"Bezizeja un izmisums": NMPD atteicies vest pensionāru uz slimnīcu

52
(atjaunots 16:54 10.11.2020)
Ātrās palīdzības brigāde trīs reizes atteikusies nogādāt slimnīcā smagi slimu pensionāru; tuviniekiem radies iespaids, ka ārsti tagad rūpējas tikai par Covid-19 slimniekiem.

RĪGA, 10. novembris — Sputnik. Rīdziniece savā lapā Facebook pastāstīja, kādā bezizejas situācijā nokļuvusi – jau vairāk nekā nedēļu viņa cenšas panākt smagi slima tuvinieka hospitalizāciju, taču visi viņas lūgumi ir noraidīti. 

Zīmīgi, ka ne veselības ministre Ilze Viņķele, ne Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule, kas pievienojās diskusijā pēc emocionālās publikācijas, tomēr nespēja palīdzēt nelaimīgajam sirmgalvim saņemt veselības aprūpi.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests
© Sputnik / Sergey Melkonov

"Mūsu ģimene nokļuvusi sarežģītā situācijā. Saslimuši tuvinieki, sirmgalvju pāris. Viņai – 80 gadi, diagnosticēta Pārkinsona slimība, un patlaban pilnībā zudušas kustību funkcijas, sācies spēcīgs kāju iekaisums. Viņam – 74 gadi, arī viņam ir autoimūna slimība, tāpēc sākusies ādas slimība, ko mēnesi ārstēja mājās pēc dermatologa ieteikumiem.

Pēdējo divu nedēļu laikā viņa stāvoklis aizvien pasliktinājās, un no pirmdienas arī viņš vairs neceļas un nekustas. Ādas stāvoklis ir kritisks: tā plīst, asiņo, āriene rada šausmas. Pēdējās divas dienas vairs neuzņem šķidrumu, vērojams absolūts vājums, slikta reakcija.

Izsaucām ātro palīdzību, hospitalizāciju noraidīja. Izsaucām ģimenes ārsti, kas izrakstīja nosūtījumu uz slimnīcu un pati izsauca ātro palīdzību. Saņēma atteikumu," raksta rīdziniece Ļosja Kozinda.

Viņa pastāstīja, ka lūgums nogādāt slimnieku slimnīcā noraidīts arī pēc dermatologa vizītes, kas apstiprināja – pacients jāarstē stacionārā.

"Noformējām dermatologa mājas vizīti, viņa apstiprināja, ka ārstēšana un stāvokļa atvieglošana iespējama tikai stacionārā, jo vajadzīga hormonu terapija, tā jānovēro slimnīcā. Parakstīja slēdzienu. Vakar es atkal izsaucu ātros, atkal saņēmu atteikumu un pārmetumu: viņi saprot, ka mēs esot noguruši un vienkārši gribot viņu nogrūzt slimnīcai. Mēs vairs nevaram cerēt atvieglot ciešanas cilvēkam un sniegt medicīnisko palīdzību, kas viņam ļoti vajadzīga," sūdzējās autore.

Pēc autores domām, rodas iespaids, ka tagad mediķi ārstē tikai tos, kas slimi ar Covid-19, tāpēc viņas onkuļa perspektīvas ir skumjas.

"Ja tagad neizdosies viņu iekārtot slimnīcā, manam onkulim draud dzīvam sapūt paša gultā. Šonedēļ esmu apzvanījusi visas slimnīcas, bija ilgas sarunas ar mediķiem, visur – strupceļš. Nodaļas ir slēgtas, ārstē tikai slimniekus ar Covid-19. Savas ģimenes spēkiem katru dienu no rīta līdz vakaram (aizbraucam tikai naktī) kopjam sirmgalvjus. Liels paldies draugu draugiem, kuri strādā veselības aprūpē un visiem spēkiem cenšās mums palīdzēt!

Bet kas īsti notiek?! Vai patiešām mēs savas valsts acīs esam mēslu kaudze? Apziņa, ka nenākas cerēt ne uz kādu atbalstu, ja tu neesi saslimis ar Covid-19, - rada dziļas skumjas. Bezizeja un izmisums. Acīmredzot, lai cik sāpīgi būtu to aptvert, drīz vien ziņās par mirušajiem no koronavīrusa būs arī mans tuvinieks..." konstatēja Ļosja Kozinda.

Ministre: painteresējieties sociālajā dienestā

Publikācija rosināja emocionālu diskusiju, kurā lasītāji iesaistīja pat veselības ministri Ilzi Viņķeli un Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta direktori Lieni Cipuli.

Pēc lūguma palīdzēt veselības ministre apliecināja, ka slimnīcu nodaļas nav slēgtas, tomēr ieteica vērsties sociālajā dienestā un saņemt informāciju par paliatīvo apkopi.

"Šeit pieejama informācija par paliatīvās aprūpes iespējām, ieskaitot mājas aprūpi. Pēc jūsu apraksta, ieteiktu sazināties ar pašvaldības sociàlo dienestu, kuriem varētu būt specifiskāka informācija. Slimīcu nodaļas nav slēgtas Covid dēļ un Paiders noteikti nav avots, ko citēt. Bet varētu būt, ka hronisko slimnieku uzņemšana šobrīd ir ierobežotāka," atbildēja veselības ministre Ilze Viņķele.

Lietotāji atzīmēja, ka sociālais dienests jau ir informēts, pensionārus apmeklē sociālais darbinieks. Taču viņi nav mediķi. Situācija nonākusi strupceļā, slimnieks nevar saņemt kvalificētu medicīnisko aprūpi. Tuvinieki ir izmisuši, jo redz cilvēka ciešanas un nespēj viņam palīdzēt.

"Ira, ko lai dara? Ja ministrs vai viņa palīgs nezina, kā palīdzēt, sūta uz vietni... to vietni un socdienestus jau ir krustām šķērsām izstaigājuši. Nekādas jēgas, visur atrunas. Covid-19 dēļ..." bija sašutusi Marija Jahimoviča.

Nespēja palīdzēt arī NMPD direktore Liene Cipule.

"Diemžēl nē. Jo nevaru pēc šiem datiem uzmeklēt iespējamo izsaukumu, ja tāds ir bijis. Neiespējami izklausās, ka dienests atteicis stacionēšanu ar ģimenes ārsta nosūtījumu un pieteikumu. Un visbeidzot - katru dienu stacionējam tikai ap 30 pacientus, kam ir apstiprināts COVID-19 vai aizdomas par to. Pārējie izsaukumi tiek veikti pie pacientiem ar visdažādākajām diagnozēm un stacionēti tiek 400+. Ja problēma reāla, jāgaida iesniegums vai sūdzība, kurā varu atpazīt izsaukumu," atbildēja Liene Cipule.

52
Tagi:
Ilze Viņķele, NMPD
Pēc temata
Ļoti daudz "smagu pacientu": iedzīvotāji noved sevi līdz pēdējam pandēmijas dēļ
"Nav naudas – mirsti nost": rīdziniece saņēmusi rēķinu par ātrās palīdzības izsaukšanu
Izmeta no slimnīcas uz ielas: stāsts par Ogres priestera aiziešanu viņsaulē
Covid-19 ekspress tests, foto no arhīva

Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās

6
(atjaunots 13:48 01.12.2020)
Testēšana notiks pēc iepriekšēja pieraksta, paraugus ņems gan ar ģimenes ārsta nosūtījumu, gan pēc pašu iedzīvotāju vēlmes – par maksu.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā ir paplašinātas iespējas veikt koronavīrusa testu, pakalpojumu sāk sniegt vēl viena medicīnas kompānija. Analīzes var nodot gan ar ārsta nosūtījumu, gan pēc savas iniciatīvas, vēsta LSM.

Medicīnas kompānija "MFD veselības grupa" sākusi veikt koronavīrusa infekcijas analīzes. Testi tiks veikti mobilajos punktos Rīgā: Rušonu ielā 15, Buļļu ielā 9, Zolitūdes ielā 34, Augusta Deglava ielā 14 un Brīvības ielā 75.

Testēšana notiks pēc iepriekšēja pieraksta. Paraugus ņems gan ar ārsta nosūtījumu, gan pēc pašu iedzīvotāju vēlmes – par maksu.

Oktobra beigās Latvijā mainīja Covid-19 testēšanas kārtību – tagad, lai nodotu bezmaksas analīzes, ir jāsaņem ģimenes ārsta vai slimnīcas speciālista nosūtījums. Pēc Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktores Santas Līviņas sacītā, šo soli nācies spert, lai atrisinātu rindu problēmu – daudzi Latvijas iedzīvotāji, kuriem nebija Covid-19 simptomu, vienalga vēlējās nodot analīzes.

Pirms tam Latvijā koronavīrusa testu par brīvu varēja veikt ikviens gribētājs, iepriekš piesakoties pa tālruni 8303.

6
Pēc temata
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
Slimības lapu Latvijā var aizvērt, pat ja Covid-19 tests ir pozitīvs
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi
Rīgā augs Covid-19 testēšanas punktu skaits
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, foto no arhīva

Naudas, vairāk naudas! Kāpēc Latvijas aizsardzības ministrs ceļ trauksmi Covid-19 dēļ

13
(atjaunots 00:47 01.12.2020)
Iepriekš militārās iestādes vadītājs uzstājās ar paziņojumiem saistībā ar Covid-19, ko var definēt kā paniskus; pēc Arta Pabrika domām, "šobrīd ir pēdējā iespēja ieviest kardinālus pasākumus".

RĪGA, 01. decembris – Sputnik. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, paužot viedokli par Veselības ministrijas un tās vadītājas, "Attīstībai/Par!" partijas biedres Ilzes Viņķeles un Jaunās konservatīvās partijas locekles Ilgas Šuplinskas vadītās Izglītības un zinātnes ministrijas kompetenci, uzsvēra, ka ir gatavs piesaistīt zemessargus, ja būs nepieciešams. Izteiciena konteksts nozīmē, ka zemessargi patrulēs Latvijas pilsētu ielas.

"Fiziski nebūs iespējams izvietot resursus"

Taču Pabriks uzstājās ne jau tāpat vien, raksta BВ.lv, bet gan tieši pirms informatīvā paziņojuma "Par finanšu līdzekļu, kas piešķirti Aizsardzības ministrijai (Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram) ar Ministru kabineta 2020. gada 27. aprīļa rīkojumu Nr. 220 "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem", izlietojumu" izskatīšanas valdībā.

Valdība piešķīra Pabrikam veselus 45 734 760 eiro, "lai saistībā ar ārkārtējo situāciju, kas tika izsludināta Covid-19 izplatības ierobežošanai, segtu institūciju prioritāro vajadzību sarakstā minēto individuālo aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu iegādes un transportēšanas izdevumus". Pirmās oficiālās ārkārtējās situācijas laikā vien minētais Aizsardzības ministrijas centrs noslēdza 29 līgumus 33 588 174,30 eiro apmērā par masku, respiratoru un dezinfekcijas līdzekļu iegādi, tai skaitā par "šo preču kvalitātes pārbaudēm". Latvija pat apmaksāja humanitārās kravas uz Sanmarīno, Itāliju, Spāniju un Gruziju!

Attiecībā uz bezmaksas piegādēm vietējiem iedzīvotājiem, saskaņā ar 14. maija valdības rīkojumu, tika iepirkti 400 000 masku, lai izdalītu tās maznodrošinātajiem. Protams, no debesīm nekas nav nokritis, un nodokļu maksātājiem "dāvana" izmaksāja 968 000 eiro. Tātad parasta higiēniskā 181. tipa maska izmaksāja 2,42 eiro! Vērts pievērst uzmanību tam, ka šodien 10 masku cena Rīgā sastāda 2,99 eiro (mazāk, nekā 30 eirocenti gabalā, ja ņem 10), savukārt vienu ir iespējams iegādāties par 50 eirocentiem.

Turklāt noskaidrojās, ka koordinācija starp resoriem ir bēdīga.

"Aizsardzības ministrija informē, ka no citām ministrijām vai iesaistītajām institūcijām nav saņēmusi ierosinājumus par iespējamās rīcības modeļiem. Tāpat sarunās ir noskaidrojies, ka nevienas iestādes rīcībā šobrīd nav tādas noliktavas, kuras būtu gan tehniski, gan apjoma ziņā atbilstošas tām paredzēto un jau šobrīd iegādāto epidemioloģiskās drošības nodrošināšanas resursu izvietošanai..."

Tāpat tika atklāts, ka centrālajā noliktavā, kas atrodas Aizsardzības ministrijas pārraudzībā, nepietiek vietas, kā dēļ "ir traucēti iekšējie loģistikas procesi – preču pieņemšana, izvietošana plauktu sistēmā, komplektācija un izsniegšana". "Secināms, ka pie šādiem apstākļiem fiziski nebūs iespējams izvietot resursus, ko plānots iegādāties…"

Bet viņi tik "liek un liek"

Savos paziņojumos medijiem Pabriks ar līdzjūtību runāja par pārpildītām slimnīcām, kā dēļ ir nepieciešams steidzīgi ieviest lokdaunu. Taču Aizsardzības ministrijas noliktavā pašlaik no 4318 palešu platformām 3036 aizņem karavīru kravas, savukārt 1100 tie ir līdzekļi, kas iegādāti cīņai ar pandēmiju.

Ar varonīgām personāla pūlēm atbrīvoja vēl 700 vietas, tomēr šeit piezogas klāt jauna nelaime – maskām un visam pārējam ir derīguma termiņš.

"Pirmais derīguma termiņš vienai preču kategorijai beidzas 2021. gada oktobrī, bet lielākajai daļai preču – 2022. gada maijā – jūnijā, līdz ar to nepieciešams izlemt, pie kā glabāšanā minētās preces atradīsies, lai šī persona spētu savlaicīgi veikt visas nepieciešamās darbības ar preču nomaiņu."

Kopumā ir skaidrs, ka ar prečziņiem militārajā iestādē iet ne visai labi – taču masku uzglabāšanas ziņā Aizsardzības ministrija jau šobrīd lūdz rezervēt tai 2021.-2023. gadam 761 730 eiro. Tāpat lūdz papildus pieņemt darbā sešus darbiniekus, turklāt viens no viņiem būs projekta vadītājs (11. mēnešalgu grupa), otrais – juriskonsults (10. grupa). Trīs gadiem izmaksas jaunajam personālam sastādīs 385 356 eiro.

Ministra Arta Pabrika un valsts sekretāra Jāņa Garisona apstiprinātajā dokumentā tiek uzstādīts tiešs jautājums: karavīriem ir nepieciešamas naudas investīcijas, lai "būtiski nesamazinātu vai pat neparalizētu savu funkcionalitāti apgādes jomā aizsardzības nozarē…" Bet, varbūt, NATO palīdzēs?

13
Tagi:
nauda, Artis Pabriks, Aizsardzības ministrija
Pēc temata
Krievijas viedokli ignorēt ir neiespējami: Pabriks sūdzas par grūtībām ar vienotību ES
Pabriks pastāstījis, kā izaicinājumu priekšā garantēt Latvijas gatavību dažādām krīzēm
Pabriks neceļ paniku: militāro draudu Latvijai pagaidām nav
Bet kas būs ar 2% no IKP? Pabriks pārdzīvo, ka krīze nogalēs Latvijas aizsardzības nozari

Ziema ir tuvu: Rīgā uzsniga pirmais sniegs

0
(atjaunots 13:36 01.12.2020)
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
Burtiski pirms kalendārās ziemas sākuma Latvijas galvaspilsētā uzsniga pirmais sniegs.

Pirmais sniegs izkrita Rīgā gandrīz dabas paredzētajā laikā – dienu pirms kalendārās ziemas sākuma. Saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, šosezon aukstu un sniegainu dienu Latvijā nebūs daudz – nokrišņi šoziem gaidāmi pārsvarā pelēcīga lietus veidā. Līdz ar to šis brīdis ir vērtīgāks, kad baltais sniegs delikāti apsedza Rīgas mājas un akurāti apbēra galvaspilsētas ielas. Pirmais sniegs Rīgā – Sputnik fotoreportāžā.

0
 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Ziemassvētku noskaņojumam Latvijas galvaspilsētai acīmredzami trūkst kārtīga sniega

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmajam sniegam neizdevās aizkavēties Rīgas ielās uz ilgāku laiku

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Brīnumaina aina parādījās uz Doma baznīcas jumta

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Tos, kas neslinko pagrozīt galvu, sagaida interesanti skati gan virs galvas…

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  …gan zem kājām.

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Doma laukumā, Rīgā

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pārdevēja Rīgas veikala skatlogā ar Ziemassvētku rotājumiem

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Vecrīga saposusies, pievienojot balto krāsu acīm pierastajai ainavai

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Rīgas putni atstāja savas pēdas pirmajā sniegā

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Vecrīgā.

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Jauns elements pie Latvijas Nacionālās operas ēkas

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: Vaļņu iela, skats uz Pulvertorni

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: pilsētas kaija

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: laukums pie Latvijas Nacionālās operas

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Rīdziniece un viņas suns priecājas par ilgi gaidīto sniegu pilsētā

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: skats uz Rīgas Kristus piedzimšanas katedrāli

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: skats uz Latvijas Universitāti un Rīgas kanālu

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: Vaļņu un Teātra ielu stūris

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Jauniete kādā Rīgas ielā šosezon pirmā sniega laikā

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: Brīvības piemineklis

Tagi:
sniegs, Rīga, fotolente