Edgars Rinkēvičs

Eiropas Komisija ir informēta: Rinkēvičs komentēja žurnālistu aizturēšanu

103
(atjaunots 16:06 10.12.2020)
Žurnālistu aizturēšana par sadarbību ar portāliem Baltnews un Sputnik Latvija nozīmē nevis ES sankciju paplašināšanu, bet gan pielietošanu saskaņā ar Eiropas Komisijas norādēm, paziņoja ārlietu ministrs.

RĪGA, 10. decembris — Sputnik. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs komentēja krievvalodīgo žurnālistu aizturēšanu, vēsta BB.lv.

Trešdien Saeimā notika Ārlietu komisijas sēde, kuras gaitā deputātiem radās iespēja uzdot Rinkēvičam aktuālus jautājumus.

Deputāts Nikolajs Kabanovs ("Saskaņa") uzdeva jautājumu par Valsts drošības dienesta operatīvajiem pasākumiem pret septiņiem žurnālistiem, kuri sadarbojās ar portālu Baltnews.

Rinkēvičs paskaidroja, ka Ārlietu ministrija ir institūts, kas koordinē sankcijas, nevis pieņem par tām lēmumus. Pie tam diplomāts uzsvēra, ka likumsargājošo iestāžu darbības pret konkrētajiem cilvēkiem neesot saistītas ar vārda brīvības vai tamlīdzīgiem pārkāpumiem, bet gan ar ES sankciju pielietošanu. Politiķis apgalvo, ka Latvija nav ne paplašinājusi, ne interpretējusi sankcijas.

Rinkēvičs vēstīja, ka resors konsultējies ar Eiropas Komisiju un tā skaidri norādījusi parametrus, kuru apstākļos ir jāpielieto sankcijas.

Rinkēvičs konstatēja, ka, pēc viņa pārliecības, varasiestādes rīkojušās pareizi.

Politiķis skaidroja, ka aizturētie cilvēki esot saistīti ar Kiseļovu, pret kuru vērstas ES sankcijas, ka notiek transakcijas pretrunā sankcijām, un atbildība saskaņā ar likumu iestājas, ja sankciju politika tiekot pārkāpta. Par to savā formātā lemj izmeklētāji, prokurori un tiesa. Līdz ar to, pēc politiķa domām, apgalvojumi par to, ka tās ir darbības pret žurnālistiem, neesot patiesi

Diplomāts norādīja, ka valsts skrupulozi pielieto Eiropas Savienības sankcijas un izpilda visus pieņemtos lēmumus. Viņš atgādināja, ka bijusi diskusija gan grupā par sankciju pielietošanu, gan Eiropas Savienībā, tātad šeit neesot runas par vārda brīvību, bet gan par sankciju politikas ievērosānu.

3. devembrī Valsts drošības dienests aizturēja un nopratināja portāla Baltnews.lv bijušo galveno redaktoru Andreju Jakovļevu, viņa dzīvesbiedri Irinu Ļitvinovu, kā arī krievvalodīgos žurnālistus Andreju Solopenko, Allu Berezovsku un sabiedrisko darbinieku Vladimiru Lindermanu. Pēc tam minētās personas atlaistas pret parakstu par neizbraukšanu no valsts un informācijas neizpaušanu. Viņu dzīvokļos notikušas kratīšanas.

Žurnālistiem izvirzītas apsūdzības par ES sankciju režīma parkāpšanu, kriminālatbildība paredz sodu no naudas soda līdz brīvības atņemšanai.

Jāpiebilst, ka minētie žurnālisti nav Baltnews un Sputnik Latvija darbinieki, viņi ir portālu ārštata autori. Sputnik Latvija un Baltnews saistīti ar mediju grupu "Rossija segodņa", kuras vadītājs Dmitrijs Kiseļovs iekļauts ES sankciju sarakstā. Aģentūras juristi strādā, lai atrisinātu situāciju.

Krievijas ĀM nosauca Latvijas varasiestāžu darbības par soda akciju un vārda brīvības pārkāpumu. Jautājums par represijām pret žurnālistiem tiks apspriests EDSO. KF ĀM atzīmēja, ka sankcijas ir individuālas un nevar attiekties uz visiem, kas sadarbojas ar mediju holdingu.

103
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, žurnālists, Eiropas Komisija
Pēc temata
"Visus neiesēdināsiet": LKS organizēja piketu pret žurnālistu aizturēšanu
"Nekrītiet kaunā!" Kiseļovs aicina Latviju pārtraukt savu pilsoņu vajāšanu
Jevgēņijs Primakovs: Latvijai ir jāatbild par žurnālistu tiesību pārkāpumiem
Vardarbība ir norma? Krievijas Žurnālistu savienība reaģēja uz VDD rīcību Latvijā
Sniegputenis

Kaut kas vēl nebijis: tuvākajās dienās Latvijā gaidāms stiprs sniegputenis

2
(atjaunots 08:16 25.01.2021)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē varētu sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru sniegu, ko ciklons sagādās no Ukrainas rietumiem.

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Šīs nedēļas sākumā, īpaši otrdien un trešdien, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā gaidāmi ilgstoši nokrišņi, raksta Tvnet.lv, atsaucoties uz sinoptiķu prognozēm.

​Tiek ziņots, ka no Ukrainas rietumiem Latvijai tuvojas ciklons, kas atnesīs spēcīgus nokrišņus. Ja valsts austrumos tās izkritīs lietus veidā, tad centrālajos un rietumu novados galvenokārt snigs.

Paredzams, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās oranžo vai pat sarkano brīdinājumu.

Gaisa temperatūra tuvākajās dienās būs aptuveni nulle grādu, snigšanas laikā iespējamas vēja brāzmas. Pūtīs ziemeļu vējš.

Atgādinām, ka oranžā vai sarkanā brīdinājuma periodā ir jāievēro drošības pasākumi. Pacentieties bez īpašas vajadzības neiziet no mājām. Nenovietojiet automašīnas zem kokiem.

2
Tagi:
prognoze, Latvija
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

43
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

43
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas