Medmāsas. Foto no arhīva

Medmāsas ārpus Rīgas saņem mazāku algu nekā pārdevējas

70
(atjaunots 11:52 08.12.2020)
Uz kādu algu var cerēt medmāsa Rīgas slimnīcā, ņemot vērā koronavīrusa piemaksas, un kāda ir situācija reģionos.

RĪGA, 8. decembris — Sputnik. Latvijas medmāsu asociācijā sūrojas, ka medmāsas reģionālajās slimnīcās saņem mazāk nekā veikalu pārdevēji. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc ir tik grūti atrast cilvēkus šīm darbam, ziņo TV3.

Medicīnas māsu deficīts Latvijā bija arī līdz pandēmijai. Ja palūkojas vakanču sludinājumos un paskatīties uz piedāvātajām algām, kļūst skaidrs, kāpēc. Bet tā ir tikai daļa no problēmas.

Neuztraucieties, ir piemaksas!

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca meklē medmāsas un piedāvā 4,88 eiro stundā. Rimi kasieriem maksā tikpat daudz – 4,9 eiro stundā. Valsts vadošajā klīnikā mierina – tā ir tikai pamatlikme, jo medmāsas papildus saņem arī piemaksas.

"Tās ir diezgan daudz un dažādas. Šīs piemaksas ir par īpašo risku atkarībā no nodaļas, nostrādāto gadu apmērs. Protams, par nakts darbu piemaksā. Tās māsas, kas ir gatavas, un, ņemot vērā personāla trūkumu, strādā arī virsstundas," stāsta slimnīcas personāldaļas vadītāja Evita Duļbinska.

Austrumu slimnīcā medmāsu, kas strādā ar koronavīrusa pacientiem, bāzes likme ir seši eiro stundā, tas ir, par 1,1 eiro vairāk nekā pamatlikme.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca meklē medmāsas un sola viņiem maksāt bāzes likmi robežās no 4,75 līdz 5,58 eiro stundā. Ņemot vērā piemaksu par nakts maiņām, par 168 stundām mēnesī nesertificētā medmāsa saņem 997 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet sertificētā – 1172 eiro.

"Protams, mēs vēlētos, lai šīs algas būtu lielākas. Esam pateicīgi valdībai, ka piešķir papildu piemaksas, un pie šīm pamatlikmēm varam piešķirt 50% piemaksas, un tad māsai alga var sasniegt 1500 vai pat 1700 eiro par darbu šajā nodaļā," skaidro Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vadītājs Rinalds Muciņš.

Rimi maksā vairāk

Kā ziņots Latvijas Māsu asociācijā, lielajās Rīgas valsts slimnīcās medmāsu alga, kas rūpējās par Covid-19 pacientiem, ir pietuvojusies algai, ko saņem tādi speciālisti privātklīnikās.

Bet ārpus Rīgas medmāsas pelna ļoti maz.

"Māsas ir izteikušas, ka šis atalgojums ir daudz mazāks nekā lielveikalos strādājot. Līdz manis ir atnākusi informācija, kad māsas saka – mans atalgojums ir zemāks nekā “Rimi” veikalā, nekā “Depo” veikalā," stāsta Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska.

Taču asociācija neceļ troksni, jo kopš 2017. gada algu sistēma ir ievērojami uzlabojusies, un nākamgad gaidāms pieaugums par 20%.

Nav, kas palīdz

Austrumu klīnikā trūkst 50 medmāsu. Ja to būtu vairāk, varētu pieņemt vairāk Covid-19 pacientu. Vidēji dienā medmāsa spēj aprūpēt no pieciem līdz desmit šādiem slimniekiem atkarībā no blakusslimībām.

Kā pastāstīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas aprūpes direktore Inese Budzila, ir arī tādi pacienti, kuriem pamata saslimšana ir miokarda infarkts, bet kuriem ir pozitīvs Covid-19 tests.

Pandēmija sarežģīja plānveida pakalpojumu sniegšanu, tāpēc slimnīca pasauca palīgā medicīnas studentus un piedāvāja uz privātām klīnikām aizgājušajām medmāsām atgriezties valsts slimnīcās. Cerības nav attaisnojušās – pandēmijas smagums joprojām gulstas uz esošā personāla pleciem.

"Diemžēl mēs arī dzirdam, ka daļa māsu, saprotot to situāciju, pāri visām fiziskajām un emocionālajām spējām, vienu dienu strādā Covid-19 nodaļā, nākamo – turpina darbu savā pamata darbā. Māsas saprot -, ja viņas neatnāks uz darbu, viņu vietā nebūs neviena cita. Mums nav tāda resursa, kas kādu brīdi ir kaut kur stāvējis un gaidījis, kad pasauks," skaidro Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Artūrs Šilovs.

Katru gadu 160 cilvēki uzsāk medmāsas mācības, diplomu saņem tikai 60, bet strādāt uz slimnīcu atnāk vien daži cilvēki. Pārējie dodas uz ārzemēm vai strādā kosmetoloģijā.

70
Tagi:
alga, mediķi, medicīna
Pēc temata
Iznāca "kā vienmēr": viltīgā pensiju indeksācija
Skolotāji Rīgā pamet darbu Covid-19 dēļ: Šuplinska uzskata, ka nauda nelīdzēs
No 2021. gada Latvijā palielināsies minimālās algas apmērs
No 2021. gada Latvijā samazināsies sociālās iemaksas: jauni noteikumi

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

17
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

17
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

15
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

15
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi