Pircējs veikalā, foto no arhīva

Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi

88
(atjaunots 23:06 05.12.2020)
Sestdien spēkā stājās jaunie ierobežojumi, ko valdība apstiprinājusi koronavīrusa apkarošanas mērķiem. Alkohola un tabakas tirdzniecība brīvdienās ir aizliegta, veikali DUS ir amnestēti.

RĪGA, 6. decembris — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Nedēļas laika valdība pieņēmusi vairākus lēmumus cīņā ar Covid-19. Lēmumi, kas skar mazumtirdzniecību, izdevušies īpaši dīvaini.

Politiķi, uzņēmēji un sociālo tīklu vienkāršie apmeklētāji sprieda, kādus apsvērumus valdība ņēmusi vērā, sastādot preču sarakstu, kas brīvdienās tirdzniecībā nav pieejamas. Sabiedrības kritikas ietekmēta, valdība bija spiesta sasaukt ārkārtas sēdi, lai precizētu iepriekš apstiprinātos sarakstus.

Tātad alkohols un tabakas izstrādājumi no 5. decembra ir aizliegti. Pie tam šīs preces pieejamas internetā, pieļaujami tikai bezskaidras naudas norēķini, pārdevējam jāpārliecinās,  vai pircējs sasniedzis 18 gadu vecumu.

"Amnestētas" degvielas uzpildes stacijas – atļautās produkcijas saraksts paplašināts līdz pilnam preču sortimentam, izņemot tabaku un alkoholu.

Viss preču sortiments pieejams aptiekās un veterinārajās aptiekās. Citās tirdzniecības vietās brīvdienās un svētku dienās ļauts tirgot pārtikas preces, dzīvnieku uzturu, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes un higiēnas preces.

Ekonomikas ministrija paskaidroja, ka "higiēnas preču" kategorija ietver zobu kopšanas līdzekļus, šampūnus, zobu sukas, ziepes, ķermeņa mazgāšanai paredzētus līdzekļus, veļas pulverus un tīrīšanas līdzekļus, dezinfekcijas līdzekļus, higiēnas vai farmaceitiskas izstrādājumus, tualetes papīru, papīra salvetes un dvieļus, higiēnas preces bērniem. Tirdzniecībā internetā pieejamas visas preces.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs atklāja, ka EM ieteikusi citu modeli pircēju plūsmas samazināšanai – ierobežot pieļaujamo pircēju skaitu, atvēlot katram 15 kvadrātmetru platību, tomēr valdība to nav atbalstījusi.

Uzņēmēji ir šokēti

Valdības lēmumi radījuši virkni niknu komentāru no uzņēmēju puses. Piemēram, Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs publiski Facebook pastāstīja, kā lēmums šokējis tirdzniecības pārstāvjus.

"Pretēji nozares un Ekonomikas ministrijas piedāvātajām izmaiņām notika nesaprotama un nepamatota tirdzniecības apgraizīšana.

 Latvijas Tirgotāju asociācija pilnībā atbalstīja Ekonomikas ministrijas priekšlikumu, kas paredzēja būtiski mazināt saslimšanas risku, iedzīvotājiem veicot ikdienas un pirmssvētku iepirkumus. Šis priekšlikums paredzēja būtiski palielināt tirdzniecības platību vienam pircējam un maksimāli sadalīt klientu plūsmas, neierobežojot tirdzniecību ne laikā, ne sortimentā," stāsta Danusēvičs

Šodien simtiem tirgotāju uzdod jautājumus, kas, kā un kāpēc notiks rīt. Kāpēc nevar brīvdienās pārdot kurināmo cilvēkiem, kuriem tas aptrūcies. Kāpēc brīvdienās nedrīkst nopirkt bateriju, cimdu pāri vai transporta biļeti. Kāpēc alkohola un tabakas tirdzniecība tiek iedzīta pagrīdē. Kāpēc Ziemassvētku dāvanas jāskrien pirkt pēc smagas darba dienas un jāspiežas pāris atvēlētajās stundās. Un bērni vaicā, kāpēc brīvdienās nedrīkst nopirkt fantastisko IKEA piparkūku mājiņu.

Trūkst dialoga ar sabiedrību, loģikas un pamatojuma aizliegumiem. Diemžēl, trūkst arī stingrības noteikumu ieviešanā (atceramies neizmantotās iebraukšanas anketas, cilvēku staigāšanu bez maskām veikalos un braukšanu transport). Jānovērš riski tur, kur tie rodas. Sen gaidīts lēmums par pulcēšanās ierobežošanu publiskās vietās, samazinot no tūkstošiem vasarā līdz diviem tagad. Vēl vēlamies policijas aktīvu rīcību un palīdzību tirgotājiem ierobežojot ļaunprātīgu masku nenēsāšanu. Un, protams, kļūdaino ierobežojumu atcelšanu. Jārūpējas par ekonomiku, sabalansējot ierobežojumus, un  domājot par tautsaimniecības un cilvēku labsajūtu," viņš rakstīja.

Pēdējā darba dienā pirms ierobežojumiem drūzma vai ažiotāža veikalos nebija novērojama, kā tas notika pavasara viļņa laikā. Tomēr 4. decembrī, neapšaubāmi pircēju skaits pieauga, – cilvēki centās veidot krājumu vismaz pāris dienām.

88
Tagi:
koronavīruss, tirdzniecība, veikals
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (791)
Pēc temata
Covid-19 gadījumu skaits atkal tuvojas 800, 11 cilvēki miruši
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos
Latvijas un NATO karogs, foto no arhīva

Latvijas mediji: NATO - demokrātiskā dzīvesveida garants Latvijā?

15
(atjaunots 12:03 18.01.2021)
Politologs Veiko Spolītis apgalvo, ka NATO ir demokrātisku valstu vienotība - labākās zāles nedemokrātisku politiķu iedomātai lielvaru sāncensībai.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Kopš 2016. gada dažu lielvaru vadītāju divdomīgie spriedelējumi par NATO nākotni rosināja ģenerālsekretāru J. Stoltenbergu pēc 2019. gada alianses septiņdesmitās jubilejas svinībām paziņot, ka "vecajo padome" sagatavos alianses nākotnes politiskās attīstības redzējumu, Latvijas Avīzē stāsta politologs Veiko Spolītis.

NATO aizsargās "mūsu demokrātisko dzīvesveidu"?

Tagad "daži" lielvalstu vadītāji atkāpjas vēsturē un gandrīz vienlaikus NATO galvenajā mītnē Briselē tika publicēts ziņojums "NATO 2030: vienoti jaunam laikmetam", kas kalpos par stratēģisku priekšrakstu Eiroatlantiskās kopienas turpmākajai attīstībai.

Ziņojuma autori secina, ka pirmo reizi trīsdesmit gadu laikā no 2014. gada NATO ir nepieredzēti pastiprinājusi kolektīvās aizsardzības militāro komponentu. Lai alianse darbotos militāri nevainojami, NATO ilgtspējai ir nepieciešams politiskais komponents jeb organizatoriskā pieskaņošanās un dalībvalstu vienotība.

"Alianse ir pārdzīvojusi PSRS sabrukumu, Suecas krīzi, dalībvalstu atšķirīgos uzskatus par Vjetnamas karu, militārās huntas alianses dalībvalstīs, spīvas debates par kodolieroču izvietošanu Eiropā, domstarpības par NATO paplašināšanu un Irākas karu. Neskatoties uz to, vienoti principi, demokrātiskās institūcijas un tas, ka visi sabiedrotie ir ieguvēji no kolektīvās drošības, ir ļāvis NATO palikt vienotai."

Spolītis ieskatās 2030. gadā un redz, kā NATO kolektīvā aizsardzība aizsargās Eiroatlantiskās telpas iedzīvotājus no fiziskas drošības apdraudējumiem un aizsargās demokrātisko dzīvesveidu.

Izaicinājumi

Gandrīz uz septiņdesmit lapām uzskaitīti Eiroatlantiskās drošības kopienas izaicinājumi un rekomendācijas to risinājumiem. Apdraudējumi nav sarindoti prioritārā secībā, saraksts ir paredzami iespaidīgs, un pirmo reizi NATO vēsturē tiek minēta Ķīna.

Пресс-служба Минобороны РФ

Citi mūsu izaicinājumi, apgalvo politologs, bijušais Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs, ir Krievija, nekontrolēta tehnoloģiju attīstība, terorisms, dienvidu puslodē notiekošais, masu iznīcināšanas ieroču kontrole, enerģijas piegāžu drošība, globālā sasilšana un tās sekas, pandēmiju izplatība, cilvēkdrošība, hibrīdie un kiberdraudi, kosmosā notiekošais un visbeidzot stratēģiskā komunikācija un dezinformācijas izplatība.

Izaicinājumu saraksts ir pietiekami plašs, lai pārliecinātos, ka neviena NATO dalībvalsts ar šiem izaicinājumiem nevar tikt galā viena. Līdzīga sapratne ir izveidojusies arī Eiropas Savienībā, un darba dalīšana, lai veicamie uzdevumi nepārklātos, būs viens no institucionālās savietojamības uzdevumiem divu starptautisko organizāciju starpā.

Lai risinātu šos stratēģiskos uzdevumus, dalībvalstu pārvaldes kvalitātes uzlabojumi ar digitālajiem risinājumiem un mākslīgā intelekta palīdzību būs neizbēgami. Tas nozīmē, ka likuma varas nostiprināšana un cīņa ar korupciju dalībvalstīs tiks pastiprināta, jo, lai civilmilitārā kontrole efektīvi darbotos, ir nepieciešama pašpietiekama un izglītota pilsoniskā sabiedrība.

"Situācijā, kur mūsu austrumu kaimiņš ir NATO pasludinājis par galveno ienaidnieku, mums nav jāizgudro jauns ritenis," ir pārliecināts autors. Labākās zāles nedemokrātisku politiķu iedomātai lielvaru sāncensībai, raksta Spolītis, ir demokrātisku valstu vienotība.

Tāpēc ziņojuma autori secina: "Mieram, kuru eiropieši ir baudījuši pēdējos septiņdesmit gadus, ir izņēmuma raksturs, un NATO saglabājas, lai nodrošinātu šo nenovērtējamo sasniegumu."

NATO uzstādījums paliek nemainīgs: "Viens par visiem un visi par vienu," Spolītis noslēgumā atsauca atmiņā musketieru devīzi.

Jā, tas jau ir labāk, nekā "visi pret vietu". Savā iepriekšējā rakstā Latvijas Avīzē Spolītis minēja tādu piemēru, skaidrodams, kāpēc NATO valstīm nevajagot baidīties no Krievijas.

"Lietderīgi atgādināt, ka NATO valstu iedzīvotāju skaits pārsniedz Krieviju deviņas reizes," viņš atzīmēja, acīmredzot, cerībā, ka mūsdienīgi bruņoto lielvalsti varēs ar cepurēm apmētāt... Tiesa gan, autors ir aizmirsis vēsturi – tas nevienam un nekad nav izdevies.

15
Tagi:
Latvija, NATO
Sniegs Rīgā, foto no arhīva

Namīpašniekus Rīgā sodīs par sniegu uz jumtiem

14
(atjaunots 11:50 18.01.2021)
Rīgas dome vērsusies pie namu īpašniekiem un pārvaldniekiem ar lūgumu rūpīgi sekot jumtu un pagalma teritoriju stāvoklim sniegputeņu laikā. Maksimālais sods par prasību pārkāpumu – 1400 eiro.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Sakarā ar bagātīgajiem sniegputeņiem un mainīgajiem laikapstākļiem Rīgas dome lūdz namu īpašniekus un pārvaldniekus sekot jumtu un pagalma teritoriju stāvoklim atbilstoši normatīvo aktu prasībām, raksta Bb.lv.

Rīgas dome atgādināja, ka teritoriju uzkopšanas un ēku uzturēšanas noteikumi paredz arī sniega un ledus novākšanu no gājēju ietvēm un koplietošanas celiņiem pagalmos. Sniegs jānotīra ik dienas rīta pusē, lai nepakļautu gājējus riskam.

Vienlaikus namu īpašnieki un pārvaldnieki atbild par balkonu, lodžiju un jumtu stāvokli. Sods par minēto objektu neatbilstošu uzturēšanu var sasniegt 1400 eiro juridiskām personām un 350 eiro – fiziskām personām.

Pagalmu un ēku stāvokli pārbauda Rīgas domes administratīvā inspekcija. No 2020. gada decembra tā ierosinājusi jau 31 administratīvā pārkāpuma lietu par pagalmu un ēku neatbilstošu stāvokli ziemas periodā.

Tāpat Rīgas dome atgādināja, ka jumtu tīrīšana jāuzdod profesionāļiem – jumtu tīrīšana saviem spēkiem vai piesaistot privātpersonas nav pieļaujama. Uz jumta var atrasties tikai profesionālis, nodrošināts ar visām nepieciešamajām iekārtām darbu veikšanai augstumā.

14
Tagi:
sniegs, Rīgas dome
Pēc temata
Jaungada dāvana no austrumiem: Latvijai tuvojas sniegputenis