Meitene ar klēpjdatoru, foto no arhīva

Kad Latvijā varētu sākties jauns masveida atlaišanas gadījumu vilnis

99
(atjaunots 09:27 18.11.2020)
Pirmās ārkārtējās situācijas laikā Latvijā reģistrēti 56 kolektīvās štatu samazināšanas gadījumi, kuru rezultātā darbu zaudēja 5,5 tūkstoši cilvēku. Kāds ir stāvoklis patlaban?

RĪGA, 18. novembris — Sputnik. Nodarbinātības valsts aģentūra patlaban nesaskata pazīmes, kas liecinātu: ārkārtējās situācijas režīmā ieviesto ierobežojumu dēļ cietušie uzņēmumi plānotu plašu štata samazināšanu. Pavasarī 56 uzņēmumi atlaida 5500 cilvēkus, patlaban darbu zaudējuši tikai salīdzinoši nelieli kolektīvi divās viesnīcās, vēsta TV3.

NVA Darba meklēšanas nodaļas vadītāja vietniece Eva Lapsiņa paskaidroja, ka daudzi darba devēji gaida un skatās, kāds būs valsts atbalsts, kam jāpalīdz izvairīties no kolektīvās atlaišanas.

"Pagaidām mums netiek sūtīti paziņojumi par kolektīvajām atlaišanām kā martā, kad apstākļi bija daudz nezināmāki. Gaida un skatās, kā būs!" konstatēja E.Lapsiņa.

Kolektīvās atlaišanas varētu sākties, ja 6. decembrī vēl nebeigsies ārkārtējās situācijas uzliktie darbības liegumi un ierobežojumi ilgs arī nākamā gada pirmajā ceturksnī, vērtē ekonomisti. Daļa uzņēmēju, kuri turpina darbu un vēlas saglabāt darbiniekus, visticamāk, aiziešot ēnu ekonomikā.

"Samazinās apgrozījums, pieaug spiediens pildīt saistības pret saviem aizdevējiem, segt savas fiksētās izmaksas, tad, protams, viens no risinājumiem ir apiet nodokļus. Skaidrs, ka liela daļa uzņēmēju mēģinās mazināt darbinieku slogu un vairāk virzīties uz ēnu ekonomiku," uzskata "SEB banka" ekonomists Dainis Gašpuitis.

NVA šobrīd reģistrēti 16 tūkstoši vakanču, no tiem divi tūkstoši pievienoti novembrī. Drūmākās prognozes par ekonomikas kritumu nav piepildījušās.

"Nevarētu teikt, ka būtu ļoti dziļa krīze. Strādājošo skaits ir nedaudz samazinājies, bezdarbs ir pieaudzis par pāris procentpunktiem, bet nav lielas krīzes. Redzam, ka arī algu pieaugums ir turpinājies," saka "Luminor" bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka, salīdzinot ar situāciju pirms gada, tagad pandēmijā – jūlijā, augustā un septembrī – samazinājies minimālās algas saņēmēju skaits, bet nedaudz palielinājās cilvēku skaits, kas pelna virs 1000 eiro.

"Neteiktu, ka būtu prognozējama absolūta bezcerība, jo pietiekami daudz nozaru turpinās pietiekami labi attīstīties," uzskata Gašpuitis.

Ar mērķi uzlabot konkurētspēju darba tirgū, NVA organizējusi Latvijas iedzīvotājiem bezmaksas piekļuvi 4 tūkstošiem izglītības kursu starptautiskajā tiešsaistes platformā "Coursera". Tai saturu veidojuši mācībspēki no Hārvarda, Oksfordas, Jeila un citām izcilām universitātēm.

Savukārt CSP publicēja datus par attālināto darbu: ārkārtējā situācijā pavasarī šajā režīmā strādāja 140 tūkstoši cilvēku, jūlijā, augustā un septembrī – 75 tūkstoši. Vīriešu vidū pārsvarā attālināti strādā vecuma grupā līdz 34 gadiem – 38%. Sieviešu vidū attālināti pārsvarā (31%) strādā 35-44 gadu vecuma grupas pārstāvji.

99
Tagi:
ārkārtējā situācija, darbs, Latvija
Pēc temata
Nosaukta summa, kas būs vajadzīga pasaules ekonomikas atjaunošanai pēc Covid-19
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
NVA: tuvākajos mēnešos varētu pieaugt bezdarba līmenis
Bezdarba statistika Latvijā: Covid-19 krīze ieskāvusi pilsētas un pasaudzējusi laukus

Koncepcija mainījusies: valdība pārdomājusi un veikalus neatvērs

9
(atjaunots 07:59 26.02.2021)
Veikali ar platību līdz 300 kvadrātmetriem, kam bija plānots ļaut pārdot visu savu sortimentu, tomēr neatsāks darbu 1. martā.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas valdība atlikusi lēmumu par veikalu iespējamu atvēršanu no 1. marta. Pagaidām tirdzniecības paplašināšana atlikta par nedēļu.

Ministru kabineta sēdē otrdien pieņemts konceptuāls lēmums par to, ka no 1. marta ar paaugstinātiem drošības padākumiem varēs strādāt visi veikali, kuru platība nepārsniedz 300 kvadrātmetrus, un tiem būs ļauts pārdot visu savas produkcijas sortimentu.

Tomēr nākamo divu dienu laikā parādījās korekcijas. Vispirms mediķi (ar veselības ministru priekšgalā) pauda bažas par iespējamu trešo koronavīrusa vilni, pēc tam prezidents piezīmēja: ja pieņemto atvieglojumu rezultātā infekcijas gadījumu skaits atkal pieaugs, ministriem nāksies uzņemties politisku atbildību.

Galu galā ceturtdienas sēdē tika nolemts: tagad nav piemērotākais laiks drošības pasākumu liberalizācijai un veikalu atvēršanai. Šādu viedokli pauda gan premjerministrs Krišjānis Kariņš, gan veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Savukārt ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs piedāvāja operatīvās pārvaldes valdības grupai sagatavot kritērijus, kuru ievērošanas gadījumā veikali gūs iespēju strādāt. Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens valdības sēdē visai emocionāli konstatēja, ka valdība ar tādiem soļiem raida nepareizus signālus medijiem un sabiedrībai. Turklāt, iekšlietu ministrs atzīmēja, atverot mazos veikalus, cilvēki mazākos pulkos dotos pēc pirkumiem uz lielveikaliem (kam patlaban ļauts strādāt), samazinātos rindas, kurās cilvēki dažkārt neievēro paredzēto distanci.

Patlaban valdība izskata Ekonomikas ministrijas ierosinājumu, kas paredz atļauju mazajiem veikaliem strādāt no 9. marta, nevis no mēneša sākuma. Prasības veikaliem nav mainītas – durvis varēs vērt veikali ar atsevišķu ieeju, kuru platība nepārsniedz 300 kvadrātmetrus.

Skaidrs, ka tamlīdzīga viedokļa maiņa Ministru kabinetā nedāvā stabilitātes sajūtu uzņēmējiem un nepalielina iedzīvotāju ticību valdības lēmumu loģikai un prognozējamībai.

9
Tagi:
ierobežojumi, valdība
Pēc temata
Apetīte aug Covid laikā. Latvijas valdības tēriņi pandēmijas laikā modina šaubas
Pensionāriem piešķirs 100 miljonus eiro, bet pabalstus saņems ne visi: kādi ir varianti
"Tur ir trakomāja": Paulu pārdomāja vakcinēt februārī
Pacientu šķirošana un policijas iejaukšanās: kas satrauc Latvijas iedzīvotājus
Lidosta Rīga

Satiksmes ministrija ierosina atcelt aizliegumu lidojumiem uz trešajām valstīm

21
(atjaunots 16:52 25.02.2021)
Satiksmes ministrijas vadītājs Tālis Linkaits uzskata, ka lidojumu aizliegums darbojas tikai tad, kad to ievēro visas ES valstis.

RĪGA, 25. februāris — Sputnik. Latvijas Satiksmes ministrija iesniegusi rosinājumu atcelt aizliegumu lidojumiem uz trešajām valstīm, raksta Тvnet.lv.

Satiksmes ministrijā pagaidām nevar precizēt, kad grozījumi varētu tikt izskatīti.

Pagājušajā nedēļā par labu aizlieguma atcelšanai izteicās satiksmes ministrs Tālis Linkaits. Viņš uzsvēra, ka aizliegumi darbojas tikai tad, ja tos ievēro visas Eiropas Savienības valstis vai ja ir slēgtas iekšējās robežas.

Latvijas Civilās aviācijas aģentūrā norāda, ka starptautiskie pasažieru pārvadājumi uz trešajām valstīm aizliegti kopš pagājušā gada 17. marta, kad uz laiku tika atcelti visi starptautiskie lidojumi.

Vienīgais īslaicīgais izņēmums bijis Gruzija, uz kuru Eiropas Savienība uz laiku atļāva lidojumus, taču grozījumi Latvijas normatīvajos aktos par lidojumiem uz trešajām valstīm nav veikti kopš pandēmijas sākuma, proti, 2020. gada marta.

Iepriekš Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas prezidents Vladislavs Korjagins paziņoja, ka valdība velti neatceļ aviopārvadājumu ierobežojumus un ka vienīgais lidojumu aizliegumu mērķis ir "piesegt sevi" pandēmijas apstākļos.

21
Tagi:
Tālis Linkaits, lidojumi, Satiksmes ministrija
Pēc temata
Eiropas aviomilzis uzsāk masveida darbinieku atlaišanu visā pasaulē
"Bardaks": tūrisma operatori nesaprot aizliegumu airBaltic lidojumiem
"Valdība stāsta muļķības": kāpēc Latvijai nav izredžu uz ekonomikas augšupeju
Eksperts izteica prognozi par to, kad gaidāma tūrisma atsākšana Latvijā un Eiropā
COVID-19

Ņujorkā reģistrēts jauns koronavīrusa variants

0
(atjaunots 13:59 26.02.2021)
Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Zinātnieki uzskata, ka tā variācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitāti.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik. Ņujorkā izplatās jauns koronavīrusa SARS-CoV-2 variants, kura mutācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitātim, stāsta avīze New York Times, atsaucoties uz zinātniekiem no Kalifornijas tehnoloģiskā institūta un Kolumbijas universitātes zinātnieku pētījumiem.

Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Pirmo reizi tas reģistrēts novembrī, līdz februāra vidum tas izplatījies jau visnotaļ plaši.

"Mēs novērojam gadījumus Vestčesterā, Bronksā, Kvīnsā un Manhetenas lejas daļā, kā arī Bruklinā. Tāpēc domājam, ka tas ir plaši izplatīts. Tas nav atsevišķš uzliesmojums," Kolumbijas universitātes Pētījumu centra "Aaron Diamond AIDS" direktora, doktora Deivida Ho teikto citēja RIA Novosti.

Pēc zinātnieku domām, Ņujorkā reģistrētā koronavīrusa varianta mutācijas līdzinās tām, kas agrāk atrastas citās valstīs, arī DĀR.

Pasaulē jau reģistrēta virkne SARS-CoV-2 štammu, to vidū vairāki – Lielbritānijas, DĀR un Brazīlijas – rada īpašas bažas.

Lielbritānijā jaunā vīrusa mutācija fiksēta decembra vidū. Zinātnieki uzskata, ka šis koronavīrusa variants varētu būt par 70% virulentāks nekā parastais, tāpēc no iedzīvotājiem tiek pieprasīta īpaša piesardzība.

Dienvidāfrikas štamms 501.V2 fiksēts oktobrī. Kopš tā laika tkas kļuvis par dominējošo vīrusa paveidu reģionā. Tāpat kā britu variants, arī tas ir virulentāks nekā parastais. Tomēr pagaidām nav saņemti dati, kas liecinātu: jaunie štammi būtu bīstamāki no letalitātes viedokļa vai padarīt smagāku slimības gaitu.

0
Tagi:
ASV
Pēc temata
PVO ziņo par jauna Covid-19 paveida izplatīšanu Eiropā
Nosauktas metodes plaušu nostiprināšanai pirms un pēc Covid-19
Trešais vilnis ar jaunu štammu ir lieks: ierobežojumi saglabāsies vēl pusgadu
Ko varam gaidīt no "EpiVakKorona". Informācija par peptīdu vakcīnu Covid-19 profilaksei