Satiksmes ministrija

Satiksmes ministrija nodod valsts ceļus privātās rokās

57
(atjaunots 06:12 16.12.2020)
Šogad noslēdzas valsts uzņēmuma "Latvijas autoceļu uzturētājs" monopola 7 gadu periods.

RĪGA, 16. decembris — Sputnik.  Aizvadītajā nedēļā Saeimas plenārsēdē tika pieņemti grozījumi likumā par autoceļiem, stāsta BВ.lv.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits parlamentam norādīja, ka, gribot vai negribot, tomēr esot jālemj, kā saimniekot.

Lielceļa konkurence

Resora vadītājs skaidroja, ka tirgus ir jāatver, sadalot Latvijas teritoriju 19 lotēs. Viņš atklāja, ka resors izpētījis citu valsts pieredzi un risku, ko nes tirgus atvēršana, arī Somija un Igaunija gājušas uz priekšu ar mēģinājumu un kļūdu metodi. Politiķis stāstīja, ka plāno veicināt konkurenci un meklēt visspēcīgāko privāto piedāvājumu – viņš nav pārliecināts, ka cena, ar ko "Latvijas autoceļu uzturētājs" piedalās iepirkumos, ir zemākā.

Linkaits atgādināja, ka privātie uzņēmēji Rīgā, Liepajā un Jelgavā bija lētāki – audita kompānija "KMPG" atradusi valstī aptuveni 50 ceļu profila uzņēmumus.

"Interese piedalīties šajos darbos no uzņēmēju, no privāto uzņēmēju puses ir ļoti liela. Protams, pretī būs kvalitātes prasības, būs garantijas, būs viss pārējais, lai nebūtu tā, ka ziemā nav, kas nošķūrē sniegu, ja pēkšņi kaut kas notiek," komentēja Tālis Linkaits.

Starp citu, likumprojekta anotācijā teikts, ka valsts budžeta programmu "Valsts autoceļu fonds" veido transporta ekpluatācijas nodoklis un 80% no degvielas akcīzes nodokļa ienākumiem.

Pie tam, ja 2020. gadā abos šajos posteņos valsts kase plāno saņemt 766,22 milj. eiro, ceļiem tiks atvēlēti tikai 255,3 miljoni. Ja no 2019. līdz 2020. gadam abu minēto nodokļu pieaugumam būtu jāsastāda 102,48 milj., izdevumi ceļiem varētu pieaugt par 19 miljoniem.

Likuma jaunā redakcija tika pieņemta pirmajā lasījumā ar 69 balsīm par un 9 pret, 2 atturoties. Šonedēļ tā izies galīgo lasījumu.

Tomēr paliek jautājums: ja tagad pakalpojumi tiks iepirkti, piedevām daļu naudas nāksies atdot pievienotās vērtības nodoklim. Domājams, piešķiro dotāciju kopsumma joprojām veidos trešo daļu no cēļu vajadzībām iekasētajiem nodokļiem.

Kur to visu likt?

Valsts AS "Latvijas autoceļu uzturētājs" tagad strādā 1270 cilvēki. AS iepirkusi aptuveni 1000 autotehnikas vienības, apmēram 1000 autoceļu tehnikas vienību, kā arī 600 traktorus.

Visiem šiem cilvēkiem un tehnikai ir jāuztur kārtībā 20 115 km Latvijas ceļu. 54% no tiem veido asfaltēta šoseja, 46% - zemes ceļi. Pie tam šīs valsts struktūras pienākums ir uzturēt kārtībā apmēram 900 tiltu.

Par uzņēmuma darbības mērogiem liecina fakts, ka ziemas periodā tā darbinieki izkaisa uz ceļiem apmēram 75 tūkstošus tonnu sāls un sāls-smilšu maisījuma. Vajadzīgi 150 kravas vagoni, lai nogādātu valstī tādu apjomu sāls un smilšu maisījuma. Tagad šo un daudzus citus darbus darīs privātie uzņēmumi.

57
Tagi:
ceļi, Satiksmes ministrija
Pēc temata
Rīgā zem asfalta iegāzies kārtējais automobilis, šoreiz tā bija kravas mašīna
Latvijā samazinās atļauto autotransporta braukšanas ātrumu
Eiropa Rīgas bedrēm naudu nedos, lāpiet paši: vicemērs pastāstīja par pagalmu problēmām
Raimonda Paula koncerts Jūrmalā, foto no arhīva

Krievijā laiku Paula koncertam atraduši, LTV ne: Saeimas deputāts rājas

5
(atjaunots 22:13 17.01.2021)
Krievijas televīzija krāšņi nosvinēja latviešu maestro Raimonda Paula jubileju, bet LTV vadība nav atradusi laiku viņa koncertam: tādas prioritātes izraisījušas Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa sašutumu.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Jautājumu par to, kāpēc Krievijas televīzija "Pirmajā kanālā" krāšņi nosvinējusi ar koncertu latviešu komponista Raimonda Paula 85. gadu jubileju, bet LTV nav piešķīrusi laiku viņa jubilejas vakaram, savā mikroblogā Twitter uzdeva Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš.

"Šovakar Krievijas sabiedriskā tv (140milj skatītāju) ir atvēlējusi,izdomājusi un izbrīvējusi 3h25 min sava raidlaika mūsu Raimondam Paulam viņa apaļajā 85 gadu jubilejā.Mūsu LTV vadība Maestro paša veidotā Jubilejas koncerta translācijai naudu savā budžetā neatrada. Prioritātes," bija sašutis politiķis.

​Tiesa, nākamajā publikācijā deputāts atzīmēja, ka, par laimi līdzekļus aptuveni 5000 eiro apmērā Paula jubilejas koncertam sameklējis vismaz ReTV. "Tā ir viena mēneša darba alga LTV vadītājam," atgādināja Kaimiņš.

​Maestro Raimonds Pauls ir labi pazīstams un iemīļots gan Latvijā, gan Krievijā. 12. janvārī viņš svinēja 85. gadskārtu. Komponists joprojām strādā pie jaunām kompozīcijām. Aizvadītajā gadā Pauls turpināja uzstāties, neskatoties uz pandēmiju, lai ari daudzas programmas nācās atcelt.

Tomēr komponista dzimšanas dienā koncertzālē "Dzintari" notika svētku koncerts, ko translēja arī ReTV. Tajā piedalījās mūziķi, ar ko Paulu jau ilgus gadus saista īpaša muzikāla draudzība.

Maestro pavadījumā uz skatuves kāpa Dināra Rudāne un Ance Krauze, Intars Busulis, Daumants Kalniņš, visā pasaulē pazīstamais tenors Aleksandrs Antoņenko, vokālā grupa Framest un Latvijas radio bigbends.

Krievijā par godu maestro jubilejai "Pirmais kanāls" 16. janvārī translēja Paula koncertu "Miljons sārtu rožu".

5
Tagi:
Artuss Kaimiņš, deputāti, Latvijas Televīzija, Krievija, Raimonds Pauls
Pēc temata
"Galvenais – izturība un raksturs": Pauls pastāstīja par nākotnes plāniem
Raimonds Pauls: šī valdība Latviju "neizvilks"
Raimonds Pauls palūdza žurnālistiem nebiedēt Latviju ar koronavīrusu
Raimondam Paulam – 84. Kā maestro apsveica zvaigznes no Krievijas
Neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko

Jūlija Stepaņenko gatava organizēt referendumu par ģimeni

20
(atjaunots 13:58 17.01.2021)
Ģimenes – vīrieša un sievietes savienības – aizstāvji ir gatavi līdz pēdējam cīnīties par šī jēdziena iekļaušanu Satversmē.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Ja likumprojekts par Satversmes grozījumiem, kuri nosaka ģimenes – vīrieša un sievietes savienības jēdzienu, netiks pieņemts Saeimā pirmajā lasījumā, deputāti ir gatavi sākt parakstu vākšanu par referendumu, pastāstīja neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko radio Baltkom ēterā.

Iepriekš Saeima iesniedza izskatīšanai komisijām Nacionālās apvienības sagatavotos Satversmes 110. panta grozījumus, kas paredz nostiprināt jēdzienu par ģimeni kā vīrieša un sievietes savienību.

Daudzi šiem grozījumiem nepiekrīt vai vismaz uzskata, ka patlaban nav tiem piemērots brīdis. Piemēram, premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") paziņoja, ka patlaban šis jautājums neesot uzmanības centrā. Frakcija "Saskaņa" paziņoja, ka balsojumā nepiedalīsies.

Savukārt Jūlija Stepaņenko ir gatava darīt visu iespējamo, lai panāktu grozījumus Satversmē.

"Ja mums pietrūks 3-4 balsis, mēs jau esam gatavi iet uz tautas referendumu. Grozījumu redakcija mums ir gandrīz gatava, tiek izstrādāta anotācija," viņa pastāstīja.

"Iespējams, to varētu vēlreiz koriģēt, jo mums bijušas vairākas juristu sapulces, kas grozījumu sagatavoja. Tā vēl sīkāk skaidros, uz ko attieksies grozījumi, lai cilvēkiem nerastos jautājumi: "Ai, es esmu vientuļa mamma, mani apvaino, manis te nav." Varbūt tādā aspektā mūsu redakcija nebija tik juridiski perfekta, tā sakot, toties saprotamāka cilvēkiem, kuru viedokli mēs plānojam vaicāt," pastāstīja Stepaņenko.

Par pamatu mēģinājumiem grozīt Satversmi kļuva Satversmes tiesas spriedums, kas paredzēja, ka Satversmē noteiktā ģimeņu aizsardzība paredz valsts pienākumu aizsargāt arī viendzimuma ģimenes.

Vienlaikus Igaunijā jautājums par ģimenes jautājumam veltītu referendumu ir slēgts – trešdien parlaments nobalsoja pret jautājuma "Vai laulībām Igaunijā joprojām jābūt vīrieša un sievietes savienībai?" piedāvāšanu referendumam 2021. gada 18. aprīlī, vēstīja Postimees. Reformu partijas priekšsēdētāja Kaija Kallasa konstatēja, ka referendumam izgāzties likusi opozīcijas taktika: piemēram, pirmdien balsojuma rezultāts būtu citāds.

Atgādināsim, ka trešdien premjerministrs Jiri Ratass atkāpās no amata un paziņoja, ka koalīcija ar partiju EKRE, kas pieprasīja referendumu, ir pārtraukta. Demisija bija saistīta ar korupcijas skandālu, kurā izrādījās iejaukta Centra partija.

Prezidente Kersti Kaljulaida uzticēja valdības veidošanu Kallasai – vienai no skaļākajiem referenduma kritiķiem.

20
Pēc temata
Pirmais vīrs, otrais vīrs: līdz Saeimai nokļuvušas viendzimuma attiecības
Rinkēvičs parakstīja petīciju par viendzimuma partnerattiecībām
Romas pāvests atbalstīja viendzimuma pāru civilās savienības
Urbanovičs: ar likumu nevar atrisināt viendzimuma savienību reģistrācijas problēmu