Vīrietis lasa grāmatu vilcienā

Iznāca "kā vienmēr": viltīgā pensiju indeksācija

147
(atjaunots 11:11 16.11.2020)
Pie kā tad ir novedusi jaunākā pensiju indeksācija, kura, saskaņā ar valdības plāniem, notiek katru gadu oktobrī.

RĪGA, 16. novembris – Sputnik. Pensiju indeksācija Latvijā līdzinās populārai frāzei – ar vienu roku dod, ar otru atņem. Labi jau būtu, ja atņemtu tik pat, cik iedeva, bet nē. Atņemošā roka valstij ir daudz lielāka par devēja roku, raksta Bb.lv.

Skaitliskais priekšvārds

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras(VSAA) datiem, šogad Latvijā bija aptuveni 110 000 vecuma pensijas saņēmēju, kuri izgāja pelnītā atpūtā pēc 2012. gada un kuriem netiek izmaksāta pensija par darba stāžu līdz 1996. gadam.

Strādājošo un nestrādājošo pensionāru pensijas tiek indeksētas katru gadu, un pērn Labklājības ministrija paziņoja par rekordlielu indeksāciju. 2019. gada oktobrī tika palielinātas pensijas līdz 420 eiro. Šī gada oktobrī valsts paziņoja, ka pensiju indeksācijai tika iztērēti 22 miljoni eiro. Tie aizgāja pensiju indeksācijai, kuras nepārsniedz 454 eiro. Ja pensija ir lielāka, tad indeksēta tiek tās daļa, kura ir vienāda ar norādīto summu. Šī summa tiek noteikta ar patērētāju cenu indeksa un algu apjoma reālā pieauguma palīdzību, no kurām tiek maksātas sociālās iemaksas. Pērn tika veikti grozījumi Pensiju likumā, kuri sasaistīja šo indeksu ar darba stāžu.

Šis apstāklis, kā varētu likties, nosaka taisnīguma principu – jo vairāk strādāji, jo lielāka pensija. Taču patiesībā ārpus šī principa rāmjiem izrādās masa cilvēku, kuru alga bijusi pieticīga un kuru pensija nesasniedz pat neapliekamo minimumu, kurš šogad sastāda tieši 300 eiro, bet nākamgad plānots pacelt to līdz 330 eiro.

Nodoklis viens, bet kāds!

Un ja reiz runa skar neapliekamo minimumu, tad ir jāpiebilst par nodokli, kuru mūsu pensionāri ir spiesti maksāt no savām niecīgajām izmaksām – ienākumu nodoklis. Jāsaka, ka Latvija ir vienīgā Eiropas valsts, kur ir ieviests šāds nosacījums.

Citiem vārdiem sakot, pensijas (kā algas un citi ienākumi) tiek aplikti ar iedzīvotāju ienākumu nodokli. Ja pensijas apmērs sastāda mazāk, nekā 1667 eiro mēnesī, tad ienākumu nodokļa likme būs 20%, ja pensijas apmērs pārsniedz 1667 eiro, tiek piemērota 23% likme. Ja pensionāram nav papildu atvieglojumu, nodoklis tiks aprēķināts no summas, kura pārsniedz neapliekamo minimumu 300 eiro apmērā mēnesī. Ja cilvēks saņem kaut kādus atvieglojumus sakarā ar to, ka viņa pensija nesasniedz neapliekamo minimumu, tad ar nodokli tiek aplikta visa pensijas summa. Tas pats attiecas arī uz strādājoša pensionāra algu – to apliek ar nodokļiem no pirmā eiro.

Un tagad paskaitīsim. Valsts no šī gada oktobra pensionāram ar 30 gadu stāžu pensijai 363,3 eiro apmērā pielikusi klāt 13,3 eiro. Tātad kopējais pensijas apmērs sastāda 376,6 eiro. Atņemam no šīs summas 300 eiro, iegūstam 76,6 eiro un piemērojam 20% iedzīvotāju ienākumu nodokli, kas ir 15,32 eiro. Iznāk, ka uz rokām seniors saņems 361,28 eiro. Citiem vārdiem sakot, pēc indeksācijas cilvēkam atņems vairāk, nekā pirms tās. Šajā gadījumā tīrais zaudējums pensionāriem, daudzi no kuriem katru kapeiku skaita, sastāda 2,02 eiro. Tāda lūk matemātika.

Tie bija ziediņi, ir arī odziņas

Tiesa, tie nav visnopietnākie zaudējumi, pie kuriem var novest indeksācija. Nomināli vien vai otrs pensijas pielikums izved lielu grupu cilvēku no dažādu sociālo pabalstu saņēmēju statusa. Un tie vairs nav mazi zaudējumi.

Pēc indeksācijas daudzi cilvēki saņems pensijas pielikumu atkarībā no stāža. Saskaņā ar noteikto indeksu (līdz 30 gadiem – 1,0380, 40 gadiem - 1,0446, 45 gadiem - 1,0512, virs 45 gadiem — 1,0578), daudzi pensionāri saņems pielikumu (tā daļu, protams, apēdīs ienākumu nodokli), kurš atņem viņiem dažādus atvieglojumus, kompensācijas un statusus, piemēram, mazturīgā statusu.

Šādus atvieglojumus un kompensācijas piešķir pašvaldības. Piemēram, Rīgā maznodrošinātā statuss pienākas ikvienam vientuļajam pensionāram vai invalīdam, kura ienākumi nepārsniedz 400 eiro mēnesī, vai jebkurai ģimenei, kuras ienākumi nepārsniedz 320 eiro uz katru ģimenes locekli. Izeja šeit ir viena – pārskatīt maznodrošināto cilvēku ienākumu apmēru. Tomēr pagaidām Rīgas domes Labklājības departaments negrasās izskatīt šo jautājumu.

Tikmēr, zaudējot maznodrošinātas personas statusu, Rīgas iedzīvotājs zaudē 70% atlaidi nekustamā īpašuma nodokļa apmaksai, tiesības saņemt siltās pusdienas vienā no pašvaldības ēdnīcām, palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, bezmaksas juridisko palīdzību no valsts. Šāds cilvēks nevar saņemt bezmaksas pārtikas un sadzīves lietu paketes. Bez maznodrošinātā statusa jebkuras Latvijas pilsētas iedzīvotājs nesaņems arī elektrības atvieglojumus 100 kilovatu apmērā uz katru ģimenes locekli.

Kādus sociālos pabalstus pensionāri var pazaudēt pēc indeksācijas:

- GMI (garantētā minimālā ienākumu) līmeņa nodrošināšanas pabalstu;

- mājokļa pabalstu – tā apmērs tiek aprēķināts kā starpība starp kopējo GMI summu, normatīvo izdevumu summu un pieteicēja kopējiem ienākumiem;

- veselības aprūpes pabalstu;

– zāļu un medicīnas līdzekļu daļas izdevumu apmaksas pabalstu, kuri ir iekļauti kompensējamo medikamentu sarakstā;

- inkontinences līdzekļu iegādes pabalstu;

- mācību piederumu iegādes pabalstu;

-izglītības iegūšanas atbalsta pabalstu (tiek piešķirts mācību gada sākumā);

- sociālās reabilitācijas mērķu sasniegšana pabalstu;

- kopšanas nodrošināšanas pabalstu;

- apbedīšanas pabalstu.

Katrs strādājošais var apskatīties savu pensijas apmēru tās bankas Interneta mājaslapā, kurā viņš šobrīd ir klients, vai izvēlēties piemērotu avotu – oficiālā valsts pakalpojumu portālā.

Te ir jāmin neliela dzīves situācija. Nesen es netīšam izdzirdēju divu glītu dāmu sarunu, kuras sēdēja pie galdiņa blakus man kafejnīcā. Viena stāstīja otrai, ka viņa strādājusi par finanšu speciālistu kompānijā, kura šobrīd vairs neeksistē. Viņa tur saņēma oficiāli (!) aptuveni 2000 eiro mēnesī. Un lūk, viņa nolēma paskatīties, kāda viņai būs pensija. Izrādījās, ka tie paši 300 eiro. Tajā brīdī piegāja klāt viņas vadītājs – galvenais menedžeris ar tīro algu gandrīz 10 000 eiro apmērā. Viņš prieka pēc arī palūdza apskatīties viņa izmaksas, būdams absolūti pārliecināts, ka viņš ir nopelnījis sev vismaz četru ciparu skaitļa pensiju. Ekrānā parādījās 600 eiro. Tātad, vien divas reizes vairāk, nekā parastam darbiniekam. Tik skumju galvenā vadītāja seju viņa darbinieki vēl nekad nebija redzējuši.

147
Tagi:
pensija, pensionāri
Pēc temata
Valsts kļūda: cilvēks ar invaliditāti aizstāvēja tiesības uz pensiju Augstākajā tiesā
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Bāzes un koeficientu kāpums: kā tagad Latvijā tiks aprēķināta minimālā pensija
Uzvaras piemineklis

Piekļuvi Uzvaras piemineklim 9. maijā var slēgt jebkurā brīdī

11
(atjaunots 12:27 09.05.2021)
9. maijā Uzvaras laukumu iejozīs barjeras. Valsts policija patur tiesības slēgt piekļuvi monumentam Rīgas atbrīvotājiem.

RĪGA, 9. maijs — Sputnik. Sestdien, 8. maijā, iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens tikās ar operatīvajiem dienestiem un Rigas domi jautājumā par kārtības nodrošināšanu Uzvaras parkā Rīgā 9. maijā, vēsta Mixnews.lv.

Politiķis uzlsvēra, ka šogad kārtību Covid-19 pandēmijas apstākļos palīdz nodrošināt Rīgas dome. Pašvaldība uzstādīs barjeras ap Uzvaras parku – tām vajadzētu atvieglot darbu kārtības sargiem.

Taču piekļuve Uzvaras piemineklim būs atvērta, lai cilvēki varētu mierīgi pieiet pie monumenta un nolikt ziedus.

Pie tam Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks, kas piedalījās sapulcē, savukārt brīdināja, ka policisti var jebkurā brīdī slēgt piekļuvi piemineklim, ja viņiem radīsies iespaids, ka cilvēku pie monumenta ir pārāk daudz.

Tiem, kuri nāks ar ziediem uz parku, jāievēro sociālā distance – 2 metri un jāpatur prātā liegums pulcēties.

Ruks pastāstīja, ka policisti sagatavojuši darbības plānu, kas paredz kontrolēt pieminekļa apmeklētāju plūsmu.

Ģirģens konstatēja: visiem ir saprotams, cik svarīga noteiktai sabiedrības daļai ir tradīcija nolikt ziedus pie Uzvaras pieminekļa, taču norādīja, ka, ņemot vērā infekcijas gadījumu skaita pieaugumu, Latvija vēl aizvien staigā pa plānu ledu.

Tāpēc IeM vadītājs aicināja neriskēt un stingri ievērot epidemioloģiskos ierobežojumus.

Atgādināsim, ka Rīgas pašvaldība plānoja slēgt piekļuvi Uzvaras piemineklim 9. maijā, tomēr Latvijas Krievu savienības deputātiem izdevās vienoties par to, ka ierobežojumu nebūs un visi varēs svētku dienā nolikt ziedus, ievērojot epidemioloģiskos ierobežojumus.

Nacionālisti, pārskaitušies par to, ka plāns izjaukt Uzvaras dienas svētkus Rīgā ir izgāzies, nolēma arī doties svētku dienā pie pieminekļa, lai sekotu policistu darbam. Nacionālās apvienības pārstāvji uzskata, ka pērn policisti sagādājuši vilšanos, - viņi palaiduši garām krievu pūli pie pieminekļa.

"Saskaņa" un LKS aicina visus, kas vēlas Uzvaras dienā atnākt pie pieminekļa un nolikt ziedus, būt ļoti uzmanīgiem un nekādā gadījumā nepieļaut provokācijas.

11
Tagi:
policija, Iekšlietu ministrija, Uzvaras piemineklis, Uzvaras diena, Rīga
Pēc temata
"Mēs neatteiksimies no Uzvaras dienas!" LKS sola, ka triks ar pandēmiju Rīgā neizdosies
"Georga lentīte" Latvijā būs: kā saņemt Uzvaras simbolu
"Divi aspekti": Ušakovs pabrīdināja tos, kuri 9. maijā apmeklēs Uzvaras pieminekli
Jūrmalā atļauta 9. maija akcija "Nemirstīgais pulks"
Saber Strike

Autovadītāji lūgti uzmanīties: uz ceļiem būs militārā tehnika

14
(atjaunots 07:55 09.05.2021)
Šodien daži ceļi var būt daļēji slēgti militārās tehnikas kustības maršrutā. Latvijas Bruņotie spēki lūdz ar izpratni uztver īslaicīgās neērtības.

RĪGA, 9. maijs - Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki nedēļas nogalē organizē militārās tehnikas pārvietošanu maršrutā Liepāja-Lielvārde un Lielvārde-Ainaži. Par to liecina informācija NBS lapā Twitter.

​Ziņots, ka kolonnas pavadīs kara policija vai Pārvietošanās koordinācijas centrs. Autovadītāji lūgti neiespiesties kolonnās un nemēģināt tās apdzīt. Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana tiks rūpīgi fiksēta. Iespējami īslaicīgi ierobežojumi uz ceļiem, kas iekļauti maršrutā.

Bruņotie spēki atvainojās par radītajām grūtībām un lūdza ar izpratni uztvert īslaicīgās grūtības.

14
Tagi:
militārā tehnika, Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt
Bez darba palikušos iedzīvotājus aicina armijā: 900 eiro uz rokām un NATO sporta zāle
Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās

Krievijā izskatīs likumprojektu, pretēju Latvijas lolotajiem grozījumiem

0
(atjaunots 12:19 09.05.2021)
Latvijai, kas aizliegusi padomju simboliku paralēli nacistiskās Vācijas simbolikai, vajadzētu padomāt: Krievijas Valsts domē iesniegts projekts, kas aizliedz pielīdzināt PSRS un Vācijas lomas Otrajā pasaules karā.

RĪGA, 9. maijs — Sputnik. Krievijas parlamenta apakšpalātas pirmais vicespīkeris Aleksandrs Žukovs un senators Aleksejs Puškovs iesnieguši Valsts domes izskatīšanai likumprojektu, kas aizliedz publiski pielīdzināt PSRS un nacistiskās Vācijas lomu Otrajā pasaules karā, vēsta RIA Novosti.

Izmaiņas plānots iekļaut likumā par padomju tautas Uzvaras Lielajā Tēvijas karā iemūžināšanu. Jaunais pants aizliedz pielīdzināt PSRS valdības, komandieru, karavīru mērķus, lēmumus un darbības ar nacistiskās Vācijas un ass valstu valdības, komandieru, karavīru mērķiem, lēmumiem un darbībām.

Berlīnes darbības iniciatīvas autori definē atbilstoši Nirnbergas tribunāla spriedumam. Nirnbergas tribunāls (1945.-1946.gg.) nosodīja nacismu – Trešā reiha ideoloģiju un vadītājus, kas vainojami par civiliedzīvotāju, ieskaitot ebreju genocīdu, kara noziegumiem (Kriegsverbrechen).

Likumā paredzēts sods par padomju tautas izšķirošās lomas noliegšanu nacisma sakāvē un PSRS humanitārajā misijā, atbrīvojot Eiropas valstis.

Krievijā jau darbojas prezidenta Vladimira Putina parakstītais likums, kas aizliedz nacisma publisku reabilitāciju un veterānu aizvainošanu. Pārkāpumu var sodīt ar naudas sodu un brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Izkropļošanu un cinisms

Krievijā ar nožēlu konstatē, ka dažās valstīs novērojami ciniski mēģinājumi pārvērtēt Otrā pasaules kara iemeslus un rezultātus: tiek atklāti izkropļoti vēsturiski fakti, apstrīdēta Sarkanās armijas izšķirošā loma uzvarā pār nacismu, pielīdzināti atbrīvotāji un bendes, bet tos, kuri karoja pret antihitleriskās koalīcijas valstīm vai sadarbojās ar nacistiem, pūlas pacelt nacionālo varoņu un nacionālās atbrīvošanas kustības varoņu rangā.

Diemžēl Latvijas valdība nenogurstoši turpina tamlīdzīgus ciniskus mēģinājumus.

Sēdē 2020. gada 4. jūnijā Saeima pieņēma galīgajā lasījumā likuma grozījumus, kas aizliedz izmantot PSRS un nacistiskās Vācijas militāro formu un simbolus, tādējādi pielīdzinot divas pretējas puses, abām uzliekot vienotu aizliegumu.

Uzvaras karogs virs Reihstāga, foto no arhīva
© Sputnik / Vladimir Grebnev

Aizliegums izmantot padomju un nacistisko simboliku piketos un gājienos parādījās Latvijā jau 2003. gadā, bet 2013. gadā to attiecināja arī uz izklaides un svētku pasākumiem. Kopš tā laika PSRS ģerbonis, himna un karogs, kā arī sirpis, āmurs un piecstaru zvaigne ir aizliegti Uzvaras dienas svētkos Latvijā.

Tomēr 2019. gadā Nacionālā apvienība nolēma spert solu tālāk un papildināt aizliegto priekšmetu sarakstu ar karavīra formas tērpu. Tā kā nacistiskā forma publiskos pasākumos Latvijā nav redzama, aizliegums vērsts pret PSRS formastērpu un nacionālistu ienīstajiem 9. maija svētkiem.

Pie tam nacionālisti Latvijā jau ilgu laiku pūlas panākt likumprojekta pieņemšanu par Georga lentītes aizliegumu lai arī ir grūti pat iedomāties tamlīdzīga aizlieguma pamatu. Pret to iebilst arī policija ĀM un IeM.

Ap skandalozo padomju formas tērpa aizliegšanu izcēlās vesels stāsts. Saeima pieņēma to jau 2020. gada 23. aprīlī, bet 2. maijā prezidents Egils Levits atgrieza likumu atkārtotai izskatīšanai, norādot, ka tajā ir vairākas "šķirbas", ko it kā varētu izmantot tie, kas vēlas nēsāt padomju vai nacistu formu.

Viens no galvenajiem grozījumiem attiecās uz pašvaldību pilnvarām, kuru teritorijā notiek pasākums: no teksta svītrots nolkums, kas ļāva pašvaldībām lemt par izņēmumiem, kuros PSRS un nacistu formas tērpa nēsāšana ir pieļaujama. Levits konstatēja, ka pretējā gadījumā dažādas pašvaldības šajā jautājumā var lemt atkšķirīgi, un, viņaprāt, tas nav pieļaujams.

KF Izmeklēšanas komitejas priekšsēdētājs Aleksandrs Bastrikins
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Tā vietā sīki sastādīts saraksts – izņēmumi, kuros var izmantot padomju un nacistu formas tērpu un simbolus – ja pielietošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu noziegumu slavināšanu vai attaisnošanu vai tie tiek izmantoti izglītojošiem, zinātniskiem vai mākslinieciskiem mērķiem.

Diemžēl jākonstatē, ka ar šo sarakstu Latvijas nepatīkamo izlēcienu saraksts nenoslēdzas.

0
Tagi:
likumdošana, Otrais pasaules karš, Vācija, Krievija, Latvija, PSRS
Pēc temata
PSRS latviešu vaina ebreju slepkavībās tika noklusēta: ASV vēsturnieks par Arāja komandu
Vēsturnieks: Baltijas valstīs nacistu noziedzniekus padara par varoņiem
Saeima pirmajā lasījumā apstiprinājusi aizliegumu publiski lietot Georga lentītes