Rīgas osta

Nonākuši līdz Baltijai: eksperts pastāstīja, Ķīna pārpērk ostas Eiropā

129
(atjaunots 22:01 19.11.2020)
Pekinas interešu sfērā nonākušas Baltijas ostas – Ķīna cenšas paplašināt savus pārvadājumu veidus un iegūt savā kontrolē pārkraušanas punktus.

RĪGA, 20. novembris – Sputnik. Ķīna aktīvi īsteno stratēģiju savas klātbūtnes paplašināšanai Eiropā un cenšas ne tikai paplašināt savus pārvadājumu veidus, bet arī iegūt savā ziņā ostas Eiropā, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja Krievijas Zinātņu akadēmijas Tālo Austrumu institūta direktora pienākumu izpildītājs, Ekonomikas augstskolas Nacionālā pētījumu institūta Pasaules ekonomikas un politikas fakultātes profesors Aleksejs Maslovs.

Viņš konstatēja, ka Ķīna turpina paplašināt savu klātbūtni Eiropā jūras pārvadājumu jomā.

"Pirmajā posmā ĶTR īstenoja standarta pārvadājumus caur Roterdamu un Hamburgu, kas tiek uzskatītas par lielākajām ostām ieejai Eiropā. Pēc tam Pekina sāka paplašināt klātbūtni Vidusjūrā. 2017. gadā Ķīnas kontrolē pārgāja Pirejas osta Grieķijā, vēlāk sākās pārrunas par Itālijas ostām, ieskaitot Dženovu un Triestu. Visbeidzot, tagad mēs vērojam jaunu iterāciju – tā ir ieeja Baltijas jūras ostās," konstatēja eksperts.

Viņš paskaidroja, ka tādējādi Ķīna ne tikai cenšas paplašināt savus pārvadājumu veidus, bet arī pārņemt kontroli pār ostām.

"Parasti šiem nolūkiem tiek izveidota Ķīnas kompānija, kas kļūst par šo ostu pārvaldnieku. Ostu būves Roterdamā, Hamburgā un Pirejā jau daļēji pieder Ķīnai," pastāstīja Maslovs.

Sputnik sarunbiedrs atzīmēja, ka Lietuvā neiebilst pret tamlīdzīgu Ķīnas ekspansiju.

"Savu ostu caurlaides spējas pieaugumu un to iespējo rekonstrukciju uz Ķīnas rēķina Viļņa uzskata par iespēju audzēt Lietuvas ekonomisko spēku," norādīja Maslovs.

Iepriekš jau stāstījām, ka Baltijas ostas zaudējušas ievērojamu daļu tranzīta, ņemot vērā politisko konfrontāciju ar Krieviju un Maskavas ieceri pārvirzīt savas kravas uz Krievijas ostām. Eksperti vērtē, ka situāciju varētu labot Ķīnas dalība. Saskaņā ar jaunākajiem datiem, kravu apgrozījums trijās lielākajās ostās Latvijā no 2020. gada sākuma ir sarucis. Lielākā tranzīta lejupslīde – par 40,8% - fiksēta Ventspils ostā.

129
Tagi:
pārvadājumi, tranzīts, osta, Ķīna, Eiropa
Pēc temata
Ķīna var kļūt par pirmo pasaulē – pie jebkāda notikumu attīstības iznākuma
Latvijas iedzīvotāji uzskata par nepieciešamu piesaistīt Krievijas investīcijas valstī
Nāksies samierināties: bez Krievijas kravām dzelzceļu nāksies uzturēt valstij
Saber Strike

Autovadītāji lūgti uzmanīties: uz ceļiem būs militārā tehnika

8
(atjaunots 07:55 09.05.2021)
Šodien daži ceļi var būt daļēji slēgti militārās tehnikas kustības maršrutā. Latvijas Bruņotie spēki lūdz ar izpratni uztver īslaicīgās neērtības.

RĪGA, 9. maijs - Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki nedēļas nogalē organizē militārās tehnikas pārvietošanu maršrutā Liepāja-Lielvārde un Lielvārde-Ainaži. Par to liecina informācija NBS lapā Twitter.

​Ziņots, ka kolonnas pavadīs kara policija vai Pārvietošanās koordinācijas centrs. Autovadītāji lūgti neiespiesties kolonnās un nemēģināt tās apdzīt. Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana tiks rūpīgi fiksēta. Iespējami īslaicīgi ierobežojumi uz ceļiem, kas iekļauti maršrutā.

Bruņotie spēki atvainojās par radītajām grūtībām un lūdza ar izpratni uztvert īslaicīgās grūtības.

8
Tagi:
militārā tehnika, Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt
Bez darba palikušos iedzīvotājus aicina armijā: 900 eiro uz rokām un NATO sporta zāle
Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

36
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

36
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?