Gastronomijas paviljona atklāšana Rīgas Centrāltirgū

Latvijā nabadzībai ir sievietes seja, par ko runā skaitļi

93
(atjaunots 14:43 01.01.2021)
Lai gan kopumā nabadzīgo īpatsvars Latvijā lēnām samazinās, dažās iedzīvotāju kategorijās tā turpina pieaugt; cik valstī būtu nabadzīgu, ja nebūtu pabalstu.

RĪGA, 1. janvāris — Sputnik. Nabadzības riskam ir pakļauts katrs piektais Latvijas iedzīvotājs. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šis rādītājs ir pieaudzis ģimeņu ar bērniem vidū, īpaši tās ģimenēs, kur bērnu audzina viens vecāks - visbiežāk vientuļā māte, ziņo Neatkarīgā.

Nabadzības rādītāji liecina arī par to, ka sievietes ievērojami biežāk saskaras ar nabadzību nekā vīrieši.

Nabadzīgo varētu būt vēl vairāk

Par nabadzības riskam pakļautajiem Latvijā uzskatāmi tie iedzīvotāji, kuru ienākumi ir zemāki par noteikto slieksni. 2019. gadā šis slieksnis bija 441 eiro mēnesī vienas personas mājsaimniecībai (5296 eiro gadā) un 926,83 eiro mēnesī ģimenei, kas sastāv no diviem pieaugušajiem un diviem nepilngadīgajiem (11 122 eiro gadā). Saskaņā ar CSP datiem, 2019. gadā 407 000 Latvijas iedzīvotāju ienākumi bija zemāki par šo atzīmi, tas ir 21,6% no valsts iedzīvotājiem.

Pēc speciālistu vērtējumiem, 2019. gadā sociālie pabalsti palīdzēja samazināt nabadzībai pakļauto cilvēku daļu par 16,8 procentpunktiem, jo pēdējo gadu laikā tika palielināts pabalstu un stipendiju apmērs. Ja tās nebūtu, nabadzības riskam būtu pakļauti vismaz 38% iedzīvotāju.

Vismazāk nabadzīgo Latvijā pēdējā desmitgadē bijis 2012. gadā – 387 000, bet visvairāk 2017. gadā – 446 000 cilvēku. Vislielākais nabadzīgo īpatsvars arī bija 2017. gadā – 23,3%, pēc tam tas samazinājies līdz 22,9% 2018. gadā, bet 2019. gadā sastādīja 21,6%.

Nabadzības slieksnis visu laiku palielinājās. 2011. gadā tas bija 233 eiro mēnesī, bet 2019. gadā – 441 eiro mēnesī.

Sievietes seja

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pieaug nabadzības risks ģimenēm ar bērniem: gan ģimenēm ar vienu pieaugušo, gan ģimenēm, kurās ir divi pieaugušie apgādnieki. Īpaši strauji pieaug trūcīgo ģimeņu skaits ar vienu apgādnieku (visbiežāk – māte), to daļa pērn sasniedza 30,6%, tas ir par 4,4 procentpunktiem vairāk, nekā 2019. gadā. Nabadzības risks pieauga arī ģimenēm ar diviem pieaugušajiem un diviem bērniem: no 11,1% 2018. gadā līdz 12,8% 2019. gadā, bet ģimenēm ar diviem pieaugušajiem un trim un vairāk bērniem – no 16,7% 2018. gadā līdz 17,7% 2019. gadā. Nabadzības risks pieauga arī bērniem līdz 17 gadu vecumam – no 14,5% 2018. gadā līdz 15,8% 2019. gadā.

Joprojām visvairāk nabadzības riskam piekļauto ir vientuļo pensionāru vidū, kuri vecāki par 65 gadiem, pērn šādu senioru bija 71,7%.

Nabadzības rādītājus ietekmē arī dzimums. Vecuma grupā līdz 17 gadu vecumam nabadzības ir vairāk pakļauti vīrieši, bet pieaugušo vidū - sievietes. Piemēram, personu vidū, kas vecākas par 65 gadiem, nabadzības riskam ir pakļauts katrs piektais vīrietis un katra trešā sieviete. Vēl vairāk atšķirību ir vecuma grupā virs 75 gadiem: vīriešu vidū nabadzībai joprojām pakļauts katrs piektais, taču sievietēm šīs radītājs ir gandrīz 40%, proti, divas sievietes no piecām.

93
Tagi:
nabadzība
Pēc temata
Nodokļu reforma – kārtējais veids aptīrīt latviešus
Tiesībsargs pieprasa palielināt minimālos ienākumus Latvijā un draud vērsties tiesā
Tiesībsargs pieprasa strauju minimālās algas pieaugumu
Pensionāri grasās izvirzīt virkni prasību valdībai un Saeimai
 Lidl

Lidl atklāj loģistikas centru, tam sekos veikalu tīkla atvēršana

18
(atjaunots 09:41 20.01.2021)
Nākamnedēļ Lidl Latvija plāno svinīgu loģistikas centra atklāšanu, kas koronavīrusa pandēmijas dēļ notiks tiešsaistē.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Pirmdien, 25. janvārī Rīgā tiks atklāts Lidl Latvija loģistikas centrs, raksta Tvnet.lv. Svinīgs atklāšanas pasākums norisināsies tiešsaistē, tajā piedalīsies visa uzņēmuma vadība, kā arī Lidl sadarbības partneri.

Kompānijas pārstāvji informēja, ka loģistikas centra atklāšana dos startu vērienīgai kampaņai Latvijā un Igaunijā. Īsi pēc centra atklāšanas plānots atvērt veikalu tīklu gan Rīgā, gan visā Latvijā.

Iepriekš ziņots, ka loģistikas centra ēka Dzelzavas ielā 131 tika uzsākta 2018. gadā. Ēkas kopēja platība ir 51 000 kvadrātmetru. Turklāt tajā tiks izvietots Lidl Latvija galvenais birojs. Ēka tika nodota ekspluatācijā 2020. gada jūlijā. Būvdarbiem tika iztērēti vairāk nekā 55 miljoni eiro.

Atgādinām, ka Lidl ir vācu zemo cenu lielveikalu tīkls. Šīs markas veikali ir atvērti gandrīz visās Eiropas Savienības valstīs, tāpat tīkls darbojas ASV, Lielbritānijā, Šveicē un Serbijā. Tirdzniecības vietu atklāšana Latvijā tika plānota jau 1998. gadā, taču ekonomiskās krīzes vilcināja termiņus.

Lidl ir noskaņots ieņemt līderpozīcijas Latvijas mazumtirdzniecības tirgū. Veikalu atklāšanas gaidās uzņēmums publicēja sarakstu ar vakancēm. "Lidl Latvija" meklēja vairāk nekā tūkstoti darbinieku dažādās valsts pilsētās, tie bija gan grāmatveži, gan iepirkumu speciālisti, gan tirdzniecības zāles darbinieki. Darbadevējs solīja, maksāt darbiniekiem vairāk, nekā vidēji nozarē.

18
Tagi:
Lidl
Pēc temata
"Greizs valsts tēls": par Lidl pasūdzējās sakarā ar prasību zināt krievu valodu
Vairāk nekā tūkstotis darbavietu: Lidl meklē darbiniekus visā Latvijā
Miroslavs Mitrofanovs

Tieši nesaka, bet mērķis ir skaidrs: Mitrofanovs par pārmaiņām Rīgas bērnudārzos

8
(atjaunots 09:40 20.01.2021)
Jaunā Rīgas domes politika attiecībā uz bērnudārziem ir pat stingrāka nekā iepriekš pieņemtais likums par apmācības iespējām visās Latvijas pirmsskolas iestādēs valsts valodā.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Rīgas bērnudārzos var tikt slēgtas vairāk nekā 30 krievvalodīgās grupas. Sociālajos tīklos apspriež "laimes vēstules", kurās Rīgas domes Izglītības departaments liek galvaspilsētas bērnudārziem atvērt vienu vai divas latviešu grupas, neatkarīgi no rindas, pieprasījuma un iestādes gatavības. Rīdzinieki sauc šo direktīvu par vecāku mānīšanu un pirmsskolas izglītības diskrimināciju.

Šis risinājums draud rīdziniekiem ar mākslīgo deficītu krievu bērnudārzos, brīdināja Rīgas domes deputāts, Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.

"Pašlaik Rīgas pašvaldības ierēdņu spiedienā notiek bērnudārzu pārorientācija no mācībām krievu valodā latviešu valodā. Tieši par to nav teikts, bet mērķis ir saprotams," teica Mitrofanovs Sputnik Latvija.

Viņš uzsvēra, ka šī domes politika ir pat stingrāka nekā likums, kas tika pieņemts pagājušajā gadā, - par iespēju nodrošināt apmācību visos Latvijas bērnudārzos valsts valodā.

"Tur tas tika ierosināts, kā atklāts piedāvājums, proti, pašvaldībām jāmēģina nodrošināt šādu iespēju. Taču kādā veidā tas jānodrošina - vai būvējot jaunus bērnudārzus, vai izveidojot jaunas grupas - likumā nebija teikts. Parlaments to neprecizēja. Savukārt Rīgas dome ar latviešu valdošo koalīciju priekšgalā nolēmusi kļūt svētāk par Romas pāvestu," uzsvēra politiķis.

Pēc Mitrofanova teiktā, Rīga veicina mākslīgo vietu deficītu krievu bērniem.

"Ir jāsaprot, ka krievvalodīgos bērnus neņem latviešu grupās neierobežotā skaitā. Pastāv savā veidā "kvotas" - aptuveni trešdaļa no grupas apjoma. Ja sanāk vairāk, tad sāk protestēt latviešu vecāki... Ja lēmums tiks īstenots, tad "latviešu" grupās būs mazāk bērnu, bet "krievu" grupas būs pārpildītas. Tas nav taisnīgi, un pret to jācīnās ar visiem likumīgajiem līdzekļiem.

Pēc viņa vārdiem, pirmais solis šajā virzienā tika sperts vēl 2017. gadā, kad faktiski "Saskaņas" spiedienā septiņos bērnudārzos tika mainīta apmācības valoda.

"Būdama pie varas, "Saskaņa" centās izvairīties no šī temata. Tagad Rīgas domē "Saskaņa" atrodas opozīcijā, un šīs temats viņiem ir izdevīgs. Mēs, protams, apsveicam to, ka viņi, lai arī par vēlu, bet "nobrieduši" un ir atvērti sadarbībai šajā virzienā," teica Mitrofanovs.

Sputnik sarunbiedrs piebilda, ka te vairs nav ko dalīt, un kopīgiem spēkiem jāpretojas šīm pārmaiņām. "Šodienas Rīgas domes sēdē mēs sāksim cīņu ar valdošo koalīciju šajā jautājumā. Latvijas Krievu savienības noskaņojums ir visai možs," rezumēja deputāts.

Митрофанов объяснил последствия директивы Рижской думы по детсадам
8
Tagi:
Miroslavs Mitrofanovs, bērni, latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO atgādināja par krievu valodas vajāšanu Baltijā
"Kā darbojās Sorosa fonds": deputāta pētījums
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Krievijas VD deputāts: Latvija pārkāpusi visas robežas attiecībās ar Krieviju

Iegremdēšanās Daugavas ūdeņos Kunga Kristīšanas svētku naktī

0
(atjaunots 12:51 20.01.2021)
Šogad Covid-19 ierobežojumu dēļ masveida ceremonija netika rīkota, bet atsevišķi entuziasti iegremdēšanos ūdenī veica individuāli.

Pēdējā gadā daudzi, kādreiz masveida pasākumi, vairs nav iespējami un cilvēkiem nācās ievērot tradīcijas individuālajā kārtībā.

Tā sanāca arī ar Kunga kristīšanas svētkiem, parasti 19. janvārī Pareizticīgā baznīca organizē masveida pasākumu ar ūdens iesvētīšanu un pareizticīgie iegremdējas āliņģī, bet šogad oficiālā ceremonija tika atcelta.

Taču daži cilvēki Kunga Kristīšanas svētku naktī tomēr piedalījās iegremdēšanos āliņģī Zaķusalā. Kā tas notika, skatieties mūsu fotolentē.

0
 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Oļegs Sisoļatins no Rīgas Krievu kopienas organizācijas "Ziemeļu straume"

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Oļegs Sisoļatins no Rīgas Krievu kopienas organizācijas "Ziemeļu straume"

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Igors Petrovs, Jūrnieku klubs "Gangut"

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā. Vladimirs Moisejenkovs

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā. Vladimirs Moisejenkovs

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Igors Petrovs, Jūrnieku klubs "Gangut"

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā. Vladimirs Moisejenkovs

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā