Eiro

Strādā, lai izdzīvotu: finanšu situācija pasliktinājusies pusei Latvijas iedzīvotāju

96
(atjaunots 14:42 15.12.2020)
Covid-19 pandēmija negatīvi ietekmēja 50% mājsaimniecību finanšu situāciju, radot neparedzētus izdevumus un sarežģījumus.

RĪGA, 15. decembris — Sputnik. Pēdējā gada laikā pasliktinājusies finanšu situācija gandrīz pusei Latvijas mājsaimniecību, liecina Swedbank Finanšu institūta aptaujas rezultāti, vēsta Baltic Course.

Saskaņā ar pētījuma datiem pēdējā gada laikā 42% Latvijas iedzīvotāju finanšu situācija nav mainījusies, 42% - pasliktinājusies, turklāt 14% tā ir būtiski pasliktinājusies. Tikai 14% aptaujāto paziņoja, ka pēdējo 12 mēnešu laikā mājsaimniecības finansiālā situācija ir uzlabojusies.

Kopumā aizejošā gada notikumu novērtējums un to ietekme uz maku ir kļuvusi par visnegatīvāko, kopš 2013. gada. Pozitīvs novērtējums vērojams respondentu grupās, kurām ir augstākā izglītība, kuru ienākumi ir augstāki par vidējiem, kuri ir nodarbināti publiskā sektorā un kuru vecums nepārsniedz 34 gadus.

Aptaujas rezultāti liecina, ka ienākumu lielāko daļu 2020. gadā Latvijas mājsaimniecības tērē pārtikas un mājokļa apmaksai. Pēc iedzīvotāju vērtējuma būtiski bijuši arī tēriņi par veselību. Savukārt mazāk nekā citos gados, 2020. gadā ģimenes tērēja transportam. Tas skaidrojams gan ar degvielas cenu kritumu un ierobežotajām pārvietošanās iespējām, gan ar attālināto darbu un mācībām.

Iedzīvotāji pagaidām neitrāli novērtē nodokļu izmaiņu ietekmi uz savām finansēm un saredz tikai nelielu tēriņu pieaugumu likumdošanas izmaiņu rezultātā (runa ir par akcīzes precēm, valsts un pašvaldību pakalpojumu izmaksas utt.)

Latvijas iedzīvotāji atzīmē, ka pēdējo 12 mēnešu laikā viņiem vairāk nekā iepriekš nācās ķerties klāt saviem uzkrājumiem, savukārt 46% aptaujāto uzkrājumu apmērs samazinājās. 42% respondentu atzīst, ka mājsaimniecībā ir samazinājušies kopējie ienākumi, bet katra trešā ģimene norāda, ka mēneša beigās ir grūti "savilkt galus".

Atbildot uz jautājumu, kādas pārmaiņas finanšu jomā sniegs mājsaimniecībām jaunais gads, tikai rets aptaujātais saglabā optimismu: 38% sagaida, ka finanšu situācija pasliktināsies, 26% prognozē nemainību, bet pozitīva prognoze sniedz tikai 16% Latvijas iedzīvotāju. Tas ir visnegatīvākais novērtējums kopš 2013. gada.

"Līdzšinējā notikumu attīstība ar vīrusa izplatību un tā atstātajām sekām gan uz valsts ekonomiku, gan uz iedzīvotāju personīgajām finansēm likumsakarīgi arī nākotnē liek skatīties piesardzīgi. Līdzīga situācija valda arī citviet pasaulē. Pētījuma dati pierāda, ka valsts mēroga atbalsts jo īpaši nepieciešams tiem, kam jau šo gadu nākas noslēgt ar pamatīgu robu budžetā. Apstākļos, kad vairākas nozares saskaras ar krasu darbības ierobežošanu un ienākumu kritumu, iedzīvotājiem pašu spēkiem atgūties no finanšu satricinājumiem ir un būs īpaši izaicinoši," komentējapētījumu Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

96
Tagi:
nauda, Finanses
Pēc temata
Ekonomikas brīnuma gaidās: Saeima apstiprināja 2021. gada budžetu
Ieguldījumu un aktīvu apjoms audzis, peļņa kritusies: kas notiek Latvijas bankās
VID saņēmis vairāk nekā divus tūkstošus pieteikumu kompensāciju izmaksām
Mediji raksta: Valsts latviešiem jau atņemta, tagad ņems īpašumu!
 Lidl

Lidl atklāj loģistikas centru, tam sekos veikalu tīkla atvēršana

18
(atjaunots 09:41 20.01.2021)
Nākamnedēļ Lidl Latvija plāno svinīgu loģistikas centra atklāšanu, kas koronavīrusa pandēmijas dēļ notiks tiešsaistē.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Pirmdien, 25. janvārī Rīgā tiks atklāts Lidl Latvija loģistikas centrs, raksta Tvnet.lv. Svinīgs atklāšanas pasākums norisināsies tiešsaistē, tajā piedalīsies visa uzņēmuma vadība, kā arī Lidl sadarbības partneri.

Kompānijas pārstāvji informēja, ka loģistikas centra atklāšana dos startu vērienīgai kampaņai Latvijā un Igaunijā. Īsi pēc centra atklāšanas plānots atvērt veikalu tīklu gan Rīgā, gan visā Latvijā.

Iepriekš ziņots, ka loģistikas centra ēka Dzelzavas ielā 131 tika uzsākta 2018. gadā. Ēkas kopēja platība ir 51 000 kvadrātmetru. Turklāt tajā tiks izvietots Lidl Latvija galvenais birojs. Ēka tika nodota ekspluatācijā 2020. gada jūlijā. Būvdarbiem tika iztērēti vairāk nekā 55 miljoni eiro.

Atgādinām, ka Lidl ir vācu zemo cenu lielveikalu tīkls. Šīs markas veikali ir atvērti gandrīz visās Eiropas Savienības valstīs, tāpat tīkls darbojas ASV, Lielbritānijā, Šveicē un Serbijā. Tirdzniecības vietu atklāšana Latvijā tika plānota jau 1998. gadā, taču ekonomiskās krīzes vilcināja termiņus.

Lidl ir noskaņots ieņemt līderpozīcijas Latvijas mazumtirdzniecības tirgū. Veikalu atklāšanas gaidās uzņēmums publicēja sarakstu ar vakancēm. "Lidl Latvija" meklēja vairāk nekā tūkstoti darbinieku dažādās valsts pilsētās, tie bija gan grāmatveži, gan iepirkumu speciālisti, gan tirdzniecības zāles darbinieki. Darbadevējs solīja, maksāt darbiniekiem vairāk, nekā vidēji nozarē.

18
Tagi:
Lidl
Pēc temata
"Greizs valsts tēls": par Lidl pasūdzējās sakarā ar prasību zināt krievu valodu
Vairāk nekā tūkstotis darbavietu: Lidl meklē darbiniekus visā Latvijā
Miroslavs Mitrofanovs

Tieši nesaka, bet mērķis ir skaidrs: Mitrofanovs par pārmaiņām Rīgas bērnudārzos

8
(atjaunots 09:40 20.01.2021)
Jaunā Rīgas domes politika attiecībā uz bērnudārziem ir pat stingrāka nekā iepriekš pieņemtais likums par apmācības iespējām visās Latvijas pirmsskolas iestādēs valsts valodā.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Rīgas bērnudārzos var tikt slēgtas vairāk nekā 30 krievvalodīgās grupas. Sociālajos tīklos apspriež "laimes vēstules", kurās Rīgas domes Izglītības departaments liek galvaspilsētas bērnudārziem atvērt vienu vai divas latviešu grupas, neatkarīgi no rindas, pieprasījuma un iestādes gatavības. Rīdzinieki sauc šo direktīvu par vecāku mānīšanu un pirmsskolas izglītības diskrimināciju.

Šis risinājums draud rīdziniekiem ar mākslīgo deficītu krievu bērnudārzos, brīdināja Rīgas domes deputāts, Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.

"Pašlaik Rīgas pašvaldības ierēdņu spiedienā notiek bērnudārzu pārorientācija no mācībām krievu valodā latviešu valodā. Tieši par to nav teikts, bet mērķis ir saprotams," teica Mitrofanovs Sputnik Latvija.

Viņš uzsvēra, ka šī domes politika ir pat stingrāka nekā likums, kas tika pieņemts pagājušajā gadā, - par iespēju nodrošināt apmācību visos Latvijas bērnudārzos valsts valodā.

"Tur tas tika ierosināts, kā atklāts piedāvājums, proti, pašvaldībām jāmēģina nodrošināt šādu iespēju. Taču kādā veidā tas jānodrošina - vai būvējot jaunus bērnudārzus, vai izveidojot jaunas grupas - likumā nebija teikts. Parlaments to neprecizēja. Savukārt Rīgas dome ar latviešu valdošo koalīciju priekšgalā nolēmusi kļūt svētāk par Romas pāvestu," uzsvēra politiķis.

Pēc Mitrofanova teiktā, Rīga veicina mākslīgo vietu deficītu krievu bērniem.

"Ir jāsaprot, ka krievvalodīgos bērnus neņem latviešu grupās neierobežotā skaitā. Pastāv savā veidā "kvotas" - aptuveni trešdaļa no grupas apjoma. Ja sanāk vairāk, tad sāk protestēt latviešu vecāki... Ja lēmums tiks īstenots, tad "latviešu" grupās būs mazāk bērnu, bet "krievu" grupas būs pārpildītas. Tas nav taisnīgi, un pret to jācīnās ar visiem likumīgajiem līdzekļiem.

Pēc viņa vārdiem, pirmais solis šajā virzienā tika sperts vēl 2017. gadā, kad faktiski "Saskaņas" spiedienā septiņos bērnudārzos tika mainīta apmācības valoda.

"Būdama pie varas, "Saskaņa" centās izvairīties no šī temata. Tagad Rīgas domē "Saskaņa" atrodas opozīcijā, un šīs temats viņiem ir izdevīgs. Mēs, protams, apsveicam to, ka viņi, lai arī par vēlu, bet "nobrieduši" un ir atvērti sadarbībai šajā virzienā," teica Mitrofanovs.

Sputnik sarunbiedrs piebilda, ka te vairs nav ko dalīt, un kopīgiem spēkiem jāpretojas šīm pārmaiņām. "Šodienas Rīgas domes sēdē mēs sāksim cīņu ar valdošo koalīciju šajā jautājumā. Latvijas Krievu savienības noskaņojums ir visai možs," rezumēja deputāts.

Митрофанов объяснил последствия директивы Рижской думы по детсадам
8
Tagi:
Miroslavs Mitrofanovs, bērni, latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO atgādināja par krievu valodas vajāšanu Baltijā
"Kā darbojās Sorosa fonds": deputāta pētījums
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Krievijas VD deputāts: Latvija pārkāpusi visas robežas attiecībās ar Krieviju

Iegremdēšanās Daugavas ūdeņos Kunga Kristīšanas svētku naktī

0
(atjaunots 12:51 20.01.2021)
Šogad Covid-19 ierobežojumu dēļ masveida ceremonija netika rīkota, bet atsevišķi entuziasti iegremdēšanos ūdenī veica individuāli.

Pēdējā gadā daudzi, kādreiz masveida pasākumi, vairs nav iespējami un cilvēkiem nācās ievērot tradīcijas individuālajā kārtībā.

Tā sanāca arī ar Kunga kristīšanas svētkiem, parasti 19. janvārī Pareizticīgā baznīca organizē masveida pasākumu ar ūdens iesvētīšanu un pareizticīgie iegremdējas āliņģī, bet šogad oficiālā ceremonija tika atcelta.

Taču daži cilvēki Kunga Kristīšanas svētku naktī tomēr piedalījās iegremdēšanos āliņģī Zaķusalā. Kā tas notika, skatieties mūsu fotolentē.

0
 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Oļegs Sisoļatins no Rīgas Krievu kopienas organizācijas "Ziemeļu straume"

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Oļegs Sisoļatins no Rīgas Krievu kopienas organizācijas "Ziemeļu straume"

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Igors Petrovs, Jūrnieku klubs "Gangut"

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā. Vladimirs Moisejenkovs

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā. Vladimirs Moisejenkovs

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Igors Petrovs, Jūrnieku klubs "Gangut"

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā. Vladimirs Moisejenkovs

 • © Sputnik / Sergey Melkonov

  Iegremdēšanās Kunga Kristīšanas svētku naktī Rīgā