Cepkalo ģimene pārcēlās uz Rīgu krievu skolu dēļ

129
(atjaunots 09:03 20.12.2020)
Opozicionārus no Baltkrievijas Latvijā pievilka iespēja mācīt bērnus krievu valodā; taču no nākamā gada tās vairs nebūs.

RĪGA, 20. decembris - Sputnik. Baltkrievu opozicionāri Valērijs un Veronika Cepkalo pārcēlās uz Rīgu, ziņo "Nastojaščeje vremja".

Valērijs Cepkalo bija viens no Aleksandra Lukašenko priekšvēlēšanu štāba vadītājiem 1994. gada prezidenta vēlēšanās, pēc viņa uzvaras kļuva par Baltkrievijas ārlietu ministra pirmo vietnieku, bet pēc tam vairākus gadus bija Baltkrievijas vēstnieks ASV un Meksikā. Tāpat Cepkalo ir viens no līdzdibinātājiem un bijušais Augsto tehnoloģiju parka direktors, kura pārstāvjus aicina pārcelties Lietuva, Latvija un Polija.

2020. gada maijā Cepkalo paziņoja par savu izvirzīšanu Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās, bet viņam tika atteikts reģistrēties kā kandidātam. 2020. gada jūlijā, bailēs no aresta, viņš kopā ar bērniem pameta valsti. Viņa sieva Veronika apvienojās ar Svetlanu Tihanovsku un Mariju Kolesņikovu, kura bija arestētā prezidenta kandidāta Viktora Babariko štāba vadītāja, un aģitēja par Tihanovsku.

Politisko patvērumu Latvijā Cepkalo ģimene nav pieprasījusi, un dzīvi Rīgā uztver kā īslaicīgu piespiedu pasākumu. Viņi uztur saikni ar vietējo baltkrievu diasporu, piedalās atbalsta un solidaritātes akcijās.

"Vairākas reizes apmeklējām bēgļu nometni. Tagad mēs viņus aktīvi pievērsīsim mūsu darbībai. Mēs atradām biroju. Un, protams, mēs liekam likmi uz diasporu. Uz bēgļiem un brīvprātīgajiem, lai mēs varētu strādāt gan ārpus Baltkrievijas, gan informatīvi ietekmēt valstī notiekošos procesus," sacīja Valērijs.

Deviņpadsmit migranti no Baltkrievijas pašlaik dzīvo bēgļu centrā Muceniekos un, pēc Latvijas baltkrievu Savienības teiktā cer kādreiz atgriezties dzimtenē.

Baltkrievija
© Sputnik / Егор Еремов

Par to, ka Cepkalo ģimene uzskata Rīgu par iespējamo dzīvesvietu, kļuva zināms septembrī, kad viņi tikās ar Latvijas Ārlietu ministrijas vadītāju Edgaru Rinkēviču. Tolaik ģimene dzīvoja Polijā.

"Mums taču ir mazi bērni, mums vajadzēja, lai būtu krievu skolas, — stāsta Valērijs, — Lietuvā ir tikai viena vēstniecībā. Tur neņem. Mēs tāpat gribējām, lai valstij būtu kopīga robeža ar Baltkrieviju. Mums tas bija svarīgi. Sajūta, ka mēs esam blakus," viņš teica.

Atzīmēsim, ka baltkrievu opozicionāru pievilkušajām krievu skolām Rīgā atlicis maz laika: izglītības reforma paredz pilnu vidējās izglītības pāriešanu latviešu valodā jau no nākamā mācību gada.

129
Tagi:
Baltkrievija, Latvija
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt (94)
Pēc temata
Kāpēc Krievija un Baltkrievija aiziet no Baltijas valstu ostām
Tihanovska oficiāli apliecinājusi, ka ir gatava vadīt Baltkrieviju
Politologs pastāstīja, ko Lietuva uzdod par bēgļiem no Baltkrievijas
Latvijā pastāstīja, cik daudz baltkrievu IT kompāniju izdevās pārvilināt
Sniegputenis

Kaut kas vēl nebijis: tuvākajās dienās Latvijā gaidāms stiprs sniegputenis

1
(atjaunots 08:16 25.01.2021)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē varētu sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru sniegu, ko ciklons sagādās no Ukrainas rietumiem.

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Šīs nedēļas sākumā, īpaši otrdien un trešdien, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā gaidāmi ilgstoši nokrišņi, raksta Tvnet.lv, atsaucoties uz sinoptiķu prognozēm.

​Tiek ziņots, ka no Ukrainas rietumiem Latvijai tuvojas ciklons, kas atnesīs spēcīgus nokrišņus. Ja valsts austrumos tās izkritīs lietus veidā, tad centrālajos un rietumu novados galvenokārt snigs.

Paredzams, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās oranžo vai pat sarkano brīdinājumu.

Gaisa temperatūra tuvākajās dienās būs aptuveni nulle grādu, snigšanas laikā iespējamas vēja brāzmas. Pūtīs ziemeļu vējš.

Atgādinām, ka oranžā vai sarkanā brīdinājuma periodā ir jāievēro drošības pasākumi. Pacentieties bez īpašas vajadzības neiziet no mājām. Nenovietojiet automašīnas zem kokiem.

1
Tagi:
prognoze, Latvija
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

43
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

43
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas