdz vietējiem brāļu kapiem, teica Kuzins.

Vienlaikus Rīgā "Nemirstīgais pulks" šogad nenotiks, taču organizatori aicina paņemt savu tuvinieku fotogrāfijas, kuri karoja pret fašismu Lielā Tēvijas kara gados, ierasties pie pieminekļa un pēc ziedu nolikšanas iziet savu "Nemirstīgo pulku".

"Katru gadu gandrīz visā pasaulē uzvarētāju pēcteči paceļ virs galvām savus varoņus: tēvus, vectēvus, vecvectēvus… Nemirstīgais pulks, tāpat kā ģimenes atmiņa ir bezgalīgi! Nāciet ar savu varoņu portretiem pie pieminekļa, ievērojot visus noteikumus un dodieties individuālajā Nemirstīgajā pulkā!" teikts organizatoru paziņojumā Facebook.

Sabiedriskā akcija "Nemirstīgais pulks" notiek 9. maijā – Uzvaras dienā Krievijā un citās valstīs. Gājiena laikā cilvēki nes savu tuvinieku, Lielā Tēvijas kara dalībnieku fotogrāfijas. Akcija "Nemirstīgais pulks" pirmo reizi tika organizēta 2012. gadā Tomskā pēc vietējo teležurnālistu iniciatīvas. Kopš 2015. gadā akcija oficiāli atzīta par Viskrievijas pasākumu.

Aprīlī kustības "Krievijas Nemirstīgais pulks" centrālā štāba līdzpriekšsēdētāja Jeļena Cunajeva pastāstīja, ka "Nemirstīgā pulka" tradicionālais gājiens šodien varētu notikt 24. jūnijā, ja to pieļaus epidemioloģiskā situācija. 9. maijā, kā jau iepriekš plānots, pasākums notiks tiešsaistes formātā.

Baltijas valstīs 1.-10. maijā notiek interneta akcija "Nemirstīgais pulks - Baltija". Akcijas dalībnieki var īpaši izveidotā lapā Facebook pastāstīt par savu tuvinieku likteni Lielajā Tēvijas karā un publicēt fotogrāfijas.

Tās organizators – nekomerciālā apvienība Baltinpress (Tallina), "Komsomoļskaja Pravda" Ziemeļeiropā un Baltijas krievu sadraudzības "Tautieši" vietne.


13
Tagi:
Uzvaras diena, Jūrmala, Nemirstīgais pulks
Pēc temata
"Nemirstīgais pulks" noslēdza virtuālo gājienu
Translācijai "Nemirstīgais pulks tiešsaistē" ir vairāk nekā 20 miljoni skatījumu
Nekādas politikas: cilvēki visā pasaulē stājas "Nemirstīgā pulka" rindās
Margarita Dragile par uzbrukumiem "Nemirstīgajam pulkam" un formastērpa aizliegumu
Bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs noliek ziedus pie Uzvaras pieminekļa, foto no arhīva

"Divi aspekti": Ušakovs pabrīdināja tos, kuri 9. maijā apmeklēs Uzvaras pieminekli

25
(atjaunots 12:07 06.05.2021)
Uzvaras dienā, dodoties nolikt ziedus pie Uzvaras pieminekļa, jāpatur prātā divi ļoti nozīmīgi aspekti, brīdināja bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs.

RĪGA, 6. maijs — Sputnik. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs neslēpa savu prieku par to, ka izdevies salauzt Rīgas varas pretestību un lēmumu ierobežot piekļuvi piemineklim Rīgas Atbrīvotājiem Uzvaras dienā. Viņš aicināja visus 9. maijā nolikt ziedus pieminekļa pakājē. Savas domas politiķis pastāstīja Facebook.

Atgādināsim, ka 30. aprīlī Rīgas izpilddirektora pienākumu izpildītāja Elīna Trautmane, drošības kontroles iestāžu un citu atbildīgo pašvaldības iestāžu pārstāvji apspriedās par svētku pasākumiem un nolēma ierobežot piekļuvi Uzvaras piemineklim 8. un 9. maijā.

Brīvu piekļuvi piemineklim atbalstīt apsolīja "Saskaņa" un Latvijas Krievu savienība. Vakar LKS informēja, ka viņiem izdevies uzvarēt sadursmē ar Rīgas vadību un nosargāt Uzvaras dienu. Piekļuve Uzvaras piemineklim 9. maijā netiks slēgta, visi, kas to vēlas, varēs nolikt ziedus.

Pie tam LKS lūdz stingri ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus, ievērot distanci un neuzkavēties pie monumenta ilgu laiku.

To pašu savā lapā Facebook ieteica arī bijušais Rīgas mērs. Līdztekus epidemioloģiskajām prasībām viņš aicina nepārkāpt sabiedrisko kārtību.

"Divi ļoti svarīgi aspekti. Pirmkārt, lūdzu, ievērojiet visus nepieciešamos ierobežojumus – maskas, distance un tā tālāk. Ir svarīgi neaplipināt vienam otru svētku laikā. Otrkārt, lūdzu, ievērojiet policijas prasības – policisti rūpējas par kārtību un drošību. Arī tas ir ļoti svarīgi svētku laikā," brīdināja Ušakovs.

Atgādināsim, ka 2020. gadā Uzvaras dienā tiem, kuri ieradās ar ziediem pie Uzvaras pieminekļa, neradās nekādas problēmas ar policiju. Cilvēki ievēroja ierobežojošos pasākumus – distancējās un nepulcējās grupās.

25
Tagi:
Latvija, Uzvaras diena, Uzvaras piemineklis, Nils Ušakovs
Pēc temata
"Mēs neatteiksimies no Uzvaras dienas!" LKS sola, ka triks ar pandēmiju Rīgā neizdosies
Ierobežojumi nav pieļaujami: Ušakovs aicina "apbērt Uzvaras pieminekli ar ziediem"
Rīga izdomājusi, kā samaitāt Uzvaras dienu: slēgs piekļuvi Uzvaras piemineklim
"Georga lentīte" Latvijā būs: kā saņemt Uzvaras simbolu