Balsojums Latvijas Saeimā, foto no arhīva

Latvijas valdība pieņēmusi stingrākus ierobežojumus

45
(atjaunots 00:04 18.12.2020)
Stingrāku ierobežojumu periodā, kas stāsies spēkā pirmdien, 21. decembrī, iedzīvotāji joprojām varēs nopirkt alkoholu, tabaku, maskas, ziedus un eglītes. Toties skaistumkopšanas saloniem nav paveicies – aizliegti visi pakalpojumi.

RĪGA, 18. decembris — Sputnik. Latvijas valdība ceturtdien lēmusi par stingrākiem ierobežojumiem ar mērķi apturēt Covid-19 izplatību, vēsta Mixnews.lv.

Jaunie pasākumi būs spēkā no pirmdienas, 21. decembra līdz 2021. gada 11. janvārim, tātad – trīs nedēļas.

Ne staigāt, ne skriet nav aizliegts, tomēr tagad nāksies padomāt, kurp doties, kad un kā. Piemēram, no sestdienas, 19. decembra tirdzniecībā tiek ieviests noteikums, kas līdz šim bija spēkā tikai brīvdienās un svētku dienās. Taču pie tam valdība paplašinājusi atļauto preču sarakstu.

Tirdzniecība

Laikā no 19. decembra līdz 11. janvārim varēs strādāt veikali, kas tirgo pārtikas preces, higiēnas priekšmetus, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, tabakas izstrādājumus un elektroniskās smēķēšanas iekārtas, dzīvnieku pārtiku un preces, presi, sabiedriskā transporta biļetes, sejas maskas un individuālās aizsardzības līdzekļus, vietējā ražojuma lauksaimniecības produkciju, mobilo tālruņu priekšapmaksas kartes, ziedus un eglītes. Bez tam būs ļauts tirgot būvmateriālus vairumā.

Tagad katram pircējam veikalā jāatvēl 15 kvadrātmetru platība. Veikalā esošo cilvēku skaits nevar pārsniegt pirkumu ratiņu skaitu. Pieaugušajiem atļauts apmeklēt veikalu tikai vienatnē. Nepieciešamības gadījumā ļauts iepirkties kopā ar asistentu. Atļauts arī ņemt līdzi bērnus vecumā līdz 12 gadiem.

Ierobežojumi tirdzniecībai tiešsaistē nav ieviesti.

Darbs

Pieņemts lēmums arī par attālināto darbu. Darba devēja pienākums ir nodrošināt iespēju strādāt attālināti tiem, kam darba specifika ļauj strādāt mājās. Tas attiecas uz valsts iestāžu, pašvaldības un privāto uzņēmumu darbiniekiem.

Savukārt darbiniekiem, kuri attālināto darbu nevar veikt, pieņemta prasība nodrošināt ēdināšanu tikai tur, kur iespējams ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus. Viens galdiņš – vienam cilvēkam, piedevām – sociālā distance divu metru attālumā. Vienā telpā var pusdienot tikai kopā strādājoši cilvēki.

Mācības un kultūra

Cita starpā valdība lēmumi pagarināt skolās ziemas brīvdienas 1.-6. klašu audzēkņiem. Aizliegtas visas praktiskās nodarbības klātienē, pat individuālās. Izņēmuma kārtībā atļauta tikai klīniskā prakse rezidentūrā.

Interešu pulciņi un mēģinājumi atļauti tikai "attālinātā" režīmā.

Visas bibliotēkas un muzeju iekštelpas slēgtas līdz 11. janvārim. Muzeja ekspozīcijas zem klajas debess turpinās darbu – interesenti var tās apmeklēt. Taču organizatori nedrīkst pieļaut cilvēku drūzmēšanos – ir jānodrošina sociālā distance. Šī prasība attiecas arī uz dabas takām.

Izstādes un gadatirgi ir aizliegti.

Skaistums un veselība

No 21. decembra aizliegti visi skaistumkopšanas salonu pakalpojumi – sākot ar frizētavu pakalpojumiem un beidzot ar daudzcietušajiem kosmetologu un manikīra meistaru pakalpojumiem.

Aizliegts organizēt arī fotosesijas, pieļaujama tikai fotografēšanās dokumentiem.

Zināmi jaunumi arī sporta mīļotājiem: būs ļauts iznomāt sporta inventāru, tomēr tikai gadījumā, ja nomas pakalpojumi tiek sniegti zem klajas debess.

Amatieru sporta nodarbības svaigā gaisā ir atļautas, ja tajās piedalās ne vairāk kā desmit cilvēki. Aizliegts izmantot ģērbtuves. Tātad, pēc būtības, aizliegti trenažiera zāļu pakalpojumi.

Kāpēc tā?

Latvijas Veselības ministrija paskaidroja, ka, izstrādājot ierobežojošos pasākumus, cita starpā tika ņemti vērā apsvērumi arī par to, cik ilgu laiku aizņem pakalpojums, vai cilvēku starpā ir tiešs kontakts tā sniegšanas laikā, vai iespējams izmantot masku, kā arī vēl viens orientieris – vai cilvēki var bez tā iztikt trīs nedēļas.

45
Tagi:
koronavīruss, ierobežojumi, Latvija, alkohols, tabaka, cigaretes
Pēc temata
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Protesti Rīgā: Latvijas varas patiesie ienaidnieki nav nedz masku nīdēji, nedz krievi
Vēl viena Eiropas valsts ievieš stingru karantīnu
Ap 100 sestdienas piketu dalībnieku Rīgā var saņemt sodu
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

37
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

37
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

71
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

71
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas
Dzelzceļš, foto no arhīva

Lietuva un Igaunija elektrificē dzelzceļu līdz KF robežai. Latvijai naudas nav

0
(atjaunots 14:45 24.01.2021)
Lietuva plāno elektrificēt dzelzceļa iecirkņus, kuros pastāv pietiekamas slodzes un rentabilitātes potenciāls.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. Pēc dzelzceļa iecirkņa no Kaišadores līdz Klaipēdai, kā ari Viļņas dzelzceļa mezgla elektrifikācijas noslēguma 2023. gadā Lietuva plāno elektrificēt vēl vairākus iecirkņus, tostarp – Kaļiņingradas virzienu, ko uzskata par perspektīvu, vēsta obzor.lt.

Uzņēmuma "LTG Infra" vadītājs Karolis Sankovskis informēja, ka, iespējams, tiks elektrificēti aptuveni 50% valsts dzelzceļu.

"Domāju, ir pilnīgi reāli, ka mums būs gan Rail Baltica, gan (elektrificēts iecirknis – red.) Viļņa-Klaipeda un vēl divi vai trīs papildu iecirkņi – šobrīd tiek izskatīti virzieni uz Kaļiņingradu, kā arī Baltkrieviju, bet pēc tam, kad mums būs šie iecirkņi, būs elektrificēti jau 50%," plānoja Sankovskis.

Viņš paskaidroja, ka lēmumi par nākamo iecirkņu elektrifikāciju tiks pieņemti atbilstoši to noslogojumam un pārvadātāju vajadzībām. "Izvēlēsimies atbilstoši slodzei, rentabilitātei, pārvadātāju vajadzībām. Lielu potenciālu saskatām Kaļiņingradas virzienā," viņš uzsvēra.

Iepriekš Igaunijas dzelzceļi ziņoja par iniciatīvu sadarbībā ar Krieviju elektrificēt 35 kilometrus garu dzelzceļa iecirkni no Kingisepas (Krievija) līdz Igaunijas robežai, kas ļautu izmantot elektriskos vilcienus reisos no Tallinas uz Sanktpēterburgu un organizēt preču sastāvu blīvāku kustību. Pašā Igaunijā jau pieņemts lēmums par dzelzceļa iecirkņu Tallina-Tartu un Tallina-Narva elektrifikāciju četru gadu laikā.

Latvijas dzelzceļš, ņemot vērā kravu pārvadājumu lejupslīdi, ir pārskatījis iespējas īstenot plānotos un sāktos projektus, kas saņem ES struktūrfondu līdzfinansējumu.

Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā pievedceļu attīstības projektu.

0
Tagi:
Rail Baltica, Igaunija, dzelzceļš, Lietuva, Latvija
Pēc temata
"Latvijas Dzelzceļa" peļņa sastādījusi nulli eiro
Latvieši aizbrauks, bet atbrauks bagāti amerikāņi: fantastiskais Latvijas attīstības plāns