Maxima

Unikāls eksperiments: Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs par kārtējiem ierobežojumiem

87
(atjaunots 13:00 22.12.2020)
Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs pastāstīja, kādu iespaidu uz viņu atstājuši kārtējie ierobežojumi, kas turpināsies valstī līdz 11. janvārim.

RĪGA, 22. decembris — Sputnik. Jaunie tirdzniecības ierobežojumi, kas stājās spēkā 19. decembrī, veicinās Covid-19 ierobežošanu, uzskata Ministru kabinets. Tabakas izstrādājumus un alkoholu tagad var nopirkt katru dienu, toties saimniecības preču saraksts vēl joprojām ir ierobežots.

Tā kā ierobežojumi būs ilgstoši, papildināts arī veikalos pieejamo preču sortiments. Nākamās trīs nedēļas strādās aptiekas, optikas veikali, DUS, dzīvnieku preču tirgotavas. Veikalos "klātienē" var nopirkt pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, priekšapmaksas kartes, tabakas izstrādājumus, dzīvnieku uzturu, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, aizsargmaskas un individuālos aizsardzības līdzekļus, ziedus un Ziemassvētku eglītes.

Tomēr no 21. decembra līdz 11. janvārim pieejami tikai visnepieciešamākie pakalpojumi – tie, kas neparedz tiešu klienta un pakalpojuma sniedzēja kontaktu. Pie tam kontakts nevar ilgt vairāk kā 15 minūtes, vajadzīgas sejas maskas. Aizliegta lielākā daļa klātienē sniedzamo pakalpojumu.

Jaunie ierobežojumi no jauna noveda pie milzīgām rindām veikalos nedēļas nogalēs, manikīres un frizieri pūlējās apkalpot visus līdz noteiktajam datumam un pieņēma klientus pat naktīs.

Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs jau norādīja, ka jaunie ierobežojumi ir saprotamāki un prātīgāki nekā iepriekšējie. Tomēr arī viņš kritizēja valdības lēmumu – pēc viņa domam šo periodu var nosaukt par "lielo un unikālo eksperimentu".

"Valdības ieviestie aizliegumi 23 dienām izskatās kā kārtējais lielais un unikālais eksperiments. Jau esam pieredzējuši citur neredzētus ierobežojumus vai stingrākus nodokļus. Ierēdņiem patīk administrēt. Tāpēc arī konsultācijas ar ekspertiem un nozarēm ir fragmentāras un epizodiskas.

Salīdzinājumam, piemēram, Francijā uz šodienu saslimušo skaits ir divarpus reizes lielāks kā Latvijā (3,63% pret 1,49%), bet visi veikali ir atvērti. Uz pircēju noteikti 8m2, lielveikalos (virs 400m2) jāuzrauga apmeklētāju skaits. Savukārt, Zviedrijā (3,49% saslimušo) "cilvēki aicināti atturēties no veikalu un tirdzniecības centru apmeklējumiem". Kaimiņvalstī Igaunijā (1,51%) nav nekādu aizliegumu, bet ar nākamo nedēļu tiks atļauti brīvdienu lidojumi uz 15 valstīm. Preču ierobežojumu valsttis ievieš, galvenokārt, sākot ar 25.decembri līdz 10.janvārim.

Kādi ir vakar uzsāktie eksperimenti?" lauzīja galvu Danusēvičs Facebook.

"Pirmais. Kāds pēc 10 dienām (pirms Jaunā gada) būs rezultāts piektdien izprovocētai veikalu "šturmēšanai". Vai mediķiem būs papildus "dāvana", vai tomēr tirdzniecības nozare izturēja šādu spiedienu. Vakardienas iepirkšanās bumu raksturo draugu ieraksti, piemēram (krieviski), "Ты был в магазинах??  Это хаос.  Такое ощущение, что им не запрет озвучили, а объявили войну.  Пищалки кричат... Электронику заклинивает от потока." Drūzmēšanos neapturēja pat ugunsgrēka trauksme (skat foto "Dominā"). Kāpēc normālās ikdienas pircēju plūsmas (skat IKEA) bija jāpārvērš par debesīs skrienošām bultām.

Otrs eksperiments. Kā reaģēs cilvēki, kuriem 23 dienas aizliegts pirkt pamatpreces, kas nepieciešamas mājsaimniecībā un ikdienas dzīvē, sākot ar veselīgu ķermeņa uzturēšanu (piemēram, krēmi), apģērbi un apavi (piemēram, zeķubikses) līdz grāmatām un  mājsaimniecības darbiem nepieciešamo. Pretēji mūsu ierēdņu sagatavotam birokrātiskām un neloģiskam higiēnas preču uzskaitījumam atbilstoši muitas kodiem, civilizētās valstīs noteikti, piemēram, "darba aprīkojums un mājsaimniecības uzturēšanas līdzekļi" vai "ikdienas dzīvē būtiskas preces".

Jāatzīst, ka valdība savlaicīgi izlaboja kļūdas degvielu uzpildes staciju atļauto preču sarakstā un atļāva pirkt transporta biļetes, vēlāk novērsa kļūdaino aizliegumu ziedu un eglīšu tirdzniecībai. Sarūgtināti ir bērnu preču, apģērbu un apavu tirgotāji. Tomēr vislielākā neizpratne ir grāmatu tirgotājiem: "Kad cilvēkiem ir liegta jebkāda kultūras baudīšana, tad aizliedz tirgot arī grāmatas. Dzersim alkoholu pilnām mutēm un skatīsimies depresīvos tv raidījumus ar valdības vaimanām," secinaja Danusēvičs.

Jāpiebilst, ka sociālo tīklu lasītāji joprojām ir sašutuši par dažbrīd absolūti neloģiskajiem aizliegumiem veikalos.

Piemēram, Facebook lietotāja Gaļina Panca konstatēja, ka kapu sveces var nopirkt, bet Jaungada sveces - ne.

"Ok. Cimdus nenēsājam, traukus nemazgājam. Līdz februārim?" mēģināja noskaidrot Toms Altbergs, papildinot publikāciju ar fotogrāfiju no veikala.

​"Ja visiem līdz 11.janvārim ir jāstrādā attālināti, tad nesaprotu, kāpēc nedrīkst pirkt IT lietas un pagarinātājus, lukturīšus..." bija pārsteigta Kaija Skujiņa.

​"Gribēju Rimi nopirkt papīra līmi, izrādās tā būs aizliegta prece tagad 3 nedēļas. Bērniem būs labi radoši darboties mājās, īpaši brīvlaikā. Vai tas nav  ir sviests?" žēlojās Sarma Freiberga.

​Pazīstamā publiciste Elita Veidemane bija sašutusi par to, ka veikalā nevarēja nopirkt cepampapīru un foliju.

"Kuram idiotam ienāca prātā Ziemsvētku laikā aizliegt iekš RIMI tirgot cepampapīru, foliju un cepšanas maisiņus? Tas nozīmē, ka mēs savās mājās arī nedrīkstam neko cept, ieskaitot piparkūkas? P.s. Visu vajadzīgo nopirku Drogās, kur toties nedrīkstēja pirkt zeķubikses," uzrakstīja Elita Veidemane.

​Sarakstē ar veikalu atklājās vēl viena interesanta nianse – izrādās, starp aizliegtajām precēm iegadījušies arī atkritumu maisi.

"Diemžēl, pēc šobrīd pieejamās informācijas, atkritumu maisi nav atļauto preču sarakstā. Ja kaut kas mainīsies - labosim šo situāciju," atzīmēja veikala pārstāvji.

​Atzīmēsim, ka tirdzniecība internetā valstī nav ierobežota un veikali var darboties arī tiešsaistē pasūtīto preču izsniegšanas punktu lomā.

87
Tagi:
tirdzniecība, pandēmija, ierobežojumi, valdība
Pēc temata
"Nelietība": publicists sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās
"Patiesi idioti vai arī viņiem par to maksā?" Gobzems kritizē valdību un iedzīvotājus
Preces, ko aizliegts tirgot brīvdienās, pieejamas internetā
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
CSN

Sarežģīts krustojums, retākā mašīna un roku veiklība: krāpnieki Rīgas ielās

22
(atjaunots 17:07 20.01.2021)
Ik gadu Latvijas apdrošināšanas kompānijām Latvijā izkrāp desmitiem tūkstošu eiro par tīšām izraisītiem ceļu satiksmes negadījumiem

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Rīgā ir daži krustojumi, ko krāpnieki izmanto, lai sarīkotu tīšu CSN un pēc tam piepelnītos, izkrāpjot naudu no apdrošināšanas kompānijām, informē Latvijas Televīzija.

Viena no tādām vietām atrodas Brīvības pieminekļa pakājē. Ik gadu, izskatot ceļu satiksmes negadījumus šajā krustojumā, ir pamatotas bažas par krāpniecības gadījumiem.

"Tie, kuri brauc no Brīvības ielas, var veikt šeit tikai pagriezienu pa kreisi: no kreisās malējās un vidējās joslas principā var tēmēt jebkurā no trim joslām, kas ir uz Raiņa bulvāra. Šī situācija parasti izraisa konfliktu par vidējās joslas ieņemšanu," satiksmes drošības speciālists Oskars Irbītis.

Autovadītāji, kas brauc pa Brīvības bulvāra vidējo joslu, veicot pagriezienu uz Raiņa bulvāri, bieži ieņem vidējo joslu, arī visi autovadītāji, kas brauc pa kreiso joslu un vēlas doties uz stacijas pusi, tāpat ieņem vidējo joslu, un sākas problēmas.

"Krustojuma vidū, kad sākas manevri, sāk strādāt labās rokas princips, un principā, tas, kurš nāk no vidējās joslas, tam ir priekšroka – viņš var ieņemt jebkuru joslu, it kā gar degunu nobraucot tam, kurš atrodas kreisajā malējā joslā uz Brīvības ielas. Tā ir viena no vietām, kas ir ļoti piemērota krāpšanas gadījumu īstenošanai," stāsta Irbītis.

Rīgā ir autovadītāji, kuri dodas ielās "kā uz darbu", lai izraisītu sadursmes un vēlāk piedzītu naudu no apdrošinātājiem. Uzņēmumi katru gadu saskaras ar desmitiem šādu gadījumu, tomēr pierādīt, ka tā bija krāpniecība ir sarežģīti. No likuma viedokļa pret krāpniekiem nav jābrauc.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētāja Jāņa Abāšina vārdiem, līdzīgas vietas, ko izmanto krāpnieki, izmanto krāpnieki, ir Deglava un Stirnu ielas pagrieziens un Mūkusalas aplis.

"Parasti šīs krāpšanas notiek ar retākām mašīnām, sauksim tā – mašīnām, kādu uz mūsu ielām ir ļoti maz. Lai šādas mašīnas saremontētu, ir ļoti ilgi jāgaida rezerves daļas vai šo rezerves daļu nav, un tad apdrošinātājs ir sagatavojis tāmi – tāme ir gatava, un ir jāgaida mēnesis vai divi šīs rezerves daļas. Un klients saka – maksājiet man naudā! Tad apdrošinātājs izmaksā naudā, un tad šo automašīnu salabo nevis solīdi servisā, bet auto saremontē kaut kur garāžā pilnīgi pa lēto," paskaidroja Abāšins.

Pēc viņa vārdiem, izķert tādus krāpniekus var, kad tiek piefiksēts, ka tie ar apskaužamu regularitāti nonāk līdzīgā satiksmes negadījumā.

"Zinot to, ka tagad ļoti daudziem mašīnās ir kameras, zinot to, ka daudziem telefoni filmē mašīnās, un zinot to, ka šis cilvēks reizi trīs mēnešos parādās kā cietušais apdrošinātāju datu bāzēs, tad paiet laiciņš un šādus cilvēkus izķer," viņš teica.

Neskatoties uz to, ka Brīvības bulvāra un Raiņa bulvāra krustojums jau sen sevi ir pierādījis kā pateicīgu vietu krāpniecībai, nekādi satiksmes uzlabojumi joprojām nebija veikti.

22
Tagi:
CSN
Pēc temata
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda
Latvijas iedzīvotāji arvien biežāk gūst traumas CSNg ar elektriskajiem skrejriteņiem
Латвийская почта

Sūtījumi no Lielbritānijas: kad būs jāmaksā par dāvanām no ģimenes un tuviniekiem

16
(atjaunots 17:01 20.01.2021)
Ar šī gada 1. janvāri stājās spēkā izmaiņas pasta sūtījumu apmaiņā ar Lielbritāniju, bet, sākot ar 1. jūliju, mainās nodokļu maksāšanas kārtība par sūtījumiem no visām trešajām valstīm.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik, Zinaīda Juškeviča. Brexit veica izmaiņas to tautiešu dzīvē, kuriem ir saites ar Lielbritāniju. Jaunas reālijas: pasta sūtījumi no šīs valsts, kuru deklarētā vērtība pārsniedz 22 eiro, tagad tiek aplikti ar PVN un muitas nodokli, turklāt tie jādeklarē, tāpat kā sūtījumi no trešajām valstīm.

Tas nav visas grūtības, ar kurām mums jārēķinās, saskaņā ar ES pieņemtajām normām, no 1. jūlija ar nodokli tiks aplikti visi sūtījumi no trešajām valstīm. Tāpēc, ja jūs dzīvojat Lielbritānijā, labi padomājiet, pirms kaut ko dāvināt Latvijā dzīvojošam draugam vai pat sūtīt nevajadzīgas mantas: lai tās iegūtu, viņam būs par to jāsamaksā. Tālāk par to, cik daudz.

Cenu un nodokļu gradācija

No 1. janvāra līdz 30. jūnijam sūtījumiem no Lielbritānijas nodokļus piemēro atbilstoši preces deklarētās vērtības gradācijas: 22, 45, 150 eiro tāpat nodokļu piemērošana atkarīgā no tā vai sūtījums ir komerciāls vai nekomerciāls. Jāpiebilst, ka nekomerciāli sūtījumi ir "diskriminēti" salīdzinājumā ar komerciāliem: tiem piemēro muitas nodokli (aprēķina individuāli pēc preces koda), sākot ar 45 eiro deklarēto vērtību, bet komerciāliem slieksnis ir 150 eiro.

Komerciāls sūtījums ir sūtījums, ko komersanti veic savā starpā, ko komersants sūta privātpersonai vai privātpersona par atlīdzību sūta citai privātpersonai.

Sūtījums tiek uzskatīts par nekomerciālu, ja:

  • tas nav regulārs;
  • tajā ir preces vienīgi saņēmēja vai viņa ģimenes locekļu personiskai lietošanai, un to īpašības un daudzums neliecina par komerciāliem nodomiem;
  • sūtītājs to sūta saņēmējam bez samaksas.

Nodokļu likmes sūtījumu apmaiņā ar Lielbritāniju, sākot ar 2021. gada 1. janvāri

Deklarētā vērtība Komerciāli sūtījumi Nekomerciāli sūtījumi
Līdz 22 eiro Nepiemēro Nepiemēro
No 22,01 līdz 45 eiro PVN 21% Nepiemēro
No 45,01 līdz 150 eiro PVN 21% PVN 21% + muitas nodoklis
Virs 150 eiro PVN 21% + muitas nodoklis PVN 21% + muitas nodoklis

Par to, ka saņemtais sūtījums jāatmuito, saņēmējs uzzinās no pasta paziņojuma vai SMS, ko nosūta pasts.

Kā noformēt?

Latvijas Pasts savā mājaslapā publicēja rekomendācijas sūtījumu no Lielbritānijas atmuitošanai (tās attiecās arī uz citām trešajām valstīm).

Noteikumi neizskatās visai vienkārši, tātad sūtījumu var saņemt divos veidos.

1. Apgūt atmuitošanas noteikumus patstāvīgi, jo no 2019. gada 11. novembra VID muitas darbinieki ar to vairs nenodarbojas. Saņēmējam pašam jāaizpilda nepieciešamie dokumenti, izmantojot EDS Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

Pirms tam ķerties, ir jānoskaidro sūtījuma vērtība. Ar pirkumiem internetā viss ir vienkārši. Bet, ja jūs saņemat dāvanu, un dokumentos nosūtītājs norādījis deklarēto vērtību virs 45 eiro (līdz 1. jūlijam atvieglojums vēl spēkā), tad jums būs jānoskaidro, par kādu summu nosūtītājs vērtē savu laipnību. Vēl labāk būtu saņemt no viņa attaisnojošo dokumentu. Ir vēl visai dīvaini aprakstīta iespēja "sazinoties ar Klientu centru, kura speciālisti attēlā fiksēs konkrētā sūtījuma pavaddokumentus un nosūtīs saņēmējam". Kā pasta "gaišreģi" to darīs, nav skaidrs, jo sūtījuma saturu ne jūs, ne viņi vēl nav redzējuši.

2. Uzticēt atmuitošanu brokerim. Muitas brokera pakalpojumu viena sūtījuma atmuitošanai fiziskai personai Latvijas Pasts vērtē 3,50 eiro apmērā.

Šajā gadījumā vispirms jāpiesakās pa e-pastu pastabrokeris@pasts.lv, nosūtot ar sūtījumu saistītos dokumentus: pirkuma orderi, maksājuma uzdevumu, sūtījuma numuru, pilnvaru, ar ko Latvijas Pasts tiek pilnvarots veikt nepieciešamās muitas formalitātes. Par laimi, pilnvara nav jāapliecina notariāli, tiek pievienota veidlapa, ko var izdrukāt un parakstīt. Dāvanas vērtību, ja sūtījumā ir tieši dāvana, tādā gadījumā noskaidros brokeris. Nepieciešamības gadījumā vērtību noskaidros pie jums.

Pēc procedūras pabeigšanas, brokeris atkal atsūtīs e-pasta ziņojumu ar summu, kas jums būs jāsamaksā par viņa pakalpojumiem un par atmuitošanu. Tikai tad klients varēs doties uz pasta nodaļu ar Latvijas Pastam izsniegtās pilnvaras oriģinālu un naudu pakalpojumu apmaksai.

Ir grūti pateikt, cik reāli ir pieejami šie pakalpojumi un cik ilgi atmuitošana aizkavēs sūtījumu saņemšanu no Apvienotās Karalistes. Par masveida muitas brokeru meklēšanu pagaidām netika ziņots, tāpēc rindas, bez šaubām, būs. Bet arī tas vēl ir nieks – pēc 1. jūlija 1 miljona sūtījumu vietā no trešajām valstīm, ko pasts atmuito tagad, būs 20 miljoni (viegli uzminēt, ka tie būs mazvērtīgi preču sūtījumi, kuri līdz šim netika aplikti ar nodokļiem). Tātad ir pienācis laiks apgūt brokera profesiju: pieprasījums ir garantēts!

16
Tagi:
Latvijas Pasts
Pēc temata
Latvijas pasts pārtraucis sūtījumu piegādi uz Ķīnu
"Steidzami jāieved vergi!": "Latvijas pasta" darba piedāvājums rada sašutumu