Pircējs veikalā, foto no arhīva

Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi

96
(atjaunots 23:06 05.12.2020)
Sestdien spēkā stājās jaunie ierobežojumi, ko valdība apstiprinājusi koronavīrusa apkarošanas mērķiem. Alkohola un tabakas tirdzniecība brīvdienās ir aizliegta, veikali DUS ir amnestēti.

RĪGA, 6. decembris — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Nedēļas laika valdība pieņēmusi vairākus lēmumus cīņā ar Covid-19. Lēmumi, kas skar mazumtirdzniecību, izdevušies īpaši dīvaini.

Politiķi, uzņēmēji un sociālo tīklu vienkāršie apmeklētāji sprieda, kādus apsvērumus valdība ņēmusi vērā, sastādot preču sarakstu, kas brīvdienās tirdzniecībā nav pieejamas. Sabiedrības kritikas ietekmēta, valdība bija spiesta sasaukt ārkārtas sēdi, lai precizētu iepriekš apstiprinātos sarakstus.

Tātad alkohols un tabakas izstrādājumi no 5. decembra ir aizliegti. Pie tam šīs preces pieejamas internetā, pieļaujami tikai bezskaidras naudas norēķini, pārdevējam jāpārliecinās,  vai pircējs sasniedzis 18 gadu vecumu.

"Amnestētas" degvielas uzpildes stacijas – atļautās produkcijas saraksts paplašināts līdz pilnam preču sortimentam, izņemot tabaku un alkoholu.

Viss preču sortiments pieejams aptiekās un veterinārajās aptiekās. Citās tirdzniecības vietās brīvdienās un svētku dienās ļauts tirgot pārtikas preces, dzīvnieku uzturu, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes un higiēnas preces.

Ekonomikas ministrija paskaidroja, ka "higiēnas preču" kategorija ietver zobu kopšanas līdzekļus, šampūnus, zobu sukas, ziepes, ķermeņa mazgāšanai paredzētus līdzekļus, veļas pulverus un tīrīšanas līdzekļus, dezinfekcijas līdzekļus, higiēnas vai farmaceitiskas izstrādājumus, tualetes papīru, papīra salvetes un dvieļus, higiēnas preces bērniem. Tirdzniecībā internetā pieejamas visas preces.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs atklāja, ka EM ieteikusi citu modeli pircēju plūsmas samazināšanai – ierobežot pieļaujamo pircēju skaitu, atvēlot katram 15 kvadrātmetru platību, tomēr valdība to nav atbalstījusi.

Uzņēmēji ir šokēti

Valdības lēmumi radījuši virkni niknu komentāru no uzņēmēju puses. Piemēram, Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs publiski Facebook pastāstīja, kā lēmums šokējis tirdzniecības pārstāvjus.

"Pretēji nozares un Ekonomikas ministrijas piedāvātajām izmaiņām notika nesaprotama un nepamatota tirdzniecības apgraizīšana.

 Latvijas Tirgotāju asociācija pilnībā atbalstīja Ekonomikas ministrijas priekšlikumu, kas paredzēja būtiski mazināt saslimšanas risku, iedzīvotājiem veicot ikdienas un pirmssvētku iepirkumus. Šis priekšlikums paredzēja būtiski palielināt tirdzniecības platību vienam pircējam un maksimāli sadalīt klientu plūsmas, neierobežojot tirdzniecību ne laikā, ne sortimentā," stāsta Danusēvičs

Šodien simtiem tirgotāju uzdod jautājumus, kas, kā un kāpēc notiks rīt. Kāpēc nevar brīvdienās pārdot kurināmo cilvēkiem, kuriem tas aptrūcies. Kāpēc brīvdienās nedrīkst nopirkt bateriju, cimdu pāri vai transporta biļeti. Kāpēc alkohola un tabakas tirdzniecība tiek iedzīta pagrīdē. Kāpēc Ziemassvētku dāvanas jāskrien pirkt pēc smagas darba dienas un jāspiežas pāris atvēlētajās stundās. Un bērni vaicā, kāpēc brīvdienās nedrīkst nopirkt fantastisko IKEA piparkūku mājiņu.

Trūkst dialoga ar sabiedrību, loģikas un pamatojuma aizliegumiem. Diemžēl, trūkst arī stingrības noteikumu ieviešanā (atceramies neizmantotās iebraukšanas anketas, cilvēku staigāšanu bez maskām veikalos un braukšanu transport). Jānovērš riski tur, kur tie rodas. Sen gaidīts lēmums par pulcēšanās ierobežošanu publiskās vietās, samazinot no tūkstošiem vasarā līdz diviem tagad. Vēl vēlamies policijas aktīvu rīcību un palīdzību tirgotājiem ierobežojot ļaunprātīgu masku nenēsāšanu. Un, protams, kļūdaino ierobežojumu atcelšanu. Jārūpējas par ekonomiku, sabalansējot ierobežojumus, un  domājot par tautsaimniecības un cilvēku labsajūtu," viņš rakstīja.

Pēdējā darba dienā pirms ierobežojumiem drūzma vai ažiotāža veikalos nebija novērojama, kā tas notika pavasara viļņa laikā. Tomēr 4. decembrī, neapšaubāmi pircēju skaits pieauga, – cilvēki centās veidot krājumu vismaz pāris dienām.

96
Tagi:
koronavīruss, tirdzniecība, veikals
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (816)
Pēc temata
Covid-19 gadījumu skaits atkal tuvojas 800, 11 cilvēki miruši
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

10
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

10
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

10
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

10
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi