Vecākā gadagājuma sieviete, foto no arhīva

Sirmgalve ir šokēta: viņai atņemta ASV uzkrātā pensija

402
(atjaunots 10:24 18.11.2020)
ASV un Latvijas pilsone zaudējusi pensiju, ko viņa skaidrā naudā vedusi pāri robežai. Nauda bija deklarēta, tomēr muitniekiem šķita aizdomīga.

RĪGA, 18. novembris — Sputnik. Neticamu incidentu, kas šoruden noticis ar pensionāri Irēnu Kammloti, Latvijas un ASV pilsoni, apraksta portāls La.lv.

Sieviete ieradusies Latvijā ar reisu Kopenhāgena–Rīga šā gada 6. septembrī. Izrādās, 67 gadus vecā sieviete no ASV uz dzimteni regulāri lido kopš 1996. gada. Parasti viņa Latvijā uzturējās pāris mēnešus, tāpēc ņēma līdzi naudu. Viņa deva priekšroku skaidrajai naudai 10-20 tūkstošu eiro apmērā, dažkārt vairāk. Naudu Irēna vienmēr muitā deklarējusi un problēmas nekad neesot radušās.

Sieviete neslēpj ienākumu avotu – no 2008. gada viņa dzīvo Ņūdžersijā kopā ar partneri, kurš viņu uztur, piedevām viņa saņem pensiju ASV, kā arī sava mirušā amerikāņu dzīvesbiedra pensiju.

Septembrī pensionāre no jauna ieradās Latvijā un deklarēja Rīgas lidostā 30 610 ASV dolārus un 1185 eiro. Viņa atklāti norādīja, ka naudas avots ir vīra pensija.

Muita: jūs melojat

"Muitniece uzreiz pateica, ka es melojot, jo pensijas nevarot mantot. Tad manas mantas izkratīja, atnāca muitas priekšnieks un sacīja, ka atņemšot naudu. Es atbildēju, ka viņam nedošu, tikai policijas izmeklētājam," stāsta I. Kammlote.

Pēc trijām stundām atbraukusi policija, kundze aizvesta uz policijas iecirkni pie izmeklētājas Ingūnas Pankovas, kura uzreiz pateikusi, ka tikšot ierosināta krimināllieta.

No uztraukuma sirmgalve sāka raudāt un pat nevarēja izlasīt tekstu, ko lika parakstīt. Policijā viņa palūdza advokātu, izmeklētāja iedevusi sarakstu ar advokātiem. Sieviete lūdza piezvanīt dēlam, tomēr to aizliedza. Sieviete tomēr izmanījusies sazvanīt dēlu, un izmeklētāja uz viņu sakliedza. Pensionārei kļuva slikti, nācās izsaukt medicīnisko palīdzība. Policijā solija: lai parakstot papīrus, tad viņu atbrīvošot. Tomēr kundze no tā atteikusies.

Atsteidzies advokāts Aldis Liepiņš, tomēr pensionāre zaudējusi visu naudu – skaidrā nauda arestēta, sieviete palikusi bez centa. Viņa bija spiesta aizņemties naudu no tuviniekiem, lai izdzīvotu divas nedēļas ilgo pašizolāciju.

5. decembrī Irēna plāno atgriezties mājās ASV, bet viņas naudas liktenis ir neskaidrs. Advokāts iesniedzis sūdzības VID un prokuratūrā, mēģinot apstrīdēt naudas arestu, pat apgabaltiesā. Taču rezultāta nav, pat neskatoties uz to, ka pa šo laiku pensionāre sarūpējusi dokumentus no bankas ASV, kas apliecina naudas legalitāti.

Pensionāre-noziedzniece

Dokumenti liecina, ka 6. septembrī VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes muitas lietu izmeklēšanas daļas vecākā izmeklētāja I. Pankova ierosinājusi kriminālprocesu pret I. Kammloti pēc Krimināllikuma 195. panta trešās daļas: noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana lielā apmērā, par ko var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Lēmumā par kriminālprocesa uzsākšanu izmeklētāja raksta, ka I. Kammlote naudu ieguvusi nenoskaidrotā noziegumā ASV laika periodā no 2013. līdz 2020. gadam un, zinot, ka šī nauda iegūta noziedzīgi, mēģinājusi slēpt tās izcelsmi, mainot tās atrašanās vietu un piederību, atvedusi to no ASV uz Latviju.

Interesanti, ka šajā pašā lēmumā izmeklētāja minējusi, ka pirms tam I. Kammlote no 2013. gada astoņas reizes ieradusies Latvijā un līdzīgi deklarējusi naudu – kopā par 137 080 eiro. Par to, cik saprotams, muitai nekādas pretenzijas nav bijušas. Bet tagad gan izmeklētāja pieprasa uzrādīt dokumentus, kas apliecina šīs naudas izcelsmi.

Vēl svarīgāk: dokumentus pensionāre iesniegusi VID, gan laulības apliecību ar G. V. Kammlotu, viņa miršanas apliecību, bankas konta izdrukas uz 184 lappusēm, ASV sociālās apdrošināšanas administrācijas paziņojumus par pensijām. Jāpiezīmē, ka pensija nebija nekāda mazā – pensijas apmēri ik mēnesi pēc vīra nāves līdz 2014. gadam bijuši gandrīz 2000 dolāru, pēc tam – vairāk nekā 3500 dolāru, jo klāt nākusi otra pensija.

Kopš 2008. gada I. Kammlote dzīvo ar civilvīru, kas viņu pilnībā uzturot. Naudu viņa vedot uz Latviju un ieguldot īpašuma uzturēšanā Saulkrastos, finansiāli pabalstot Latvijā dzīvojošos bērnus un mazbērnus.

Pensionāres advokāta sūdzībām rezultāta nebija – prokuratūra atbildēja, ka VID darbinieki rīkojušies atbilstoši likumam, tikai izmeklētājas I. Pankovas lēmums noteikt I. Kammloti par aizdomās turēto bijis nepareizs, bet tas gan neatbrīvojot sievieti no pienākuma iesniegt ziņas par arestētās naudas izcelsmes likumību.

Skaidrās naudas ievešana ir aizliegta?

Neskatoties uz advokāta centieniem, Kammlotas statuss krimināllietā nav skaidrs, arī izmeklētāja neko nav varējusi paskaidrot. Advokāts uzskata, ka Irēna tagad var būt lieciniece, vai aizskartās mantas īpašniece, vai arī persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess, – šāda persona no aizdomas turētās atšķiroties ar to, ka pret viņu nepiemērojot drošības līdzekļus un par viņu nav rakstveida lēmumu.

"Sanāk, ka valsts faktiski liedz ievest skaidru naudu. Ja tā, tad par to jābrīdina. Satversmē ir teikts, ka ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības," teica A. Liepiņš.

VID atteicās skaidrot situāciju amerikāņu pensionāres lietā, tikai atbildēja, ka pēdējos gados likumi neesot mainījušies, skaidrā nauda joprojām jāuzrāda deklarācijā, ja summa pārsniedz 10 tūkstošus eiro, tomēr pastiprinājusies cīņa ar noziedzīgā ceļā iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Iztapīgā cīņa ar noziedzīgā ceļā iegūtu līdzekļu legalizāciju izvērsusies par visas valsts finanšu nozares kapitālremontu.

Represijas rit pilnā sparā, tomēr kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Tā kā ārvalstnieki jau aizgājuši, bez darba tikušie finanšu uzraugi sākuši bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršo iedzīvotāju kontus.

402
Tagi:
pensija, Latvija, ASV
Pēc temata
Bankā pat svīst ir bīstami: katru klientu tur aizdomās
Ziņas par "aizdomīgiem" Latvijas banku klientiem tiks nodotas ASV
Ienaidnieks pie vārtiem: bankas atteicās apkalpot vietējās aizsardzības kompānijas
Saber Strike

Autovadītāji lūgti uzmanīties: uz ceļiem būs militārā tehnika

9
(atjaunots 07:55 09.05.2021)
Šodien daži ceļi var būt daļēji slēgti militārās tehnikas kustības maršrutā. Latvijas Bruņotie spēki lūdz ar izpratni uztver īslaicīgās neērtības.

RĪGA, 9. maijs - Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki nedēļas nogalē organizē militārās tehnikas pārvietošanu maršrutā Liepāja-Lielvārde un Lielvārde-Ainaži. Par to liecina informācija NBS lapā Twitter.

​Ziņots, ka kolonnas pavadīs kara policija vai Pārvietošanās koordinācijas centrs. Autovadītāji lūgti neiespiesties kolonnās un nemēģināt tās apdzīt. Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana tiks rūpīgi fiksēta. Iespējami īslaicīgi ierobežojumi uz ceļiem, kas iekļauti maršrutā.

Bruņotie spēki atvainojās par radītajām grūtībām un lūdza ar izpratni uztvert īslaicīgās grūtības.

9
Tagi:
militārā tehnika, Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt
Bez darba palikušos iedzīvotājus aicina armijā: 900 eiro uz rokām un NATO sporta zāle
Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

37
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

37
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?

"Trūkumu nav": veterāns-tankists pārbaudīja leģendārā T-34 gatavību

0
(atjaunots 10:16 09.05.2021)
Kara veterāns, T-34 mehāniķis Nikolajs Ņefjodovs apstiprināja: tanks, ko Sarkanā armija visvairāk izmantoja Lielā Tēvijas kara gados, ir pilnībā gatavs cīņām.

Pirms Uzvaras dienas Novokuzņeckā uz tehnisko apskati tika nosūtīts tanks T-34. Iepriekš to noņēma no metalurgu aizmugures varoņdarbam veltītā pieminekļa postamenta. Mašīnas stāvokli pārbaudīja Lielā Tēvijas kara veterāns, T-34 mehāniķis Nikolajs Ivanovičs Ņefjodovs.

"Trūkumus neredzu. Tātad viss ir pilnā kaujas kārtībā," teica 95 gadus vecais tankists.

Ņefjodovs atzina, ka T-34 viņam ir pati mīļākā tehlnika. "Piecus gadus nodienēju uz T-34. Tas man ir kā dzimtās mājas."

Pēc apskates frontinieks apstiprināja – 1942. gadā no Kuzņeckas metalurģiskā kombināta bruņām izgatavotā leģendārā mašīna ir cīņas gatavībā.

Šis tanks piedalījās jaujās līdz pašām Lielā Tēvijas kara beigām, divas reizes pārcietis trāpījumus. 70. gados to novietoja uz postamenta kā atzinības zīmi par Kuzbasa metalurgu darba varoņdarbu. Pērn T-34 atjaunoja dalībai parādē par godu Uzvaras 75. gadadienai. Tas piedalīsies parādē arī šogad.  

0