Renģu zveja, foto no arhīva

Latvijā mirst vesela nozare: zvejnieki pārvācas uz Krieviju, lai arī nerunā krieviski

159
(atjaunots 16:14 29.11.2020)
Latviešu zvejnieki izārda tīklus, sazāģē kuģus metāllūžņos un brauc prom – Latvijā viņiem vairs darba nav. Kāpēc tā, kurp dodas profesionālie zvejnieki, bēgot no valsts.

RĪGA, 29. novembris — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Droši vien visi mediji publicēja ziņas par to, kā Eiropas Savienības lauksaimniecības un zvejniecības ministri vienojušies ierobežot vairāku sugu zivju lomus Baltijas jūrā. Latviešu zvejniekiem, kuri nodarbojās ar Baltijas austrumu mencas zveju, tagad ļauts likvidēt zvejas kuģus – par to viņi saņems kompensāciju. Ziņa ir svarīga un skar lielu skaitu cilvēku.

Aizliegums ķert noteiktu sugu zivis ir absolūti jauna prakse ES, tomēr tagad Latvijai, kas jau sen nespēj izķepuroties no ekonomisko krīžu bedres, tāds aizliegums ir pārlieku sāpīgs. Vai tad kāds pārsteigums, ka daudzi zvejnieki, jau nodevuši savus kuģus metāllūžņos, tagad meklē valstis, kur varēs darīt iemīļoto un ierasto darbu. Piemēram, Īrijā, pilsētiņās Īrijas jūras krastos jau ilgi dzīvo veseli zvejnieku arteļi no Latvijas un Lietuvas.

Tomēr Īrijā ir papilnam pašmāju problēmu, tāpēc latviešu zvejnieki nereti lemj pievienoties Krievijas valsts programmai, kas sniedz atbalstu tautiešiem, pārceļoties uz KF.

Galu galā latvieši no Kurzemes, kuri vienmēr krievu valodu pratuši vāji, pārceļas uz Krieviju, pie tam – pat uz pašiem attālākajiem reģioniem, piemēram, uz Murmanskas apgabalu vai Tālajiem Austrumiem, un turpina darīt iemīļoto darbu, tagad – jau Klusajā okeānā. Viens no viņiem, Valdis Avotiņš programmai pievienojies pērn. Par savu dzīvi Krievijā viņš pastāstīja Sputnik Latvija.

Vajag strādāt

"Krievija uzņēma ļoti jauki – gan mani, gan manus biedrus, kuri reiz tralēja zivis Baltijā, bet ES nežēlīgās politikas dēļ bija spiesti sagriezt kuģus metāllūžņos. Jā, mēs visi saņēmām no ES kompensācijas par nodarīto kaitējumu. Un tad? Labi, par daļu naudas nopirku pavecu vācu mašīnu, vēl daļu naudas noēdu un nodzēru. Bet vajag taču strādāt, tomēr Latvijā zvejniekam tas vairs nav iespējams," pastāstīja Avotiņš.

Viņš atcerējās, ka sākumā kopā ar kolēģiem domājis braukt uz Īriju vai Skotiju, bet pēc tam, aprunājies ar turieniešiem, kuri pametuši Baltijas valstis vēl agrāk, sapratis, ka tas nebūs pareizi.

"Viņi atklāti teica – pat degunu te nerādiet, te ir papilnam pašiem savu bezdarbnieku zvejnieku, kuri tāpat vairs nevar nodarboties ar tradicionālo amatu, samazinoties dažādām zivju un citu jūras iemītnieku zvejas kvotām. Mēs apdomājāmies un nolēmām braukt līdz pat Tālajiem Austrumiem, kur gan dzīve ir interesanta, gan darba papilnam," paskaidroja zvejnieks.

Pēc viņa domām, patiesībā Eiropas Komisijas lēmums ierobežot mencu zvejas kvotas ir daudzšķautņaina problēma. Taisnības labad jāpiebilst, ka šie ierobežojumi cita starpā parādījušies arī Baltijas zvejnieku vainas dēļ – 1990. un 2000. gados viņi barbariski iznīcināja mencu barus, un jēdziens "malu zvejniecība" viņiem bija ļoti labi zināms.

No savas puses piebildīšu, ka arī pats esmu daudzkārt gājis jūrā kopā ar zvejas kontroles reidiem. Toreiz veselām pakām rakstīja protokolus par dažādiem pārkāpumiem, arī par zvejas atļauto apjomu daudzkārtēju pārsniegšanu. Atļautos apjomus pārsniedza ne par kilogramiem – par tonnām. Vai tad kāds brīnums, ka zivju bari Baltijā ir izsmelti?

Par šo un citām problēmām Sputnik Latvija pastāstīja Daugavpils universitātes vadošais pētnieks – biologs Jānis Birzaks.

Kāpēc pazudušas mencas?

"Kā liecina dokumenti – man ir dati pat par 80. gadiem – mencu zvejas kvotas Baltijā pastāvīgi pakāpeniski mazinājās. Lielā mērā tas ir pamatoti, jo jūras īpatnību dēļ mencu krājumi atjaunojas lēnām, pareizāk sakot, gandrīz nemaz neatjaunojas. Nārsta bara biomasa pēdējo 30 gadu laikā tikai samazinājusies," paskaidroja eksperts.

Viņš atzīmēja, ka jūra ir sekla ūdens tajā ir siltāks, nekā vajadzētu mencām. Ūdens apmaiņa Baltijā notiek caur šaurumiem no Ziemeļu jūras, bet tas notiek reizi trīsdesmit gados. Galu galā jūrā būtiski mainās flora un fauna. Un mencas pakāpeniski pazūd.

"Jau tagad menca ir tikai blakusprodukts mūsu zvejniekiem, lielākoties lomu veido ķilavas un reņģes. Drīz vien menca Baltijā var pavisam pazust. Tā paliks tikai aukstajās jūrās, piemēram, Barenca un Ziemeļu jūrā," secināja biologs.

Jā, diemžēl Latvijā mirst vesela nozare. Tradicionāls vietējo iedzīvotāju amats. Tagad te vairs nekas nav līdzams.

159
Tagi:
zivrūpniecība, Latvija
Pēc temata
"Nolēmu pārvākties uz Krieviju": latviešu zvejnieki dosies zvejā citās jūrās
Menca ir aizliegta: Eiropas Komisija sāpīgi ietekmējusi zvejniecību Baltijas valstīs

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

10
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

10
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

10
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

10
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi